Mroczny Rycerz

978-83-7568-096-6
Jakub Głuszak
batman adaptacja gotham nietoperz

Okładka książki The Question Omnibus vol. 2 Denys Cowan, Dennis O'Neil
The Question O... Denys Cowan, Dennis...
Okładka książki Batman: The 1989 Movie Adaptation Dennis O'Neil, Jerry Ordway
Batman: The 19... Dennis O'Neil, Jerr...
Okładka książki The Question Omnibus vol. 1 Denys Cowan, Dennis O'Neil
The Question O... Denys Cowan, Dennis...
Okładka książki Batman Knightfall: Prolog Jim Aparo, Chuck Dixon, Tom Grindberg, Doug Moench, Graham Nolan, Dennis O'Neil, Joe Quesada
Batman Knightf... Jim Aparo, Chuck Di...

Książka została na podstawie filmu o tym samym tytule "Mroczny Rycerz", mimo tego w niektórych momentach mamy dodane rzeczy, które nie zostały ukazane w filmie.
Jeżeli ktoś jest fanem Batmana, bądź interesuje go sama trylogia Nolanowska to również warto przeczytać, aby dokładniej zapoznać się z uczuciami, które towarzyszyły bohaterom (nie zawsze da się zobrazować uczucia, opisać jest dużo łatwiej i dlatego ta książka zasługuje na przeczytanie, jeżeli ktoś chce wyłapać jakieś nieścisłości, które pojawiły się w filmie)

Nie skupiając się nigdy na serii filmowej Batmana, książkę czytało się bardzo przystępnie. Historia powstania zła w Gotham City i od czego zaczęła się niesława naszego bohatera. Historie przedstawione oczywiście kojarzyłem, ale nie oglądając nigdy w skupieniu filmów, książka dodała nowe wątki w znanej mi fabule.

Książka jest przepełniona akcją, jednak należy spostrzec, że nie wszystkie wątki w niej zawarte zostały wyjaśnione. Sposób, w jaki został przedstawiony Batman pozostawia wiele do życzenia. Według mnie jest on jedną z najmniej ciekawych postaci, co może wydawać się komiczne, ponieważ jest to główny bohater. Nie sposób z nim sympatyzować.
O wiele bardziej wybija się w tej książce Joker, który jest wyrazisty, wprowadza napięcie i przyprawia o dreszcze.
Niestety nie mogę porównać literackiej wersji z filmową, gdyż tej drugiej jeszcze nie widziałam, jednak mam przeczucie, że tym razem nie powiedziałabym "książka była zdecydowanie lepsza".

O wiele bardziej wybija się w tej...

Książka ma dwa oblicza jak Batman i to powinno przemawiać na jej korzyść, w tym przypadku nie do końca. Czyta się to to szybko, ze względu na akcje, ale za dużo to i świnia nie zeżre i momentami przeskoki akcji są na tyle częste, aż chaotyczne. Moim zdaniem Batman jednak w wersji komiksowej. Książka raczej dla fanatyków, gdybym pierwszy raz zetknął się z postacią tytułowego Mrocznego Rycerza to dzięki tej książce już więcej bym do niej nie wrócił.

Jestem wielkim fanem Batmana, uwielbiam komiksy z tą postacią, uwielbiam figurki i wszelakie historie z Człowiekiem Nietoperzem w roli głównej. Dlatego też bardzo się ucieszyłem kiedy od mojej siostry dostałęm książkę o przygodach mrocznego rycerza.
Niestety, a może i stety książka to przepisany scenariusz filmu o tym samym tytule. Na palcach jednej ręki można policzyć jakieś oryginalne wtrącenia czy modyfikacje autora. Książkę czyta się szybko i lekko, bo też sam styl pisania wcale nie przeszkadza. Sam pomysł opowiedzenia historii jest fajny, chociaż to wszystko było juz w filmie. Dla fanów Batmana całkiem przyjemna lektura, dla innych czytelników niekoniecznie.

Jeśli chodzi o fabułę to jest ona ciekawa i wciągająca. Natmiast język jakim jest napisana jest po prostu słaby. Nie wiem czy jest to kwestia stylu pisania D. O'Neil'a czy tłumaczenia, ale kśiążkę odbieram jako napisaną chaotycznie i słabo gramatycznie. Jednakże, fanom Batmana polecam :-)

Batman jest moim idolem od momentu kiedy, jeśli dobrze pamiętam, na TVP2 około godziny 15 był emitowany animowany serial o Gacku. Moja miłość do tego bohatera wzrastała i trwa od ćwierć wieku (żonę znam od 18 lat także wiecie). Filmy, komiksy, seriale, książki z Batmanem związane - po wszystko sięgam bez chwili wahania. I tak było z "Mrocznym rycerzem" Dennis'a O'Neil'a. Książka jest na podstawie filmu i o ile obraz kinowy zaliczam do moich ulubionych, o tyle o książce tego powiedzieć nie mogę. Okładka zachwala to to, to tamto. Niestety nie zachwyciłem się. Czyta się to tak jakby czytało się scenariusz do filmu (brawo Mateuszu! może dlatego, że autor jest głównie scenarzystą?). I to taki okrojony scenariusz. Albo nawet inaczej - to tak jakby kazać gimnazjaliści opisać film. "Batman wsiada do samochodu", "Joker chwyta nóż i przyciska go do gardła napastnika", "Gordon krzyczy na policjantów". Niestety tak to wygląda. Dobrze chociaż, że książę czyta się szybko. Wprawdzie 300 stron, ale spokojnie jeden, i to niedługi wieczór, w zupełności wystarczy. Książka raczej tylko dla zagorzałych fanów Batmana - traktować jako ciekawostkę!
Ocena 4 gwiazdek tylko z wielkiej miłości do Mrocznego Rycerza.

Bob Kane to jeden z największych Scenarzystów i Twórców Komiksów w historii światowej rozrywki. Każdy ,,Geek” i fan Science-Fiction wie, że spod jego ,,pióra” wyszła postać ,,Batmana” – symbolu Gotham City ,super-bohatera odzianego w czarny kewlarowy, gruby i kuloodporny Pancerz, zakrywającą całe ciało pelerynę oraz maskę, której szpiczaste stojące uszy, nadają mu diabelskiego mrocznego wizerunku, lecz także siły i mocy zwierzęcia , od którego fizycznej natury czerpał Inspirację. To Bruce Wayne- , dziedzic wielopokoleniowego majątku, filantrop oraz Playboy – czyli zwykła osoba, a nie ktoś poddany procesowi mutacji genetycznej i mający nadnaturalne zdolności kryje się za maską ,,Człowieka Nietoperza”. Nie trzeba razić skoncentrowaną wiązką promieni z oczu, być niewidzialnym, posiadać moc superszybkości, zmiany kształtu ciała i inne właściwości aby być bohaterem. Może być nim każdy. Nawet przeciętniak z średniej wielkości miasta. Wystarczą chęci, środki finansowe, które posiadał Bruce Wayne oraz niewiarygodna wręcz Inspiracja do stania się tym kto będzie stał na straży prawości i bezpieczeństwa ludzkości, bez względu na sposób w którym wymierza się sprawiedliwość.

Co takiego musiało się stać by jeden z najbogatszych ludzi w Gotham porzucił dostatnie i arystokratyczne życie w ciepłej, wiekowej rezydencji, z dala od kłopotów, brudu, Anarchii i zepsucia miasta, w którym się wychował? Kiedy Bruce Wayne dojrzał do takiej decyzji by zacząć być boską ręką sprawiedliwości, odciskiem i trwałym śladem na występkach przestępców?

Każdy kto zaczyna oglądać film, animację, czy czytać dowolny komiks z Batmanem, często natrafia na sytuację, w której Wayne oprócz korzystania z bogactwa, filantropijnej działalności i staniem na czele zarządu Wayne Enterprises , przyjmuje swoje drugie oblicze i staje się Aniołem Strózem wielomilionowej Metropolii. Jest to inne ,,Ja”, całkowicie odmienne od tego prezentowanego na co dzień, coś co kłuci się z narzuconym i widocznym wizerunku Bruce’a. Jaką ścieżkę obrał i jakie Katharsis musiał przejść by dla przestępców stać się wyłaniającym z Mroku demonem, stworzeniem o jasnych ślepiach, rozpościerającym swe błoniaste skrzydła i atakującym zawsze z zaskoczenia? Katalizatorem przemian i egzystencjalnym objawieniem dla Wayne’a było bardzo istotne wydarzenie, które samo w sobie jest absolutem w świecie Super-bohaterów, czymś epokowym ze względu na bardzo młody wiek jednostki, która doświadcza przeżyć, sprawiających, że będąc dzieckiem całkowicie zmienia się swoje podejście do świata i do tego co do tej pory wiedziało się o ludzkim charakterze. Bruce miał 10 lat gdy jeden zimowy wieczór przesądził o całym jego późniejszym życiu. Zwyczajne popołudnie, jak zwykle zapełnione rozrywkami i obowiązkami arystokratycznego panicza. Właśnie skończyło się wspaniałe widowisko, na którym Wayne był z rodzicami. Opuszczając gmach Opery wciąż czuło się niepowtarzalną atmosferę. Na zewnątrz padał śnieg, a pod nogami aż miło chrupało lekko lodowatym puchem. Rodzina Wayne’ów kierowała się do samochodu zaparkowanego w wąskiej uliczce, gdy nagle podszedł do nich jakiś mężczyzna. Wyciągnął broń i mierząc do rodziców Bruce’a zażądał gotówki, zegarków i biżuterii, za które mógłby kupić ,,Prochy”. Nic nie przygotowało panicza na to co zaraz nastąpi. Ten umorusany zakapior, mimo iż dostał to co chciał, strzelił prosto w pierś Thomasa i Marthy Wayne. Oboje osunęli się na ziemię. Ich ciała momentalnie były zimne, a z ran po kulach wciąż ciekła krew. W akcie desperacji Matka Bruce’a zatrzymała przy sobie perły, które tak bardzo były dla niej cenne. Nie pozwoliła ich sobie odebrać, więc w drobny mak rozsypały się na jej płaszcz. To wydarzenie wywarło gargantuiczny wpływ na postawę 10-letniego Bruce’a. Jako dziecko ujrzał prawdziwe mroczne i zepsute oblicze Gotham, do tej pory tak bardzo niedostrzegalne, zaślepione wygodami oraz luksusami, które doświadczał. Ujrzał Anarchię, zgorzknienie i bezwzględność w zwykłych ludziach, którzy zrobią dosłownie wszystko by zdobyć najmniejszy grosz na Narkotyki. To właśnie ktoś taki zabił jego rodziców. To ktoś taki psuje to piękne miasto, które tak bardzo kocha. Od tej pory Bruce nigdy nie będzie taki sam. Zrobi wszystko by w przyszłości ,,stać się prawem”, by wymierzać przestępcom karę, taką na jaką zasłużyli. Będzie jak sędzia Dredd , który z irytacją dla łotrów mówił ,,I am the Law”

Od takiego wspomnienia zaczyna się powieść ,,Mroczny Rycerz” Dennisa O’Neila. Bruce jest już dorosły ma grubo ponad 30 lat, a przypominanie sobie jak zginęli jego rodzice jest dla niego motywacją do stania na straży sprawiedliwości. Książka ta powstała na bazie scenariusza do filmu o tym samym tytule co omawiane literackie dzieło. Produkcję tą wyreżyserowali genialni bracia: Jonathan i Christopher Nolan. Zaczęli od ,,Batman – Początek”, który otwierał tzw. ,,Nową Trylogię” o tym bohaterze. Drugą częścią jest ,,Mroczny Rycerze”, którego ,,książkową wersję” z przyjemnością niedawno skończyłem czytać, a na końcu ,,Mroczny Rycerz powstaje”. Nie trzeba przytaczać wszystkich najważniejszych założeń powieści D. O’Neila, by zrozumieć wizję i przesłanie braci Nolan To samo przedstawiono w filmie z 2008 roku, lecz wersja książkowa operuje nieco większym wachlarzem historii Jokera, Jonathana Crane’a: Scarecrowa –fanatycznie wierzącego w wyleczenie ludzkości ze strachu i Harveya Denta – który wcześniej, ale także jako ,,Two Face” ze spaloną połową twarzy, wymierzał sprawiedliwość poprzez przypadek, wynikający z rzutu monetą. Ich losy są tu bardziej opisane niż sam Batman. Chciano w ten sposób nastawić czytelnika na to z jak wieloma łotrami przyjdzie się zmierzyć Wayne’owi. Zło w Gotham City czai się na każdym roku i występuje pod wieloma postaciami.

Kim jest Joker? Odpowiedź jest prosta: nie wiadomo. Pojawił się nagle i mocno zaznaczył swoją pozycję. Okradł Mafię i Spółkę która chciała obrobić skarbiec Wayne’ów. Zabrał im 68 milionów dolarów. Mógłby je spalić i zrobić z nimi co chce. Ciągły konsumpcjonizm i bogacenie się nie leżą w jego naturze. Najważniejsze jest sianie zniszczenia i chaosu w Gotham oraz przyciąganie swoją osobowością ,,uczniów” – ludzi o skłonnościach paranoidalnych , najlepiej pacjentów z Arkham. Z taką armią mógłby ustalić Nowy Ład w niesprawnym systemie mrocznej Metropolii. Biało-kredowa twarz , zielone włosy i czerwona szminka na ustach. Charakterystyka na Klauna, na Jokera – błazna, którego postać widnieje na spodzie jednej z kart do gry. O nowym niebezpieczeństwie w Gotham wiemy tyle co i nic. Nie zostawia odcisków palców, a jego DNA nie ma w bazie danych. Nie ma żadnej kartoteki a ni wpisu do jakiejkolwiek ewidencji. On po prostu nie istnieje. Przestępca Idealny? Czy Joker jest tak szalony, że nie da się określić granic jego psychozy? Może pod tą maską kryje się obraz człowieka, który kiedyś był normalny? W książce D. O’Neila genialnie pokazano jego przeszłość. Jako komiksowego ,,geeka” ucieszyło mnie urozmaicenie życiorysu tego przestępcy. Joker miał Matkę, którą bił Ojciec. Rodzicielkę swoją obwinia za słabość i uległość wobec męża. Ojcem gardzi z prostego i typowego dla niego względu: z powodu opieszałości wynikającej z chęci lecz nie możności zabójstwa małżonki. Czemu nie mógł tego zrobić wcześniej? Joker gardzi ludźmi. Ma maniakalną obsesję na własnym punkcie. Jest Egoistą, Narcyzem i wielbicielem ,,głupoty Batmana”. Szczególnie intrygująca jest historia o drugiej połówce tego przebranego za klauna przestępcy. Miał żonę, której twarz oszpeciły rekiny. Nie mogąc znieść wstydu i obrzydzenia swoim wyglądem, postanowiła zrobić sobie operację plastyczną. Na taki zabieg nie miała jednak pieniędzy, więc aby podnieść ją na duchu, Joker postanowił, że również poharata sobie twarz. Zwykłym nożem wyrył sobie blizny w taki sposób, że przypominały wiecznie uśmiechniętą buźkę. Żona uważała go za szaleńca, a on chciał ją tylko pocieszyć. Dla swoich wrogów Joker wygląda groźnie. Z stałym uśmiechem na twarzy, nie wiadomo już kiedy jest zły, szczęśliwy, kiedy trwa w swojej psychozie, a kiedy się smuci. On po prostu cały czas się uśmiecha.

Zarówno film jak i powieść ,,Mroczny Rycerz” kończy się w sposób niezwykle niepodobny do Batmana. Ten nietoperzasty bohater jest poważnie ranny i ledwo uchodzi z życiem. Gotham zostało ocalone. Joker został złapany ,a mściwy prokurator okręgowy Harvey Dent nie żyje. Bruce jest jednak zawiedziony. Chciał chronić ludzi przed złem, a stał się tym kogo Gotham potrzebuje. Stał się Mrocznym Rycerzem, który ratując jednych pociągnął za sznurki drugich. W oczach ludzi nie jest więc bohaterem, lecz jak to podkreślił porucznik Gordon :,,milczącym strażnikiem”

Ciekawa i ciągająca historia Przestawiona przez Denisa O Neila

Ciekawa i ciągająca historia Przestawiona przez Denisa O Neila

Polecam najpierw obejrzeć film. Po tym bardzo łatwo można zobrazować sobie treść książki.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Ekranizacje