Sześć miesięcy w 1945. Roosevelt, Stalin, Churchill, Truman. Od wojny światowej do zimnej wojny

Tłumaczenie: Władysław Jeżewski
Wydawnictwo: Magnum
Six Months in 1945. From World War to Cold War
II wojna światowa, Hitler, Stalin
historia
joly_fh

Błyskotliwa opowieść o przełomowym okresie w dziejach XX wieku, od lutego do sierpnia 1945 roku, kiedy armie Hitlera znajdowały się w odwrocie, a z chaosu wojny wyłaniał się nowy kształt współczesnej Europy i świata. Jest to opowieść o grze i rywalizacji wielkich mocarstw, ale także o ludziach będących aktorami na ówczesnej scenie politycznej: prezydentach, premierach, doradcach, sekretarzach i generałach. O ich ambicjach i słabościach, o ich ideałach i cynizmie, o ich nadziejach i złudzeniach. Sporo jest w książce wątków i nieznanych epizodów dotyczących Polski, której granice i polityczna niezawisłość stały się jednym z zarzewi konfliktu alianckich sojuszników.

źródło opisu: Wydawnictwo Magnum, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/

Arek | 2019-05-28
Przeczytana: 28 maja 2019

Książka dla miłośników II wojny światowej. Kronikarski zapis wydarzeń politycznych począwszy od konferencji w Jałcie z lutego, a skończywszy na wybuchy bomby atomowej w Japonii w sierpniu 1945. Tylko sześć miesięcy ale tych kluczowych dla zrozumienia kolejnych pięćdziesięciu lat historii Europy i świata. Pozycja rewelacyjna pokazująca wzajemne relacje głównych rozgrywających: Stalina, Churchilla, Roosevelta, Trumana oraz całe zaplecze większych i mniejszych doradców. Mówi się, że Stalin ograł Zachód. Książka pokazuje, że trochę tak było, ale nie do końca. Stalin po prostu wyzyskał realia jakie ukształtowały się na koniec wojny i zasięg obecności Armii Czerwonej. Czy politycy zachodu mogli uzyskać więcej? Szczerze wątpię. Mieli za przeciwnika zimnego realistę, który gotów był na kolejną konfrontację.
Sporą część książki autor poświęcił sprawie polskiej, zwłaszcza omawianej w Jałcie.
Książka obiektywna, czyta się bardzo szybko, niczym dobrą powieść sensacyjną.
Szczerze polecam!

PR1234 | 2019-03-28
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 28 marca 2019

Książkę czyta się jednym tchem, prawie jak powieść sensacyjną :)

IM8 | 2019-03-16
Przeczytana: 16 marca 2019

„Sześć miesięcy w 1945” to tytuł i jednocześnie okres pod koniec drugiej wojny światowej, który opisuje w swojej książce brytyjski dziennikarz i autor. Wydarzenia w niej opisane zmieniły porządek świata oraz pokazały wielką politykę i jej cynizm. Książka zaczyna się od konferencji w Jałcie, w lutym 1945 roku, czyli spotkania Stalina, Churchilla i Roosevelta, która zmieniła losy Europy na kilkadziesiąt lat.
Znakomicie przedstawiona naiwność Brytyjczyków i Amerykanów wobec Stalina, który przeprowadził swój plan podporządkowania sobie Europy środkowo-wschodniej i stracone nadzieje między innymi Polaków. Skończyła się okupacja niemiecka, a w jej miejsce zapanował porządek „radziecki”. To doskonałe studium przestawiające politykę Stalina wobec świata zachodniego, który miał za nic uzgodnienia w Jałcie i podporządkowywał sobie kraje Europy wschodniej po zakończeniu wojny w sposób cyniczny i bezwzględny. Książka doskonale pokazuje różnice prowadzenia polityki w sposób cywilizowany, w...

Maks | 2018-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Bardzo dobra książka dla miłośników historii II Wojny światowej. Życzyłbym znaleźć sobie równie dobrą i szczegółową pozycję dotyczącą roku 1943 oraz pierwszej połowy 1944 na temat działań na arenie wschodniej.

Autor wykonał tytaniczną pracę o czym świadczy chociażby ilość przypisów oraz ich źródła. O ile przytaczanie treści listów przywódców raczej nie dziwi to już analiza treści takich dokumentów u niższych rangą oficerów jest przejawem perfekcjonizmu i dążenia do ukazania całości.

Polecam,

CUD-NATURY | 2018-07-11

Dobrze napisana książka.

GroszeQ | 2017-08-28
Na półkach: Przeczytane, HISTORIA

R E W E L A C J A
Świetnie napisana książka opisująca okres miedzy dwoma konferencjami Jałtą a Poczdamem i ukazująca jak kształtował się ład powojenny oraz tworzenie żelaznej kurtyny. Opisana z każdej ze stron(choć wiadomo że strony radzieckiej trochę materiałowo/źródłowo słabsza) z bogatą bibliografią. Napisana w taki sposób że nawet laik nie powinien się nudzić!

Basia | 2017-07-08
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

Książka zgodnie z opisem "błyskotliwa". Na pewno wciągająca, zaskakująca i przykuwająca uwagę. Chciałam napisać, że po jej lekturze już rozumiem skąd zimna wojna i "oddanie" Polski sowietom, ale chociaż ostatnie miesiące II Wojny Światowej został opisane jako rozgrywka pomiędzy największymi ówczesnymi mocarstwami to nadal pytanie, skąd w zachodnich przywódcach taka doza naiwności, pozostało bez odpowiedzi. Nie umniejsza to jednak wartości książki - każdy kto chce zrozumieć jak wyglądała końcówka wojny oczami przywódców ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii koniecznie powinien przeczytać, tym bardziej, że w większości czyta się bardzo przyjemnie.

Bociek | 2017-02-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 18 lutego 2017

Nie czytałem dotąd nic Michaela Dobbsa, ale po lekturze "Sześciu miesięcy w 1945 roku" roku wiem już, że warto sięgnąć po poprzednie publikacje tego autora. Książkę czyta się z przyjemnością dorównującą lekturze książek Normana Daviesa i Pawła Jasienicy. Zwłaszcza dbałość o przypisy upodabnia styl Dobbsa do Daviesa. "Sześć miesięcy w 1945 roku" stanowi skrupulatną analizę polityki zewnętrznej USA, Związku Sowieckiego i Wielkiej Brytanii u schyłku II wojny światowej. Michael Dobbs zaprezentował poparte licznymi źródłami historycznymi sposoby negocjacji przywódców wielkich mocarstw oraz wskazał na różnicę w sposobie myślenia każdego z nich. Na szczególną uwagę zasługuje analiza motywów działania Stalina i jego bezkompromisowość oraz cynizm. Czytając tę książkę w obecnych czasach można znaleźć wiele analogii do współczesnej polityki Rosji i dowody na to, że nazwa państwa, ustrój, oficjalny sposób sprawowania władzy mogą się zmieniać, ale mentalność pozostaje ciągle taka sama. Niestety...

Adm_Lütjens | 2016-04-17
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Kapitalna książka zagranicznego pisarza Michaela Dobbs'a.
Muszę przyznać, że jestem pod niesamowitym wrażeniem, ponieważ autor przez cały czas nawiązuje do tematu Polski w swojej książce.
Dawno nie czytałem książki, żeby zagraniczny pisarz napisał tyle o naszym kraju.
Rewelacyjnie opisane konferencje "wielkich trójek" w Jałcie oraz Poczdamie, gdzie pisarz opisuje wszystkie porozumienia między Wielką Brytanią, Związkiem Sowieckim oraz USA.
Bardzo dużo zawartych wspomnień z życia największych polityków oraz ich najbliższych współpracowników.
Książka kończy się na "armagedonie" z 6 sierpnia 1945 roku, kiedy świat wszedł w nową erę – atomową oraz początkiem "zimnej wojny".
Książka jak najbardziej warta przeczytania!!!
Dla interesujących się historią i polityką pozycja obowiązkowa!!!

Moja ocena: 9.0!!!

eR_ | 2016-03-25
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 20 marca 2016

"6 miesięcy w 1945", przedstawia kulisy spotkania przywódców trzech państw, tzn. Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, oraz ówczesnego ZSRR.
Rozmowy, jakie wtedy odbyto, doprowadziły pośrednio, do podziału Niemiec, a także, również Polska, dostała się pod
wpływy rosyjskie, co na lata zaprzepaściło nasz rozwój, jako państwa.

Autor swoją opowieść snuje wciągająco i z pasją.Widać, że historia, to jest coś, w czym lubi się wypowiadać, a w dodatku, umie przekazać zdobytą wiedzę, w sposób klarowny
i zrozumiały dla każdego.Dodatkowym atutem są liczne zdjęcia, przybliżające nam te wydarzenia.Kolejna doskonała książka, w której fakty, przedstawione są w sposób, który sprawia, że historia, jest jeszcze bardziej fascynująca.Polecam.