Pożegnalny ukłon

Cykl: Sherlock Holmes (tom 8)
Wydawnictwo: Algo
His Last Bow
sherlock holmes
norimenai

W „Pożegnalnym ukłonie” w ośmiu opowiadaniach spisanych przez doktora Watsona Sherlock Holmes rozwiązuje kolejne pasjonujące zagadki kryminalne. Pomaga m.in. w sprawie włoskiej mafii, przerażających zbrodni znanych jako horror kornwalijski, swojemu bratu Mycroftowi i rządowi Wielkiej Brytanii oraz prowadzi skomplikowaną grę z niemieckim szpiegiem w przededniu wojny...

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Stokrotka | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Dzięki biedronkowym wyprzedażom nabyłam kolejne części przygód Sherlocka Holmesa, w tym „Pożegnalny ukłon”. Rzeczony tom składa się z 8 opowiadań będących relacjami doktora Watsona zafascynowanego błyskotliwym umysłem swego przyjaciela. Opisuje on wyrywkowo wybrane dokonania londyńskiego detektywa. Mnie najbardziej do gustu przypadło „Zniknięcie lady Frances Carfax” oraz „Kartonowe pudełko” (oba z motywem makabrycznych odkryć). Tytułowy „Pożegnalny ukłon” - pojawiający się jako epilog - odbiega klimatem i pomysłem od pozostałych opowieści.

Wkp | 2017-05-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

UKŁONY DLA SHERLOCKA

Choć po tytule Pożegnalny ukłon można by spodziewać się finałowego tomu przygód Sherlocka (co nie jest wcale tak dalekie od prawdy, bowiem w zbiorczych wydaniach ta właśnie część bywa prezentowana jako ostatnia), najsłynniejszy detektyw świata wcale nie odchodzi na emeryturę – a tym bardziej z tego świata. Swoją żywotność udowodnił już zresztą w poprzednim zbiorze, powracając poniekąd zza grobu. Jak widać, w jego towarzystwie nie można się nudzić i tak jest również tym razem.

Oczywiście po niniejszej książce widać także, że Holmes z upływem czasu nie młodnieje. Sam Watson wspomina, że jego przyjaciel jest stary, doskwiera mu reumatyzm, przeniósł się nawet na farmę, ale nic nie potrafi zatrzymać go przed włączeniem się w rozwiązywanie nowych zagadek. Oczywiście jego wierny pomocnik wraca także do dawnych, nigdy niepublikowanych śledztw, uzupełniając życiorys detektywa. I tak oto poznajemy dochodzenie w sprawie pewnej willi i jej właściciela, potem kobietę,...

chiara | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Jestem miłośniczką Sherlocka Holmesa, szczególnie w interpretacji Benedicta Cumberbatcha. Słuchając tych ośmiu opowiadań w czasem irytującym wykonaniu Janusza Zadury cały czas wyobrażałam sobie, jak przerobić je na scenariusz serialu "Sherlock" i stwierdziłam, że niektóre z nich całkiem się do tego nadają po lekkim odkurzeniu.
Wspaniały umysł Sherlocka jak zwykle fascynuje, a skądinąd inteligentny Watson zawsze dowiaduje się o wszystkim ostatni (razem z czytelnikiem).

Monika | 2014-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Zupełnie jak w życiu...
Czasem biorę do ręki jakąś książkę ot tak, od niechcenia i nagle jest wielkie "WOW", wsiąkam totalnie i nie śpię całą noc, żeby tylko przeczytać do końca.
Innym razem zaczynam czytać książkę z głębokim przekonaniem, że będę ją uwielbiać, ma w sobie wszystko to, co kocham, a jednak dochodzimy do wielkiego "ZONKA".
Książki pana Arthura należą do drugiej kategorii. Powinnam je kochać, a ja nawet do połowy żadnej nie doczytałam :(

Kolejny zbiór opowiadań o Sherlocku Holmesie. Sporo ciekawych przypadków o zaskakujących rozwiązaniach. Holmes po raz kolejny udowadnia, że ceni sobie sprawiedliwość, co niekoniecznie jest równoznaczne z prawem. Równie dobry tom, co poprzednie zbiory opowiadań.

Kryanka | 2018-03-03
Przeczytana: 02 marca 2018

Detektyw dżentelmen z czasów królowej Wiktorii powrócił w kolejnych opowiadaniach - na dobrym poziomie, choć typowych. Wyjątek stanowi ostatnie, w którym Holmes wraca z emerytury, by rozpracować niemieckiego szpiega w przededniu I wojny światowej. Elektryczność, samochody, hodowla pszczół i odrobina nostalgii.

Olek | 2012-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2012

Mój kochany Czytelniku!

Czy Ty już to zauważyłeś? Co też ten detektyw potrafi? Zwróć uwagę jeżeli (tak jak ja) przebrnąłeś przez te wszystkie tomy, nie nudząc się przy tym ani o chwilę to jaką to ocenę możemy wystawić?

Ciężko jest ocenić tak rozległy utwór jakim są niewątpliwi przygody ekscentrycznego bohatera Sherlocka Holmesa i jego wiernego przyjaciela Dr Watsonie!. Otóż! W czym tkwi magia? W przepięknej okładce? W pachnącym papierze? A może w pojedyńczych wersach, tych wspaniałych opowiadań?

Ale dosyć już tych pytań retorycznych, pora przejść do sedna sprawy Drogi Czytelniku!

Fascynujące, wspaniałe, jedyne w swoim rodzaju, ponadczasowe, przecudowne i ORYGINALNE. Tak po krótce można określić tomy (jeszcze jeden mi został do przeczytania, szybko do księgarni) opowiadań o detektywie z Baker Street.

Jeżeli szukasz czegoś, co porwie Ciebie jak huragan Sandy to jest to książka dla Ciebie!

Zatęskniłam się za moim ulubionym bohaterem - po małej przerwie znowu zaczęłam czytać opowiadania o Sherlocku Holmesie i jego wiernym przyjacielu Watsonie.
'Ostatnia zagadka...' zawiera kilka historii, które poznałam w innych wydaniach, ale i tak z wielką przyjemnością je sobie odświeżyłam. Tomik opowiadań nie tylko dla fanów najsłynniejszego detektywa.

Ewelina | 2015-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

W opowiadaniu "tekturowe pudełko" Sherlock Holmes bardzo trafnie odczytał myśli Watosna, mówiąc: "Też uważam, że to zupełnie niedorzeczny sposób rozwiązywania sporów". Następnie wyjaśnił przyjacielowi jak udało mu się tego dokonać, wskazując m.in. na nieoprawiony portret Henry'ego Warda Beechera. Piszę o tym, ponieważ jestem PRZEKONANA, że dokładnie ta sama sytuacja została opisana w którejś z wcześniejszych ksiąg o przygodach detektywa Holmesa, a ponowne pojawienie się jej bardzo mnie zaskoczyło. Nie do końca podoba mi się użycie identycznego fragmentu w dwóch zbiorach opowiadań, a nie widzę powodu dla którego Sir Arthut Conan Doyle miałby to robić.
Udało mi się nawet odnaleźć ten fragment i dla zainteresowanych znajduje się on w "Dziennikach Sherlocka Holmesa", rozdział ósmy zatytuowany "Stały pacjent".

"Pożegnalny ukłon" to chyba najkrótszy zbiór opowiadań tego autora, ale równie mocno wart jest uwagi.

Liza | 2014-06-30
Przeczytana: 01 lipca 2014

Klasyka warta poznania :)