Bez skrupułów

Tłumaczenie: Andrzej Grabowski
Cykl: Myron Bolitar (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
1 142
2 004
Deal Breaker
DAngel

Inne wydania

Studentka Kathy Culver znika w tajemniczych okolicznościach na terenie kampusu Uniwersytetu Restona w New Jersey. Pozostawione ślady pozwalają przypuszczać, iż padła ofiarą gwałtu i zabójstwa. Osiemnaście miesięcy później ktoś zamieszcza zdjęcie Kathy w piśmie pornograficznym. Były narzeczony dziewczyny Christian Steele, wschodząca gwiazda amerykańskiego futbolu, odbiera zagadkowy telefon - w słuchawce słychać głos zaginionej. Kiedy z rąk mordercy ginie ojciec Kathy, jej starsza siostra, dawna ukochana Myrona - piękna pisarka Jessica - prosi go o pomoc.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Pinkiman | 2016-06-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Nie wiem dlaczego tak długo zwlekałem z rozpoczęciem tej książki. Możliwe, że nie spodziewałem się AŻ tak dobrego thrillera/kryminału.

Wszystko zagrało perfekcyjnie - bohaterowie są wyraziści (Myron i Win to niezły team), zagadka bardzo rozbudowana, do której dokładane są tylko następne elementy, a całości nie da się przewidzieć do końca. Wiele osób chwali zakończenie, ale oprócz tego że faktycznie nie dało się domyślić, kto jest głównym antagonistą, to końcowy zwrot jest ograny. Akcja jest szybka, a klimat suspensu utrzymany przez całą powieść.

Z przyjemnością sięgnę po kolejne powieści Cobena, a niezdecydowanym polecam zacząć przygodę z autorem :)

wiech | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Nie jestem namiętną czytelniczką kryminałów. Nie przeczytałam ich wiele, ale mogę ocenić - ten jest przeciętny!
Trochę mi smutno, bo zdążyłam polubić Cobena. Spodziewałam się więcej. Dostałam mało: leniwą akcję i brak napięcia.
Chyba odpuszczę sobie serię o Myronie.
Kusi mnie, by wrócić do Chattama - tego piewcy zła. U niego jest dreszczyk emocji. Nawet duży dreszcz. I ciarki na plecach. :) Tego mi tutaj zabrakło.

nadzieja1925 | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Patrzę: Harlan Coben – na pewno będzie fajna książka – i w sumie dużo się nie myliłam. Już trochę poznałam styl autora i bardzo mi odpowiada. Oczywiście nie spodziewałam się, że znowu (przypadkiem) trafi w moje ręce kolejna książka o Myronie Bolitar, ale tak się stało, a ja z kolejną książką lepiej poznaję tą postać i (kolejny raz) problemy jego znajomych.
Zaczęłam od przeczytania opisu książki z tyłu – i zrozpaczona stwierdziłam, że ktoś się musiał pomylić i streścić mi pół książki – jednakże zabieram się za czytanie i okazuje się, że wszystko co w opisie, znajduje się w pierwszych dwóch stronach lektury:
Kathy Culver – narzeczona wschodzącej gwiazdy footballu – pewnego dnia znika. W koszu na terenie campusu odnajdują się pokrwawione majtki dziewczyny wraz ze śladami spermy. Kilka tygodni później do Christiana Steele’a przychodzi pocztą gazeta porno, a w środku znajduje się zdjęcie Kathy. Następnie ginie ojciec dziewczyny, a starsza córka łączy dwie sprawy i udaje się z nimi do...

mclena | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

"-Pokojówka. Można posłać łóżko? - spytał Win
-Na drzwiach wisi kartka "Nie przeszkadzać".
Win zerknął na gałkę przy drzwiach.
-Przykro. Nie mówić angielski."

Serię o Myronie Bolitarze zaczęłam czytać dawno temu... tak na moje oko to było chyba 7-8 lat i przeczytałam zaledwie ten tom i troszke drugiego - bardziej z okoliczoności, jakie wtedy sie zmieniły niż z braku chęci. Z "Bez skrupułów" nie pamiętałam zbyt wiele, oprócz tego, że ksiązka BARDZO mi się podobała, to jeszcze gdzieś we mnie tkliło się ciche uwielbienie dla Wina. Od początku miałam do niego słabość i tak po części ze względu na niego postanowiłam odświeżyć sobie pamięć i tym razem przejść przez serię sumiennie do końca.

Ponowne czytanie książki zazwyczaj kojarzy mi się z katorgą - nawet jeżeli jest to ulubiona książka. Barkuje elementu zakoczenia, pamięć powraca i wyprzedza fabułę - nienawidzę tego. Jednak w przypadku książek Cobena nie ma o tym mowy. Jego powieści są tak zawikłane, że zawsze w pewnym momencie...

Arek | 2015-10-29
Przeczytana: 27 października 2015

"Bez skrupułów" to moje trzecie spotkanie z twórczością Harlana Cobena. Ta powieść rozpoczyna cykl, którego głównym bohaterem jest Myron Bolitar.

400-stronową książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Autor popisuje się szeroką wiedzą i znajomością dzisiejszych realiów. Mam wrażenie że wie jak wygląda czarna strona dzisiejszego sportu i jak to jest z pornobiznesem. Wie także jak działa policja i wszystko to zgrabnie wypływa w jego powieści. Posługuje się nieznanymi mi słowami, często pochodzącymi z mowy potocznej, różnymi rzeczownikami które rozkminić można w necie. A także popisuje się poczuciem humoru.

Jeśli chodzi o akcję, to nie pędzi tak by urywać pośladki, chociażby jeden. Toczy się tak jak bawół ciągnący pług pod górę, powiedzmy w Nepalu. No czasami jak koń. Nie będę opisywał fabuły gdyż zapewne zrobiło to już wiele osób, podpowiem tylko że zakończenie jest nader ciekawe i zaskakujące.

Jednym słowem polecam. Daję 7/10.

Moja druga powieść Harlana Cobena i myślę, że już nie długo będę mogła zaliczyć go do lubianych pisarzy.
"Bez skrupułów" to powieść ciekawa, wciągająca z świetnie uknutą intrygą.
Po za tym główny bohater, Myron Bolitar, jest postacią, której nie da się nie lubić. Sympatyczny, uroczy, zabawny. Ale najbardziej uwielbiam w nim jego wiarę w sprawiedliwość. Uwielbiam też jego, w każdym calu pokręconego, przyjaciela Wina :)
Powieści Cobena mają świetny klimat i absolutnie wciągają. Miłośnicy kryminałów i sensacji będę w siódmym niebie :)

Paweł | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Jest to moje pierwsze zetknięcie się z ,,piórem" Cobena i muszę przyznać, że ten autor bardzo ciekawie buduje swój utwór, a mianowicie akcja i kolejne ważne wątki dotyczące śledztwa zwiększają się z każdą przeczytaną stroną. Bardzo mi się to podoba. Nie ma tak, że od razu wielki huk, a potem cisza. Coben spokojnie wprowadza bohaterów ukazując ich jako niewiniątka. Z kolejnymi rozdziałami zaczyna budować ton akcji. Najbardziej podoba mi się to, że punkt kulminacyjny następuje na końcu powieści. Przez cały utwór rośnie apogeum zdażeń, by potem wybuchnąć i wszystko wyjaśnić. Czuję tylko niedosyt wyjaśnienia sprawy- bardzo szybko. Z chęcią sięgnę po kolejne utwory Cobena.

Krzysiek | 2015-10-04
Przeczytana: 29 września 2015

Nie lubię kryminałów bez większej głębi..., głębi postaci, historii, spraw, przy których warto się zatrzymać...
Gdy śledztwo, jego tempo, dynamika i prędkość jest dla autora najważniejsza, wówczas nie ma czasu na dopracowanie tych postaci i na to o czym wspomniałem wcześniej.
Skupienie uwagi tylko na śledztwie nie jest domeną kryminałów i w bardzo łatwy sposób mogę obronić swoje zdanie, dając na przykład Stiega Larssona i jego wielkie Millenium. Pomijając mroczne i intrygujące śledztwo, o które oparta jest fabuła przede wszystkim w pierwszej części, bohaterowie Larsona są tak żywi, że wychodzą z kartek, łapią czytelnika i nie pozwalają się od książki oderwać...
Zawsze będę kryminały i powieści sensacyjne porównywał i zestawiał z Millenium, bo to co zrobił Larsson jest dla mnie nie do przebicia. Nie wiem czy dostanę kiedykolwiek, coś, co w tym gatunku przeskoczy Millenium. Jak na razie szczerze w to wątpię...

Jedynymi pisarzami, działających w kryminałach, którzy bronią się...

Dia | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

To już druga przeczytana książka Harlana Cobena. Na pewno nie czuje rozczarowanie a pewną ekscytację po dobrze przeprowadzonym śledztwie w sprawie studentki, która w niewyjaśnionych okolicznościach znika. Ostatni raz widziana jest na kampusie uczelnianym a później ślad po niej ginie. Jest wiele poszlak a każda odkrywa następną mroczną i dość niebanalną tajemnice. Towarzysząc głównemu bohaterowi, który z swojej natury jest detektywem a jednocześnie agentem sportowym głównego podejrzanego –chłopaka Kathy a jednocześnie gwiazdy i talentu amerykańskiego futbolu, czytelnik wręcz odczuwa dreszcze. No i niesamowita postać Wina – kumpla Myrona, która dodaje kolorytu całej opowieści. Polecam bo warto się czasem odprężyć ;-)

mariusz | 2014-07-12
Przeczytana: 07 lipca 2014

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Cobena,które odebrałem bardzo pozytywnie.
Znakomity kryminał z bardzo żywo rozwijającą się akcją, trzymającą czytelnika w napięci do ostatniego rozdział.
Świetnie wykreowana postać głównego bohatera Myrona Bolitara, który od raz wzbudził we mnie sympatię.
Książka zawiera świetne dialogi, zbędne opisy sytuacyjne miejsc akcji ograniczone do minimum, rozdziały w idealnej długości to wszystko sprawiło że czytałem ją jednym tchem niezwykle lekko.
Jak dla mnie książka spełniła wszelkie oczekiwania, polecam ją wszystkim miłośnikom kryminałów. Ja z pewnością sięgnę po kolejne pozycje Harlana Cobena na którego nota bene natrafiłem dzięki portalowi lubimyczytać.pl.