Twierdza. Solidarność walcząca - podziemna armia

Wielka Litera
2014-06-04
2014-06-04
Inne

Świetna książka przedstawiająca najnowszą historię Polski polecam ją wszystkim którzy pragną zrozumieć bardzo skomplikowaną sytuację polityczną w Polsce w ostatnich dekadach których konsekwencje odczuwamy do dziś doskonała pozycja dla patriotów którzy niekoniecznie muszą pamiętać te wydarzenia książkę przeczytałem w dwa dni co świadczy o tym że jest to wspaniała literatura dla każdego kto lubi historię i pragnie zrozumieć wydarzenia z ostatnich lat

Z opisu książki wynikało raczej nastawienie pozytywno - humorystyczne a tu tyle patosu, że wszystkie książki wojenne razem wzięte nie mają go tyle. Nie mniej historie ciekawe i dużo Wrocławia :)

Ktoś ukrywa się przez dziewięć lat. Ktoś fiatem 126p zjeżdża po schodach, by przemycić bibułę. Ktoś podszywa się pod wiceministra obrony Francji… Czy to powieść kryminalna, czy naprawdę „tylko” historie osób o niesławnych nazwiskach?
Książka Igora Janke to niezwykły zbiór niezwykłych opowieści o zupełnie, mogłoby się zdawać, zwyczajnych ludziach. Bo mowa przecież o jakimś studencie, jakiejś artystce, jakimś kierowcy… Życiorysy tych osób łączą jednak w sobie nie tylko plany i miłości, które każdy ma, ale także marzenia o wolności i gotowość poświęcenia, która prędzej czy później je naznaczy. Między kartami tego dzieła znajdziemy tęsknoty, ból i strach; lecz także nadzieję, zaufanie oraz bezbrzeżne pragnienie lepszej przyszłości. Wyraziste charaktery opisywanych ludzi wzbudzą podziw, ich przygody, kłopoty oraz towarzyszące im emocje zostaną z nami jeszcze na długo po zakończeniu lektury, a liczne ciekawostki i poczucie humoru sprawią, że nie będzie dało się uznać czasu na nią poświęconego za zmarnowany.
Pięknie opisane, do cna prawdziwe historie – jestem tym dziełem całkowicie zachwycona. Stanowi ono zresztą wyśmienite wprowadzenie do dziejów działaczy Solidarności Walczącej, których, dzięki niemu, także mój zachwyt objął. Uwielbiałam po „Twierdzę” sięgać i aż żal mi było ją kończyć. Kompozycja utworu i mnóstwo barwnie opisanych sytuacji sprawia jednak, że koniec nadchodzi bardzo szybko… Nic to, wszak po takiej lekturze mnóstwo w głowie zostaje. Polecam każdemu, na kogo twarzy nie wykwita grymas zniechęcenia, gdy tylko rozbrzmiewa słowo „historia”.
Naprawdę. Trudno się zawieść.

Zapomniana historia..zapomniani bohaterowie..Wrocław podziemny..środowiska akademickie walczące z SB..ulice miasta zapełnione szarzyzną tamtych trudnych czasów..
Nie oceniam sposobu pisania o faktach, ani prawdy historycznej, ale uważam, że warto przeczytać tę pozycję, po to chociażby, by zainteresować się szukaniem prawdy o Polsce, w której żyjemy teraz, a która wywodzi się z tamtych czasów..

Żałuję i wiem, że z perspektywy kilkudziesięciu lat oraz znajomości skutków wielu zdarzeń nietrudno jest stawiać wnioski. Żałuję, że w czasach kiedy Solidarność i Solidarność Walcząca walczyły o wolą Polskę doszło do tak dużych podziałów opozycji. Szkoda, że obydwie organizacje nie wykorzystały szansy aby wspólnie wywrzeć bardzo silną presję na komunistach i wymusić na nich większych ustępstw, szybszego oddania władzy oraz przyzwoitszego zachowania. Solidarność stale izolowała i podcinała SW, przejmując całe wsparcie z Zachodu zarówno materialne, jak i finansowe, wypychając z głównego nurtu. A szkoda, bo komuniści autentycznie bali się Solidarności Walczącej. Gdyby tylko ta organizacja mogła rozrosnąć się w całym kraju (SW miała silne struktury tak na prawdę tylko we Wrocławiu),posiadać rozbudowane struktury w większych miastach całej Polski byłby to olbrzymi atut negocjacyjny dla tej ,,dobrej" Solidarności, która prowadziła dialog z komunistami. Przekaz były jasny - lepiej szybko dogadujcie się z nami, bo nie wiemy jak długo urzynamy w ryzach SW, która nie będzie was wtrącać do wiezień tylko wieszać. Z drugiej jednak strony, również po Stronie Solidarności Walczącej zabrakło umiejętność spojrzenia na sprawę walki z komuną z szerszej perspektywy, zabrakło umiejętność dialogu z Solidarnością, większej otwartości. Zwłaszcza po 1986 roku kiedy wiedziano, że komuna się sypie, a synergia połączonych organizacji mogłaby dać o wiele lepsze rezultaty dla Polski.
Książkę warto przeczytać aby zyskać szerszą perspektywę. Polecam!

Wspaniała książka o niezwykłych ludziach z Solidarności Walczącej, dla których celem była niepodległość.

Po lekturze tej pozycji chce się zadać pytanie gdzie są ci zapomniani bohaterowie, walczący o pełną niepodległość Polski w czasach PRLu. Ci genialni, o silnej woli, naukowcy, inżynierowie, robotnicy. Ludzie, którym sił do codziennej, żmudnej walki, dawała wizja wolnej ojczyzny.
Solidarność Walcząca, zapomniany fragment historii (nie pamiętam już kiedy po raz pierwszy o niej usłyszałam, ale na pewno nie było to w szkole),z ukazaniem tej książki wraca do ludzkiej świadomości.
Książka ta, to opowieść o ludziach, z których możemy być dumni, nie zapominajmy o nich i ich dziedzictwie.

Świetna książka! Żadnych dodatkowych komentarzy! Trzeba przeczytać!

Świetna książka! Żadnych dodatkowych komentarzy! Trzeba przeczytać!

Świetna książka.

Świetna książka.

Jako mieszkaniec Wrocławia, pochłaniam wszystko, co dotyczy tego miasta.
Igor Janke opisuje aktywistów Solidarności Walczącej we Wrocławiu w latach 80-tych XX wieku, tak jakby opisywał powstańców w Warszawie w 1944. Trochę infantylne dla mnie, a czasami przerażające jest to podniecanie się gonitwami po ulicach. Był to czas beznadziei, szarzyzny i kolejek po wszystko. Tymczasem Janke opisuje to jako wielką przygodę. Mam wrażenie, że bohaterowie jego opowieści tęsknią za tamtymi czasami. Ja nie.

Jako mieszkaniec Wrocławia, pochłaniam wszystko, co dotyczy tego miasta.

• Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Twierdza. Solidarność walcząca - podziemna armia