Sześć miesięcy w 1945. Roosevelt, Stalin, Churchill, Truman. Od wojny światowej do zimnej wojny

Tłumaczenie: Władysław Jeżewski
Wydawnictwo: Magnum
Six Months in 1945. From World War to Cold War
II wojna światowa, Hitler, Stalin
historia
joly_fh

Błyskotliwa opowieść o przełomowym okresie w dziejach XX wieku, od lutego do sierpnia 1945 roku, kiedy armie Hitlera znajdowały się w odwrocie, a z chaosu wojny wyłaniał się nowy kształt współczesnej Europy i świata. Jest to opowieść o grze i rywalizacji wielkich mocarstw, ale także o ludziach będących aktorami na ówczesnej scenie politycznej: prezydentach, premierach, doradcach, sekretarzach i generałach. O ich ambicjach i słabościach, o ich ideałach i cynizmie, o ich nadziejach i złudzeniach. Sporo jest w książce wątków i nieznanych epizodów dotyczących Polski, której granice i polityczna niezawisłość stały się jednym z zarzewi konfliktu alianckich sojuszników.

źródło opisu: Wydawnictwo Magnum, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/

Basia | 2017-07-08
Na półkach: Historyczne

Książka zgodnie z opisem "błyskotliwa". Na pewno wciągająca, zaskakująca i przykuwająca uwagę. Chciałam napisać, że po jej lekturze już rozumiem skąd zimna wojna i "oddanie" Polski sowietom, ale chociaż ostatnie miesiące II Wojny Światowej został opisane jako rozgrywka pomiędzy największymi ówczesnymi mocarstwami to nadal pytanie, skąd w zachodnich przywódcach taka doza naiwności, pozostało bez odpowiedzi. Nie umniejsza to jednak wartości książki - każdy kto chce zrozumieć jak wyglądała końcówka wojny oczami przywódców ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii koniecznie powinien przeczytać, tym bardziej, że w większości czyta się bardzo przyjemnie.

eR_ | 2016-03-25
Na półkach: Współpraca
Przeczytana: 20 marca 2016

"6 miesięcy w 1945", przedstawia kulisy spotkania przywódców trzech państw, tzn. Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, oraz ówczesnego ZSRR.
Rozmowy, jakie wtedy odbyto, doprowadziły pośrednio, do podziału Niemiec, a także, również Polska, dostała się pod
wpływy rosyjskie, co na lata zaprzepaściło nasz rozwój, jako państwa.

Autor swoją opowieść snuje wciągająco i z pasją.Widać, że historia, to jest coś, w czym lubi się wypowiadać, a w dodatku, umie przekazać zdobytą wiedzę, w sposób klarowny
i zrozumiały dla każdego.Dodatkowym atutem są liczne zdjęcia, przybliżające nam te wydarzenia.Kolejna doskonała książka, w której fakty, przedstawione są w sposób, który sprawia, że historia, jest jeszcze bardziej fascynująca.Polecam.

GroszeQ | 2017-08-28
Na półkach: HISTORIA

R E W E L A C J A
Świetnie napisana książka opisująca okres miedzy dwoma konferencjami Jałtą a Poczdamem i ukazująca jak kształtował się ład powojenny oraz tworzenie żelaznej kurtyny. Opisana z każdej ze stron(choć wiadomo że strony radzieckiej trochę materiałowo/źródłowo słabsza) z bogatą bibliografią. Napisana w taki sposób że nawet laik nie powinien się nudzić!

Bociek | 2017-02-19
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 18 lutego 2017

Nie czytałem dotąd nic Michaela Dobbsa, ale po lekturze "Sześciu miesięcy w 1945 roku" roku wiem już, że warto sięgnąć po poprzednie publikacje tego autora. Książkę czyta się z przyjemnością dorównującą lekturze książek Normana Daviesa i Pawła Jasienicy. Zwłaszcza dbałość o przypisy upodabnia styl Dobbsa do Daviesa. "Sześć miesięcy w 1945 roku" stanowi skrupulatną analizę polityki zewnętrznej USA, Związku Sowieckiego i Wielkiej Brytanii u schyłku II wojny światowej. Michael Dobbs zaprezentował poparte licznymi źródłami historycznymi sposoby negocjacji przywódców wielkich mocarstw oraz wskazał na różnicę w sposobie myślenia każdego z nich. Na szczególną uwagę zasługuje analiza motywów działania Stalina i jego bezkompromisowość oraz cynizm. Czytając tę książkę w obecnych czasach można znaleźć wiele analogii do współczesnej polityki Rosji i dowody na to, że nazwa państwa, ustrój, oficjalny sposób sprawowania władzy mogą się zmieniać, ale mentalność pozostaje ciągle taka sama. Niestety...

jarr74 | 2013-11-05
Przeczytana: 2013 rok

W każdej historycznej epoce, każdym stuleciu zdarzają się wydarzenia niesłychanie ważne, przełomowe, takie które na zawsze zmieniają bieg wydarzeń i ludzkich losów, wpływają na dzieje państw, całych narodów i społeczeństw. Oczywiści, możemy spierać się (i powinniśmy to robić) co do zasadności jednych a pominięcia drugich zdarzeń, ale fakt niezaprzeczalnie pozostaje faktem i wiek XX nie odstaje w tym względzie od poprzedzających go okresów. Dla Michaela Dobbsa autora książki „Sześć miesięcy w 1945 roku. Roosevelt, Stalin, Churchill, Truman. Od wojny światowej do zimnej wojny”. takim ważnym dziejowym momentem jest okres zamknięty w czasowych ramach, od konferencji Jałtańskiej 4-11lutego 1945, po zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę 6 sierpnia 1945.

To przemyślana, świetnie przegotowaną merytorycznie i szalenie interesująca analiza, doniosłych w swych skutkach, wydarzeń tego właśnie okresu, które na długie dziesięciolecia zaważyły i zdominowały historię Europy i Świata. Waląca...

Arabella | 2013-05-17
Na półkach: Posiadam

Świetna książka, którą czyta sie jak powieść sensacyjną o II wojnie i pierwszych powojennych miesiącach, w których przywódcy wielkich mocarstw podejmowali decyzje o przyszłości powojennego świata. Autor ożywia aktorów tamtych wydarzeń, barwnie opisując nie tylko ich spotkania i kulisy negocjacji, ale także ich codzienne zwyczaje, słabości, ambicje, epizody z życia osobistego. To wspaniała lekcja historii, z której dowiadujemy się także dużo o naszych polskich sprawach, będących jednym z głównych punktów konfliktu Stalina, Churchilla i Roosevelta.

Adam | 2013-09-06

Wydarzenia opisywane przez Dobbsa mieszczą się w sześciu miesiącach 1945 roku – od Jałty do Poczdamu, ale jest to de facto opowieść o transformacji drugowojennego układu sił i relacji w świecie – w zimnowojenny.

Pierwszy rozdział jest w całości poświęcony konferencji jałtańskiej, trzeci konferencji poczdamskiej i towarzyszącym im wydarzeniom, na czele z sytuacją w Berlinie i Hiroszimą, drugi skupia się na wydarzeniach pomiędzy konferencjami, bez silenia się na równe, kronikarskie traktowanie zjawisk historycznych – dla autora ważne są ogólne przemiany w relacjach wielkiej trójki i interesująca opowieść. Jest więc spory fragment o przejmowaniu przez sowietów władzy w Rumunii, która posłużyła tu jako przykład dla całego bloku wschodniego.

Głównymi bohaterami tej historii są Churchill, Roosvelt, Stalin, Truman, a także czołowi dyplomaci – Harriman, Kennan, Mołotow i in. Stale również centralne miejsce zajmuje w niej Polska. Niestety jest to Polska uprzedmiotowiona do roli kości...

Krzysztof1993 | 2016-03-03
Przeczytana: 02 marca 2016

Monografia, która skrupulatnie skupia się na relacjach między przedstawicielami Wielkiej Trójki od czasu konferencji jałtańskiej do wieńczącej europejskie działania wojenne oraz dywagacje o strefach wpływów, a mianowicie konferencji poczdamskiej. Zbliżone są czytelnikom osobowości czterech rozgrywających, J. Stalina, W. Churchilla, F.D. Roosevelta oraz po jego śmierci, H. Trumana, choć również szeroko omawiane są osoby, które w jakiś sposób wpływały na powyższe osoby. Warto odnotować fakt, że o Polsce dyskutowano podczas obrad konferencji jałtańskiej bodaj aż 3 dni i był to najczęściej poruszany temat. Ścierała się tu wizja Stalina, pragnącego podporządkowania Polski względem ZSRR oraz Roosevelta i Churchilla, którzy wyobrażali sobie Polskę jako niepodległy byt państwowy. Przedstawiciele trzech mocarstw niby wypracowali wspólne stanowisko, ale jego przestrzeganie pozostawiało wiele do życzenia. Na łamach lektury przedstawiony jest także proces powstania amerykańskiej broni jądrowej...

Adm_Lütjens | 2016-04-17
Na półkach: E-Booki
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Kapitalna książka zagranicznego pisarza Michaela Dobbs'a.
Muszę przyznać, że jestem pod niesamowitym wrażeniem, ponieważ autor przez cały czas nawiązuje do tematu Polski w swojej książce.
Dawno nie czytałem książki, żeby zagraniczny pisarz napisał tyle o naszym kraju.
Rewelacyjnie opisane konferencje "wielkich trójek" w Jałcie oraz Poczdamie, gdzie pisarz opisuje wszystkie porozumienia między Wielką Brytanią, Związkiem Sowieckim oraz USA.
Bardzo dużo zawartych wspomnień z życia największych polityków oraz ich najbliższych współpracowników.
Książka kończy się na "armagedonie" z 6 sierpnia 1945 roku, kiedy świat wszedł w nową erę – atomową oraz początkiem "zimnej wojny".
Książka jak najbardziej warta przeczytania!!!
Dla interesujących się historią i polityką pozycja obowiązkowa!!!

Moja ocena - 9.0!!!

Kamil Chabros | 2014-01-20

Jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałem w 2013 roku. Autor korzystał z pamiętników osób będących w otoczeniu "Wielkiej Trójki". Polecam!