rozwińzwiń

Zatrzymane w kadrze. Komiksowi twórcy z czasów PRL-u - rozmowy i wspomnienia

Okładka książki Zatrzymane w kadrze. Komiksowi twórcy z czasów PRL-u - rozmowy i wspomnienia Daniel Koziarski, Wojciech Obremski
Okładka książki Zatrzymane w kadrze. Komiksowi twórcy z czasów PRL-u - rozmowy i wspomnienia
Daniel KoziarskiWojciech Obremski Wydawnictwo: Novae Res reportaż
326 str. 5 godz. 26 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2023-11-22
Data 1. wyd. pol.:
2023-11-22
Liczba stron:
326
Czas czytania
5 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383137278
Tagi:
literatura polska komiks PRL wspomnienia
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zeszyty komiksowe #37: Horror Artur Biernacki, Michał Błażejczyk, Mar Bogdanis, Dawid Bordewicz, Paweł Chmielewski, Michał Czajkowski, Kamil Dukiewicz, Daniel Gizicki, Dominika Gracz-Moskwa, Karol Jesiołkiewicz, Damian Kaja, Tomasz Kontny, Marta Kostecka, Daniel Koziarski, Piotr Marzec, Tomasz Niewiadomski, Unka Odya, Marcin Ponomarew, Tomáš Prokupek, Artur Ruducha, Adam Rusek, Marcin Rustecki, Antoni Serkowski, Anna Maria Sutkowska, Adam Święcki, Piotr Szulc, Jerzy Szyłak, Michał Traczyk, Marek Turek, Anna Turkiewicz, Grzegorz Wawrzyńczak, Karol Weber, Anna Wieszczyk, Dennis Wojda, Przemysław Zawrotny, Zvyrke, anka.marja, xuh
Ocena 0,0
Zeszyty komiks... Artur Biernacki, Mi...
Okładka książki Encyklopedia kreskówek wyssanych z miętówek. W podziękowaniu dla Tadeusza Baranowskiego Marcin Bałczewski, Nikodem Cabala, Patryk Cabała, Wojciech Cichoń, Ryszard Dąbrowski, Dominika Dziapa, Mieczysław Fijał, Paweł Gierczak, Daniel Grzeszkiewicz, Olga Jackiewicz, Andrzej Janicki, Maciej Jasiński, Tomasz Kaczkowski, Karol Kalinowski, Sławomir Kiełbus, Mirosław Korkus, Jarosław Kostrzewa, Daniel Koziarski, Łukasz Kuciński, Maciej Kur, Mateusz Kurczoba, Zbigniew Larwa, Tomasz Lew Leśniak, Krzysztof Leszczewski, Ryszard Łobos, Szymon Majewski, Jakub Martewicz, Maciej Mazur, Piotr Nowacki, Wojciech Olszówka (ilustrator), Marcin Osuch, Radosław Owczarek, Krzysztof Owedyk, Maciej Pałka, Janusz Pawlak, Mariusz Podleś, Adam Polkowski, Hubert Ronek, Artur Ruducha, Rafał Skarżycki, Jacek Skrzydlewski, Michał Śledziński, Kamil Śmiałkowski, Adam Święcki, Maciej Szatko, Mateusz Szlachtycz, Rafał Szłapa, Witold Tkaczyk, Przemysław Truściński, Marek Turek, Grzegorz Wawrzyńczak, Emilia Wójcik, Patryk Wójcik, Jarosław Wojtasiński, Janusz Wyrzykowski, Mariusz Zabdyr, Wojciech Żółkiewicz
Ocena 8,5
Encyklopedia k... Marcin Bałczewski,&...
Okładka książki Piraci z Wysp Szczęśliwych. Wielka maskarada Daniel Koziarski, Artur Ruducha
Ocena 7,0
Piraci z Wysp ... Daniel Koziarski, A...
Okładka książki Polch. Kowal od komiksów Daniel Koziarski, Wojciech Obremski
Ocena 6,9
Polch. Kowal o... Daniel Koziarski, W...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
871
868

Na półkach: ,

Dzięki autorom miałam możliwość przypomnieć sobie, że istniało coś takiego jak „komiks”. Przypomnieli genezę i historię komiksu i zachęcili do sięgnięcia po tę formę twórczości. A teraz, panowie wracają, z nowym tytułem Zatrzymane w kadrze. To jakby ciąg dalszy dziejów komiksu, ale teraz spotykamy się z ich kultowymi twórcami.
Autorzy starają się przybliżyć nam sylwetki osób związanych z tworzeniem komiksów na przestrzeni wielu lat. Są to autorzy tekstów, rysunków, osoby, dla których praca przy tworzeniu komiksów była całym życiem. Z pasją oddawali się tej pracy i znakomite tego efekty mogliśmy dotknąć sami.
Książka składa się z wielu rozmów, głównie z osobami bliskimi twórców komiksów, gdyż autorów w większości nie ma już z nami. Dzieci, rodzeństwo czy znajomi przybliżają nam swoich bliskich, opowiadają, czym dla nich była ta praca, co ich radowało, a co smuciło. Dowiemy się też, czy tworzyli z przymusu czy pasji. Dzięki tym wywiadom poznajemy ich bliżej, odkrywamy nieznane fakty z ich życia, takie nieznane nikomu perełki. Rąbek tajemnicy o każdym z nich gdzieś się wydostał i przemieszcza teraz w przestrzeni publicznej. Kto coś więcej o nich usłyszy, ten może się zaliczać do grona szczęśliwców.
W lekturze znajdziemy wiele ciekawych fragmentów najbardziej znanych, ale nie tylko, komiksów. Kolorowe i barwne, proste i surowe, czarno-białe i szkicowane ołówkiem. Każdy z nich jest indywidualny, każdy na miarę i wyobrażenie jego autora. Każda technika zachwyca bądź odrzuca i sprawia, że komiksy znów są na naszych ustach, znów powróciły z zapomnienia. Spróbujmy młodemu pokoleniu przybliżyć tę formę literacką, mam trochę odczucia, że nie znają jej za bardzo.
Znakomita pozycja, którą warto mieć i sięgać do niej co jakiś czas. Można z powodzeniem przenieść się w błogą przeszłość, na chwilę zapomnieć o dniu dzisiejszym i razem z bohaterami komiksów przeżywać świetne przygody.
Książka jest pięknie wydana, w twardej i zszytej oprawie. Jestem przekonana, że każdy chciałby ją mieć w swojej domowej biblioteczce. Ale czy coś stoi ku temu na przeszkodzie? To marzenie, której w każdej chwili jest dla każdego do spełnienia.
Nie pozwólmy, aby świat zapomniał o komiksach i ich kultowych twórcach, w naszej historii literackiej rozrywki odcisnęli piętno i warto to kultywować.
Zatrzymane w kadrze to czas na wspomnienia, na chwilę refleksji i zainteresowanie się czymś, co już dzisiaj jest zapomniane – ciekawymi, zabawnymi i kreślonymi ręką artysty – rysownika, komiksami.

Dzięki autorom miałam możliwość przypomnieć sobie, że istniało coś takiego jak „komiks”. Przypomnieli genezę i historię komiksu i zachęcili do sięgnięcia po tę formę twórczości. A teraz, panowie wracają, z nowym tytułem Zatrzymane w kadrze. To jakby ciąg dalszy dziejów komiksu, ale teraz spotykamy się z ich kultowymi twórcami.
Autorzy starają się przybliżyć nam sylwetki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
145
145

Na półkach:

To moje drugie spotkanie z parą autorów Danielem Koziarskim i Wojciechem Obremskim. Jakiś czas temu z ogromnym zainteresowaniem przeczytałem ich pozycję zatytułowaną Od Nerwosolka do Yansa. 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią. Tym razem w moje ręce trafiła książka Zatrzymane w kadrze. Komiksowi twórcy z czasów PRL — rozmowy i wspomnienia.

Nie powiem nic nowego, gdy stwierdzę, że autorzy to wybitni znawcy realiów związanych z tego typu literaturą. Daniel Koziarski jest prawnikiem i prozaikiem, ale tworzy również serie komiksowe Kapitan Szpic czy Piraci z Wysp Szczęśliwych. Wojciech Obremski jest dziennikarzem, rzecznikiem prasowym starosty słubickiego, publicystą. Razem z panem Koziarskim stworzyli dwie bardzo istotne książki dotyczące komiksu w Polsce, które przeczytałem z ogromną przyjemnością.

Książka pięknie wydana w twardej oprawie, szyta, to ogromna zaleta, ponieważ, po pierwsze: nie zaginają się rogi okładki przy czytaniu, po drugie: żywotność lektury jest spora, można ją kartkować wiele razy i wracać do tekstu, nie przejmując się, że wolumin się rozklei, czy rozpadnie. Na okładce wydanej w zielonej tonacji widzimy zatrzymane w kadrze przedruki z komiksów.

Tym razem autorzy skupili się na rozmowach z Mistrzami Komiksu. Są to rysownicy, scenarzyści, ale też najbliżsi powyższych, ponieważ część twórców komiksów już niestety nie żyje. Wywiady te przeprowadzili na potrzeby niniejszej lektury bądź we wcześniejszych latach.

Na ponad 300 stronach poznacie najważniejszych twórców komiksu w Polsce w epoce, która wielu młodym czytelnikom jest obca, nieznana, ewentualnie wspominana przez rodziców czy dziadków. Właśnie wtedy powstawały pierwsze komiksy. Z kim rozmawiają autorzy? No właśnie, to jest bardzo ciekawe pytanie, bo laicy znają zapewne sporo tytułów, serii komiksowych, ale jak to jest z rysownikami i ze scenarzystami? Jak się nazywają? Kto z kim współpracował? Czy jesteście w stanie ich wymienić? Pewnie tylko fani komiksów szybko odpowiedzą na to pytanie. Książkę polecam jednak wszystkim. To kawał znakomitej pracy panów Koziarskiego i Obremskiego, którą mogę ocenić bardzo wysoko. Ciekawie zadawane pytania podczas wywiadów, czasem zaskakujące odpowiedzi.

Nie lada gratka dla fanów, ale też znakomita lektura dla wszystkich tych, którzy uwielbiają literaturę polską z każdej dziedziny. Ja jestem zachwycony. Ba! Wyczytałem, że jeden z autorów, rysowników chodził do tej samej szkoły, co ja! Do Zespołu Szkół Poligraficznych (na pewno chodzi o szkołę w Warszawie?). Oczywiście tylko to nas łączy, ponieważ nigdy nie umiałem rysować...

To moje drugie spotkanie z parą autorów Danielem Koziarskim i Wojciechem Obremskim. Jakiś czas temu z ogromnym zainteresowaniem przeczytałem ich pozycję zatytułowaną Od Nerwosolka do Yansa. 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią. Tym razem w moje ręce trafiła książka Zatrzymane w kadrze. Komiksowi twórcy z czasów PRL — rozmowy i wspomnienia.

Nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2135
574

Na półkach:

Komiksowy duet – Daniel Koziarski i Wojciech Obremski nie zwalnia i przygotował kolejną interesującą pozycję (po Od Nerwosolka do Yansa i Polchu. Kowalu od komiksów)! Tym razem mamy wywiady z twórcami komiksów z PRL – zarówno tymi znanymi, nie tak oczywistymi, a mającymi związki z komiksem, jak i nieco zapomnianymi oraz członkami ich rodzin. Są to wywiady przygotowane na potrzeby profilu Kultowe komiksy z czasów PRL-u oraz całkowicie nowe.
Całość recenzji:
https://kmfsagitta.pl/2023/11/29/zatrzymane-w-kadrze/

Komiksowy duet – Daniel Koziarski i Wojciech Obremski nie zwalnia i przygotował kolejną interesującą pozycję (po Od Nerwosolka do Yansa i Polchu. Kowalu od komiksów)! Tym razem mamy wywiady z twórcami komiksów z PRL – zarówno tymi znanymi, nie tak oczywistymi, a mającymi związki z komiksem, jak i nieco zapomnianymi oraz członkami ich rodzin. Są to wywiady przygotowane na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
926
208

Na półkach:

Fajna i ciekawa pozycja, jednak mnóstwo z tych wywiadów ledwo się zaczyna, to następuje koniec... i pojawia się lekki niedosyt.

Fajna i ciekawa pozycja, jednak mnóstwo z tych wywiadów ledwo się zaczyna, to następuje koniec... i pojawia się lekki niedosyt.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    3
  • O komiksach
    1
  • Samodzielne
    1
  • Komiksy
    1
  • Reportaże, Eseje
    1
  • 51c 2023
    1
  • 59a Literatura o komiksach
    1
  • Popularnonaukowe
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także