Kroniki wina

Wydawnictwo: Sic!
83-86056-93-2
wino, eseje, kultura
Snoopy

"Poniższe kroniki są dla mnie jak kamyki rzucone w wielką rzekę przyszłości, sześćdziesiąt trzy kamyki, do stąpania po których zapraszam wraz z toastem najbardziej odpowiadającym naturze wina, najlepiej ją wyrażającym: do zobaczenia, bracia i siostry, już wkrótce." - fragment wstępu Publikowane od lat na łamach "Gazety Wyborczej", brawurowo dowcipne felietony o winie, Marek Bieńczyk ułożył w...

Publikowane od lat na łamach "Gazety Wyborczej", brawurowo dowcipne felietony o winie, Marek Bieńczyk ułożył w zgrabną całość mówiącą o rozkoszach podniebienia smakującego rozmaite gatunki boskiego trunku. Wbrew pozorom nie są to zwykłe teksty okolicznościowe. Jak pisze krytyk:

"...ich autor zbyt troszczy się o własne pióro, by trwonić swe literackie umiejętności w publicystycznej mierzwie. Pisanie o winach ukazuje paradoks, z którym zmaga się każdy pisarz: nie można w słowach wyrazić tego, co najważniejsze, a jednak wyrażać to trzeba".

"Podniebienie ma Bieńczyk czułe niczym wytrawny sommelier, a talent pisarski i wyobraźnię sięgającą nawet bez upojenia się winem samych niebios, przeto 'Kroniki wina' można porównać tylko i wyłącznie z biblią smakoszy, a mianowicie słynną 'Fizjologią smaku' Anthelme Brillat-Savarina." (Tadeusz Olszański)

źródło opisu: Nota wydawcy, culture.pl

źródło okładki: czytelnia.onet.pl

Ola | 2014-07-26
Przeczytana: 18 lipca 2014

Spojrzenie Marka Bieńczyka na temat wina w pięknych felietonach, z dużym poczuciem humoru i ogromnym dystansem. Mam podobne poczucie humoru, więc czytałam z wielką przyjemnością.

vitis | 2013-06-01

Wiele z tych opowiadań jest dobrych lub świetnych. Najbardziej podobała mi się myśl, że dobrego wina nie warto otwierać na specjalną okazję, gdyż wtedy pewnie nie zostanie docenione (kontemplowane), lecz otwarcie dobrego wina jest okazją samą w sobie.

Filip | 2016-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2016