Z pamięci

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-03007-2
Nemeni

Maria Iwaszkiewicz, córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów XX stulecia, oprowadza w tej książce po świecie swego dzieciństwa i wczesnej młodości – przywołuje czas dawno miniony, wydarzenia przebrzmiałe, a mimo to żywe w jej wspomnieniu, osoby, po których przetrwała jedynie pamięć, i to pamięć nielicznych. W centrum opowieści znajduje się Stawisko – dom niezwykły, zamieszkany przez ludzi wyjątkowych, wokół których gromadzą się postaci równie niepospolite jak gospodarze. W pogodny na ogół nastrój tej gawędy, w której autorka próbuje ocalić od zapomnienia zarówno okruchy starego domu, echa odległych a radosnych przeżyć, jak też sylwetki niegdyś bliskich i kochanych osób – wkrada się niekiedy ton bardziej serio. Dotyczy to zwłaszcza okresu wojny i powstania, które w beztroskie życie młodej inteligencji wniosło ponury cień śmierci. Mimo tych akcentów powagi książkę czyta się jak relację z krainy nieprzerwanego szczęścia i wiecznej kanikuły. Cóż, młodość – jak powiada autorka – ma swoje prawa.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 2005.

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=130

Monika | 2016-02-13

Lubię tę książkę, często do niej wracam. Krótkie rozdzialiki, trochę zdjęć, ale dużo treści i emocji. Wspomnienia Marii Iwaszkiewicz o rodzicach, miejscach związanych z rodziną Iwaszkiewiczów, ważnych ludziach, ocalonych przedmiotach. Trochę nostalgii, trochę ironii- przyjemnie zagłębić się w tym świecie. Książka dla miłośników Iwaszkiewicza oraz dla tych, którym bliskie jest dwudziestolecie międzywojenne i czasy okupacji. Szczerze polecam:)

Arturion | 2016-11-14

Sympatyczna choć niepozorna książka, która przybliża nie tyle szczegóły z życia Jarosława Iwaszkiewicza, co jego czasy. Dla miłośników Dwudziestolecia i okresu wojennego pozycja wprost bezcenna. Do pewnego momentu poznajemy codzienność stawiskowej egzystencji i ludzi, którzy tam mieszkali, pomieszkiwali, bądź bywali. A są to postaci rzędu Antoniego Słonimskiego czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jest dużo o ludziach, ale i poro o miejscach. Nie tylko o - oczywistym w tym kontekście - Stawisku, ale i o Brwinowie, Podkowie Leśnej i okolicy. Jest o mieszkańcach i - bardzo ciekawie - o ich domach. Jest o kolei, konspiracji i o popowstaniowym "domu otwartym. Dużo jest o przyrodzie, które też zmienna jest... W tym przypadku coraz uboższa. Sporo też o ciekawych przedmiotach. Dużo unikalnych fotografii. Warto mieć.

Pretender | 2014-04-21
Przeczytana: 13 maja 2014

Bardzo przyjemna w czytaniu.

mariola | 2016-10-02
Artur | 2016-07-12