Zdjęcie

Seria: Kwadrat
powieść polska, kwadrat

„Zdjęcie” to po mistrzowsku napisana, przydymiona sentymentem, powieść autobiograficzna, opisująca polskie życie codzienne i literackie pomiędzy rokiem 1968 i upadkiem komunizmu. Można ją czytać jak fascynujący podręcznik historii lub też monografię Nowej Fali. Nie sposób bowiem znaleźć tylu informacji na temat Pokolenia '68 gdziekolwiek indziej. Powieść Leszka Szarugi nie jest jednak kolejnym, spóźnionym produktem literatury rozrachunkowej . zakres problemowy tej książki oraz jej związki z Czarodziejską górą Tomasza Manna, świadczą o tym, że zdjęcie jest raczej próbą przeniesienia sporów ideowych i estetycznych z początku wieku XX na początek wieku XXI, zastąpienia debaty modernistycznej debatą postmodernistyczną oraz chęcią zrozumienia tego, na ile tożsamość współczesnego człowieka uwarunkowana jest topografią i kulturą. Rok wydania: 2008,

źródło opisu: Wydawnictwo Forma, 2008

źródło okładki: http://www.wforma.eu/39,zdjecie.html