Janina David

Janina David (ur. jako Janina Dawidowicz) - brytyjska pisarka żydowskiego pochodzenia. Przyszła na świat w Kaliszu, w Polsce. Miasto to, liczące wówczas około 80 tys. mieszkańców, zamieszkiwało 25 tys... Janina David (ur. jako Janina Dawidowicz) - brytyjska pisarka żydowskiego pochodzenia.
Przyszła na świat w Kaliszu, w Polsce. Miasto to, liczące wówczas około 80 tys. mieszkańców, zamieszkiwało 25 tys. Żydów.
W czasie II wojny światowej musiała przenieść się wraz z matką Celią (Cechną) i ojcem Mietkiem do warszawskiego getta. Niestety jej rodzice zginęli w murach getta. Nim to się stało zdążyli ulokować córkę w klasztorze katolickim, gdzie pod przybranym nazwiskiem Danuta Teresa Markowska doczekała końca wojny.
Po wojnie wyjechała do Francji, potem do Australii.
Absolwentka University of Melbourne (socjologia).
Od 1958 roku mieszka w Wielkiej Brytanii.
W 1959 roku rozpoczęła pisanie trzytomowej autobiografii. Jej pierwsza część, zatytułowana "A Square of Sky: A Jewish Childhood in Wartime Poland", ukazała się drukiem w 1964 roku (polskie wydanie: "Skrawek nieba", Wydawnictwo Magnum, 2012). W 1982 roku reżyser z RFN, Franz Peter Wirth, nakręcił ośmioodcinkowy serial telewizyjny "Ein Stück Himmel" na podstawie książki autorki. W tym samym roku Janina David, Franz Peter Wirth i grająca w serialu rolę małej Janiny czeska dziewczynka Dana Vávrová otrzymali nagrodę Złotego Gongu (Goldener Gong).

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Skrawek nieba
Skrawek nieba
Janina David

8,39 (163 ocen i 24 opinii)
Skrawek nieba
Autor:
Kiedy w 1939 roku wybuchła wojna, pochodząca z zamożnej rodziny żydowskiej autorka miała dziewięć lat i mieszkała w Kaliszu. Uciekając z rodzinnego miasta, znalazła się z rodzicami w Warszawie. Przeży...
czytelników: 732 | opinie: 24 | ocena: 8,39 (163 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
179
551
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (179)

Cytaty tego autora (1)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd