Skrawek nieba

Wydawnictwo: Magnum
A Square of Skye
Holokaust, nazizm, Zagłada Żydów

Kiedy w 1939 roku wybuchła wojna, pochodząca z zamożnej rodziny żydowskiej autorka miała dziewięć lat i mieszkała w Kaliszu. Uciekając z rodzinnego miasta, znalazła się z rodzicami w Warszawie. Przeżyła bombardowania, głód, powstanie w getcie, skąd przemycona ukrywała się u zaprzyjaźnionej rodziny, a potem w klasztorze i sierocińcu. Jej wydane w wielu krajach niezwykłe wspomnienia z czasów wojny i wczesnych lat powojennych, pisane z perspektywy dziecka, z uwagi na ich wartości literackie i realia historyczne recenzenci postawili obok dziennika Anny Frank. Na podstawie książki powstał ośmiogodzinny serial telewizji niemieckiej ARD, a także adaptacje teatralne.

Skrawek nieba jest pierwszym polskim wydaniem wspomnień żyjącej w Londynie Janiny David.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/showbook.php?id=151

źródło okładki: zdjęcie własne

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 664

Skrawek nieba, skrawek ziemi… połać życia

Janina David – jedna z wielu osób pochodzenia żydowskiego, która zdecydowała się opowiedzieć o swoich przeżyciach z lat II wojny światowej. Relacjonując losy swoje oraz bliskich, nie pisała o niczym, co stanowiłoby nowość z historii tego okresu. Nie jest też pierwszą, która przedstawiła ten czas z punktu widzenia dziecka (była małą dziewczynką, gdy zawaliło się jej spokojne i stosunkowo dostanie życie). Jednak ze wszystkich tytułów, jakie było mi dane poznać bliżej, trudno mi wyróżnić choć jeden, który byłby równie dobrze napisany, ale po kolei… Zacznę od skrótowego opisu lektury, z którą miałam przyjemność spędzić czas, mimo iż ta, do najłatwiejszych nie należy…

Rzecz się tyczy wspomnień opatrzonych tytułem „Skrawek nieba” wymienionej już wcześniej przeze mnie Janiny David, czule nazywanej przez rodziców Jasią. Poznajemy ją w momencie, gdy jest młodziutką damą i mieszka w Kaliszu wraz z rodzicami i pomocą domową. Niczego im nie brakuje, nie cierpią głodu, nie jest im zimno. Gdy Niemcy wkraczają do Polski, sytuacja diametralnie się zmienia. Swoje dotychczasowe dostanie życie zamieniają na marny byt w getcie warszawskim, który niesie ze sobą z dnia na dzień coraz większy głód, biedę i choroby. Ciężko im także o suchy kąt niezainfekowany przez pluskwy czy inne robactwo. Mimo wszystko, rodzina stara się żyć tak, jakby kwestia pobytu w getcie była tylko stanem przejściowym, po którym wszystko wróci do normy, a zasłyszane pogłoski o istnieniu obozów koncentracyjnych, gdzie podobno przewożeni byli wysiedlani sąsiedzi, były kłamstwem, mającym na celu straszenie tych, którzy pozostali na miejscu. Niektórym członkom rodziny Jasi w dość szybkim czasie przyszło się przekonać, że te pogłoski były jednak brutalną prawdą… Niebawem Janina rozpoczyna samodzielne życie (którego opis zawiera się w drugiej części książki, opatrzonej tytułem „Skrawek ziemi”). Początkowo korzysta z pomocy znajomych rodziców, by potem zostać pod opieką sióstr zakonnych w klasztorze w Płudach, a następnie przebywać w warszawskim sierocińcu.

Dla autorki wspomnień czas wojny kończy się o tyle dobrze, że udaje jej się zachować życie. Mimo nieprzychylności wielu osób, mimo szykan i życia w ciągłym strachu. Tym, co mocno mnie zaskoczyło podczas lektury, była niezwykła dojrzałość i mądrość, jaką cechowała się Janina, będąc jeszcze dzieckiem. Jak tylko mogła, starała się pomagać rodzicom, matce, gdy ojciec przebywał daleko poza granicami Polski. W wieku kilku lat miała pełną świadomość tego (choć nikt wprost jej o tym nie powiedział), że rodzice dla jej prawidłowego wzrastania drastycznie uszczuplają swoją dietę. Już wtedy – jak opowiada – czuła się niczym złodziej okradający rodziców z tego, co im także się należało. Zaskakuje też jej wyjątkowa miłość do literatury – już jako dziecko pochłaniała książki w ciągu krótkich chwil, nie mając ich nigdy dość. Uwielbiała wszelkie zabawy i gry słowne, układała wiersze, grała w sztukach – była bardzo aktywną dziewczynką – na tyle, na ile umożliwiała to wojna.

Całość wspomnień jest ujęta w bardzo spójnej formie. Czyta się je jak bardzo dobrą powieść z kręgu beletrystyki z tą jednak różnicą, że jest to przecież historia oparta na faktach. Autorka ma duży talent literacki i świetnie się nim posługuje. Jest niezwykle szczegółowa w swoich opisach – czytając „Skrawek nieba” ma się wrażenie, jakby od najmłodszych lat prowadziła dziennik, skrupulatnie opisując swoje życie. Tak naprawdę jednak Janina David spisała swoje dzieje na podstawie zapamiętanych przez siebie głównych wątków. Potem połączyła je wszystkie za pomocą bardzo dobrego stylu, prostego języka i szczerości, która charakteryzuje każdą młodą osobę, tworząc piękną oraz wzruszającą opowieść, utkaną
z własnych wspomnień.

Podziwiam Janinę David również za wrodzoną wiarę w to, że lepsze czasy w końcu muszą nadejść…

Z sadów drzemiących w jesiennym słońcu wiatr przyniósł zapach dojrzewających owoców. Zapach powracającego życia. Zapach pokoju.*

Ewa Szczepańska

* J. David, Skrawek nieba, Magnum, Warszawa 2012, s. 488.

makaron | 2019-09-16

Książa dobra we wspaniały sposób ukazuje emocje w drugim dnie. Zarysowanie milości do ojca, matki ich gloryfikacja, są moim zdaniem efektem traumy tamtych okrutnych w dziejach ludzkości ( choć nie jedynych takich ) czasów. To co razi to skrajny antypolonizm autorki, infantylizm, i do granic rozbuchana miłość własna wyzierająca wprost z opisów

książek: 1973
alex304 | 2018-02-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 25 lutego 2018

Straszna i smutna ta historia, ale pogoda ducha i optymizm autorki jest czymś wspaniałym. Pomimo wszystkich okropności jakie ją spotkały potrafiła wierzyć, że jeszcze będzie dobrze.

kama100 | 2017-09-07
Przeczytana: 03 września 2017

Janina David (Dawidowicz) opowiada swoje przeżycia z okresu II wojny światowej. W chwili wybuchu wojny pochodząca z zamożnej, żydowskiej rodziny dziewczynka miała 9 lat. Ucieczka wraz z rodzicami z rodzinnego Kalisza, życie w getcie, głód, choroby, walka o przetrwanie, ukrywanie się u znajomych i w klasztorze Wreszcie życie w sierocińcu, które również nie należało do łatwych. Do tego dochodzi strach o najbliższych.
Czyż to nie za dużo jak na jedną małą dziewczynkę.
Polecam

elkah83 | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

Pięknie napisana, wzruszająca książka.
Lekkość z jaką czytało się strony sprawiała, że książkę się chłonęło:)
Niesamowita historia siły miłości, rodziny, wiary i chęci życia.
Szczegółowy opis życia małej Jasi, która po cudownym beztroskim dzieciństwie, wkracza w brutalny świat wojny. Również będąc dzieckiem (ma zaledwie 9 lat) musi radzić sobie ze strasznymi rzeczami jakie ją otaczają.
Doskonała pozycja, godna uwagi i polecenia.

talia44 | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Skrawek nieba"to poruszająca historia Janiny Dawidowicz,dziewczynki,która przed wojną wychowywała się w Kaliszu,w zamożnej żydowskiej rodzinie.Po wybuchu wojny rodzina zmuszona została do opuszczenia miasta i przeniosła się do Warszawy.
W stolicy musieli zamieszkać w getcie,gdzie bez przerwy towarzyszył im głód,choroby,bezustanny strach i codzienna walka o przetrwanie.Gdy sytuacja w getcie stała się dramatyczna,Janinę udało się przemycić na drugą stronę.Trafiła do znajomej rodziny,a następnie do klasztoru i sierocińca.Przez cały czas towarzyszył jej niepokój o bliskich,którzy zostali za murami getta.

Wszystkie książki opisujące tragizm Holocaustu są poruszające,a ta szczególnie,ponieważ wspomnienia pisane są z perspektywy żydowskiej dziewczynki,która w chwili wybuchu wojny miała dziewięć lat.

Po wojnie autorka wyjechała z Polski.Za dużo tu było złych wspomnień,śmierci i cierpienia.Wyemigrowała do Australii,a następnie na stałe osiadła w Londynie.

MizzVintage | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Piękna i jednocześnie przerażająca opowieść o wojnie widzianej oczami dziecka, dziewczynki dorastającej w zamożnej żydowskiej rodzinie, której świat rozpada się niczym domek z kart wraz z nadejściem 1 września 1939 r. Tej historii nie da się ocenić, opisać, ją po prostu trzeba przeczytać.

eR_ | 2015-11-10
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 10 listopada 2015

Jak sama autorka pisze:
Ludzie często mnie pytają, w jaki sposób, udało mi się pogodzić z własną przeszłością.Nie jestem z nią pogodzona.
Przeszłość mnie uformowała taką, jaką jestem, cokolwiek to znaczy.
Ale, jeśli chcesz żyć dalej, jeśli się na to zdecydowałeś, to musisz żyć ze swoją przeszłością.

II wojna światowa, swoim zasięgiem i ogromem zniszczeń, nie tylko rzeczy materialnych, ale i dusz ludzi, którym przyszło żyć w tych okrutnych czasach, stanowi bardzo ciekawy temat, nie tylko dla historyków, czy naukowców.
Także osoby, które, żyły w tamtych czasach, niekiedy decydują się przedstawić swoje postrzeganie tamtych wydarzeń.
"Skrawek nieba" jest jedną z takich książek.
Naszej bohaterce przyszło żyć w czasach, które, choć odległe, jawią się w świadomości wielu ludzi, jako te, które nie powinny nigdy nadejść.
Gdy wybuchła wojna, Janina Dawidowicz mieszkała w Kielcach.
Ciągłe bombardowania, głód i wszechobecna śmierć.
Młoda żydówka, mogła doświadczyć, tylko jednego uczucia,...

anitus | 2015-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2015

Wspomnienia z brutalnie przerwanego dzieciństwa, któremu towarzyszyła II wojna światowa, życie w gettcie, nagła bieda i głód oraz strata rodziców.
Oj, "biedne" były te dzieci, które z dnia na dzień musiały wydorośleć, aby przetrwać. Aż trudno to sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach. Oby Historia nigdy się nie powtórzyła. Książkę gorąco polecam, to lektura obowiązkowa.

BeitKultura | 2015-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Traumatyczne wspomnienia żydowskiej dziewczynki, którą w wieku dziewięciu lat zastała wojna. Jako dorosła opisuje pobyt w getcie, życie w ukryciu klasztornych murów i ścian sierocińca, aż do wyzwolenia. Książka „Skrawek nieba” Janiny David pełna jest przejmujących sytuacji skłaniających do refleksji, a jednocześnie dających nadzieję.

Rodzina Dawidowiczów pochodziła z Kalisza, tam też Janina spędziła najwcześniejsze lata dzieciństwa. Rodzice należeli do grupy zamożniejszych Żydów, dlatego stać ich było na służbę i zapewnienie jedynej córce najtroskliwszej i zarazem surowej opieki. Szczęśliwe życie zmieniło się już w 1939 roku. Musieli opuścić Kalisz w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Miejscem wolnym od prześladowań i względnie stabilnym miała okazać się Warszawa. Zastana sytuacja natychmiast zniszczyła ich marzenia, rodzina trafiła do getta, Jasia przeżyła liczne bombardowania, łapanki i powstanie żydowskie. By ocalić jej życie rodzice postanowili rozdzielić ich wspólne losy....

Justyna Antoniewicz | 2015-06-15
Przeczytana: 2015 rok

Historia opowiada o 9-letniej dziewczynce żydowskiego pochodzenia opisuje wspomnienia w czasie wojny i o gettcie.

Kiedy w 1939 roku wybuchła wojna pochodząca z rodziny zamożnej żydowskiej autorka tej książki miała 9lat i mieszkała w Kaliszu,
Musiała uciec z rodzinnego miasta z rodzicami do Warszawy.
Wstrząsająca i poruszająca książka bardzie mnie poruszyła.
Ukrywała się w Klasztorze i sierocińcu.
Opisywała wszystko w swoim pamiętniku.
Poruszyła mnie, złapała za serce ta książka, wzruszyłam się gdy ją czytałam dla mnie cudowna książka bardzo mnie się spodobała.
Na faktach oparta prawdziwa historia dziewczynki warto przeczytać Polecam!!!!