Studnia wstąpienia

Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Cykl: Ostatnie Imperium (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
The Well of Ascension
Iorweth

Kontynuacja „Z mgły zrodzonego”. Dokonali niemożliwego, obalając niemal boską istotę, której brutalne rządy trwały tysiąc lat. Teraz Vin, wychowanka ulicy, która wyrosła na najpotężniejszą Zrodzoną z Mgły w krainie, i Elend Venture, zakochany w niej szlachetnie urodzony idealista, muszą zbudować nowe społeczeństwo na gruzach imperium. Wtedy atakują ich trzy oddzielne armie. Jedynie starożytna legenda daje cień nadziei. Ale nawet jeśli Studnia Wstąpienia istnieje, nikt nie wie, gdzie jej szukać i jakimi mocami ona obdarza. Być może zabicie Ostatniego Imperatora nie było wcale najtrudniejsze i prawdziwym wyzwaniem okaże się przetrwanie po jego upadku.

źródło opisu: http://www.mag.com.pl

źródło okładki: http://www.mag.com.pl

Villiana | 2016-09-06
Przeczytana: 06 września 2016

„Szczerzy ludzie nie nadają się na królów, chłopcze. Wielka szkoda, ale tak jest. I dlatego muszę ci odebrać tron.”

Mija rok od wydarzeń z tomu pierwszego. Elend próbuje być dobrym władcą i stworzyć sprawiedliwe prawo. Tymczasem Luthadel przeżywa oblężenie wrogich wojsk. Wszyscy pragną zdobyć zasoby atium Ostatniego Imperatora, które muszą istnieć, chociaż nigdy ich nie znaleziono. Nie zawahają się przy tym zniszczyć całego miasta. Vin stara się ze wszystkich sił chronić Elenda, na którego czyhają skrytobójcy, jednocześnie ma mnóstwo wątpliwości odnośnie ich związku, czy jest wystarczająco dobra, aby być z królem? Sazed natomiast natrafia na ślady, mogące pomóc w odnalezieniu Studni Wstąpienia oraz zrozumieniu tego, czym jest Głębia.

Cały świat stworzony cudnie, nie mogę się do niczego przyczepić, bo autor już tak na mnie działa, że wsiąkam w klimat i nie mogę się uwolnić, ciągle przed oczami mam czerwone słońce, brunatne rośliny i popiół wymieszany ze śniegiem spadający z nieba....

ania6258 | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Po sześciu miesiącach czytania tej książki, nareszcie udało mi się ją skończyć. Męczyłam ją, męczyłam się... Ale to nie znaczy, że mi się nie podobała. Byłam jedynie zawiedziona.
Nawet ciężko mi powiedzieć, jakie minusy ma ta książka. Jest świetna fabuła, naprawdę oryginalna... Myślę, że głównie frajdę z czytania odebrali mi bohaterowie. Każdy był inny a jednak taki sam... Myślałam, że w tej części uda mi się bardziej z nimi zżyć, ale nic z tych rzeczy. Gdy coś im się przytrafiało to nie czułam kompletnie nic. Nie wiem, czy to wada książki, czy może mi po prostu takie kreowanie postaci nie podeszło. Przez to nie umiałam się wciągnąć w ten świat, czytałam małymi kawałkami... A przydługie fragmenty o polityce wcale nie ułatwiały zadania (Jednakże ktoś, kto lubi gdy jest dużo gadania o sprawach państwa na pewno będzie zadowolony). Ogólnie sam środek książki mnie zanudził, mimo, że mało się nie działo.
Nie wiem, może zbyt krytycznie traktuję tę książkę, ale nie zdołała mnie wciągnąć....

Aithusa22 | 2016-01-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 20 stycznia 2016

"Człowieka nie określają jego wady, ale sposób, w jaki je przezwycięża."

Co ta książka ze mną zrobiła! Już dawno nie czułam takich emocji jak podczas jej czytania.

Czuję, że maksymalnie zżyłam się z bohaterami, wciągnęłam się w cały ten świat i miałam wrażenie jakbym była uczestniczką zdarzeń. Myślę, że ten tom jest lepszy niż pierwszy, w tym jeszcze bardziej odczuwałam każde emocje i uczucia. Tyle się we mnie teraz kłębi, a ręce aż się trzęsą, żeby sięgnąć na półkę po trzeci tom.

Cały świat został idealnie opisany, coś wynika z czegoś innego, nie ma tutaj żadnych niedopowiedzeń, każdy detal został wyjaśniony. Luthadel pełne mgieł i spadającego popiołu to miejsce, gdzie absolutnie chciałabym się znaleźć i jestem pewna, że pasowałabym tam całkowicie.

Bardzo podobają mi się bohaterowie, którzy wciąż się rozwijają, popełniają błędy, starają się zmienić. Cieszę się, że kilka rozdziałów było pisanych z perspektywy Sazeda, bo bardzo polubiłam tę postać. Moją uwagę przykuł też...

Virginia | 2017-02-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 09 lutego 2017

"Zapisuję te słowa w stali, gdyż nie można ufać temu, co nie zostało wykute w metalu."

Po przeczytaniu pierwszej części, od razu musiałam zabrać się za kontynuację. Nie ma nic bardziej uzależniającego niż dobrze napisana książka.

Ostatni Imperator upadł. Lud odzyskał głos. Vin i Elden muszą zbudować swoje nowe królestwo. Niestety ze wszystkich stron Luthadel zostaje oblężone przez wrogie armie. Jedyna nadzieja tkwi w starym proroctwie dotyczącym Bohatera Wieków i Studni Wstąpienia. Ale nawet jeśli Bohater Wieków nadejdzie nie ma gwarancji, że mgły odejdą, a świat odzyska swój dawny blask.

Z początku bałam się, że ilość stron mnie przytłoczy, a motyw oblężenia miasta, który jest głównym wątkiem książki znudzi. Cudownie jest się mylić. I tym razem Brandon Sanderson sprawił, że nic więcej się nie liczyło jak tylko to czy Luthadel zwycięży.

Choć akcja książki rozkręca się tak naprawdę pod koniec, historia nie traci na tym swojej dynamiki, a wręcz ta powolność akcji sprawiła, że...

Anastazja | 2016-09-21
Przeczytana: 20 września 2016

Jeśli wydaje ci się, że jest źle pamiętaj, że zawsze może być jeszcze gorzej.

Ostatnie imperium upadło. Władze nad Luthadel objął Elend, stworzył nowy rząd oraz nowe prawa. Jednakże nie wszystko idzie po myśli Elenda i wspierającej go grupy dawnych kompanów Kellsiera. Atium nie udało się odnaleźć, a w stronę Luthadel zmierzają wrogie armie. Elend i Vin z ekipą będą musieli poradzić sobie z oblężeniem miasta oraz wewnętrznymi sporami.

Fabuła rozwija się spokojnie z narastającym napięciem, o ile pierwszą połowę czytałam z zaciekawieniem to dalszą część pochłonęłam z zaskakującą prędkością. Brandon Sanderson i tym razem mnie nie zawiódł, dostarczył mi dużej dawki dobrej fantastyki. Polecam.

Tathagatha | 2015-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Nie mogłam się doczekać kontynuacji 'Zrodzonego z mgły'. Trochę przyszło mi poczekać na kolejny tom, a jak tylko go dostałam, od razu zabrałam się do czytania.
Bardzo chciałam poznać dalsze losy bohaterów i skutki obalenia Ostatniego Imperatora, tylko...no nie spodziewałam się, że akcja tak spowolni. Generalnie nie czytało się źle, ale fabuła niespecjalnie mnie zaangażowała. Wciąż czekałam aż coś się rozkręci, na tyle żebym nie mogła się oderwać od lektury lub nie móc się doczekać aż będę mogła do niej wrócić. A tu rozczarowanie.
Nie mogę powiedzieć, że książka jest zła, bo czytało się nieźle, ale brakuje jej do pierwszego tomu i brakuje jej do arcydzieła. Mimo lekkiego zawodu nie tracę nadziei i zabieram się do kolejnego, ostatniego już tomu.

Agata | 2016-03-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 lutego 2016

Nie mogę uwierzyć.
Nie mogę uwierzyć w to, co dzieje się w tej książce.
Początek w miarę spokojny - dużo polityki i opracowywania planów. Ten spokojny początek jednak nie trwał długo. Z każdym kolejnym rozdziałem działo się coraz więcej, byłam co chwilę zaskakiwana, a to co działo się w kilku ostatnich rozdziałach nie pozwoliło mi na odłożenie tej książki choćby na chwilkę. Wszystko to przez niesamowite napięcie i rewelacyjne zwroty akcji. Moje zaskoczenie wydarzeniami, które kończą książkę sięgnęło zenitu. Już nie mogę się doczekać co mnie czeka w następnym tomie. Prawdopodobnie gdyby nie nowe okładki książek, to w ogóle nie zwróciłabym uwagi na tę trylogię. Nie chcę nawet myśleć ile bym straciła. Polecam!

DonSzabla | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Po przeczytaniu „Z mgły zrodzonego”, miałem wielką ochotę sięgnąć po kontynuację i poznać dalsze losy Vin i jej przyjaciół. Pierwszy tom z cyklu „Ostatnie imperium” zachwycił mnie świetnie wykreowanym światem, barwnymi postaciami i historią, która była równie interesująca, jak stworzony przez autora świat. Jako, że jestem wielkim fanem Brandona Sandersona, to sięgam po wszystko, co wyszło spod jego pióra i jeszcze nigdy się nie zawiodłem. Właśnie dlatego pozycja, którą dzisiaj zrecenzuję, była moim czytelniczym obowiązkiem.

Na wstępie pragnę uprzedzić, że opis fabuły może zawierać szczątkowe ilości spojlerów, które zdradzają zakończenie części pierwszej. Dlatego jeśli jesteś w trakcie czytania pierwszego tomu, pomiń tę część mojej recenzji i przejdź do oceny ogólnej.

Powieść zaczyna się rok po wydarzeniach znanych z części pierwszej. Stało się. Tyran, który rządził przez ostatnie tysiąc lat, upada pokonany przez grupę uzdolnionych rebeliantów, na których czele stał Kelsier,...

Ania | 2016-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

"Studnia wstąpienia" to bardzo udana kontynuacja cyklu Ostatnie imperium. Brandon Sanderson ma nieskończoną ilość pomysłów i ogromną wyobraźnię. W II tomie dzieje się jeszcze więcej - próba zbudowania nowego ładu politycznego i społecznego, starania o odbudowanie społeczeństwa po rządach tyrana - a nie każdemu podobają się nowe pomysły, walka o władze, spiski, tajne konszachty. Do tego tajemnicze zdarzenia, odradzająca się dawna moc i próby odszyfrowania starej legendy. Fabuła rozwija się w na prawdę interesującym kierunku.

Autor tak prowadzi opowieść, że nie sposób domyśleć się co się za chwilę wydarzy. Podczas czytania niejednokrotnie wydawało mi się, że wiem jak się rozwiąże dany problem, że rozgryzłam intrygę i wiem co, kto i dlaczego, po czym historia toczyła się w zupełnie inny - zaskakujący sposób, a wszystkie moje gdybania okazały się nietrafione. W powieści sporo jest momentów trzymających w napięciu, nietuzinkowych rozwiązań i niespodziewanych zwrotów akcji. To wszystko...

geena | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Poprzedni tom cyklu, "Z mgły zrodzony" zachwycił mnie świetnie wykreowanym światem, barwnymi postaciami i historią, która była szalenie interesująca. Bardzo chciałam poznać dalsze losy bohaterów i skutki obalenia Ostatniego Imperatora. Z tym większym entuzjazmem sięgnęłam więc po kolejną część. Tylko, że nie spodziewałam się, iż akcja tak drastycznie spowolni...
(...)
Jednak jest coś co trzeba przyznać "Studni wstąpienia" - świat tutaj ukazany staje się bardziej mroczny i ponury, a wydarzenia zdecydowanie bardziej dramatyczne. Autor więcej miejsca poświęca polityce i ideologii oraz konfliktom wewnętrznym i przemianom bohaterów - co wiele wyjaśnia i pozwala tę wielką układankę wreszcie poskładać w całość. Podoba mi się ten panujący tutaj mgielny i ponury klimat a także to, w którym kierunku zmierza fabuła. Czekam więc niecierpliwie, żeby dowiedzieć się - co dalej? Nie zmienia to jednak faktu, że "Studnia wstąpienia" jest słabsza od swojej poprzedniczki. Oby z "Bohaterem...