Dookoła świata

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Tygodnika Powszechnego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Tygodnik Powszechny
reportaż, religia
Violoncello

"Dookoła świata" to zbiór reportaży ks. Adama Bonieckiego publikowanych na łamach "Tygodnika Powszechnego" od 1994 roku - z unikatowymi fotografiami Autora. Józef Tischner mówił o sobie, że najpierw jest człowiekiem, potem filozofem, a dopiero potem księdzem. Adam Boniecki mógłby powiedzieć, że jest człowiekiem, księdzem i dziennikarzem, a może należałoby powiedzieć: reporterem. No właśnie:...

Józef Tischner mówił o sobie, że najpierw jest człowiekiem, potem filozofem, a dopiero potem księdzem. Adam Boniecki mógłby powiedzieć, że jest człowiekiem, księdzem i dziennikarzem, a może należałoby powiedzieć: reporterem. No właśnie: oko na detal, umiejętność dostrzeżenia i opisania smaku i koloru odwiedzanych miejsc, celnego sportretowania napotkanych ludzi jest cechą wielkich reporterów.

„Tygodnik Powszechny” przedstawia wybór reportaży ks. Adama Bonieckiego z ostatnich kilkunastu lat i z różnych miejsc świata: od Alaski, Brazylii, Kamerunu i Kazachstanu po Rzym i Jedwabne. Boniecki-reporter odwiedza ośrodek dla trędowatych i spotyka się z ochranianym przez włoską policję muzułmaninem, który przyjął chrzest z rąk papieża. Opisuje pogrzeb Jana Pawła II, konklawe zakończone wyborem Benedykta XVI i pielgrzymkę tego ostatniego do Polski. Z dystansem, czasem z ciepłą ironią, niekiedy wręcz złośliwie, zawsze dostrzegając to, co w danym miejscu i sprawie najistotniejsze. „Świat jest taki ciekawy według Adama”, mógłby napisać Konstanty Ildefons Gałczyński, tak jak przed laty pisał o poprzednim redaktorze naczelnym „TP” Jerzym Turowiczu, „Kraj jest taki ciekawy według Jerzego”.

źródło opisu: http://tygodnik.onet.pl

źródło okładki: http://tygodnik.onet.pl

Rosalia_de_Castro | 2014-07-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 lipca 2014

Niewielka książeczka, w której zebrane są niektóre felietony księdza Bonieckiego drukowane w Tygodniku Powszechnym. Felietony z Afryki, Kazachstanu, Brazylii, Rzymu, z tych miejsc, w które trafił ksiądz Boniecki z misją lub bożym słowem.
Dla mnie najlepszym jednak tekstem okazał się wywiad księdza z muzułmaninem Magdim Allanim, który przeszedł na chrześcijaństwo i został ochrzczony przez papieża Benedykta XVI w 2008. Od tamtej pory jest jednym z najepiej chronionych ludzi świata, ponieważ według islamskiego prawa grozi mu śmierć.
Wywiad dotyka kwestii islamu i chrześcijaństwa, Allani ukazuje różnice pomiędzy obiema religiami oraz mówi o swoich powodach, dla których zmienił wiarę. Aż chciałoby się z tego wywiadu wyciągnąć więcej i więcej.
Jeszcze jeden feieton mi się podobał, ostatni w zbiorku, w którym ksiądz Boniecki opisuje swoje najważniejsze święta Bożego Narodzenia... Ciekawe i bardzo osobiste wrażenia.

Violoncello | 2012-11-17
Przeczytana: 05 grudnia 2012

Księże Adamie, dziękuję za uśmiech.

Rafał | 2017-01-07
Przeczytana: grudzień 2012