Opowiem ci o wolności

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
literatura polska
Ag2S

Gdy we wrześniu 1939 roku nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę, Maria Nachtman i Walentyna Stempkowska były młodymi, naiwnymi, rozmarzonymi dziewczynami. Choć zupełnie sobie obce, podzieliły podobny los – w obliczu wroga wstąpiły do walczącego podziemia, Narodowych Sił Zbrojnych, stając się „Agatą” i „Platerówką”. Podjęły się niebezpiecznej misji, za co jedna trafiła do katowni UB, a druga do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Po powrocie czekało je wspólne ciężkie więzienie dla wrogów władzy ludowej.
Opowiem ci o wolności to historia „żołnierzy wyklętych”, ale tych rzadziej wspominanych – konspirujących kobiet. To zapis ich pasji, siły woli, miłości, a także bezgranicznej wierności ojczyźnie.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/Zapowiedzi/Opowiem_ci_o_...»

Perzka | 2013-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2013

II wojna światowa to okrutne, tragiczne wydarzenie w dziejach ludzkości. Sprawiła, że cały system wartości, jaki do tej pory wypracował człowiek, wszystkie dobra, które zdążył zdobyć legły w gruzach. Przyszłość Polski, przyszłość świata stanęła pod znakiem zapytania. Dobro-zło, radość-cierpienie, życie-śmierć, przestały być odróżniane, stały się pustymi słowami. Jednak nie wszyscy poddawali się. Niektórzy walczyli, nie pozwalali na zniszczenie siebie, na utratę wszelkich wartości. Walczyli, chociaż walka nie była równa.Próbowali choć trochę osłabić nieprzyjaciela i mieli poczucie, że są potrzebni, że ich czyny nie idą na marne.

Wacław Holewiński w swojej nowej powieści „Opowiem Ci o wolności” ukazuje nam losy dwóch początkowo zupełnie sobie obcych dziewczyn Marii Nachtman i Walentyny Stempkowskiej. We wrześniu 1939 roku wstąpiły do walczącego podziemia, Narodowych Sił Zbrojnych.

Maria pseudonim „Agata” pochodziła z Mińska Mazowieckiego. Była córką inżyniera, pracownika huty...

deana | 2017-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Dwie młode kobiety, Maria i Walentyna, pełne życia, energiczne, z głowami pełnymi planów na przyszłość. Wszystko to przekreśla wybuch II wojny światowej. Każdą do konspiracji i pracy dla podziemia zbrojnego wciągnie brat. Będą przenosić meldunki, rozkazy, bibułę konspiracyjną. Nie zważając na zagrożenie, codziennie i cicho będą walczyć o niepodległość. Marii uda się przejść bez większych szkód wojnę, Wala trafi do obozu. Spotkają się dopiero w ubeckim więzieniu, do którego trafią po wojnie.

,,Opowiem Ci o wolność" to poruszająca powieść. Autor wykorzystując rzeczywiste losy dwóch kobiet, stworzył prawdziwą historię o wojnie. Na ich przykładzie dał odczuć koleje losu tych, którzy walczyli zarówno w czasie wojny jak i po jej oficjalnym zakończeniu. Oszczędnie i w prostych słowach buduje opowieść, o której nie da się oderwać. Jej trudny i bolesny wydźwięk oddziałuje mocno na wyobraźnię i więcej mówi niż najlepsze podręczniki historii. Bo jest tam wszystko: miłość, cierpienie, chwile...

allison | 2014-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Bardzo ciekawa, poruszająca autentyzmem historia o dwóch niezwykłych kobietach - żołnierkach Narodowych Sił Zbrojnych.
Mimo iż jest to powieść, a więc utwór fikcyjny, losy bohaterek są prawdziwe. Obie przeżyły wojenny koszmar, obie po wojnie były więzione, torturowane i prześladowane przez UB. Inwigilacja nie zakończyła się wraz z upadkiem stalinizmu - trwała aż do czasów Solidarności, a więc niemal do końca życia przyjaciółek.

Wacław Holewiński napisał książkę piękną, mądrą i wzruszającą, będącą hołdem złożonym rzadko wspominanym członkiniom NSZ, zwykle bowiem mówi się i pisze o mężczyznach walczących z bronią w ręku. Trudno jednak wyobrazić sobie ich skuteczną walkę bez łączniczek, sanitariuszek, kurierek, które również narażały życie. I często płaciły nim najwyższą cenę.

Autorowi udało się napisać książkę patriotyczną bez popadania w sztuczny patos. Może dlatego losy Marysi i Wali tak bardzo poruszają, nawet po odłożeniu powieści na półkę.

książek: 1937

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Wacława Holewińskiego, które oczywiście zaliczam do bardzo udanych. Czas spędzony nad tą powieścią nie był czasem straconym. Mimo, iż przedstawiona historia jest fikcją literacką, wyobrażeniem autora o życiu tamtych ludzi, jednak wiele z tej powieści możemy się dowiedzieć na temat II wojny światowej, działającego wtedy podziemia czyli Narodowych Sił Zbrojnych oraz czasu powojennego, kiedy to ludzie działający w podziemiach byli przesłuchiwani i bestialsko katowani przez UB.

„Wojna niszczy ludzi, utwardza ich sumienia.” Str.90

Główne bohaterki tej powieści to Maria Nachtman i Walentyna Stempkowska, które są postaciami autentycznymi. Na podstawie ich życiorysów, a w zasadzie strzępków informacji autor stworzył tą niezwykłą powieść. W. Holewiński przedstawia losy dwóch niezwykłych kobiet, które w czasie II wojny światowej wstąpiły do walczącego podziemia, za co po wojnie zostały srodze ukarane - najpierw w katowniach UB, później w...

ewula | 2014-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 marca 2014

Książka jest świetna,tylko po jej przeczytaniu pozostał smutek i żal za tymi zmarnowanymi życiami(nasz kochany PRL i jego oprawcy).Powieść po części jest fikcją literacką,bohaterki tej opowieści są postaciami autentycznymi,żyły,walczyły i przeszły piekło.Dobrze,że teraz coraz więcej się mówi i pisze o,,żołnierzach wyklętych" bo długo musieli czekać na przywrócenie pamięci o ich bohaterstwie!POLECAM!

Goszarda | 2015-05-26
Przeczytana: 26 maja 2015

Bardzo mi się podobała...
Opowieść o dwóch młodych dziewczynach, które walczą o wolną Polskę podczas II wojny światowej z Niemcami i po wojnie z Sowietami; o ich bohaterstwie, odwadze i determinacji, ale też - w gruncie rzeczy - smutnym życiu...
POLECAM!!!

książek: 1975
andzia12 | 2014-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 marca 2014

Powieść W. Holewińskiego opisuje losy dwóch kobiet- Marii i Walentyny, kóre walczyły o wolność w czasie II wojny światowej, ale i po jej zakończeniu. Najbardziej ciekawe były opisy, jak wyglądało ich życie po 1945 roku, kiedy jako "żółnierze wyklęci", były katowane przez UB. Niezwykle obrazowo autor przedstawił historię takich osób, jak te dwie bohaterki, które były przesladowane przez władze ludową. Dlatego też warto sięgnąć po "Opowiem ci o wolności"!

Anna | 2013-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Bohaterki tej książki to prawdziwe postacie z życia przedwojennej Polski. Przed wojną miały po kilkanaście lat. Wiele faktów z życia Marii Nachtman i Walentyny Stempkowskiej jest potwierdzonych w dokumentach archiwalnych, wokół których autor stworzył fabułę, mieszczącą się w okresie II wojny, aż do końca lat 60-tych XX wieku. To wstrząsająca relacja dwóch młodych kobiet, które całe swoje życie poświęciły na walkę o wolną Polskę; najpierw z okupantem, potem z sowietami, które przeszły piekło aresztowań, przesłuchań, procesów, katowania i poniżania w więzieniu, niemiecki obóz, a następnie inwigilacje urzędu bezpieczeństwa, brak pracy, utratę zdrowia. Temu, kto nie interesuje się historią aż trudno uwierzyć, że taka była naprawdę nasza rzeczywistość przez ponad 40 lat po wojnie. Szczerze polecam, czyta się naprawdę z zapartym tchem.

monika | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

"Opowiem ci o wolności" to powieść o losach dwóch kobiet walczących w podziemiu Narodowych Sił Zbrojnych - Marii Nachtman pseudonim "Agata" oraz Walentyny Stempkowskiej pseudonim "Żabka" vel "Platerówna". I jak sam autor pisze w Posłowiu jest to powieść a nie biografia obu kobiet, które oprócz wspólnej walki w podziemiu połączył powojenny koszmar. Obie spędziły 3 lata w więzieniu, obie były torturowane, obie były prześladowane przez UB, obie nigdy nie założyły własnych rodzin i obie nie potrafiły odnaleźć się w PRLu. Ta książka jest hołdem dla wszystkich kobiet walczących w podziemiu, dla wszystkich "żołnierzy wyklętych", jest również wielką powieścią patriotyczną, która porusza nawet po jej zakończeniu. Polecam.

pawba | 2013-09-18
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2013
Przeczytana: 18 września 2013

Powieść Holewińskiego jest historią Marii i Walentyny - "żołnierzy wyklętych" opowiedziana jakby przez każdą z nich. Losy, od czasów 1939 roku do lat już powojennych. W posłowiu autor uprzedza nas, to nie jest biografia tych kobiet, ale książka ma tak świetną i sugestywną narrację, że czytając przeżywamy wszystko razem z nimi - ich poświęcenie, odwagę, samozaparcie, determinację, konspirację w podziemiu i niezwykłą godność podczas okrutnych przesłuchiwań przez gestapo czy Bezpiekę. Czyta się z zapartym tchem.