Twierdza. Solidarność walcząca - podziemna armia

Wydawnictwo: Wielka Litera
literatura faktu
karollllllla

Pierwszy uciekł konsul NRD. Atak gazowy wytrzymywał za to dzielnie sowiecki generał. Został najdłużej na trybunie, razem z I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Dość długo stała też wicewojewodzina, której rozmazał się tusz i wyglądała koszmarnie, miała czarną twarz. Ale kiedy wybuchł ogień, wszyscy musieli uciekać. Zbiegając ze schodów, I sekretarz przypominał generałowi: „Towarzyszu generale, jedziemy na prazdnik”. „Prazdnik” to suto zakrapiane przyjęcie dla aparatu zaraz po pochodzie pierwszomajowym. Generał odpowiedział: "Job twoju mat’ z takom prazdnikom!" i odjechał.

To nie fragment political fiction, ale relacja z akcji Solidarności Walczącej w 1983 roku we Wrocławiu. Jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy Igor Janke w pasjonujący sposób pisze o najgłębiej zakonspirowanej podziemnej organizacji w komunistycznej Polsce. Ujawnia wiele nieznanych dotąd faktów. Opowiada o tym, jak polscy antykomuniści dostali od lewaków z niemieckiej Rote Armee Fraktion skanery do podsłuchiwania SB i drukowali połowę wychodzących w Polsce podziemnych wydawnictw. Jak w Stoczni im. Komuny Paryskiej rozpoczęli produkcję karabinu maszynowego na podstawie instrukcji CIA. Jak zbudowali system podziemnego kontrwywiadu i inwigilowania funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jak przygotowywali zamach na szefa śląskiej SB i przez niemal siedem lat ukrywali najbardziej poszukiwanego przez komunistyczne władze człowieka – Kornela Morawieckiego.

„Twierdza” to barwna, pełna scen jak ze szpiegowskich filmów historia o odważnych ludziach, którzy w walce o wolną Polskę poświęcili bardzo wiele. To także opowieść o brutalności Służby Bezpieczeństwa i o tym, jak można żyć w dwóch rzeczywistościach – podziemnej i oficjalnej.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,78/twierd...(?)

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,78/twierd...»

Bartowski | 2018-02-25

Żałuję i wiem, że z perspektywy kilkudziesięciu lat oraz znajomości skutków wielu zdarzeń nietrudno jest stawiać wnioski. Żałuję, że w czasach kiedy Solidarność i Solidarność Walcząca walczyły o wolą Polskę doszło do tak dużych podziałów opozycji. Szkoda, że obydwie organizacje nie wykorzystały szansy aby wspólnie wywrzeć bardzo silną presję na komunistach i wymusić na nich większych ustępstw, szybszego oddania władzy oraz przyzwoitszego zachowania. Solidarność stale izolowała i podcinała SW, przejmując całe wsparcie z Zachodu zarówno materialne, jak i finansowe, wypychając z głównego nurtu. A szkoda, bo komuniści autentycznie bali się Solidarności Walczącej. Gdyby tylko ta organizacja mogła rozrosnąć się w całym kraju (SW miała silne struktury tak na prawdę tylko we Wrocławiu), posiadać rozbudowane struktury w większych miastach całej Polski byłby to olbrzymi atut negocjacyjny dla tej ,,dobrej" Solidarności, która prowadziła dialog z komunistami. Przekaz były jasny - lepiej szybko...

Karola | 2014-06-17

To książka o zapomnianych bohaterach, mających jeden wspólny cel: obalić system. Warto przeczytać tę książkę i poznać tych, którzy gotowi byli zapłacić najwyższą cenę za wolność i miłość do Ojczyzny.
Jest to opowieść o brutalności SB, o życiu w podwójnej rzeczywistości - podziemnej i oficjalnej, o strachu i tysiącach godzin w zaduchu farby drukarskiej. Warto poznać tych, którzy dla wolnej Polski poświęcili ogromnie dużo.

Łukasz Lelonek | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Oszołomy, frustraci i ekstrema. Tak nazywani przez dzisiejsze środowisko postkomunistyczne i postsolidarnościowe.

A w rzeczywistości? Profesorowie i naukowcy dziedzin ścisłych. Opracowali technologię nasłuchową. Utworzyli prawdziwy kontrwywiad do rozpracowania działań operacyjnych SB (pewnym momencie mieli nawet lepszy sprzęt nasłuchowy od samych służb PRL). Na Zachód wysyłali informacje korzystając z... nieczynnego satelity orbitującego wokół Ziemi. Przygotowywali proces seryjnej produkcji broni palnej i materiałów wybuchowych. Przygotowywali się na walkę o niepodległość.

Najbardziej i najlepiej zakonspirowana organizacja antykomunistyczna w PRL - Solidarność Walcząca.

Każdy rozdział to opowieść o członkach SW i ich heroicznych wyczynach. Każdy rozdział to materiał na doskonały film sensacyjny.

Czytamy w nich o ludziach z krwi i kości, którzy poświęcając czas, rodziny, kariery zawodowe i własną przyszłość chcieli wolnej Polski. Dzisiaj, w większości, są anonimowi.

Kolejna...

Jakub | 2014-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Interesująca książka, o zapomnianej organizacji Solidarność Walcząca. Świetnie zakonspirowane stowarzyszenie naukowców głównie z Wrocławia prowadzących bezkompromisową walkę o niepodległość.
Informacje na temat relacji między SW a Gdańską Solidarnością są dość szczątkowe ale ma się wrażenie że to były zupełnie inne wizje Polski. Towarzystwo warszawsko-gdańskie chciało reformować PRL, SW chciała po prostu i aż niepodległości. Potwierdza się stare porzekadło, że historie piszą zwycięzcy.

Końcówka książki jest wstrząsająca, już po zatrzymaniu Kornela Morawieckiego. Okazało się, że ta warszawska Solidarność zupełnie nie chce pomów, nagłośnić sprawy, blokują informacje o zatrzymaniu.

>>Jego przyjaciele i rodzina bardzo boleśnie przeżyli informację o ty, że czołówka warszawskiej opozycji, ludzie KOR-u, odmówili wspólnego wystąpienia o uwolnienie Kornela. "Oni nie chcieli budować jego legendy. To było smutne i szokujące. Myśmy cały czas, do końca czuli, że płyniemy na jednej łodzi....

Agtama | 2016-04-26
Przeczytana: 25 marca 2016

Po lekturze tej pozycji chce się zadać pytanie gdzie są ci zapomniani bohaterowie, walczący o pełną niepodległość Polski w czasach PRLu. Ci genialni, o silnej woli, naukowcy, inżynierowie, robotnicy. Ludzie, którym sił do codziennej, żmudnej walki, dawała wizja wolnej ojczyzny.
Solidarność Walcząca, zapomniany fragment historii (nie pamiętam już kiedy po raz pierwszy o niej usłyszałam, ale na pewno nie było to w szkole), z ukazaniem tej książki wraca do ludzkiej świadomości.
Książka ta, to opowieść o ludziach, z których możemy być dumni, nie zapominajmy o nich i ich dziedzictwie.

Przemysław Zyra | 2014-11-22
Na półkach: X2014, Przeczytane, Posiadam, Polecam
Przeczytana: wrzesień 2014

A więc nie każdy w Solidarności walczył o wolne związki zawodowe. Byli też tacy, którzy walczyli za wolność i robili to na prawdę dobrze. Czytając książkę aż żałowałem, że nie pochodzę z Wrocławia, bo chętnie utożsamiał bym się z taką historią najnowszą. Jest być z czego dumnym.
A wśród tych, którzy o Polskę walczyli są także ludzie, którzy wiele dziś w Polsce znaczą. Tym bardziej ciekawi poznanie tak chwalebnych epizodów z ich życia. Pan Janke umie pisać ciekawie, więc czytelnik dopiero wtedy zostawia książkę w spokoju, gdy doczyta do końca.

Frederik | 2014-06-07
Przeczytana: 30 maja 2014

Super ksiazka. Znalazlem pare nazwisk osob, z ktorymi sie wspolpracowalo w dawnych czasach. Ksiazka wywolala u mnie mase wspomnien (nostalgia jakas czy co?)i musze przyznac sie, ze nawet nieco sie wzruszylem.

kolumban | 2015-07-18
Przeczytana: lipiec 2015

Jako mieszkaniec Wrocławia, pochłaniam wszystko, co dotyczy tego miasta.
Igor Janke opisuje aktywistów Solidarności Walczącej we Wrocławiu w latach 80-tych XX wieku, tak jakby opisywał powstańców w Warszawie w 1944. Trochę infantylne dla mnie, a czasami przerażające jest to podniecanie się gonitwami po ulicach. Był to czas beznadziei, szarzyzny i kolejek po wszystko. Tymczasem Janke opisuje to jako wielką przygodę. Mam wrażenie, że bohaterowie jego opowieści tęsknią za tamtymi czasami. Ja nie.

Maison | 2018-05-07
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Zapomniana historia..zapomniani bohaterowie..Wrocław podziemny..środowiska akademickie walczące z SB..ulice miasta zapełnione szarzyzną tamtych trudnych czasów..
Nie oceniam sposobu pisania o faktach, ani prawdy historycznej, ale uważam, że warto przeczytać tę pozycję, po to chociażby, by zainteresować się szukaniem prawdy o Polsce, w której żyjemy teraz, a która wywodzi się z tamtych czasów..

Marcin Polkowski | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Świetna książka! Żadnych dodatkowych komentarzy! Trzeba przeczytać!