The Final Empire. Mistborn Book One

Okładka książki The Final Empire. Mistborn Book One Brandon Sanderson
Okładka książki The Final Empire. Mistborn Book One
Brandon Sanderson Wydawnictwo: Victor Gollancz Cykl: Z Mgły Zrodzony (tom 1) fantasy, science fiction
Z Mgły Zrodzony (tom 1)
Victor Gollancz
2009-10-01
2009-10-01

Okładka książki Pomruki Burzy Robert Jordan, Brandon Sanderson
Pomruki Burzy Robert Jordan, Bran...
Okładka książki Hyperthief: A Tale of the Cytoverse Janci Patterson, Brandon Sanderson
Hyperthief: A ... Janci Patterson, Br...

Prawie się popłakałam
Podobało mi się
I need more

Prawie się popłakałam
Podobało mi się
I need more

Wow... To było bardzo dobre. Bardzo miło jestem zaskoczony. Postacie wyraziste (w większości),mięcho, krew i ciekawy świat

Jeśli ktoś potrzebuje dobrej fantastyki, najwłaściwiej sięgnąć po Sandersona.

Jeśli ktoś potrzebuje dobrej fantastyki, najwłaściwiej sięgnąć po Sandersona.

Nie jestem wielką fanką książek dark fantasy, ale obok tej serii trudno przejść obojętnie. Sanderson zaprasza nas do mrocznego świata spowitego mgłami, w których czai się mrok. Prości ludzie mówią, że we mgle można łatwo zginąć. Nie wszyscy tak uważają, a już na pewno nie zrodzeni z mgły – osoby obdarzone mocą.

Tutaj przejdźmy do tego, co jest, przynajmniej dla mnie, najciekawszą rzeczą, czyli do systemu magicznego. Magia opiera się na manipulacji metalami, które należy „spalić”. Są dwa rodzaje Aloomantów, tacy, którzy potrafią spalać jeden metal (dzięki czemu specjalizują się tylko w jednym efekcie mocy aloomantycznych) albo tacy, którzy potrafią spalać wszystkie metale i to są właśnie zrodzeni z mgły. Niektóre metale są łatwo dostępne, ale jest taki jeden, który jest wydzielany przez Ostatniego Imperatora, dzięki czemu zachowuje on kontrolę nad szlachtą.

Kolejną ciekawą rzeczą jest to, jak zbudowane jest społeczeństwo. Jedynym władcą jest Ostatni Imperator, który jest nieśmiertelny – i on jest tutaj tym głównym złym, którego bohaterowie starają się obalić. Zagadka jego nieśmiertelności jest… świetna. Kilka arystokratycznych rodów, które mają możliwość być Aloomantami, panuje nad skaa, czyli większością społeczeńswa, która jest w zasadzie traktowana jak niewolnicy. Głównym tematem książki jest rebelia. Wiecie, szlachta zabija kobiety skaa po tym, jak je zgwałci, gdyż zakazane jest mieszanie krwi ze skaa. Istnieje legenda, która głosi, że szlachta otrzymała moce aloomantyczne w zamian za pomoc Ostatniemu Imperatorowi, który notabene, uratował świat.

Główną bohaterką jest Vin, złodziejka, która natyka się na przywódcę rebelii i dołącza do sprawy. Nie będę się rozpisywać dlaczego, bo ten wątek relacji pomiędzy bohaterami i tym, jak Vin się zmienia, jest niezmiernie ciekawy, a nie chciałabym tu rzucać spoilerów.
Główny wątek prowadzi bohaterów do obalenia Ostatniego Imperatora a aby to osiągnąć, Vin musi nauczyć się kontrolować swoje moce, zaufać członkom drużyny i zobaczyć rzeczy, których widzieć by nie chciała oraz wejść w świat, do którego należeć by nie chciała. Sądzę, że jej profil psychologiczny jest naprawdę ciekawie zbudowany i mam nadzieję, że w kolejnych tomach będzie się jeszcze bardziej rozwijał.

Tutaj przejdźmy do tego, co jest, przynajmniej dla mnie,...

W sumie niezła choć trochę przegadana.
Ciężko mi było przebrnąć przez początek, potem się jakoś wciągnęłam.
Fajny pomysł allomancji.
Z pewnością sięgnę po kolejne tomy.

W sumie niezła choć trochę przegadana.
Ciężko mi było przebrnąć przez początek, potem się jakoś wciągnęłam.
Fajny pomysł allomancji.
Z pewnością sięgnę po kolejne tomy.

Ostatnimi czasy mam przeogromną chęć na porządną dawkę fantastyki. Tyle razy słyszałam o Sandersonie, ba gdzieś tam na regale mam nawet grubaska Droga Królów, jednak że chciałam coś w audio, padło na Z Mgły zrodzony. No i cóż wyszło tak sobie. Książka jest baaardzo ale to bardzo obszerna a przed to cholernie przegadana, wiele wątków ciągnie się mimo że tak naprawdę nie musi przez co nie byłam w stanie przepaść w mglistym świecie i spalanych metalach. Myślę, że dam tej serii jeszcze szanse i sięgnę dalej, bo jakieś ziarenko ciekawości jest, jednak nie tak od razu ponieważ czuje się bardziej przytłoczona a mnie usatysfakcjonowana.

Recenzja książek Z Mgły Zrodzony i Studnia Wstąpienia, a raczej moje przemyślenia dlaczego, o ile Z Mgły Zrodzony to niezła książka, to kontynuacja odebrała mi ochotę na dalszą lekturę.

Pokaż mimo tovideo - opinia

🗡️„Z mgły zrodzonego” zdecydowanie skradł moje serce. Pomijając bardzo częste powtórzenia, co jednak mogło byś problemem tłumaczenia, jednak nie przeszkadzało to aż tak bardzo, kiedy się „rozkręciło” z czytaniem.

🗡️Zaczynając od postaci – Brandon Sanderson stworzył bohaterów, którzy naprawdę przypadli mi do gustu. Kelsier, Ham, Breeze, Spook, Sazed i Vin zostali wyrysowani wielowymiarowo, kraść moją sympatię. Sporo humoru i wyczuwalna przyjaźń w tej „szajce” sprawia czytanie przyjemniejszym. Nawet mniejsi lub więksi antagoniści są przedstawieni tak, żeby darzyć ich jakimiś emocjami – często negatywnymi oczywiście, ale we mnie Ostatni Imperator poprzez wpisy w dzienniku wzbudził jakąś sympatię, ale bez spoilerów.

🗡️Fabuła… Dzieje się tam dużo, czasami szybciej, czasami wolniej, ale tempo jest na ogół przyjemne. Pod koniec zaczyna się lekko dłużyć, już po wielkiej śmierci na pewnym placu, jednak te sześćset stron minęło mi bardzo przyjemnie.

🗡️Świat, który wyłania się ze stron „Z mgły zrodzonego” pochłonął mnie zupełnie. W pewnym sensie łączy on elementy high fantasy z postapo, co stanowi niesamowitą mieszankę, a opisy miasta pełne popiołu (czasami nawet zbyt często wymienianego),czerwonego słońca i wszechobecnej szarości potrafiły działać na wyobraźnię.

🗡️Muszę przyznać, że zwrot akcji bardzo mi się podobał – może nie wniósł za wiele (choć przecież wydawałby się ogromny!),tak był niespodziewany i miał podstawy, których wcześniej nie udało mi się zauważyć.

🗡️Co do zakończenia – ostatnie strony rozdziałów bardzo mi się podobały, epilog niestety trochę mniej. Brakło mi emocji, które powinny wynikać ze śmierci, która przecież się pojawiła niedawno, może troszkę ostudziło mój zapał do sięgnięcia po następną część, ale tak czy siak na pewno zabiorę się za nią jak tylko trafi w moje ręce.

🗡️Podsumowując – „Z mgły zrodzony” bardzo mi się podobał, zachwycił mnie przede wszystkim postaciami i światem. Zawiera niewielkie niedociągnięcia, które mogą się rzucać w oczy, ale na pewno sięgnę po następne tomy, bo pozytywne opinie, które słyszałam na temat serii, ale także autora, okazały się jak najbardziej prawdziwe.

"The Final Empire" to literatura przygodowa napisana przez kompetentnego rzemieślnika. Sanderson wie jak rozwinąć postać w prosty, konsekwentny i satysfakcjonujący sposób. Wie jak subtelnie rozstawić tropy, żeby zwrot akcji wypadł przekonująco. Wie jak zbudować świat nie zwalniając narracji do zera (chociaż, bądźmy szczerzy, środkowa część "The Final Empire" do szybkich nie należy). Powieści udaje się skutecznie balansować między dwoma nastrojami, posępnym i optymistycznym, nie popadając w przesadę ani naiwność. To, krótko mówiąc, dobra robota.

Doskonała.

Doskonała.