W cichym miasteczku

Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy
6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Opowiadania zaprezentowane w tym tomie poza wąskim kręgiem specjalistów nie są prawie w ogóle znane. Pochodzą z czterech tomików Walet dzwonkowy i S-ka , Opowiadania , Gdzie rozejm nie sięga oraz Opowiadania z tych lat .

panmrl | 2016-01-22
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Są pisarze, którzy przez całe życie piszą tak samo. Są też tacy, którzy w każdej chwili mogą zacząć pisać tak, jak trzeba - i jak chce wyższa instancja. Erenburg to być może mistrz tej drugiej kategorii. W tym tomiku tłumacz (prof. Piotr Fast) prezentuje opowiadania z czterech zbiorów: od wczesnych lat 20., gdy Erenburg nostalgicznie opisywał przegranych w rewolucji "białych", przez lata 30., gdy na tapecie była wszechświatowa rewolucja komunistyczna, zdania się skróciły, a bohaterowie robotniczej walki stali się grubo ciosani, po okres drugiej wojny światowej, gdy, wiadomo, bij Niemca bez litości, dzielny radziecki wojaku, i giń na polu chwały.
Artystyczne perełki trafiają się w opowiadaniach z wczesnych tomików (piękna historia starej panny z Moskwy, chroniącej ojca, stetryczałego carskiego generała, przed wiadomościami o rewolucji), ale "W cichym miasteczku" ciekawe jest przede wszystkim jako świadectwo metamorfoz, jakim może ulec pisarz, który w każdej chwili chce być...

Trithemius | 2016-07-26
Przeczytana: 10 lutego 2009