Synonim zła

2012-11-16
2012-11-16
978-83-111-2480-6
Stany Zjednoczone emigracja WTC

Po przeczytaniu tej ksążki chciałam zacząć czytać od nowa. Trafiła w mój gust.

Po przeczytaniu tej ksążki chciałam zacząć czytać od nowa. Trafiła w mój gust.

Dobrze się czyta, wartka akcja, lekko napisane.
Aż szkoda, że tak szybko się skończyła.

Dobrze się czyta, wartka akcja, lekko napisane.
Aż szkoda, że tak szybko się skończyła.

Bardzo piękna książka. Opowiada o Polaku i jego Pięknym a zarazem nędznym życiu. Mimo humorystycznych wstawek (od których naprawdę chce się śmiać) książka jest smutna i też tak się kończy. Smutnie. Kiedy spojrzy się na okładkę ksiązki po jej przeczytaniu, od razu można zrozumieć co oznacza sam tytuł tej historii jak i przedstawione w tle postacie. Miałem nadzieję, że główna postać jakoś się z tego wszystkiego wykaraska lecz z każdą stroną dalej traciłem tę nadzieję i wiedziałem, że już nic wydarzyć się nie może. Jest kilka błędów typu: związali mi nogi - kiedy tej nogi jedna z postaci nie posiadała, spakowałem szczoteczkę do zębów - kiedy jedna z postaci tych zębów nie miała, spojrzał mi w oczy - kiedy jedna z postaci nie miała oka itd itd. Mimo to ocena na maksa. A jak się książka kończy? Przeczytajcie a się dowiecie:)

Powieść o człowieku czyniącym zło, o człowieku złym, chcącym czynić dobro, zakładniku niespełnionych marzeń. - taki jest opis autora na okładce. A ja napiszę tak :

Książka o dobrym człowieku, który zbłądził na złą drogę, któremu zabrano wszystko co kochał. A marzenia spełnił.

Polak za granicą dostaje pracę, poznaje wielu przyjaciół, a fabuła podobna do gry grand theft auto, tylko tutaj akcja dzieje się w nowym jorku, także są tu ukazane wydarzenia z 11 września.

Spora część opowieści sprawia wrażenie nie dopracowanej, dialogi bardzo słabe, a żarty kiepskie. Ciekawy pomysł zdaje się być słabo wykorzystany, a atmosfera Nowego Jorku nakreślona jest mocno ogólnikowo. Wątki wydają się być czasem niespójne, nie do końca zgrane, zawiązane na siłę. Budując sytuacje w których bohater miał pokazać się ze swojej dobrej strony zabrakło nieco dystansu i realizmu.
Całości brak również nieco tempa. Do ponad połowy książki akcja porusza się wolno i nudno, zmuszając do jedynie pobieżnego przebiegania wzrokiem niektórych fragmentów. W kulminacyjnym momencie akcja przyspiesza i zyskuje na wartkości, po to by zaraz znów zderzyć się z narracyjnym murem, sprowadzając nas do dość nudnej historii opowiadanej bez polotu. Mimo wszystko wątek zakreślony na samym początku nie pozwala przerwać lektury bez odkrycia, co zaprowadziło bohatera do sytuacji, w której się znalazł, czyli wyroku śmierci. Bo co mogło pójść aż tak źle?

Nie umiem skończyć. Nie chcę skończyć. Nie polecam.

Nie umiem skończyć. Nie chcę skończyć. Nie polecam.

Czasami jest tak, iż książka, która nie zachęca nas do siebie swoją okładką, okazuje się naprawdę ciekawą lekturą. I tutaj nasuwa się bardzo ważne stwierdzenie, że nie ocenia się książek po okładce. I słusznie. Jednak jeżeli chodzi o Synonim zła, mam mieszane odczucia. Z jednej strony już od początku ten tytuł wydał mi się intrygujący, z drugiej – momentami irytował mnie główny bohater.

Ivo Vuco napisał naprawdę wciągającą książkę, w której każdy kolejny rozdział stawał się coraz bardziej niebezpieczny i zawrotny. Bartek, główny bohater, opowiada swoją życiową historię z więziennej celi, gdzie czeka na karę śmierci. Marzył on o wyjeździe do USA, a dokładnie do Nowego Jorku. Swój cel osiągnął. Na miejscu zawarł kilka znajomości i przyjaźni, a także i przede wszystkim, poznał miłość swojego życia – Susanę. Pewnego dnia otrzymał propozycję pracy. Miałby bowiem pomagać ludziom uzyskiwać fundusze z ubezpieczenia swojego "skradzionego" auta. Przystanął na to, czym rozpoczął swoją przestępczą działalność.

Wbrew pozorom, książka przez większość rozdziałów nie jest brutalna, ani nie pokazuje za bardzo przestępczej strony Nowego Jorku. Wręcz przeciwnie, pokazuje przyjaźń oraz wielką miłość Bartka do Susany, swojej partnerki. To właśnie oczami Bartłomieja Shmidta czytelnik obserwuje historię zawartą na łamach tejże lektury. Widzi on chłopaka chcącego spełnić swoje marzenia i za wszelką cenę wyjechać za wielką wodę i ułożyć sobie życie idealne. Później dostrzega on przemianę chłopaka w mężczyznę zaradnego i niebojącego się niczego, kochającego i ceniącego przyjaźń. A następnie wszystko się zmienia i nabiera tempa, aby wprowadzić najniebezpieczniejszą i najważniejszą rozgrywkę w tej powieści.

Gatunkowo jest to dla mnie obyczaj z mocnymi wątkami sensacyjno – kryminalnymi, przeobrażający się w końcowym rozrachunku w dość konkretną sensację. Momenty niektóre są zbyt zwyczajne, trochę takie przegadane. Zamieniają się one nagle w coś emocjonującego, by za chwilę stracić to napięcie. To istna sinusoida zdarzeń. Synonim zła jest książką, do której ciężko jest mi przypisać jedną konkretną opinię. Z jednej strony mnie wciągnęła i byłam ciekawa jak potoczyły się losy Bartka i dlaczego został skazany na karę śmierci, a z drugiej bardzo mnie on irytował, a raczej jego kreacja. Główny bohater jak dla mnie został przerysowany i wyidealizowany, i nadano my zbyt wiele cech superbohatera. Chciał pomóc każdemu, nagle umiał wszystko, a także powierzano mu najtrudniejsze zadania. Uważam także, iż jeden wątek powinien zostać pominięty, gdyż nie wnosił niczego do całej akcji, był nieco nudny, a jedynym jego zadaniem było pokazanie jakim szlachetnym człowiekiem jest Bartek. Mam konkretnie na myśli akcję z World Trade Center. Z pewnością dużą zaletą książki są język i narracja. Oba te aspekty są proste i naturalne, dzięki czemu powieść czyta się dość szybko.

Całość wywołuje we mnie przyjemne odczucia. Pomimo rzeczy, które mnie nieco denerwowały podczas lektury, muszę przyznać, iż autor stworzył zagmatwaną historię zarówno gangsterską, polityczną czy po prostu przestępczą. A to wszystko wplótł zgrabnie w opowieść zwykłego człowieka, którego marzeniem było wyjechanie do Nowego Jorku.

moja recenzja na matras.pl

moja recenzja na matras.pl