Mroczny Rycerz

Wydawnictwo: Siedmioróg
The Dark Knight
978-83-7568-096-6
batman, adaptacja, gotham, nietoperz,

Amerykański twórca filmów o Batmanie powierzył napisanie literackiej wersji Mrocznego Rycerza Dennisowi O’Neilowi, światowej sławy autorowi powieści sensacyjnych i komiksów z kilkoma bestsellerami i nagrodami w dorobku (między innymi nagrodą Academy of Comic Book Arts). Spod pióra O’Neila wyszła książka przełomowa, która zmienia nasze spojrzenie na jeden z największych mitów naszych czasów. Batman jawi się jako współczesny rycerz nieustający w walce o sprawiedliwość. Joker, jego odwieczny przeciwnik, zuchwale szydzący z zasad moralności, utrwala się jako uosobienie zła o przewrotnym poczuciu humoru. O’Neil zderzył w tym thrillerze wszystko, co najlepsze i co najbardziej przemawia do wyobraźni: barwne postacie, trzymającą w napięciu fabułę, pełną zaskakujących zwrotów akcję i błyskotliwy dowcip.

SłabyGracz | 2013-12-30

Kocham superbohaterów, a Batmana darzę szczególnym uczuciem. Jego animowane potyczki ze Strachem Na Wróble, Pingwinem, Kalendarzową Dziewczyną śledziłem z zapartym tchem w jednej z telewizji dla dzieci i młodzieży. Z radością pochłonąłem także filmowe ekranizacje przygód Człowieka Nietoperza i na podstawie jednej z nich jest tak powieść.

Nie da się ukryć iż jest ona, dla mnie, swego rodzaju rozczarowaniem. Pomijając krótkie retrospekcje i lekkie poszerzenie tła opowieści jest ona prostym przepisaniem scenariusza filmowego. Na szczęście oryginał jest dobry pod względem fabularnym, więc tragedii nie ma. Styl pisarski jest dobry i ogólnie całość jest nijaka więc nie ma co się rozpisywać.

Polecam fanom Batmana i w ogóle DC(Detective Comics). Szkoda, że tak mało jest w tej książce treści dodanej względem filmu, ale w promocji i tak warto kupić.

PS. "Batman- Rycerz Gotham" moim zdaniem lepsze, więc lepiej tam skierować swoją uwagę.

Kinga | 2014-06-09
Przeczytana: marzec 2013

Mmm..;** I like it!! ♥

comboometga | 2015-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Nie wiem czemu na stronie książka posiada tak niską ocenę, sądzę, że zasługuje na o wiele wyższą.
Gdy tylko zaczęłam dogłębniej interesować się Batmanem, a także Jokerem, uświadomiłam sobie jaki cudowny film kiedyś oglądałam. Mroczny Rycerz z 2008 r. jest po prostu fenomenalny. Gdy tylko ujrzałam w bibliotece książkę porwałam ją z półki. Nigdy tak naprawdę nie zastanawiałam się jak by się to czytało, oglądanie filmu to była czysta przyjemność.
Zagłębiłam się w końcu w lekturę i od pierwszych stron przypominały mi się momenty z filmu. Sądzę, że Dennis O'Neil cudownie oddał klimat Gotham i świata Batmana lecz muszę czepić się opisów. Sądzę, że niektóre sceny przewijały się za szybko, nie były dokładnie opisane.
Dużym plusem są sceny, które uzupełniają fabułę filmu. Często zastanawiałam co robi dana postać jak zniknie z planu lub jak doszło do rzeczy, które wydarzyły się kilka scen dalej. To jest akuratne uzupełnienie.
Naprawdę warta przeczytania książka!

Berenika_Rebeka | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Książka nie umywa się do filmu. Za mało Jokera! :))

Piotr Winiarczyk | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Książka jest... nawet dobra. Nawet. Aczkolwiek miejscami trochę "drętwa". Ale zacznę po kolei.

Jeżeli najpierw był film, a dopiero potem pojawia się książka, to wiadomo, że arcydzieło to nie będzie. Ale są jednak pozytywne strony takiego, bądź co bądź, dzieła. Główną... i jakby się tak zastanowić, to chyba jedyną zaletą tej książki jest to, że zwraca ona uwagę na szczegóły, które w filmie mogą przemknąć niezauważone. Na przykład, mimo iż jestem wielkim fanem filmu "Mroczny Rycerz" i po n-krotnym obejrzeniu go, wychwyciłem już wiele interesujących szczegółów, a kluczowe dialogi znam praktycznie na pamięć, jednej ciekawej rzeczy nie zauważyłem. Mianowicie, podczas sceny eskortowania Denta, gdy konwój zjeżdża do tunelu, na ciężarówce, którą przyjeżdża Joker, jest napis głoszący "Laughter is the best medicine" ("Śmiech jest najlepszym lekarstwem") - ktoś (w domyśle Joker), dopisał z przodu literę S, w efekcie otrzymując "Slaughter is the best medicine" ("Rzeź jest...

Lycoris | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Pierwszy raz czytałam książkę na podstawie filmu i chociaż ogólnie nie było to bardzo bolesne doświadczenie, to jestem nieco zawiedziona.

Wielu pisarzy stara się teraz pisać w taki sposób, by ich książki nadawały się do bezpośredniego przeniesienia na ekrany. Cóż, rozumiem taki zabieg, a nawet całkiem go lubię. Tutaj jednak miałam do czynienia z mechanizmem odwrotnym.

I nagle okazuje się, że przeniesienie kinowego efekciarstwa na papier wcale nie jest takie proste. To, co producentom filmowym ujdzie na sucho, nie zostanie tak łatwo wybaczone pisarzowi. Szaleńcze przeskoki fabuły, pełen luk ciąg przyczynowo skutkowy, postaci wyrzucające z siebie kwestie jednym tchem, samochody, które doszczętnie rozbijają się o budynki, ale potem mogą jeszcze koziołkować po ulicy... W filmie takie kwiatki, okraszone sporą ilością efektów specjalnych, połyka się bez popitki i czeka się na więcej. Słowo pisane uwypukla jednak podobne absurdy, czyniąc je bardzo ciężkostrawnymi.

Chociaż książka nie...

Czarny_Turmalin | 2014-02-08
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Nie dałam rady.
Wszystkie wątki nakładają się na siebie, książka jest jedną wielką mazią, nie wiadomo co już było, a co dopiero teraz się rozgrywa.
Filmu nie oglądałam, ale mam nadzieję, że jest lepszy.
Szkoda czasu na książkę, która nie zachwyca.

Nina Grzejdziak | 2014-05-07
Przeczytana: 07 maja 2014

Przepisany słowo w słowo film. Doczytałam to tylko i wyłącznie, że uwielbiam tą część, a postać Jokera jako perfekcyjnego manipulatora - kocham !.

Jeśli nie oglądałeś filmu - TO NATYCHMIAST NADRABIAJ ZALEGŁOŚCI.

| 2012-11-04

Po przeczytaniu stwierdzam, że wyciśnięto maksymalnie wszystko to co można było obejrzeć w filmie Nolana ale także wypełniono luki, które znalazły się w scenariuszu i to jest wielkim atutem powieści. Czyta się szybko i przyjemnie. Można "wtopić się" w klimat Gotham City jak i oczywiście historie głównych bohaterów. Dla fanów "gacka" pozycja wręcz obowiązkowa.

Anja | 2016-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Książka, która porusza już od pierwszych stron. Mroczny Rycerz i Joker, którzy bez siebie teoretycznie nie istnieją. A jednak. Bruce Wayne po raz kolejny udowodnił, że zło nim nie zawładnie. Mimo wszystkich przeciwności losu. Książka ta pokazuje, że czasami lepiej jest żyć w niewiedzy. Czasami warto jest nie znać prawdy. Polecam.