Kuźnia ciemności

Cykl: Kharkanas (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Forge of Darkness
Ciacho

Nadszedł czas, by opowiedzieć tragiczną historię, stanowiącą punkt wyjścia dla wszystkich, które nadejdą… a także tych, które już opowiedziano. Trwa Wiek Ciemności i kraina zwana Kurald Galain – ojczyzna Tiste Andii, którą włada Matka Ciemność, rezydująca w swej cytadeli w Kharkanas – znalazła się w niebezpiecznej sytuacji. Zwolennicy Vathy Urusandera – wielkiego wojownika będącego bohaterem...

Trwa Wiek Ciemności i kraina zwana Kurald Galain – ojczyzna Tiste Andii, którą włada Matka Ciemność, rezydująca w swej cytadeli w Kharkanas – znalazła się w niebezpiecznej sytuacji. Zwolennicy Vathy Urusandera – wielkiego wojownika będącego bohaterem nisko urodzonych – wysuwają jego kandydaturę na męża Matki Ciemności. Jednakże w tej kwestii ma coś do powiedzenia lord Draconus, noszący tytuł jej Małżonka.

Zbliżające się starcie między tymi dwiema konkurencyjnymi siłami wywołało podziały w całej krainie. Wśród mieszkańców krążą pogłoski o wojnie domowej, a z mórz wyłania się starożytna moc, uważana za od dawna martwą. Nikt nie potrafi odgadnąć jej prawdziwych celów ani zrozumieć jej potencjału. W samym środku tego najwyraźniej nieuniknionego pożaru znaleźli się Pierwsi Synowie Matki Ciemności – Anomander, Andarist i Silchas Ruin – wywodzący się z Twierdzy Purake. To oni zmienią oblicze świata.
To początek epickiej opowieści autorstwa Stevena Eriksona, mówiącej o gwałtownych rodzinnych konfliktach, o zazdrości i zdradzie, o szalonej magii i nieokiełznanej mocy… a także o wykuciu miecza.

źródło opisu: http://www.mag.com.pl

źródło okładki: http://www.mag.com.pl

Monika | 2016-10-31
Przeczytana: 16 października 2016

Od czasu do czasu sięgam po książki zupełnie nie w moich gustach literackich. Po co? Po to, żeby się w tych gustach utwierdzić. Albo coś nowego, fascynującego odkryć. Albo stwierdzić zmianę upodobań. Zwyczajnie lubię eksperymenty, również literackie.
Tym razem było podobnie, sięgnęłam po książkę trochę z ciekawości, trochę z przekory. Ale "bumu" nie było.
Powieść jest zdecydowanie dobrze napisana i zdecydowanie nie trafia w moje literackie gusta.

malynosorozec | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

„Na zachodzie leżały ziemie Azathanai. Mieszkali tam obrońcy, którzy niczego nie bronili, i wielcy mędrcy, którzy nigdy się nie odzywali, a Thel Akai schodzili z gór, by urządzić nocne pijatyki, których nikt potem nie pamiętał.”

Zacznę od małej uwagi do wydawnictwa. Na książce nie ma wzmianki o tym, że akcja książki dzieje się w świecie, w którym autor napisał już kilka powieści. Teoretycznie więc, zanim zabierzemy się za lekturę powinniśmy już co nieco orientować się w owym świecie. W przeciwnym wypadku musimy domyślać się pewnych rzeczy. Mnie to na szczęście nie przeszkadza, ale niektórym może. W każdym razie, wyjątkowo, chciałbym podziękować wydawnictwu za wprowadzenie mnie w błąd. Inaczej nie sięgnąłbym po ową pozycję i nawet nie wiedziałbym jak wiele dobrego mnie ominęło. Ponieważ książka jest naprawdę dobra.
Rozmachem przypomina najlepsze powieści Glena Cooka. Budowaniem napięcia przywodzi na myśl niedoścignionego Guya Gavriela Kaya. Pod względem tworzenia i opisywania...

Rudyy | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Steven Erikson wykreował specyficzną odmianę epickiego fantasy i konsekwentnie się jej trzyma. W "Kuźni Ciemności autor zdecydował się nareszcie opowiedzieć historię Tiste, rasy która odegrała znaczącą rolę podczas wydarzeń opisywanych w Malazańskiej Księdze Poległych.

Czytelnikowi przyjdzie spotkać postacie dobrze znane z późniejszych wydarzeń MKP, jak chociażby Anomander Rake, Silchas Ruin, Osserc czy Draconus, ale także wiele nowych i co charakterystyczne dla autora bardzo zróżnicowanych i interesujących bohaterów.

To co zasługuje na wyróżnienie to bardzo dojrzały styl powieści. Każde zdanie ma w sobie głębszy sens, autor przemyca bardzo wiele rozważań na temat ludzkiej natury, miłości, wojny i chociaż wszystko odbywa się z perspektywy bohaterów epickiego fantasy, to pasuje również do współczesnej rzeczywistości. Siłą rzeczy zabrakło miejsca na charakterystyczny czarny humor, który tak dobrze sprawdzał się w poprzednich powieściach autora.

Sama historia również jest...

Mauvais | 2014-08-29

Zabierając się za tą pozycję, po pierwsze wiedz, że Erikkson to antropolog i tęgi myśliciel. Książka jest z gatunku fantastyki, ale szybko można zauważyć, że owy gatunek stanowi tu jedynie sposób omawiania rzeczy bliskich naszemu światu.

Czytając przedmowę można odnieść wrażenie, że poeta Gallan to nikt inny jak sam autor, który okrężnym językiem chce nam coś o sobie przekazać :)

Lektura mroczna. Dużo w niej przemocy i gwałtu. Mimo to warto ją przeczytać, dla samych zamaskowanych w niej rozważań.

Nie każdy czytelnik skorzysta jednak z potencjału zapisanego na kartach tegoż opasłego dzieła. Ktoś powiedział w swojej opinii, że każdy bohater Kuźni jest jakby domorosłym filozofem. Miał w tym rację. Czy uznajemy to za plus, czy raczej wadę powieści, to już zależy od Twoich oczekiwań względem jej przekazu :)

Alger | 2016-05-19
Przeczytana: maj 2016

Po wielu przeczytanych przez ze mnie opinii na temat Stevena Eriksona musiałem sięgnąć po ten Prequel.Mam nadzieje że to będzie dobre wprowadzenie do Malazańskiej księgi poległych. Gdy zagłębiłem się w pierwszych stronach od razu wiedziałem że historia będzie na wysokim poziomie i się nie pomyliłem.

Kuźnia Ciemności jest napisana inaczej niż inne przeze mnie przeczytane książki i wprowadziło mnie to w zakłopotanie. Nie musiałem się tym zbytnio przejmować, bowiem poznajemy historię Kurald Galain z pewnej perspektywy wielu bohaterów, jest ich naprawdę dużo. Najbardziej urzekła mnie historia bękarta Arathana z rodu Dracons. Miałem wrażenie że patrzył on na życie obojętnie był skryty, obawiał się że ojciec go porzuci ze względu na to że jest bękartem i nie odziedziczył po nim wielu talentów. W trakcie jego podróży bardzo się zmienia, przeżywa pierwszą miłość. Autor bardzo ciekawie to przedstawił. Reszta bohaterów mnie tak bardzo nie zaciekawiła ale dało się czytać i to raczej nie...

Patryk | 2015-01-01

Kolejna książka Eriksona z universum MKP.
Szczerze mówiąc bałem się podejścia do tej książki. Po rewelacyjnym cyklu Malazańskiej Księgi Poległych, myślałem że Trylogia Kharkanas będzie napisana tak trochę "na siłę", "pod czytelnika". Nic bardziej mylnego. Erikson nadal trzyma wysoki i wciągający poziom w swoich powieściach, do tego przedstawia nam tajemniczą przeszłość niektórych ważniejszych bohaterów z sagi MKP, oraz całej rasy Tiste Andii. Dowiadujemy się między innymi jakie były kiedyś relacje między braćmi Matki Ciemności: Anomanderem, Silchas Ruinem i Andarisem. Kim był/jest Draconus i jakie były jego zamiary, dlaczego Kaptur jest tym kim jest i wiele więcej.
Ja sam czekam już z niecierpliwością na wydanie II tomu tej trylogii (ponoć w 2015r), a wszystkim fanom MKP zdecydowanie polecam.
Aha i jeszcze jedno. W prawdzie historia tu opisana dzieje się przed wydarzeniami przedstawionymi w MKP, jednak moim zdaniem lepiej czytać najpierw Malazańską Księgę Poległych, a dopiero...

rrx19 | 2014-12-31
Przeczytana: 2014 rok

Kuźnia Ciemności to moja pierwsza książka Stevena Eriksona i chyba dobrze bo opowiada czasy przed Malazańską Księgą Poległych. Pierwsza, ale zapewne nie ostatnia (wspomniana Malazańska Księga Poległych znajduje się w moich najbliższych planach, czekam również na dwie pozostałe części trylogii).

Fabuła aż ocieka oryginalnością. Nie ma żadnego powielania pomysłów wcześniej wykorzystywanych. Autor stworzył własny niezwykle bogaty świat. Akcja rozgrywa się w wielu miejscach jednocześnie, a z czasem poszczególne wątki zaczynają się ze sobą przeplatać. Występują tu zupełnie nowe rasy. Nie spotkamy elfów, strzyg czy innych trolli, za to są potężni Azathanai, Jaghuci i oczywiscie Tiste.
Tak jak w Pieśni Lodu i Ognia autorstwa Martina występuje tu kilku głównych bohaterów, a każdy z nich knuje własną intrygę.

Czytając najbardziej fascynowało mnie morze Vitr oraz T'riss. Mam nadzieje, że jeszcze o niej usłyszymy.
Początek książki sprawiał mi problemy, gdzie mimo skupienia nie do końca...

Krzysiek | 2016-01-12

DObrze wrócić do świata MKP.

Świetnie obserwuje się narodziny (w niektórych przypadkach niemal dosłowne) postaci z sagi. Poznajemy świat MKP zanim zdołał się ukształtować, zanim doszło do tego, co uczyniło go specjalnym.

I chyba dlatego w tej powieści czegoś mi brakuje - chociaż na moich oczach dochodzi do pierwszych definiujących świat wydarzeń.

Jestem zadowolony ale nie zachwycony. Może kolejna część to zmieni?

kudybcia | 2013-08-21
Przeczytana: 01 listopada 2013

mam wrażenie że niewiele rozumiem

ArthurDayne | 2015-07-10

Wymagająca ale dająca ogromną satysfakcję powieść.