wyspa

W tej książce maszerujemy tropem epopei Jarosłava Haszka, dowiadując się zaskakujących rzeczy nie tylko o naszych sąsiadach - Czechach i Słowakach - ale również o nas samych. Autor stara się patrzeć na Polskę czeskimi oczyma, a na Czechy polskimi oczyma, bawiąc się w zestawianie tych punktów widzenia. Mowa jest także o Słowakach, Wegrach i Ukraińcach, o narodowych fobiach i stereotypach w naszej części Europy, o zywych pierwowzorach "Przygód dobrego wojaka Szwejka" i o tym, że w naszym kącie Europy pierwsza wojna światowa trwa do dziś. Dowcip, erudycja, literacka zabawa.

źródło opisu: Wydawca - Sądecka Oficyna Wydawnicza

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wito | 2017-01-02
Przeczytana: 13 lipca 2016

Bardzo troskliwie napisana książka o Czechach, dająca dużo do myślenia, jeśli chodzi o naszych południowych sąsiadów. Klimaty austro-węgierskie mocno mroczne czasem, choć głównie wywołujące życzliwy uśmiech.
Czyta się smakowicie, warto oczywiście konfrontować lekturę z tym, co pamiętamy z Przygód Szwejka

radekmo | 2016-08-18

Dużo interesujących informacji o kwestiach narodowościowych w c-k monarchii i o tym jaki miało to wpływ na współczesne czasy. Sporo ciekawych anegdot i objaśnień do "Szwejka". (Końcówka nieco męcząca)

podkielichem | 2012-12-08
Przeczytana: 1993 rok

Dla miłośników Szwejka,historii Galicji pozycja obowiązkowa.