Kolejna odsłona bestsellerowej antologii grozy "31.10 Halloween po polsku". Daj się porwać magii wieczoru Halloween!

źródło opisu: http://virtualo.pl

źródło okładki: http://virtualo.pl

Tathagatha | 2012-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2012

Szczerze, to miałam nie czytać tegorocznej edycji 'Haloween po Polsku'. Poprzednią tak źle mi się czytało, że zostałam skutecznie zniechęcona.

Jednak przeczytałam i jest dużo lepiej. Nie potrafię wyodrębnić wybitnego opowiadania, kilka było bardzo słabych, ale ogólnie większość trzymała niezły poziom i potrafiły zainteresować.

Pod koniec co prawda zaczął mnie męczyć ten zbiór, ale może dlatego, że ja ogólnie nie przepadam za opowiadaniami.

Michał | 2012-11-06
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 06 listopada 2012

31.10 Wioska przeklętych, Halloween po polsku II to zbiór 27 opowiadań szeroko pojętej grozy. Co ciekawe pozycję tą możemy dostać za darmo w formie e-książki.
Wszystkie opowiadania oprócz tematyki Halloween łączy także miejsce akcji, wieś "Srzyżewo" znajdująca się gdzieś na południu naszego kraju.

Największą zaletą, ale i zarazem wadą jest tak duża ilość autorów. Zaletą, bo każde opowiadanie jest zupełnie inne. Nie tylko inne są pomysły, ale i styl pisania. Niektóre z nich są bardzo dobre (Np "Wurdałak", "Obok", "Skrzypce...", "Transparentni", "Kwestia Smaku", "Rzeźnik", "Voodoo") Jednak niestety i tu wychodzi pewna wada, znalazło się kilka które są przewidywalne i nie najlepszej jakości ("Wywiad z Wiedźmą", "O jedną noc za dużo").
Z drugiej strony, może akurat komuś innemu przypadną do gustu?
Na szczęście podczas czytania nie będziemy skazani na same pełne grozy i strachu momenty, podczas lektury znajdziemy także elementy humorystyczne, oraz groteskowe.

Całość jako zbiór trzyma...

mad28 | 2013-11-28
Przeczytana: 24 listopada 2013

„Witajcie w Strzyżewie, wiosce przeklętych.
Czy odważycie się przenocować tu trzy noce z rzędu.” s.26

Bardzo spodobała mi się akcja zorganizowana przez Ewę Bauer na Facebooku pt „Wędrująca książka” szybko ustawiłam się w kolejce i jak się okazało jako pierwsza otrzymałam egzemplarz książki „31.10. Wioska przeklętych. Halloween po Polsku II” do przeczytania i zrecenzowania.
Ostatnio rzadko sięgam po horrory, jednak niedawno obchodzone święto Halloween zmobilizowało mnie do przeczytania tego zbioru opowiadań. Osobiście nie lubię się bać, dlatego książką się „delektowałam”, czytając tylko parę opowiadań na raz, by potem spokojnie móc zasnąć.

„Powiadają filozofowie, że spojrzeć w oko śmierci i nie zadrżeć jest największą cnotą. Księża nauczają, że nie będzie wydany na zatarcie ten, którego pogańska ręka powali, a kto ochoczo zbędzie żywota w imię Pana Naszego i Zbawcy, Jezusa Chrystusa, sławiąc je w głos w ostatnich swych chwilach, temu nawet czyśćcowe męki będą oszczędzone.”...

Monika | 2013-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2013, Ebooki, Posiadam
Przeczytana: 03 maja 2013

Nie lubię zbiorów opowiadań. Bardzo nie lubię. Jak można ocenić książkę jako całość, skoro jeden autor powodował dreszcze strachu, a kolejny potworną irytację?
Pomysł sam w sobie wart jest wiele - wszystkie opowiadania dotyczą jednej nawiedzonej wioski i autorzy popisali się tu wyobraźnią. U każdego straszyło co innego, fascynujące jest to, jak wiele różnorakich historii można stworzyć na wspólnych podstawach i jak niepowtarzalne są to twory. Z drugiej znów strony mam wrażenie, że część opowiadań została napisana przez strachliwe gimnazjalistki i wepchnięta na siłę - bo wydawca wymagał odpowiedniej liczby stron. Gdyby nie te swoiste "kwiatki" ocena byłaby dużo wyższa. I mimo to polecam, tym bardziej, że książkę można znaleźć w bezpłatnej i legalnej wersji.

AnnaSikorska | 2017-05-15

Interesująca lektura dla miłosników grozy. Jeśli nie mamy ulubionego pisarza polskiego to te opowiadania będą doskonałą próbką twórczości, pozwolą na wejście w świat polskiej grozy i być może będą zachętą do dalszych poszukiwań oraz lektur.

Psotka | 2014-06-16
Przeczytana: 10 marca 2013

Ebooka dorwałam przypadkiem, gdy szukałam ogólnie jakiegoś horroru do poczytania.

Książka nie zrobiła na mnie prawie żadnego wrażenia. Kiedy sięgam po horror to robię to z konkretnego powodu - chcę się bać, czuć gęsią skórkę albo czyjś oddech na karku. Nic z tych rzeczy mnie nie dopadło - no może przy wybiórczych opowiadaniach. Nie mam zamiaru konkretnie oceniać książki gdyż uważam, że zbiór kilkunastu/kilkudziesięciu opowiadań ciężko ocenić jako całość skoro są tu tak różne style i autorzy potrafią wywołać uczucia od ekscytacji i dreszczy po irytację.

Mimo to przeczytałam tę i pierwszą część, a trzecią mam schowaną na najbliższy czas. W końcu zbiór ma ten plus, że nikt nie karze czytać wszystkich historii na raz, a mimo że osobiście horroru widzę tu mało to sama książka zawierała dużą ilość ciekawostek - ale wolę nie wnikać czy prawdziwych ;)

Marta | 2012-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2012

Jestem z tej ksiażki bardzo zadowolona, podobnie jak z pomysłu i całej inicjatywy. Tematyka opowiadań w większości bardzo fajna i wcale się nie "gryzie" to, ze w jednej miejscowości są różni mieszkańcy, domy, zabudowania jeziora itp. Jeśli miałabym się do czegoś przyczepić to zbyt górnolotne słownictwo i wyszukane opisy w niektórych opowiadaniach. No i jedno, w którym zdania były tak niegramatyczne, ze az zęby bolały:)

Kasiulek | 2013-12-10
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Ewa Bauer zorganizowała na Facebooku akcję „Wędrująca książka”. Tą książką, która rozpoczęła wędrówkę jest „31.10 Wioska przeklętych. Halloween po polsku”. Bez zastanowienie zapisałam się na listę i tym oto sposobem książka niedawno zawitała i w moje progi.

„31.10…” to zbiór 27 opowiadań różnych polskich autorów. Wszystkie te historie łączy jeden mianownik – miejscowość, w której dzieje się akcja to Strzyżewo. Niewielka miejscowość, której nie znajdziemy na mapie, ale też trudno jest tam trafić, nawet, gdy ktoś nam wytłumaczy jak należy iść. Po prostu, jeśli mamy się tam znaleźć, to Strzyżewo samo się o nas upomni.

Akcja rozpoczyna się legendą powstania tejże miejscowości. Kolejne historie dotyczą różnych osób, różnych zdarzeń. Jedne historie są lepsze, drugim czegoś brakuje, jednak każdy znajdzie coś dla siebie.
Najbardziej utkwiły mi w pamięci 2 historie. Ewy Bauer „Pielgrzymka”, łącząca osoby, które wiele złego zrobiły w swoim życiu, mają wiele przewinień na swoim koncie. Oraz...

alison2 | 2012-10-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 31 października 2012

W dniu dzisiejszym mija dokładnie rok od nietypowego eksperymentu polskich autorów. Wydany przez nich darmowy ebook "31.10 Halloween po polsku" miał zweryfikować zapotrzebowanie na takie publikacje w naszym kraju. Odzew przerósł wszelkie oczekiwania, więc chyba nikogo nie zdziwi, że autorzy, idąc za ciosem, postanowili wydać kolejny zbiór, tym razem pod tytułem "31.10 Wioska przeklętych". Do projektu przystąpiło większość autorów pierwszego zbioru, choć znalazło się tutaj również kilka nowych nazwisk.

O ile w zeszłym roku istniała absolutna dowolność w wyborze tematu opowiadania, o tyle tym razem postarano się o pewną spójność. Każde z opowiadań miało rozgrywać się w niewielkiej wiosce o nazwie Strzyżewo, skrytej gdzieś w najciemniejszych lasach, zamieszkałych przez wilki, gdzie próżno szukać zasięgu i nagminnie psują się samochody...

Muszę przyznać że pomysł zastosowania wspólnego mianownika w opowiadaniach bardzo przypadł mi do gustu. Co prawda niektóre opowieści tak bardzo...

Ciacho | 2012-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2012

Chociaż na ogół nie sięgam i nie przepadam za antologiami, to jednak zdecydowałem się na drugą edycję ebooka z serii "Halloween po polsku", gdzie kilku znanych i początkujących pisarzy zebrało się ponownie w celu napisania opowiadań, aby oddać je w ręce czytelników zupełnie za darmo. Dodatkowo ebook zawiera niepokojące i klimatyczne ilustracje Magdaleny Mińko - autorki ilustracji również w pierwszej części.

Tym razem otrzymujemy 27-dem opowiadań, których wspólnym tematem, oprócz święta Halloween, jest wieś Strzyżewo, gdzie ma miejsce każde z opowiadań. I jeśli miałbym porównać między sobą obydwie antologie, to niestety muszę przyznać, że tegoroczna edycja wypadła gorzej od tej pierwszej. Znaczna ilość opowiadań, jeśli nie słaba to całkowicie przeciętna i w dużym stopniu przewidywalna lub naiwna. Uważam, podobnie, jak jeden ze znajomych, że można tu było bardziej wykorzystać ten wspólny mianownik, którym jest Strzyżewo, aby powiązać niektóre opowiadania między sobą i nadać im...