Bez skrupułów

Okładka książki Bez skrupułów Harlan Coben
Okładka książki Bez skrupułów
Harlan Coben Wydawnictwo: Albatros Cykl: Myron Bolitar (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Myron Bolitar (tom 1)
Deal Breaker
Albatros
2015-06-03
2015-06-03
Andrzej Grabowski
Harlan Coben Bez skrupułów Kryminał

Bardzo lubię styl pisania Harlana Cobena. I kolejny raz się nie zawiodłam.

Bardzo lubię styl pisania Harlana Cobena. I kolejny raz się nie zawiodłam.

Bardzo dobry kryminał! Historia wciąga od pierwszego zdania, a zagadka i jej rozwiązanie satysfakcjonujące.

Przyjemna książka, ale muszę przyznać, że liczyłam na więcej. Nie znam kryminałów, nigdy ich nie czytałam więc nie mam porównania.
Książka lekka, dialogi proste, intryga ciekawa. Nie mogę jednak powiedzieć, że mnie pochłonęła i trzymała w jakimś szalonym napięciu. Raczej dobre czytadło na odstresowanie.
Było to moje pierwsze spotkanie Harlanem Cobenem i na pewno nie ostatnie. Ale to nie jest książka na otwieranie głowy a na odpoczynek po jej wzmożonym wysiłku.

Było to moje pierwsze spotkanie Harlanem Cobenem i na pewno nie...

Niesamowicie pokręcona i zagmatwana historia kryminalna ;) a głowni bohaterowie? Zabawni, nieprzewidywalni i znakomicie dobrani do książki. Czyta sie z ogromna łatwością, polecam.

Życie rzadko jest sprawiedliwe, Bóg nie rozdziela nieszczęść równo. ”

Studentka Kathy Culver znika bez śladu. Osiem miesięcy później były chłopak dziewczyny, odbiera tajemniczy telefon. Telefon w którym słychać jej głos. Głupi kawał czy rozpaczliwa prośba o pomoc ? Jakby tego było mało ojciec Kathy zostaje zamordowany. Na prośbę siostry zaginionej a swojej byłej dziewczyny Myron Bolitar zaczyna angażować się w sprawę, w której nic nie jest oczywiste….

Wstyd się przyznać ale wcześniej nie czytałam nic Harlana Cobena. Oczywiście słyszałam o tym autorze i o fenomenie Cobena, ale nie „ ciągnęło” mnie do jego literatury. Kiedy @wydawnictwoalbatros wypuściło serie kolekcjonerską stwierdziłam dobra to ten moment, aby poznać Cobena. Bez skrupułów nie porwało mnie, ale także nie zawiodło. Jest to lekki kryminał, który szybko się czyta. Podobały mi się dialogi między bohaterami, zabarwione dużą dawką humoru. W tej historii są sekrety, jest tajemnica są też niedomowienia, jest intryga i morderstwo. Jednak mi czegoś zabrakło, co nie oznacza, że nie wrócę już do historii Cobena, wrócę i to już wkrótce 🙃

Życie rzadko jest sprawiedliwe, Bóg nie rozdziela nieszczęść równo. ”

Druga książka Cobena i zauważam dość podobny schemat.
Autor zasypuje nas dużą ilością osób, nazwisk, w zasadzie każda może być sprawcą, ale na koniec tak sprawnie i ładnie to wszystko zostaje zwieńczone, że w zasadzie pozostaje powiedzieć: "no tak, przecież to nie mógł być nikt inny".

Mnie się to bardzo podoba, przez to akcja cały czas jest dość intensywna i do samego końca nie wiadomo kto popełnił przestępstwo.

Sam klimat książki jest dość ciekawy- uczelnia, młodzież, sport, agenci sportowi, trochę gangsterki i mamy świetny materiał na to, żeby jedna z uczennic zaginęła. Tak stało się z Kathy Culver, mało dowodów, dużo pytań, ale jedno najważniejsze, czy ona w ogóle jeszcze żyje?

To wszystko sprawnie rozwiązuje Myron Bolitar, który uczestniczy tak naprawdę w dwóch wątkach, z jednej strony jest detektywem w sprawie, a z drugiej jest agentem sportowym który dba o kontrakty swoich zawodników. Przyznam, że Coben naprawdę świetnie to połączył i jedno z drugim kompletnie w żaden sposób nie koliduje. Sam Myron mnie jakoś specjalnie nie kupił, nie ma w nim nic takiego, co zapadło by mi w pamięć i sprawiło że miałbym go uwielbiać. Za to świetną postacią jest jego kolega Win. Dobrze, że jest go dość sporo w książce, bo z jednej strony jest to nieustraszony gość i przeciwieństwo opanowanego Bolitara, ale z drugiej wprowadza trochę humoru do historii.

Po poprzedniej książce autora obawiałem się o zakończenie, bałem się że znowu wyjdzie jakieś niewiarygodne zakończenie, a właśnie wszystko zostało logicznie i spójnie zakończone. Samą książkę czyta się bardzo szybko, przez co nie ma miejsca na nudę!

Polecam!

Druga książka Cobena i zauważam dość podobny schemat.

Nie jestem wielką miłośniczką Cobena - jedne jego książki mi się podobają bardziej, inne mniej.
Książka "Bez skrupułów", była dobra- fabuła bardzo ciekawa. Do końca nie wiedziałam kto stoi za zaginięciem Kathy i czy żyje. Wszystko jest opisane szczegółowo, nikt, ani nic nie zostało pominięte, a na końcu pięknie wszystko się klaruje, i nie ma tu zostawionych żadnych niedomówień.

Po 15 latach postanowiłem wrócić do Cobena, by sprawdzić jak odbiorę go teraz, po przeczytaniu kilku setek innych książek. Okazuje się, że nadal jest ok. "Bez skrupułów" to dobrze skonstruowana intryga, kilkuwątkowa i nieoczywista,choć przez cały czas czuć amerykańskość. Starego Cobena wciąż polecam 👍

Bardzo wciągająca historia, ze znakomitymi zwrotami akcji. Mam zastrzeżenia do bohaterów, niezbyt oryginalne kalki. Ale zobaczymy jak w kolejnej części, zabieram się za czytanie.

Harlan Coben ma naprawdę świetny styl pisania. Do tego ciekawe fabuły.
Myron Bolitar jest bardzo dobrze napisaną postacią, jest bystry, zabawny, odważny, ale czasem nieroztropny. To pierwsza książka o jego detektywistycznych przygodach, która od razu wciąga!

Harlan Coben ma naprawdę świetny styl pisania. Do tego ciekawe fabuły.

• Harlan Coben
  • Kryminał