Jedna przegrana bitwa

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
joly_fh

Jak wyglądałby świat, gdyby Polacy nie powstrzymali bolszewików? Jest 1968 rok. Warszawa jest stolicą Polskiej Socjalistycznej Republiki, wchodzącej w skład Eurosocu – Europejskiego Związku Socjalistycznych Republik. Cała Europa jest podbita przez komunistów. W takim właśnie świecie żyje Marcin Wolak, student na Uniwersytecie im. Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Pochodzący z...

Jak wyglądałby świat, gdyby Polacy nie powstrzymali bolszewików?

W takim właśnie świecie żyje Marcin Wolak, student na Uniwersytecie im. Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Pochodzący z uprzywilejowanej rodziny, szczerze wierzy w idee komunizmu. Jego poglądy zmieniają się jednak diametralnie, gdy otrzymuje zapiski prowadzone przez swego ojca – człowieka, którego nigdy bliżej nie poznał. Młody Marcin przekonuje się, że cały światowy porządek ma źródło w jednym zdarzeniu – bitwie, którą bolszewicy wygrali nad Wisłą w 1920 roku. Dalsza historia XX wieku to triumfalny pochód komunizmu – rewolucja zalewa stary kontynent. Marcin poznaje obraz świata odmienny od kłamstw oficjalnej propagandy, co jednak uczyni z tą wiedzą?

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Arturion | 2016-11-22

Po prostu rewelacja, choć pomysł prosty. Jakoś nikt nań do tej pory nie wpadł. Może trzeba dobrze znać historię? Może trzeba mieć sporo fantazji? Na pewno trzeba mieć talent. Podobne książki autorów obcych chwalimy, swoje? Zbyt szybko zapominamy... W końcu Wolski napisał parę opartych na tym pomyśle powieści, a jakoś na listach bestsellerów rzadko i krótko figurują. Tu jest i sensacja i SF i to wcale nie wszystko. Dla mnie Marcin Wolski to jeden z najbardziej niedocenianych w Polsce pisarzy.

miqa | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 marca 2014

Marcin Wolski, urodzony dwa lata po zakończeniu II Wojny Światowej, jest pisarzem, dziennikarzem, satyrykiem, autorem audycji radiowych („60 minut na godzinę” i „ZSYP”), audycji telewizyjnych („Polskie Zoo”) a nawet kabaretów. Na swoim koncie ma ponad 30 powieści, zbiory opowiadań, wiersze, teksty satyryczne i dwie trylogie: Trylogię Optymistyczną oraz trylogię Pies w studni.

Historia, którą przedstawia w swojej książce autor nie jest w 100% fikcyjna. Bazuje na wydarzeniach z przeszłości, które w pewnym stopniu zostały zmienione – z wygranej bitwy, na przegraną – oraz na pamiętniku ojca Marcina Wolskiego, który brał udział w bitwie nad Wisłą w roku 1920. Tym samym pisarz oddaje hołd wszystkim walczącym. Nie chciał pisać kolejnej powieści historycznej, bo takich jest wiele, a powieść ze zmienionymi faktami, jest ciekawym tworem, który z pewnością przypadnie do gustu nawet wielkim miłośnikom historii, bo czyta się ją szybko, a akcja wciąga już od pierwszych stron.

[ Całość...

Gabriela | 2014-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Przez początek przebrnęłam z trudnością. Fragmenty dziennika ojca czytałam jak nudny podręcznik historii i, szczerze mówiąc, niewiele z tego wyniosłam. Już bałam się, że się z książką umęczę, gdy nagle dziennik ojca się skończył i udało mi się wciągnąć w opowiadaną historię.
Bardzo dobry pomysł na pokazanie historii alternatywnej. Sytuacja w Polsce, zachowania Polaków - również i ja bym tak to sobie wyobrażała. Podobał mi się wątek z altanką, jednak za szybko się skończył - mnie ciekawiło co tam może się jeszcze znajdować.
I chyba najbardziej podobało mi się to co działo się w Polsce. Wszystkie zagraniczne wydarzenia wydawały mi się niezbyt realne - tak samo jak przypadkowe spotkania ze "znanymi" ludźmi.
Pomijające te drobne zgrzyty duży plus za pomysł, i duży plus za przyjemność czytania.

Łukasz | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018

Dzięki Wolskiemu odkryłem w sobie blisko 20 lat temu zamiłowanie do czytania książek. Jego Alterland czytało się rewelacyjnie. Te fantastyczne wizje jak mogłaby się potoczyć historia, spowodowały że bardzo szybko wsiaknąłem w jego twórczość. Przez wiele lat chłonąłem jego prozę. Aż do momentu w którym wydana została kolejna wersja "Agenta dołu", znowu z jednym dodatkowym rozdziałem. I tak Wolskiego na jakiś czas odłożyłem na bok. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat z różnym efektem próbowałem znowu dać mu szansę. I tak na kolejną próbę trafiła ta pozycja.

No cóż. Jest to kolejna książka w jego dorobku przedstawiająca histori3 alternatywną. Tylko że to stało się już co najmniej wtórne, nudne i wręcz momentami żenujące. Po raz kolejny hebluje deskę z motywem młodego człowieka odkrywającego fantastyczną, prawdziwą historię swojego ojca. Znowu "nie tak miało być". Znowu jeden punkt zapalny i źli Rosjanie, źli Żydzi i kto tam jeszcze. Z kart wylewa się uwielbienie dla Religii i nauk...

Leszy | 2016-12-11

Dobra książka,autor naprawdę się postarał i rzeczywiście wszystko mogło tak wyglądać w świecie czerwonej zarazy wymyślonej przez fanatyków zamordyzmu ciągnących za sobą stada głupców i prostaczków.Książka dla oczytanych i znających historię na tyle by wiedzieć co było-mogło by być.Troszkę zalatuje katolicyzmem(kolejna bezlitosna ideologia)ale można przymknąć na to oko.

McRap1972 | 2014-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2014

Świetna powieść Wolskiego. Dużo lepsza niż "Mocarstwo". Bardzo lubię historie alternatywne tworzone przez Pana Marcina. I tym razem się nie zawiodłem. Wizja zniewolonej przez sowietów Europy plastyczna i przejmująca. Znane z historii postaci w nowych zaskakujących odsłonach. Wspaniała postać Jana Pawłowicza. Jak to u Wolskiego fabuła pędzi z ogromną prędkością, a powieść z każdą chwilą czytania robi się coraz ciekawsza. Dla mnie jedna z lepszych książek Marcina Wolskiego.

Zuela | 2014-07-13

Polska przegrywa bitwę 1920 roku.Jakie są tego konsekwencje?Zostaje spełnione marzenie Feliksa Dzierżyńskiego o Polsce jako republice socjalistycznej.Czy aby na pewno?

Natalia | 2013-12-10

Marcin Wolski to pisarz, dziennikarz, satyryk, autor audycji radiowych oraz kabaretowych. Autor ponad trzydziestu powieści, a także kilkunastu zbiorów opowiadań, wierszy i tekstów satyrycznych. Muszę przyznać, że jest to moje pierwsze spotkanie z tego typu pisarstwem i na pewno nie ostatnie.

Literat w swojej książce wciąga nas w świat zupełnie inny niż ten, który znamy. Poznajemy rzeczywistość pełną spisków, szpiegów i donosicieli. Powieść rozpoczęto w roku 1968, głównym bohaterem jest Marcin Wolak, student historii na Uniwersytecie im. Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Należał do osób, które gloryfikowały system, instytucje oraz „wielkich komunistów”. Od dziecka wychowywała go matka. Wedle jej słów mąż zostawił ją i syna dla innej kobiety. Nie małym zaskoczeniem był dla niego fakt, że jego ojciec okazał się bohaterem wojennym, człowiekiem oddanym własnemu krajowi i rodzinie. Dowiaduje się tego wszystkiego z zapisów swego rodzica, które dziwnym zrządzeniem losu trafiają w jego...

Pomysł na alternatywną rzeczywistość fantastyczny, niestety to właśnie pomysł jest w tej książce najlepszy. Taka historia aż się prosiła o... bo ja wiem? Większy rozmach? Galerię niezapomnianych postaci? Głównego bohatera z jajami? Klimat rodem z najlepszych antyutopii? Żadnej z tych rzeczy w "Jednej przegranej bitwie" nie uświadczyłam... Podczas lektury towarzyszyło mi (nie twierdzę, że słuszne, bo nie mam pojęcia) wrażenie, że autor, wpadłszy na genialny pomysł, od razu zasiadł do pisania bez dogłębnego przemyślenia tematu.

Po fantastycznym "Wallenrodzie" i niezbyt dobrym "Mocarstwie" bardzo chciałam, żeby ta książka również była świetna, niestety, oczekiwania moje się nie spełniły.

Na plus, że czyta się bardzo szybko i mimo wszystko dosyć ciężko się oderwać. Ale na przyszłość dwa razy się zastanowię, zanim sięgnę po kolejną pozycję autora.

Elvis7 | 2014-09-16

No cóż przyznam szczerze, że nie spodziewałem się aż tak ciekawej pozycji. Historia alternatywna w Polsce przechodzi już z etapu pełzania do raczkowania ale ta książka jest dobrym przykłądem na to, że chcieć to móc.
Często zastanawiam się co by było gdyby faktycznie nie było Cudu nad Wisłą, czy ktoś byłby w stanie pokonać czerwoną zarazę w jej marszu na zachód. Myślę, że ta książka jest dobrą prezentacją jednej z możliwych opcji.