Synonim zła

Wydawnictwo: Bellona
978-83-111-2480-6
Stany Zjednoczone, emigracja, WTC,
Moncur

Synonim zła - to pasjonująca historia emigranta z Polski, który próbuje dorobić się w USA (Nowy Jork). Poznaje tam wielu ludzi ale zaprzyjaźnia się z dwoma braćmi polskiego pochodzenia Pawłem i Piotrem, Afroamerykaninem Mike'iem Winfreyem, Amerykaninem włoskiego pochodzenia Matthew oraz Żydem Chasydem Yocim. W między czasie zakochuje się ze wzajemnością w Portorykance Susanie Morales, córce wpływowego polityka. Yoci wciąga wszystkich w proceder kradzieży samochodów na zlecenie właścicieli, którzy chcący oszukać urząd skarbowy i ubezpieczalnie.

Główny bohater, Bartłomiej Shmidt, opowiada swą historię z celi śmierci, tłumacząc, jak to się stało, że trafił do więzienia z takim wyrokiem. Akcja książki rozgrywa się w Nowym Jorku, Ohio, Texasie, New Yersey i Pensylvanii. Bohater uczestniczy w akcji ratunkowej po ataku 11 września 2001 roku na WTC. Razem z NYPD ścigają złodziei złota federalnego. W jednej z ekskluzywnych nowojorskich knajp, "Blue Note" poznaje Marlona Brando. Siedząc w celi śmierci zaprzyjaźnia się z klawiszem pochodzenia rosyjskiego Stiopą Sirbu.

Pierwsza część książki opowiada o emigracji, ciężkiej pracy, rozpoczęciu działalności przestępczej przez bohaterów oraz przedstawia różne, zabawne historie z tym związane. W dalszej części jest mowa także o atakach na WTC 11.09.01, miłości, przyjaźni i policyjnej inwigilacji bohaterów. Druga część opowiada o tragicznej śmierci większości bohaterów za sprawą gangstera z Polski, Adama Nowickiego i jego świty, zemście, upokorzeniu, procesie sądowym, nowych przyjaźniach i pogodzeniu się z losem. Książkę kończy pisać klawisz więzienia, Stiopa Sirbu.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

Klaudyna | 2014-06-28
Na półkach: Przeczytane, Recenzje, 2014, Posiadam
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Czasami jest tak, iż książka, która nie zachęca nas do siebie swoją okładką, okazuje się naprawdę ciekawą lekturą. I tutaj nasuwa się bardzo ważne stwierdzenie, że nie ocenia się książek po okładce. I słusznie. Jednak jeżeli chodzi o Synonim zła, mam mieszane odczucia. Z jednej strony już od początku ten tytuł wydał mi się intrygujący, z drugiej – momentami irytował mnie główny bohater.

Ivo Vuco napisał naprawdę wciągającą książkę, w której każdy kolejny rozdział stawał się coraz bardziej niebezpieczny i zawrotny. Bartek, główny bohater, opowiada swoją życiową historię z więziennej celi, gdzie czeka na karę śmierci. Marzył on o wyjeździe do USA, a dokładnie do Nowego Jorku. Swój cel osiągnął. Na miejscu zawarł kilka znajomości i przyjaźni, a także i przede wszystkim, poznał miłość swojego życia – Susanę. Pewnego dnia otrzymał propozycję pracy. Miałby bowiem pomagać ludziom uzyskiwać fundusze z ubezpieczenia swojego "skradzionego" auta. Przystanął na to, czym rozpoczął...

Fuzja | 2012-11-05

www.czytajzfantazja.blogspot.com

„Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie dobro czyni”*

Ivo Vuco nie był dotychczas znany w Polsce. Ten polski pisarz serbskiego pochodzenia swoje dotychczasowe artykuły publikował poza granicami naszego kraju, jednak kilka dni temu ukazała się jego debiutancka powieść „Synonim zła”. Impresariat Artystyczny Libra oraz wydawnictwo Bellona włożyło dużo wysiłku w promocję tej książki, pytanie brzmi, czy warto po nią sięgnąć?

Urodzony w Polsce Bartek, od dziecka marzył o Nowym Yorku. Czuł, że właśnie to miasto stanowi jego miejsce na Ziemi. W końcu udało mu się dopiąć swego, i 4 lutego 1997 roku ten dwudziestokilkulatek wysiadł z samolotu na lotnisku JFK. Tak zaczął się jego piękny amerykański sen. Bart poznał wiele osób, zaprzyjaźnił się z częścią z nich, poznał smak prawdziwej miłości, skusiły go też ogromne pieniądze, które krok po kroku, nieuchronnie sprowadziły go, po kilku latach szalonego życia, do celi śmierci. To właśnie...

Andrew Vysotsky | 2012-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Pomimo ewidentnych braków jedna z ciekawszych nowości z pogranicza gangsterki, sensacji i kryminału.

Dłuższe uzasadnienie dla zainteresowanych:
Zapraszam :)

takitutaki | 2013-03-26
Na półkach: Przeczytane, B_28
Przeczytana: 07 lutego 2013

Ivo Vuco, a właściwie Ivo Vučinić jest polskim pisarzem serbskiego pochodzenia. Większą część życia spędził w Nowym Jorku i też właśnie w tym mieście dzieje się akcja jego debiutanckiej powieści Synonim Zła.

Bohaterem powieści jest polak Bartek Shmidt, który od zawsze marzył o USA i NY. W końcu jego marzenia się spełniają i na fałszywym paszporcie za pożyczone pieniądze udaje mu się dostać do Ziemi Obiecanej jaką dla niego jest właśnie jedno z najludniejszych miast na zachodnim wybrzeżu. Konsekwencje pewnych zachowań zaraz po wyjeździe będą miały dramatyczny wpływ na jego dalsze losy, ale o tym będziecie musieli przeczytać sami.

Narratorem powieści jest sam bohater, który opowiada swoją historię oczekując na wyrok kary śmierci. Historia ta jest bardzo dynamiczna i wciągająca. Bartek poznaje ciekawych ludzi, zaprzyjaźnia się z nimi, by w końcu zakochać się i też zacząć zarabiać konkretne pieniądze. Zarabiać bynajmniej na miłości, ale z przyjaciółmi kradną samochody na zlecenie za...

Joanna | 2016-06-18
Na półkach: Przeczytane, Otrzymane, 2012

Spora część opowieści sprawia wrażenie nie dopracowanej, dialogi bardzo słabe, a żarty kiepskie. Ciekawy pomysł zdaje się być słabo wykorzystany, a atmosfera Nowego Jorku nakreślona jest mocno ogólnikowo. Wątki wydają się być czasem niespójne, nie do końca zgrane, zawiązane na siłę. Budując sytuacje w których bohater miał pokazać się ze swojej dobrej strony zabrakło nieco dystansu i realizmu.
Całości brak również nieco tempa. Do ponad połowy książki akcja porusza się wolno i nudno, zmuszając do jedynie pobieżnego przebiegania wzrokiem niektórych fragmentów. W kulminacyjnym momencie akcja przyspiesza i zyskuje na wartkości, po to by zaraz znów zderzyć się z narracyjnym murem, sprowadzając nas do dość nudnej historii opowiadanej bez polotu. Mimo wszystko wątek zakreślony na samym początku nie pozwala przerwać lektury bez odkrycia, co zaprowadziło bohatera do sytuacji, w której się znalazł, czyli wyroku śmierci. Bo co mogło pójść aż tak źle?

Kamil17 | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Bardzo piękna książka. Opowiada o Polaku i jego Pięknym a zarazem nędznym życiu. Mimo humorystycznych wstawek (od których naprawdę chce się śmiać) książka jest smutna i też tak się kończy. Smutnie. Kiedy spojrzy się na okładkę ksiązki po jej przeczytaniu, od razu można zrozumieć co oznacza sam tytuł tej historii jak i przedstawione w tle postacie. Miałem nadzieję, że główna postać jakoś się z tego wszystkiego wykaraska lecz z każdą stroną dalej traciłem tę nadzieję i wiedziałem, że już nic wydarzyć się nie może. Jest kilka błędów typu: związali mi nogi - kiedy tej nogi jedna z postaci nie posiadała, spakowałem szczoteczkę do zębów - kiedy jedna z postaci tych zębów nie miała, spojrzał mi w oczy - kiedy jedna z postaci nie miała oka itd itd. Mimo to ocena na maksa. A jak się książka kończy? Przeczytajcie a się dowiecie:)

Michał Świnarski | 2016-01-23
milano115 | 2012-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Książka mimo, że nie zrobiła na mnie piorunującego wrażenia, to chwilami zaciekawiała, najbardziej dopiero pod koniec.
Historia nie jest zbyt płynna. To raz mnie nudziła, by następnym nie móc się od niej oderwać. Moim zdaniem największym zarzutem jest to, że autor na wyjaśnienie wszystkich wątków użył kilku zdań zamiast stopniowo budować napięcie. A tak to nie wiadomo kogo główni bohaterowie naprawdę ścigają i po co? W ogóle sprawiają wrażenie, że nie bardzo ich to obchodzi kim są ich przeciwnicy i co w ogóle się wokół nich dzieje.

Panks55 Damian | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Powieść o człowieku czyniącym zło, o człowieku złym, chcącym czynić dobro, zakładniku niespełnionych marzeń. - taki jest opis autora na okładce. A ja napiszę tak :

Książka o dobrym człowieku, który zbłądził na złą drogę, któremu zabrano wszystko co kochał. A marzenia spełnił.

REMEZIS | 2016-07-20

Polak za granicą dostaje pracę, poznaje wielu przyjaciół, a fabuła podobna do gry grand theft auto, tylko tutaj akcja dzieje się w nowym jorku, także są tu ukazane wydarzenia z 11 września.