Bestie. Mordercy Polaków

Wydawnictwo: 3S Media
9788361935162
historia
panicz

Wziąłem do ręki tekst Tadeusza. Przeczytałem spis treści, a później kilka rozdziałów. I wróciło. A wydawało się, że upływ czasu liczony na dziesięciolecia oczyścił pamięć. Nieprawda! Ożyły miejsca, osoby, wydarzenia. Wróciły skryte w zakątkach pamięci postacie - różne. Także takie, które powinny zostać w niej na stałe, zawsze. I one wróciły najbardziej wyraziste. Bo były wzorem, pokrzepieniem.
I pamięć strażniczki na 10-tce, która dyskretnie podała mi nici i igłę, bo wiedziała, że są potrzebne. To pozwalało przetrwać.
I podłość strażnika z "gulą na twarzy" w 2-gim pawilonie wronkowskiego więzienia, który pod pozorem "brudno tu" kazał kalifaktorowi lać wodę na próg mojej pojedynki i wrzucał w nią pościel.
A najbardziej wzruszające to wspomnienia rzadkich "widzeń" z Matką. Prawie bez słów.

Książa Tadeusza M. Płużańskiego, syna kolegi ze wspólnej celi mokotowskiego więzienia, nie tylko służy wspomnieniom. To jest udziałem już stosunkowo niewielkiego grona osób.
Znaczeniem jej jest - jak sądzę - wprowadzenie do pamięci naszej, pamięci historycznej pokoleń, koniecznej prawdy o systemie, który ogromne, nieodwracalne szkody przyniósł naszej Ojczyźnie.
O tym należy Pamiętać...

źródło opisu: Wyd. 3S Media, 2011

źródło okładki: http://www.3smedia.pl/ksiazki/bestie/

Maria | 2013-06-02
Przeczytana: 2012 rok

Wartościowa książka .. trzeba przeczytać i zapamiętać. Można sobie wyobrazić, co czują rodziny ofiar, skoro żaden z morderców nie został ukarany, żaden nie przeprasza, żyją spokojnie i dostatnio, upominają się nawet o najwyższe emerytury. Mocny tytuł i trafny - odpowiada temu, czego się z reportażu dowiadujemy o jego bohaterach.

Justyna | 2014-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Książka ważna i potrzebna. Przedstawia nazwiska ludzi odpowiedzialnych za mordowanie polskich patriotów. Płużański zbierając materiał do książki spotykał się z nieprzyjemnościami, a nawet pogróżkami. Widocznie nie wszystkim zależy, aby upominano się o historyczną prawdę. Ludzie powinni mieć świadomość, że wojna w 1945 r. nie skończyła się dla wszystkich. Książka opisuje również powojenne losy żołnierzy, którzy za prowadzenie niepodległościowej działalności jako „wrogowie ludu” byli umieszczani w komunistycznych więzieniach, poddawani niewyobrażalnym torturom i mordowani. Bestialstwo ich katów (którzy nigdy nie ponieśli za to odpowiedzialności) nieraz przewyższało brutalność gestapowców. Witold Pilecki, który był więźniem Auschwitz i mokotowskiego więzienia powiedział, że „Oświęcim przy nich to była igraszka”. Książki nie czyta się lekko i to nie ze względu na podjętą tematykę ale złe przygotowanie do publikacji, napisana jest zbyt chaotycznie.

edit3008 | 2014-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Książka bardzo trudna w odbiorze. Komentarze autora, aż "ociekają jadem" co dla mnie nie było łatwe, ponieważ nie jestem zwolennikiem teorii, że dzieci maja odpowiadać za grzechy ojców. Obniżyłam ocenę właśnie za styl. Natomiast co do treści to książka jak najbardziej godna uwagi. Ale poleciłabym ja tylko dla osób zainteresowanych tą tematyką. "Zwykły" czytelnik raczej będzie się z nią "męczył".

Renata | 2014-08-11
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Mimo ciężkiego w odbiorze stylu, książka wciąga. Ciekawe opisy funkcjonowania różnych instytucji czasów stalinowskich, ludzkie historie. Cieniem kładzie się przeciętny styl, chaos w przedstawianiu wydarzeń, powtórzenia. Jawna nienawiść wobec ludzi, których przedstawia autor, nie pozwoliła w wielu miejscach na obiektywizm. Książka zatem w wielu wątkach przestaje być merytoryczna a staje się czysto emocjonalna. W kilku wypadkach autor wyraźnie przeinterpretowuje zdarzenia, tworzy swoje wizje na podstawie przedstawianych faktów. Nienawiść dla samej nienawiści jest zbędna i niszczy książkę w warstwie merytorycznej. Od historyka oczekiwałabym uczciwego i rzetelnego przedstawiania tematu a nie wykrzykiwania „ubole”, „śledzie” - jak na targu. Czasy o których mówi książka, ludzie o których autor pisze – ofiary i kaci wymagają merytorycznego opracowania a nie wykrzykiwania. Duży szacunek należy się natomiast autorowi za pracę włożoną w zebranie materiałów do książki. Temat bardzo obszerny,...

Marta | 2012-09-18
Przeczytana: 18 września 2012

Moja ocena i opinia są niezależne od wstrząsającej tematyki, która powinna być, moim zdaniem, jak najbardziej rozpowszechniana wśród Polaków.
Mam natomiast sporo zarzutów do autora i samej książki. Przede wszystkim wyraźnie widoczne podczas lektury sympatie propisowskie (dla mnie całkowicie obce) i manifestowana antypatia do wszystkich innych opcji i partii politycznych, jako spadkobierców komunistów i sowietów. Stąd chyba wywodzi się jad autora skierowany w kilku przypadkach nie przeciwko ubeckim katom, ale ich potomstwu, które zamiast schować się pod kamieniem odważa się - o zgrozo - podejmować działalność publiczną, a nawet polityczną. Z pamięci mogę wymienić tutaj nazwiska Kryże i Hübner. Nad Danutą Hübner szczególnie się wyzłośliwia poświęcając jej rozdział "Danuta Hübner wyparła się ojca". Oczywiście, autor jest synem ofiary stalinowskich represji, co z pewnością miało wpływ na jego postawy i opinie, ale jakim prawem obraża i ocenia dzieci ubeków? Pomijam fakt, że książka nie...

emindflow | 2013-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Opasłe tomiszcze, które czytałem (z przerwami) kilka tygodni, to pozycja ważna dla polskiego czytelnika, wywabiająca jedną z czarnych plam naszej najnowszej historii. Mimo upływu blisko 70 lat od zakończenia wojny, wiedza o tym, w jaki sposób w Polsce w latach 1944-53 wprowadzano komunistyczny porządek jest niewielka i często mocno zafałszowana. I właśnie dlatego, zwłaszcza młodsze pokolenia powinny sobie uświadomić, że największą dolegliwością PRL nie były trudności zaopatrzeniowe czy kłopoty z wyjazdem na zagraniczne wczasy.Lektura tej książki nie jest ani lekka ani przyjemna, ale cóż.... to nasza polska historia. Najbardziej tragiczne jest to, że żaden z przedstawionych zbrodniarzy nie został ukarany, a niektórzy z nich żyją sobie spokojnie do dziś w kraju lub na emigracji, podczas gdy tysiące ich ofiar nie ma nawet własnego grobu. Ocenę książki obniża fatalna redakcja, która niestety nie zapanowała nad chaosem wprowadzonym przez autora.

| 2012-10-09

Książkę powinien przeczytać każdy kto czuję się związany z narodem Polskim. Również dla amatorów historii współczesnej lektura obowiązkowa. I ogólnie dla zainteresowanych przebiegiem okupacji radzieckiej po II WŚ. Czyli kompendium wiedzy o stalinowskich katach narodu Polskiego i o samych patriotach Polskich.
Odnoście opisu Pani Marty, otóż jeżeli chodzi o jakieś sympatie partyjne, autora książki; Tadeusza Płużańskiego, to bynajmniej nie zaobserwowałem, by w ów książce je eksponował. Więc proszę przytoczyć te "wyraźnie widoczne sympatie propisowskie". Może ze dwa razy wspomniał o pisie, a o samym Kaczyńskim raz, gdy ten wręczał jakiś order Polakowi, który się zasłużył ojczyźnie.
Jeśli chodzi o te antypatie do wszystkich innych partii (czyli jakich wszystkich?), SLD – przecież ta partia to jest reaktywacja PZPR. Natomiast partia PO działa wprost pod dyktando SB, któremu nogi wyrastają z PRL et cetera.
Natomiast jeżeli chodzi o samą Danutę Hübner - proszę przytoczyć tekst, w którym...

Roman Dłużniewski | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Płużański nie odpuszcza. Będąc osobiście dotknięty tragedią tamtych lat usiłuje sprawić, abyśmy nie zapomnieli. Czytać!!

baggio1 | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Książkę czytałem parę miesięcy. Po pierwsze dlatego że porusza ciężki dla mnie temat, czyli nie rozliczonych przez III RP zbrodni komunistycznych na Polakach po II wojnie światowej. Temat jest ważny ale jak się to czyta to ogarnia człowieka wielkie w... że żyjemy w kraju tak nie sprawiedliwym, że podstawy, fundamenty III RP zostały zbudowane na niesprawiedliwości i zakłamaniu. Czy to przypadek że dopiero w 2013 roku rozpoczęto prace nad ekshumacją pomordowanych Polaków? IPN ledwo powstał to znaczy że mogło by tych ekshumacji nie być!!!. Druga sprawa, nikt mnie i moich znajomych w podobnym wieku o tych sprawach nie uczył a wychowywałem się już w wolnej Polsce. Czy to też jest przypadek? Przecież zarówno w podstawówce i liceum historia najnowsza przypadała na okres maj czerwiec czas w którym nie było dzienników i wszyscy byli skupieni na zamykaniu roku szkolnego!! Mnóstwo czasu poświęcano na starożytność coś co jest ciekawe ale bez porównania, wiedza z okresu 1945< jest zwykłemu...

Karolina Charchowska | 2016-02-23
Przeczytana: luty 2016

Książka porusza ważne tematy, aczkolwiek więcej, jak dla mnie, ma minusów niż plusów. Przede wszystkim nie podoba mi się stronniczość Autora, który opisuje fakty bardzo subiektywnie, przez pryzmat cierpienia jakie przytrafiło się jego ojcu. Ponadto używanie pejoratywnych określeń typu "ubecja", "ubek" wyraźnie, przynajmniej mnie, zniechęcało do dalszej lektury. Dodatkowo obwinianie za popełnione zbrodnie członków rodziny "bestii" nie dodaje publikacji, w moim odczuciu, dodatkowych walorów. Jak dla mnie, historyka, książka wieje nienawiścią, nacechowana jest subiektywizmem.