Pytaj w kostnicy

Okładka książki Pytaj w kostnicy Eva Maria Staal
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Pytaj w kostnicy
Eva Maria Staal Wydawnictwo: Feeria Seria: NOX Sensacja kryminał, sensacja, thriller
NOX Sensacja
Probeer het mortuarium
Feeria
2013-09-11
2013-09-11
Aleksandra Górska

Handlarz bronią… z uczuciami

Książka przeczytana z polecenia .Fakt zaciekawił mnie tytuł i opis.. Zabrakło mi jednak akcji .Autorka bardziej skupiła się na życiu bohaterów .

Czyta się szybko i czeka na rozwój akcji, której dla mnie było tutaj za mało . Książka mogłaby być bardziej ciekawa gdyby wpleciono więcej wątków sensacyjnych.

Mimo to polecam ,może ktoś znajdzie w niej to czego mi zabrakło.

Mimo to polecam ,może ktoś znajdzie w niej to czego mi zabrakło.

Książka do połknięcia w jeden wieczór, czego udało mi się dokonać, choć nie nazwałabym jej porywającą. Czyta się lekko, łatwo i szybciutko, zapewne ze względu na brak treściowego "mięsa". Osobiście nie wydaje mi się pozycją skłaniającą do refleksji. Przedstawia kilka niewygodnych faktów o ludzkiej naturze i bezduszności, ale jest im poświęconych dosłownie kilka z 260 stron. Jest wyjątkowo przegadana - zapewne przez chęć wzbudzenia w czytelnikach emocji, a jedynym, co udało jej się osiągnąć, było znużenie babskim rozemocjonowanym tonem i irytacja infantylnością porte-parole autorki. Gdyby nie kilka przystających do rzeczywistości i edukujących faktów o sytuacji powojennej w Czeczenii, oceniłabym tę pozycję o wiele niżej i potraktowałabym jak kompletną stratę czasu.

Rzadko autorowi udaje się opisać swoje życie w powieści, która czytelnika ma zachęcić. Pomysł ciekawy, wymagający i... nie zawsze dobrze wykorzystany. Jak było tym razem? Zaraz się dowiecie.

Debiutancka i na poły autobiograficzna powieść piszącej pod pseudonimem Holenderki, która jeszcze niedawno parała się handlem bronią. Bohaterka książki Eva rozpoczyna pracę jako asystentka Jimmy’ego Liu, Chińczyka z kanadyjskim paszportem, znaczącej postaci na międzynarodowym rynku broni. Pomimo zawrotnych sum, na jakie opiewają transakcje zakupu Stingerów czy części zamiennych do czołgów, styl życia bohaterów daleki jest od luksusu. Sytuacja komplikuje się, gdy Eva i Jimmy wpadają w pułapkę podczas negocjowania umowy w Pakistanie. Równolegle do tego wątku toczy się historia opowiadana kilkanaście lat później. Wyjaśnia się przebieg miłosnego związku Evy z Martinem, zwykłym, uczciwie płacącym podatki obywatelem, który początkowo rozstaje się z nią, poznając prawdziwą naturę nowej profesji Evy. Z czasem jednak para łączy się ponownie, a życie przybiera nieoczekiwany obrót.

Eva Maria Staal to pseudonim holenderskiej pisarki, która był zaangażowana w międzynarodowy handel bronią. Obecnie jest stałym współpracownikiem holenderskich gazet. "Pytaj w kostnicy" to debiutancka powieść, w której autorka zamieściła nieco faktów ze swego życia.

Pytaj w kostnicy

Lubię książki, które poszerzają moją wiedzę w przeróżnych kategoriach. Dlatego też z wielkim entuzjazmem sięgnąłem po debiut Evy Marii Staal, ponieważ powieść akcji z elementami biograficznymi wydaje się być pomysłem ciekawym. Zwłaszcza, kiedy mogę dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda handel bronią i... dziećmi. Dowiedziałem się wiele, co jako jedyne można zaliczyć, jako plus dla tej książki (prócz okładki, rzecz jasna).

Denerwował mnie styl jakim posługuję się autorka. Krótkie zdania w czasie teraźniejszym, nazbyt często liczyły sobie tylko jedno słowo. Wymieniała ona, jak szło nazwy broni, która tylko wpadła jej do głowy. Ponadto ciężko mi było "wgryźć się" w całą historię, bo po kilku stronach moje myśli odpływały i obierały inny tor. I w ten sposób ciągle musiałem wracać kilka stron wstecz, żeby zorientować się, co właśnie przeczytałem.

Oczekiwałem wartkiej akcji z wieloma niespodziewanymi zwrotami. Chciałem wypieków na twarzy i zatrważająco szybkiego przewracania stron. Skończyło się na znudzeniu i wymuszaniu przeczytania jeszcze kilku kolejnych stron. O ile wszystkie pozycje z serii "NOX Sensacja" są godne poświęcenia uwagi, tak "Pytaj w kostnicy" niestety nie dorównuje swoim koleżankom.

Nie radziłbym Wam czytać tej powieści. Chyba, że macie odmienny ode mnie gust, a o to nie trudno. Każdy zatwardziały fan sensacji będzie zawiedziony i straci tylko czas na czytanie tej książki.

Dziesięć lat temu Eva Maria Staal nosiła w torebce pistolet. Był to podarunek od jej szefa Jimmy’ego Liu, handlarza bronią na międzynarodowych rynkach. Wraz z nim odwiedzała najniebezpieczniejsze zakątki globu, by dobijać targu ze skorumpowanymi generałami czy krwiożerczymi kacykami. Sprzedawała stingery w Karaczi, kałasznikowy w Czeczenii, pociski rozpryskowe w Islamabadzie, a przy okazji poznawała świat, jakiego nie widzi się w serwisach informacyjnych… Dziś ma córeczkę w wieku szkolnym, mieszka z kochającym mężem w zadbanym domu na dobrym osiedlu. Czy ty oznacza, że tamten rozdział jest zamknięty w przeszłości?

Maria, 25 lat. Zaczyna pracę jako asystentka Jimmy’ego Liu, Kanadyjczyka chińskiego pochodzenia, handlarza wszelaką bronią. Mowa tu o granatnikach, moździerzach, chińskich kałasznikowach, M22, stringerach…

Maria, 39 lat. Ma kochającego męża Martina, dziewięcioletnią córeczkę Nellę i jamnika Toby’ego. Mieszka w ładnym domu, w Utrechcie, w mieście w środkowej Holandii i nadal pracuje…dla Jimmy’ego.

Interesujące jest to, jak radzi sobie w świecie zdominowanym przez prawdziwych mężczyzn, krucha i drobna kobieta, mająca przy okazji rodzinę. Łatwiej byłoby mi przełknąć, gdyby była typowym singlem, a nie żoną i matką, która musi wracać do domu.

„Sen nie chce nadejść. Czasami tak mi się zdarza. Leżę w ciemnościach i widzę nasze ofiary na całym świecie”.

Bohaterka wie, że handluje śmiercią, a z drugiej zaś strony wierzy, że sprzedaje „właściwie…wolność przez zachowanie tak zwanej równowagi sił”. Oglądamy liczne transakcje przeprowadzane w Groznym, Pakistanie, Hongkongu etc. Maria odbywa częste podróże z szefem w ogarnięte konfliktami zbrojnymi zakątki świata, gdzie można zarobić kulkę, niekoniecznie przeznaczoną dla siebie.

Książka wciąga od samego początku. Jest napisana bardzo przystępnym językiem, który ułatwia przebrnąć przez jej niezbyt łatwą i przyjemną treść. To nie tylko wartka akcja i strzelaniny. To także, a może przede wszystkim wciągające studium psychologiczne wyjątkowej kobiety.

„Pytaj w kostnicy” to debiutancka i na poły autobiograficzna powieść holenderki, piszącej pod pseudonimem Eva Maria Staal. Ona sama była zamieszana w międzynarodowy handel bronią. Jej trzymająca w napięciu powieść pozwala nam zajrzeć za kulisy świata, do którego wstęp mają tylko nieliczni zaufani.

Polecam czytelnikom o mocnych nerwach. Opisy występujące w powieści są często dość obrzydliwe i mocno przerażające i brutalne.

Z początku nie mogłam przekonać się do tej książki. Odrzucał mnie sposób, w jaki została napisana, rozdziały napisane krótkimi, wręcz lakonicznymi zdaniami, powodowały, że nieco się gubiłam i nie byłam w stanie brnąć dalej. W konsekwencji do pozycji miałam kilka podejść i ostatecznie nie żałuję, że jednak nie spisałam jej na straty - w końcu sam tytuł aż prosi, by poznać ciąg dalszy.

Eva przyjmuje posadę asystentki Jimmy'ego Liu, handlarza bronią, i szybko zdaje sobie sprawę, że jej życie ulega zmianie o sto osiemdziesiąt stopni. Podróże w najdalsze, najokropniejsze zakątki świata ogarnięte wojną, składanie ofert jednej lub obu stronom konfliktu zbrojnego, poszukiwanie wspólnika po kostnicach... Wiele lat później wiedzie szczęśliwe życie u boku męża i córki, Nelli. Czy ostatecznie odgrodziła się od przeszłości? A może da ona o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie...?

Książka zdecydowanie jest napisana dość nietypowo, jednak jak na początku niezwykle mnie to irytowało, tak z czasem przyzwyczaiłam się, zaczęłam dostrzegać wiele pozytywów takiej, a nie innej narracji, tego, a nie innego sposobu przedstawienia wydarzeń. Chaos stopniowo ulega porządkowi, wątek jeden za drugim łączą się we wspólną całość. Uwielbiam tego typu zabiegi - gdy coś z pozoru niemającego znaczenia, później okazuje się być niezwykle istotnym elementem dopełniającym układankę.

Zdecydowanie nie jest trudno wciągnąć się w fabułę. Nie ma tu miejsca na powolny rozwój akcji, cały czas coś się dzieje, a jedyną formą odskoczni od kolejnych transakcji w Pakistanie, Groznie, Hongkongu, jest przewijający się obraz aktualnego, spokojnego życia bohaterki. A i on nie pozwala na nudę. Kto by pomyślał, że z dostrzegania prostych, prozaicznych rzeczy, jakich wiele w codzienności matki dorastającego dziecka, można tak umiejętnie odtworzyć rzeczywistość, która wbrew pozorom prosta i prozaiczna nie jest. A już zwłaszcza, gdy znajdujesz w prześcieradłach wysłużonego glocka.

Co tu dużo mówić, historia faktycznie przypadła mi do gustu i muszę przyznać, nie wiem, czy z przykrością, czy zadowoleniem, iż na moją ocenę wpłynęli również bohaterowie - a przypomnijmy, że zalicza się do nich także Eva, kolejna kobieca postać, która ani na moment nie wywołała u mnie irytacji. Jimmy, Victor, Martin - każdy z nich jest autentyczny i na swój sposób oryginalny.

Książka do ostatniej strony trzyma w napięciu, ani na moment nie pozwalając czytelnikowi się oderwać (co jest niezwykle uciążliwe, gdy okazuje się, że cały kolejny tydzień masz naszprycowany testami z tych najbardziej wymagających przedmiotów),niejednokrotnie zaskakuje, a miejscami również przeraża prawdziwym obrazem rzeczywistości.

Cieszę się, że ostatecznie po nią sięgnęłam, naprawdę jest warta polecenia.

Czyta się łatwo, napisana prostym językiem. Mylący tytuł, spodziewałam się zupełnie czego innego.

A tu się rozczarowałam. krążka owszem ma ciekawą fabułę, lecz jak dla mnie jest napisana bezosobowo.

To nie jest powieść, to pamiętnik napisany w formie książki :) a dialogi ubarwiają jego treść. Sama historia jest z pomysłem jednak treść mnie nie porwała.

Zabrakło mi wątku kryminalnego, który ma zostać rozwiązany. Jest to bardziej biografia napisana w specyficzny sposób . Chodź czyta się szybko to zabrakło mi wątków emocjonalnych w postaci przywiązania się do jakiejś postaci czy samej historii...

Ta książka jest tak marna, że ciężko mi ją skończyć xd

Ta książka jest tak marna, że ciężko mi ją skończyć xd