Trzynaście fajek

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Тринадцать трубок
szejk

Rozmyślania o życiu, niedoskonałości świata, wojnach, o tym, co to jest dobro i zło, o błądzeniu i poznawaniu prawdy, zmiennych kolejach losu, o miłości i śmierci - przyoblekł Erenburg w formę krótkich opowiadań. Napisane w Berlinie w lecie 1922 roku, zostały tamże wydane w 1923. "Trzynaście fajek" po raz pierwszy wydano w Związku Radzieckim w roku 1924, obecnie weszły one do zbiorowego...

Napisane w Berlinie w lecie 1922 roku, zostały tamże wydane w 1923. "Trzynaście fajek" po raz pierwszy wydano w Związku Radzieckim w roku 1924, obecnie weszły one do zbiorowego wydania dzieł Erenburga. Książka, która stanowiła swego rodzaju wydarzenie literackie, została przetłumaczona na wiele języków obcych. W Polsce ukazała się po raz pierwszy w 1925 roku.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1966

źródło okładki: /www.atticus.pl

Voudini | 2014-09-14

Tomik ten stanowi krótką, wybiórczą historię fajki na tle losów trzynastu jednostek, co stanowi dla autora przyczynek do mocno krytycznego spojrzenia na dotychczasowe osiągnięcia człowieka, jego bieżącą działalność i w końcu prawdopodobne perspektywy.
Erenburg porusza się między konwencjami - od fantazjującej groteski po brutalny realizm - i pomiędzy kontynentami - gdyż bohaterami są osoby różnej narodowości i reprezentujące rozmaite zawody.
Błogosławieństwo różnorodności rozciąga się również na poziom opowiadań.
Zasadniczo zbiór czyta się dobrze, Erenburg dysponuje dobrym warsztatem i niezłym poczuciem humoru, szczególnie w miejscach, gdzie stylizuje się na Anglika. Czegoś tu jednak brakuje, wbrew zamysłowi autora przewodni motyw fajki nie porządkuje poszczególnych opowiadań i nie spaja ich w większą całość, by przywieść czytelnika do końcowego objawienia. Nie pomaga też ideologiczne zabarwienie niektórych kawałków. Czytać zatem można, ale lepiej wyjść na powietrze i trochę...

kacbart10 | 2017-12-29
octo | 2017-08-24