Z mgły zrodzony

Tłumaczenie: Aleksandra Jagiełowicz
Cykl: Ostatnie Imperium (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Mistborn
GeedieZ

Czytelnicy „Elantris” sądzili, że odkryli w Brandonie Sandersonie coś szczególnego. „Z mgły zrodzony” udowadnia, że mieli rację. Przez tysiąc lat popiól zasypywał kraj, nie kwitły kwiaty. Przez tysiąc lat skaa wiedli niewolnicze życie w nędzy i strachu. Przez tysiąc lat Ostatni Imperator, „Skrawek Nieskończoności” rządził władzą absolutną i ostatecznym terrorem, niezwyciężony jak bóg. A kiedy...

Przez tysiąc lat popiól zasypywał kraj, nie kwitły kwiaty. Przez tysiąc lat skaa wiedli niewolnicze życie w nędzy i strachu. Przez tysiąc lat Ostatni Imperator, „Skrawek Nieskończoności” rządził władzą absolutną i ostatecznym terrorem, niezwyciężony jak bóg. A kiedy nadzieja została porzucona już tak dawno, że nie pozostały z niej nawet wspomnienia, pokryty bliznami pół-skaa ze złamanym sercem odkrywa ją na nowo w piekielnym więzieniu Ostatniego Imperatora. Tam poznaje moce Zrodzonego z Mgły. Znakomity złodziejaszek i urodzony przywódca, wykorzystuje swoje talenty w intrydze, która ma pozbawić tronu i władzy samego Ostatniego Imperatora.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Villiana | 2016-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Ciągle biję się z myślami, czy książka ta podobała mi się aż na dziewięć gwiazdek, ale tyle wystawiam, ponieważ podziwiam fantazję autora i uważam, że powinna zostać doceniona. Oczywiście nie zabrakło rzeczy, które mnie drażniły, ale jako całość uważam, że była to naprawdę udana i przede wszystkim wciągająca opowieść. Po raz któryś z kolei Sanderson wciągnął mnie do swojego magicznego świata i pozostawił w niedosycie i z chęcią na więcej (na szczęście jest jeszcze dużo kolejnych tomów).

Jak zwykle autor maluje charakterystyczny świat, w którym okrutny Ostatni Imperator i jego bezlitośni Inkwizytorzy uciskają biedną ludność kraju. Również szlachta, jako najbardziej wpływowa część ludzi, bawi się na balach i w okropny sposób wykorzystuje słabiej urodzonych, uważanych wręcz za odrębny gatunek ludzi. Świat spowija opadający z Gór Popielnych popiół i wieczorne mgły, w których czają się upiory. Dostajemy też Allomantów i Zrodzonych z Mgły, którzy posiadają niezwykłe moce związane z...

maj | 2017-05-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

" Przed Wstąpieniem była grupa ludzi, zwanych Astalsi. Twierdzili oni, że każda osoba rodzi się ze skończoną ilością pecha.
Więc kiedy zdarzyło się jakieś nieszczęście, cieszyli się, że od tej chwili ich życie może się już tylko polepszać."

Takie drobne detale najbardziej mnie urzekły w kolejnym ze światów Sandersona.
Magiczny, malowniczy i niesamowity!

Łędina | 2016-03-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie ocenia się książki po okładce, jednakże wznowiona publikacja serii "Ostatnie Imperium", autorstwa Brandona Sandersona wzbudza ciekawość, w przeciwieństwie do poprzedniego druku, którego powierzchowność odrzucała i mocno zniechęcała odbiorcę do dalszej eksploracji.

Brandon Sanderson - amerykański pisarz fantasy i science-fiction, dwukrotny laureat prestiżowej nagrody Hugo. Urodził się w Lincoln, w stanie Nebraska. Jako dziecko lubił czytać, ale w kolejnych szkolnych latach szybko stracił zainteresowanie tym zajęciem. Aż do chwili, gdy w ósmej klasie jeden z nauczycieli podarował mu egzemplarz "Dragonsbane" Barbary Hambly. Ta lektura okazała się pierwszym krokiem na drodze do błyskotliwej pisarskiej kariery, wówczas rozpaliła w nim zainteresowanie fantastyką. Do tej pory wydano pod jego nazwiskiem dwadzieścia sześć książek. Autor utrzymuje kontakty z najpopularniejszymi pisarzami fantasy jak George R. R. Martin, Brent Weeks czy Patrick Rothfuss. Aktualnie wraz z żoną Emily i...

Aithusa22 | 2015-12-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 23 grudnia 2015

"Wiara nie jest czymś wyłącznie na dobre czasy i jasne dni. Czym jest zaufanie... czym jest wiara, jeśli porzucasz ją po klęsce?"

Do tej książki podchodziłam jak pies do jeża, ponieważ już zraziłam się grubymi tomiszczami, które okazywały się nudne i monotonne. Dodatkowo było to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Muszę przyznać, że okazało się niespodziewanie dobre i czuję się usatysfakcjonowana.

Mamy tutaj gamę ciekawych i interesujących postaci. Bohaterowie są naprawdę wiarygodni, czasem wręcz miałam wrażenie, jakby żyli naprawdę i wychodzili z kartek. Podobały mi się ich decyzje, determinacja i charakter. Moją ulubioną bohaterką okazałą się Vin, bo niejednokrotnie przypominała mi siebie samą. Muszę przyznać, że zżyłam się z nią i jestem ciekawa jej dalszych losów.

Najpiękniejszy w tej książce jest klimat. Złowrogie mgły, a wśród nich upiory. Naprawdę czułam, jak otacza mnie mgła, czułam każde muśnięcie wiatru i krople deszczu w otaczającej ciemności, a rzadko zdarza mi...

ania6258 | 2017-06-04
Przeczytana: 16 stycznia 2017

"Z mgły zrodzony" to książka, którą niezmiernie ciężko ocenić. Z jednej strony sama się czytała, miała dobrą fabułę, system magii oryginalny i ciekawy, postaci... No właśnie. Zapamiętałam tylko głównych bohaterów. Do reszty nie potrafiłam się przywiązać, praktycznie ich nie rozróżniałam.
Niestety, nie dorównuje Archiwum Burzowego Światła, a po Sandersonie spodziewałam się trochę więcej. Niemniej, czytało się ją bardzo przyjemnie. Mam nadzieję, że kolejne części mnie do siebie przekonają.

Shimik | 2016-06-30

Bóg - imperator, nieśmiertelny i posiadający dużą armię oraz budzących powszechny lęk Inkwizytorów. Z drugiej strony Kelsier, człowiek sprzeciwiający się tym rządom. Do swej drużyny wciąga młodziutką Vin i uczy ją Allomancji. Czym jest Allomancja? Jest swoistym rodzajem magii. W skład drużyny wchodzą jeszcze różnego rodzaju złodzieje również posiadający pewnego rodzaju zdolności Allomancyjne. Ich zadanie wydaje się niemożliwe. Książka jest w zasadzie o dwóch osobach i są nimi Kelsier i Vin. Historia Kelsiera jest ciekawa poznajemy go już w czasie gdzie podburza zwykłych ludzi do buntu, poznajemy jego metody oraz jego siłę. Jedno i drugie jest zdumiewające. Vin zwykła złodziejka tocząca życie, które może się szybko zakończyć w tragiczny sposób, dopiero później odkrywamy ukrytą w niej moc, która przyciąga uwagę, nie tylko postaci z książki. Wszyscy pozostali bohaterzy książki są równie kolorowi, lecz odgrywają mniejszą rolę niż ta dwójka. Książka jest ciekawa i nie nudzi czytelnika,...

Virginia | 2017-01-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 stycznia 2017

"Jedynym powodem, aby być służalczym wobec możnych, jest nadzieja, że nauczysz się kiedyś, jak im odebrać to, co mają."

Z Brandonem Sandersonem, miałam okazję spotkać się już wcześniej. Spotkania te uważam za bardzo udane, tak więc sięgnięcie po kolejne książki tego autora, było kwestią czasu. Czy i tym razem Pan Sanderson sprostał moim wymaganiom? Tak naprawdę, przerósł moje najśmielsze oczekiwania.

Przez tysiące lat, skaa wiedli niewolnicze życie pod naciskiem tyrana, zwanego Ostatnim Imperatorem. Jednak nadeszła nadzieja na lepsze życie. Tą nadzieją okazał się pół-skaa. Człowiek ze złamanym sercem i bliznami na ciele, zwanym Zrodzonym z Mgły. Od tej chwili życie wielu ludzi zmienia się diametralnie.

Zacznę od tego, że dużym wyzwaniem dla autora jest interesujące wprowadzenie czytelnika w nowy świat. W nowe nazewnictwo, rasy i zwyczaje bohaterów. Trzeba dużych umiejętności, aby nie zalać czytelnika ogromem niekiedy nudnych, aczkolwiek niezbędnych informacji. Pan Sanderson...

Yevoni | 2015-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Moja opinia może być nieobiektywna, powoduje to fakt zachwytu autorem, co jest jednak bardzo uzasadnione.
Wracając do książki... Mogła bym ją wychwalać bo każda strona została dopieszczona pod względem fabularnym i opisowym. Jest tu parę zaskakujących smaczków jak choćby ciekawy system "magii" zwany Allomancją i Feruchemią, związany z metalami.
Całość dopełniają bohaterowie, każdy ma swój charakterek, bywa marudny, podejrzliwy, ciekawy ale i szczery i przyjacielski. Dodam również, że kreacja bohaterów dla mnie odgrywa bardzo dużą rolę przy ocenie książki. Na kartach książki poznajemy m.in.:
Kelsier - przywódca idealny, cierpliwy i walczący z przeciwnościami.
Marsh - bardzo spodziewana niespodzianka ;)
Breeze - cudowny maruda!
Hammond - ideał wojownika
Elend - kwintesencja dziecka szlachcica, intelektualista, idealista.
Sazed - taki lokaj to skarb.
Imperator - cóż, nie chcę zdradzać fabuły ale w gruncie rzeczy faceta mi szkoda, szczególnie tego, którego poznajemy na kartkach...

yokopoko | 2010-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2010

Na początku muszę zdecydowanie zgodzić się z opinią, że twórczość tego pana to coś zupełnie nowego w tym gatunku. Świat, w którym rozgrywa się akcja jest wiecznie przyobleczony przez mgły i padający z nieba popiół. Nieliczni są obdarzeni mocą korzystania z Allomancji - magii polegającej na... spalaniu metali. Główny bohater, Kelsier, prawie w niczym nie przypomina 'typowych' ratujących świat herosów - spóźnialski złodziejaszek, wydający się momentami wręcz nieodpowiedzialny, traktujący obalenie Ostatniego Imperatora bardziej jak złodziejski przekręt niż jak rebelię. I te wszystkie cechy sprawiają, że nie da się go nie lubić. :)
Zakończenie świetne, nieco zaskakujące, pozostawiające też pewien niedosyt, zmuszający do szybkiego sięgnięcia po kolejną część. Świetna książka!

Tathagatha | 2015-07-15
Przeczytana: 12 lipca 2015

Pisarz fantastyki i powieści przygodowych dla młodzieży, wykładowca twórczego pisania, dwukrotny laureat nagrody Hugo, Brandon Sanderson – bo o nim mowa – bardzo szybko zdobywa popularność wśród polskich czytelników. Wydawnictwo MAG wznowiło pierwszy tom cyklu Z mgły zrodzony (kolejne dwie części w planach tegorocznych!) i to jest naprawdę bardzo dobra wiadomość! To kolejny wartościowy cykl Sandersona, o czym świadczą również plany wydania gry i filmu na podstawie tego uniwersum. Trzymam kciuki za twórców i szybki finał tychże produkcji, a tymczasem zapraszam do przeczytania recenzji Z mgły zrodzonego.

Przez tysiąc lat z nieba spada popiół, a ludzie nie wiedzą, że kiedyś kwitły kwiaty, a roślinność była koloru zielonego. Teraz jedynie szlachta zna brązowe i żółte rośliny z trudem utrzymywane w swych skromnych ogrodach. Nocą świat spowija gęsta mgła, a za dnia słońce przesłonięte dymem i brudem przestało ukazywać swe prawdziwe, jasne oblicze. Tym ponurym, mrocznym światem włada...