Akuszer śmierci

Cykl: Jakub Stern (tom 4) | Seria: Asy Kryminału
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Paweł Jaszczuk
Barbara

Najnowszy tom serii kryminalnej retro Pawła Jaszczuka, laureata nagrody Wielkiego Kalibru. Lwów, wiosna 1939 roku. Dziennikarz śledczy Jakub Stern zamawia garnitur u poleconego krawca. Kiedy przychodzi odebrać zamówienie okazuje się, że krawiec Lille zwany Szczęściarzem powiesił się. U stóp samobójcy Jakub znajduje fotografię zaginionej przed kilkoma dniami siedmioletniej Lei – przybranej...

Lwów, wiosna 1939 roku. Dziennikarz śledczy Jakub Stern zamawia garnitur u poleconego krawca. Kiedy przychodzi odebrać zamówienie okazuje się, że krawiec Lille zwany Szczęściarzem powiesił się. U stóp samobójcy Jakub znajduje fotografię zaginionej przed kilkoma dniami siedmioletniej Lei – przybranej córki Szczęściarza.
Parę dni później ginie dwóch klientów Szczęściarza – jeden w wypadku w fabryce, drugi zostaje brutalnie zamordowany. Opinię publiczną bulwersuję coś jeszcze – w ciągu kilku dni w różnych miejscach miasta znalezione zostają zamordowane noworodki. Każde z dzieci owinięte jest drewnianym różańcem.
Czy Jakubowi i jego koleżance z redakcji Wildze de Brie uda się rozwiązać zagadkę śmierci krawca i jego klientów? Czy mają one coś wspólnego z zabójstwami noworodków?
Wciągająca, świetnie skonstruowana intryga, z detalami oddany klimat końca czasu pokoju.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Witold Lisek | 2015-01-14
Na półkach: Przeczytane, Kryminał, 2015
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moim zdaniem jest to kompletnie nieudolna podróbka Krajewskiego(nawet Popielski się tam przewija kilka razy).
Bardzo dużo całkowicie niepotrzebnych wulgaryzmów i bezsensowne,niczemu nie służące tzw sceny łóżkowe.
Kompletny brak jakiegokolwiek napięcia akcji,a jej spójność dotycząca zabijania noworodków, morderstw dorosłych,tajnego stowarzyszenia grających w cymbergaja i ludzi z oddziału CK armii-też pozostawia wiele do życzenia ,a prościej mówiąc kupy,d...y się nie trzyma.
W ogóle nie bardzo rozumiem to całe Tajne Towarzystwo Grających w Cymbergaja z jego Wielka Księga Cymbergaja .Co to ma być? Na czym ono ma polegać?
Że co,że maja siedzibę w podziemiach kościoła Dominikanów,korzystają z nieskrepowanego sexu z zniewolonymi małymi dziewczynkami,czy z dorosłymi kobietami?(Oczy szeroko zamknięte się tutaj głęboko kłaniają), a w innej sali graja w cymbergaja na pieniądze -naprawdę nic a nic z tego nie rozumiem.
W dodatku już w połowie tego pseudo kryminału łatwo się można było...

filozof | 2017-01-05

W poszukiwaniu zbrodni retro dotarłem do Lwowa,w roku 1939.Na parę miesięcy przed wybuchem wojny.
Czy jednak,była to dobra podróż ? Niestety,mam obawy,a powiem brutalnie -nie bardzo.

Mimo,że fabuła była nawet fajna,to jednak było często nudno.I to bardzo,w wielu miejscach byłem znudzony.

A ta Wielka Księga Cymbergaja ? To jakaś kpina.
Akuszer Śmierci,niestety nie podobał mi się.
Taka sobie.

joaśka | 2014-10-02
Przeczytana: 30 września 2014

Kryminał retro? Jest. Międzywojenny Lwów? Jest. Klimat przedwojennego Lwowa? Jest. Dbałość o język, kulturę i zwyczaje tamtych czasów? Jest.
Więc o co ci kobieto chodzi?

Może dlatego, że taka jest karma autorów, którzy sięgają po sprawdzone wzorce? Mam tu na myśli Marka Krajewskiego. Siłą rzeczy będą się dokonywać porównania, zestawienia i przede wszystkim uczucie powtórki.
U P.Jaszczuka zabrakło mi napięcia: mimo, że to kryminał. I, co może się wydać paradoksalne, obniżenie tego napięcia następowało poprzez język epoki, który tak barwnie autor odmalował. Niekiedy przebrnięcie przez jego zawiłości spowodowało zwolnienie tempa odbioru akcji, co niestety, ale zawsze ma znaczenie dla końcowej oceny.

almos | 2015-05-11
Przeczytana: 08 maja 2015

Kolejny autor uprawiający popularny ostatnio gatunek kryminału retro: rzecz dzieje się w przedwojennym Lwowie. Atutem audiobooka jest pokazanie życia w tym fascynującym mieście, operowanie bałakiem, czyli gwarą lwowską, świetnie oddaną przez lektora, Kamila Prubana. Niemniej zarzutów jest więcej: dłużyzny, zbyt skomplikowana intryga, nudy! Z tych powodów nie dosłuchałem audiobooka do końca.

To moje pierwsze spotkanie z Pawłem Jaszczukiem, autorem cyklu kryminałów retro dziejących się w przedwojennym Lwowie. Głównym bohaterem jest dziennikarz śledczy, Anatol Stern, który w tym tomie (czwartym z cyklu) usiłuje rozwikłać zagadkę samobójstwa czy morderstwa znanego lwowskiego krawca i zniknięcia dziewczynki wychowywanej przez tegoż krawca.

Trudno tu uniknąć porównań z mistrzem kryminału retro – Maciejem Wrońskim. I tutaj Jaszczuk wypada blado: to co jest największą siłą Wrońskiego czyli bogato przedstawione tło obyczajowe: krwiste, tętniące życiem postacie rzezimieszków, biedaków,...

Zuela | 2014-09-11

Morderstwa w dzielnicy żydowskie w przedwojennym Lwowie.I komisarz Popieksi w tle,Sam smak.Lektura konieczna

Marta Zagrajek | 2014-07-15

Lwów. Okres międzywojenny. Czas wytchnienia wymieszonego z narastającym napięciem. Ludność żydowska spotyka się z coraz częstszymi zdarzeniami uderzającymi w ich godność i nietykalność. Do tego burzliwego tła dochodzą okrutne morderstwa niemowląt obleczonych różańcami. Symbol wybaczenia grzechu dla nich czy dla ich mordercy?

Różaniec w połączeniu z brutalnymi morderstwami tworzy bardzo charakterystyczny modus operandi sprawcy i pozwala przypuszczać, że jego zbrodnie mają charakter "zbawcy wszechświata". Kim jest poszukiwany? Czy postawił sobie za cel zbawienie świata, czy tylko zwyczajnie widzi siebie jako lepszy model człowieka? Paweł Jaszczuk obrał taki kierunek w swoich powieściach i bardzo dobrze! Tak samo jak doceniam Akunina za jego powieści w XIX wiecznej Rosji, tak i w tym autorze widzę potencjał w kwestii właściwego umieszczania swoich opowieści. Jeśli nawet ktoś nie przepada za kryminałami, doceni warstwę historyczną i dużo nawiązań do kultury żydowskiej (sporo tekstów w...

ania | 2014-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2014

Klimatycznie, podobnie jak u Marka Krajewskiego. Kryminal niezly, ale nie porywajacy.

Krzysztof Mroczko | 2014-05-27

Kryminał retro opanował polską scenę kryminalną na dobre. Niby coraz mniej się tego ukazuje, ale jednak nadal są to rzeczy bardzo popularne. Nie do końca zrozumiały to fenomen, chyba jednak wynikający z tego, że tak mamy dość tej dziwnej codzienności za oknem, że z lubością zanurzamy się w światy, w których wszystko było prostsze, lepsze, spokojniejsze. Sięgamy przy tym najchętniej po sprawdzone wzorce, najlepiej te ukazujące się w cyklach. I wybieramy na przykład Pawła Jaszczuka i jego książki o Jakubie Sternie, lwowskim dziennikarzu, któremu towarzyszy piękna i mądra Wilga de Brie. Ja dałem się namówić już po raz czwarty.

Więcej: http://daftcount.wordpress.com/2014/05/27/pawel-jaszczuk-akuszer-smierci/

igus_2010 | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

No i wszystko jasne..... nie jestem jednak fanem ksiazek w stylu retro. To moje pierwsze spotkanie z tego typu lektura..... i troche rozczarowanie. Jakos ciezko mi bylo przebrnac przez ciezki jezyk, slownictwo i caly klimat jaki Jaszczuk nam zaprezentowal. Fabula za to o dziwo calkiem fajna i po nudnym poczatku naprawde mnie wciagnela......:-) No coz specyficzna ksiazka, ale fajnie przeczytac i porownac stare metody policyjne a obecne, zycie i mentalnosc ludzi kiedys a dzisiaj.... Ha ha naprawde mozna sie zdziwic:-):-)

Katarzyna | 2017-01-21
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Kryminał retro. Dla mnie to taki gatunek, którego nie czytam dla intrygi, choć im bardziej zawiła, tym lepiej. Czytam dla tła historyczno- obyczajowego. Dla smakowania szczegółów epoki, do których docierają autorzy, dla języka, którego już nie słychać i dla opisów miejsc i ludzi, których już nie ma. Dla wczucia się w tamtą chwilę, która dla powieściowych bohaterów była "tu i teraz" a ja wiem,co było potem. Paweł Jaszczuk swoje splątane śledztwo umieścił we Lwowie u progu II wojny światowej. Widoczne są już zapowiedzi roszczeń Hitler, pobrzmiewa echo wystąpień antyżydowskich, jest mowa o sojuszu z Wielką Brytanią. A jednocześnie istotną rolę odrywają w intrydze wydarzenia z minionej, ale ciągle żywej w pamięci bohaterów I wojny światowej. A ludzkie emocje, niezależnie od czasów są zawsze takie same. Porównywanie Sterna z Zyga Maciejewskim Wrońskiego nie ma za grosz sensu. Dziennikarz lwowski nie usiłuje prowadzić coś na kształt normalnego życia, nie jest przepity, przepalony, nie...