Cross

Tłumaczenie: Anna Kołyszko
Cykl: Alex Cross (tom 12)
Wydawnictwo: Albatros
Cross
powieść, thriller, sensacja
dona

W początkach swojej kariery w waszyngtońskiej policji Alex Cross przeżył wielką osobistą tragedię - na oczach detektywa niezidentyfikowany snajper zastrzelił jego ciężarną żonę Marię, pozostawiając go z trójką małych dzieci. Minęło kilkanaście lat. Alex awansował, zrobił karierę w FBI, stał się jednym z najbardziej cenionych specjalistów do tropienia seryjnych zabójców. Po jednej z niebezpiecznych akcji agent decyduje się opuścić FBI i otworzyć własną praktykę psychiatryczną. Kiedy o pomoc prosi go dawny partner, John Sampson, Alex nie odmawia. Nie potrafi. W sprawie, którą prowadzi Sampson - seryjnego gwałciciela i mordercy Michaela Sullivana, który terroryzuje kobiety pokazując im zdjęcia ofiar - pojawił się trop wskazujący na nierozwiązane zabójstwo Marii sprzed 12 lat. Czy tym razem sprawiedliwość zatriumfuje?

źródło opisu: [Albatros, 2008]

Ania | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Kolejny dobry kryminał z słynnym A.Crossem w roli głównej.W tej książce zostaje zamordowana Crossa żona w dodatku na jego oczach (uważam że nie ma gorszej tragedii w małżeństwie)
Mija dziesięć lat podczas których Crossowi bardzo trudno pogodzić się ze śmiercią żony.Detektyw rezygnuje w pracy w policji i poświęca się pracy jako psycholog.Przez te lata wielokrotnie starał się dopaść mordercę żony niestety bez skutku.
Oczywiście jest tez opisywany tutaj przerażający morderca,gwałciciel i psychopata pod pseudonimem "Rzeżnik" Okropne było dla mnie to jak traktował swoje ofiary.
Cross zostaje poproszony przez policję o pomoc w schwytaniu tego mordercę.podczas śledztwa detektyw jest coraz bardziej pewny tego ze to "Rzeżnik" zabił jego żonę dlatego tym bardziej zależy mu na schwytaniu psychopatycznego gwałciciela,który zastrasza kobiety,które gwałcił a nawet zabijał.
W całej książce jest wiele ofiar śmiertelnych.Lektura jest ciekawa no i przede wszystkim zastanawia jak uda się Crossowi...

Monijja | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015

"- Cholera, Alex. Seria gwałtów, seria zabójstw, a teraz jeszcze powiązanie z mafia?"

Dwunasta część cyklu z Alexem Crossem, który wraz ze swoim przyjacielem ściga bezwzględnego zabójcę i gwałciciela. Poza tym wpadają na trop związany z zabójstwem żony Crossa sprzed kilkunastu lat. Czy uda im się złapać niebezpiecznego psychopatę? I czy po tylu latach w końcu sprawiedliwość zatriumfuje? Gorąco polecam.

Patrycja | 2014-05-25
Przeczytana: 24 maja 2014

Zacznę swoją ocenę tej książki od tego, że bardzo podoba mi się kreacja doktora Crossa i, choć może wydać się to dziwne, polubiłam również Rzeźnika. Dlaczego? Dlatego, że jest złym charakterem w tej historii ale jest inteligentny, przebiegły i nieco psychiczny, muszę przyznać, że takie mroczne postaci w książkach ciekawią mnie bardziej niż te dobre charaktery ( to taka mała dygresja) ale wracając do samej treści oczywiście ciąg wydarzeń przedstawiony w bardzo ciekawy sposób, intrygujące i żartobliwe dialogi bohaterów w sytuacji morderstw i gwałtów są dla mnie bardzo pożądane, ponieważ pozwalają na chwilkę rozluźnienia a potem znów autor buduje napięcie dokładając kolejne szczegóły i ofiary. Całość skonstruowana bardzo ciekawie, mamy w tej książce wszystko: dramat rodzinny z przed akcji, a mianowicie śmierć żony dr Crossa (przestępca wciąż pozostaje na wolności); porachunki mafii i płatnych zabójców ( tu Maggione i Rzeźnik), niewyjaśnione dochodzenia w sprawach seryjnych gwałtów. A...

jw23 | 2014-10-22
Przeczytana: 19 października 2014

"Cross" jest pierwszą książką Pattersona jaką miałem przyjemność przeczytać. Autor od razu wskoczył na czołowe miejsca mojego rankingu. Podobnie jak u Cobena książkę czyta się z przyjemnością, akcja nie zwalnia tempa, a i na wątki obyczajowe jest czas. Polecam, warto.

Andrew Vysotsky | 2010-10-13
Przeczytana: 13 października 2010

Po powieść tą sięgnąłem z braku czego innego. Po prostu leżała na biurku syna, wypożyczona z biblioteki i czekająca na zmiłowanie boskie.
James Patterson jest uznawany za reprezentanta ścisłej czołówki najpopularniejszych pisarzy amerykańskich a Cross jest kolejną, okrzyczaną bestsellerem, powieścią z cyklu przygód wspomnianego w notce wydawcy policjanta i psychologa Alexa Crossa. Muszę przyznać, iż rzecz czyta się świetnie. Akcja dynamiczna, opisy plastyczne. W łatwości odbioru pomaga też prosty zabieg polegający na podzieleniu tekstu na rozdziały o objętości maksymalnie kilku stron. To sprawia, iż czytelnik powieść wręcz połyka. I to by było na tyle jeśli chodzi o pochwały.
Absolutnie nie zgadzam się z polskimi recenzjami Crossa brzmiącymi jak peany. Powieść jest płytka jak kałuża sików na trotuarze w gorący letni dzień. Epatuje wydumanymi, do przesady okrutnymi zbrodniami i niczym więcej. Nie porusza żadnych problemów i nie prowokuje żadnych przemyśleń. Sylwetki psychologiczne...

Madi | 2013-06-28
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Jak dla mnie-zwykły thriller,bez żadnej rewelacji.Podoba mi się w nim to,że szybko i lekko się czyta,rozdziały są krótkie,żadnych zawiłych opisów-obejrzałam też film.

Lenka | 2015-03-08
Przeczytana: 07 marca 2015

Na temat tej książki napiszę tylko jedno słowo, słowo w którym zawiera się wszystko - Perełka :)

dzazzminka | 2015-10-08
Przeczytana: 02 października 2015

Po kilkunastu latach Alex Cross wraca do nierozwiązanej sprawy zabójstwa swojej żony. Mimo, że opuścił FBI i rozpoczął prywatną praktykę psychologa, angażuje się w sprawę seryjnego gwałciciela. Razem z przyjacielem, Wielkoludem Sampsonem, podąża śladami Sullivana, który nie tylko gwałci kobiety, terroryzuje je zdjęciami swoich ofiar, ale także zabija. Alex oprócz sprawiedliwości ma do osiągnięcia jeszcze jeden cel - chce w końcu dowiedzieć się, przez kogo na jego rękach umarła ciężarna żona. To sprawa najbardziej osobista z dotychczas prowadzonych. Na szczęście w duecie z Sampsonem, Alex Pogromca Smoków Cross, może prawie wszystko. I tym razem uda im się rozwiązać zagadkę, która od wielu lat pozostawała nierozwiązywalna.
"Cross" to już 12. część przygód dzielnego detektywa-psychologa, a wciąż wciąga prawie od pierwszej strony. Twórczość Pattersona wydaje się niczym nie zakłócona, każda kolejna przygoda Alexa jest inna, ma elementy nowości. I przede wszystkim zaciekawia czytelnika,...

Hendoslaw | 2014-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Książka bez wyrazu. Czyta się szybko, ale równie szybko po prostu przemija. Chciałem na siłę polubić Cross'a i można powiedzieć, że tak się stało. Alex to fajna postać. Inteligentny człowiek wykorzystujący swoją wiedzę do łapania trudnych przestępców z tą różnicą, że jest samotnym ojcem trójki dzieci. Inaczej niż w innych powieściach. Zazwyczaj to jest samotny człowiek po przejściach. I może dlatego jest wszystko inaczej. Należy pogodzić łapanie przestępców z opieką nad dziećmi. Wszystko to wpływa na fabułę. Bardzo ją ugrzecznia. Nawet główny zły był jakiś taki śmieszny. Niby wszystko ma zaplanowane, ale i tak wpada. Dlatego bardziej do gustu przypada mi Hole, albo Wallander. Zawsze też uważam, że policjant ścigający tak niebezpiecznych przestępców nie powinien mieć bliższej rodziny. Fabuła czasem jest monotonna bez zwrotów akcji. Po prostu przemija. Wszystko się kończy dość dziwnie. Nie spodziewałbym się czegoś takiego. Reasumując książka jest, została przeczytana i przeminęła....

Lamika | 2016-07-28
Na półkach: W oryginale, Przeczytane
Przeczytana: 28 lipca 2016

Tytuł oryginału "Cross"

Zalety tej książki to: krótkie rozdziały i brak drastycznych opisów zbrodni, mimo że czytelnik wie, że są one bardzo okrutne.
Wad jest więcej: praktycznie brak zagadki, bo ten drobny zwrot akcji na samym końcu jest wyjątkowo nieistotny. A sama akcja przez prawie połowę książki wiję się jak wąski strumyczek wśród wątków pobocznych.
Napięcia brak, tym samym nie jest to książka, od której nie można się oderwać. Można. I to w dowolnym momencie.
A poza tym skąd się wziął Ali, trzecie dziecko Alexa C. ? Pewnie jest to wyjaśnione w poprzednich książkach, ale nie każdy czyta je wszystkie po kolei.