Wypędzone. Historie Niemek ze Śląska, z Pomorza i Prus Wschodnich. Trzy szczere świadectwa kobiet bezbronnych wobec zwycięzców

Tłumaczenie: Ewa Czerwiakowska
Seria: Karty Historii
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
literatura faktu
aleksnadra

Dzienniki Helene Plüschke i Ursuli Pless-Damm oraz opowieść Esther von Schwerin to świadectwa przemilczanej krzywdy kobiet na tzw. Ziemiach Odzyskanych. W ich relacjach splatają się szokujące obrazy, niejednoznaczne postawy i skrajne emocje. Współczucie miesza się z chęcią odwetu, a świadomość utraty wielopokoleniowego dziedzictwa przeradza się w dążenie do zbudowania nowego życia. Jednak...

Współczucie miesza się z chęcią odwetu, a świadomość utraty wielopokoleniowego dziedzictwa przeradza się w dążenie do zbudowania nowego życia. Jednak pierwszoplanowa jest nieustanna walka o przeżycie, w której wrogami stają się sowieccy wyzwoliciele i polscy sąsiedzi.

Z przejmujących historii Niemek wyłania się prawda zapomniana na lata, przed którą jednak nie można uciec.

Czy to wszystko ma w ogóle jakiś sens? My, kobiety, mamy odpokutować za to,

co Niemcy wyrządzili innym…

Potem gasimy świece i kładziemy się na podłodze. Jednak wkrótce zacznie się nocny koszmar, którego obawiałyśmy się w myślach, nic o tym nie mówiąc. Otwierają się drzwi i trzy–cztery męskie postacie wślizgują się do środka. Swe nocne ofiary wybrali już za dnia.

źródło opisu: Dom Wydawniczy PWN, 2013

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/720/wypedzone

KobietaZawiedziona | 2019-06-30
Przeczytana: 12 czerwca 2019

N°15/2019

Skusiłam się na „Wypędzone”, bo historia opowiadana jest tutaj z perspektywy kobiet, a herstorii nigdy za wiele. Wracając do Niemek, to zostały bezlitośnie i brutalnie wysiedlone ze swoich rodzimych stron zaraz po przegranej wojnie. Smutne, wstrząsające i niesprawiedliwe? Owszem. Jednak w czasie lektury nigdy nie zapominałam, kto tak naprawdę był w tej zawierusze katem, a kto ofiarą. Czytając o tych tragicznych losach, wzrastała we mnie złość i totalne osłupienie na ogrom zła, który spotkał Niemki po zakończeniu wojny. Z drugiej jednak strony czułam satysfakcję, karma wraca i przyszło tym biedaczkom zapłacić za to, co ich naród, mężowie i w końcu one same, wyczyniali z Żydami, Polakami i całą resztą poszkodowanych. Jest to trudna lektura, bo wyzwala w czytelniku szereg skrajnych emocji. Jednak warto po nią sięgnąć, gdyż napisana jest lekkim piórem, a w dodatku zawiera fragmenty autentycznych pamiętników. Szczególnie interesujące są rozważania nad winą, karą, katem, który...

Iwona | 2019-01-24
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Wszystko,co znajdziemy w tej książce mamy już w tytule.Są to historie trzech kobiet - niemek ze Śląska, które brutalnie zostały wypędzone ze swoich bezpiecznych domów, przez siły armii rosyjskiej pod koniec II wojny światowej.Najbardziej poruszająca jest relacja Pani Helene.Jest wstrząsająca ,poprzetykana ciągłymi gwałtami na cywilnych kobietach , do tego dochodzi ciągła ucieczka wręcz tułaczka, wiele razy z kiklorgiem dzieci.Niezwykła kobieta to była.Przyznam szczerze że kolejnych relacji trochę bałam się czytać.Nie są one już tak brutalne ,ale również naznaczone ciągłą ucieczką.Książkę trudno jest ocenić, bo to tak naprawdę część czyjegoś życia ,ale na pewno warto po nią sięgnąć.

Wanilka | 2018-12-28
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Wstrząsające i mocne. Warto pamiętać i o tej części historii tzw. Ziem Odzyskanych.

adellka | 2018-09-28
Przeczytana: 28 września 2018

Książka bardzo smutna,i niestety prawdziwa. Historie gwałconych i sponiewieranych kobiet wywoływały we mnie wewnętrzny bunt ale i ogromną rozpacz nad ich losem.
Uważam, że książkę powinien przeczytać każdy.

Ola | 2018-07-13

Na temat tu przedstawiony można powiedzieć wiele. Ja powiem jedynie - karma wraca.

henio32 | 2017-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Książka niezbyt obszerna zarówno formatem /A5/ jak i ilością historii w niej opisanych. Połknąłem ją w 3 godziny i to jej największy minus. Szkoda ,że mamy tylko trzy opowieści zamiast przynajmniej dziesięciu tym bardziej , że wspomnień wypędzonych z tego okresu raczej w archiwach nie brakuje.
Jak już wspomniałem są tu trzy opowieści trzech konkretnych kobiet. Pierwsza i trzecia jest bardzo traumatyczna i bardzo przygnębiająca pokazująca straszliwe oblicze wojny. Na tym tle opowieść druga to niemal "szkolna wycieczka" na której było tylko nieco zimno i głodno - autorka opisuje bez właściwie żadnych drastycznych szczegółów swoją ucieczkę z Królewca do dzisiejszych Niemiec bez kontaktu z Rosjanami.
Moja rekomendacja: książka świetna, na prawdę warta przeczytania ponieważ zmusza do refleksji i zastanowienia się nad wojną, niesprawiedliwością, cierpieniem niewinnych i ogólnie jakim to bydlęciem jest człowiek, który ma w danej chwili karabin w rękach i pewność bezkarności.
Jedyny minus...

Lucyna | 2017-11-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 01 listopada 2017

Po przeczytaniu tej książki i już w tracie myślałam sobie, że nie zdajemy chyba sobie sprawy z tego jakie mamy szczęście, że możemy żyć w wolnym kraju, że mamy bezpieczne domy, jedzenie, ubrania... a jednocześnie pojawia się myśl, że przecież są miejsca na świecie gdzie tak nie jest, że są osoby, które mają podobną historię do bohaterek "Wypędzonych".
Oby nigdy więcej...
Polecam!

haLina | 2017-07-04
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 04 lipca 2017

Seria "Karty historii" trzyma niezmiennie wysoki poziom. Przedstawione w tym tomie relacje pokazują bezwzględność zwycięzców, upokorzenie zwyciężonych. Trzeba czytać, aby wiedzieć.

talia44 | 2017-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2017

"Wypędzone" to wspomnienia i pamiętniki trzech kobiet Helene Pluschke,Ester von Schwerin i Ursuli Pless-Dam,które w latach 1945-1946 przeżyły prawdziwą gehennę.Musiały zostawić dorobek całego życia i opuścić swoje domy.Od tej chwili ich życie stało się nieustanną walką o przetrwanie,w której wrogami są rosyjscy wyzwoliciele i polscy sąsiedzi.Były bite,poniżane,więzione,gwałcone i okradane.
Bardzo poruszył mnie los tych kobiet,które niczemu nie zawiniły.oprócz tego,że były obywatelkami kraju kierowanego przez szaleńca i psychopatę, który pogrążył w okrutnej wojnie całą Europę.
Ten dokument kolejny raz pokazuje,że w każdej wojnie to cywile a w szczególności kobiety i dzieci,którzy niczemu nie zawinili,ponoszą odpowiedzialność za działania wojenne.

Przez lata były skrywane milczeniem losy mieszkańców tzw."Ziem Odzyskanych".
Dobrze,że teraz się o tym pisze i pokazuje,jak tragiczne i splątane były losy Polaków,Rosjan i Niemców.

Jeżynka | 2016-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2016, Z biblioteki
Przeczytana: 26 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo trudno mi było zabrać się za recenzję tej książki. "Wypędzone" to relacja trzech Niemek (ze Śląska, Pomorza i Mazur) które po zakończeniu II wojny musiały opuścić swoje rodzinne strony i uciekać w głąb Rzeszy.
To relacje bardzo osobiste, zapisane w formie pamiętników bądź wspomnień spisanych tuż po wojnie które jednak trudno mi czytać w oderwaniu od całego zła i okrucieństwa którego przyczyną był naród niemiecki ślepo podążający za Hitlerem.

Nie trafiają do mnie argumenty że niemieckie kobiety były niewinnymi pionkami które nie wiedziały co się dzieje z podbitymi narodami. Przeczą temu również fakty historyczne które wyraźnie pokazują że większość świadomie popierała nazizm ze wszystkimi jego konsekwencjami.
Dlatego też z mieszanymi uczuciami przeczytałam pierwszą historię której bohaterka doświadczyła ogromnej traumy (liczne gwałty żołnierzy sowieckich, wielokrotna rozłąką z dziećmi). Oczywiście rodzi to we mnie współczucie i sprzeciw ale przeraża świadomość tej...