Niewierni

Cykl: Nielegalni (tom 2) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Ag2S

Kontynuacja pierwszej część trylogii szpiegowskiej Nielegalni. Kiedy agenci polskiego wywiadu z zespołu Konrada Wolskiego namierzają przez przypadek dziwne spotkanie w hotelu Marriot, nie przypuszczają nawet, że postawi ono na nogi również brytyjskie i rosyjskie służby. Nowe tajemnicze zagrożenie terrorystyczne uruchamia lawinę wydarzeń od szczytów Kaukazu po Irlandię. Nieuchwytny as-Salam,...

Kontynuacja pierwszej część trylogii szpiegowskiej Nielegalni.

Kiedy agenci polskiego wywiadu z zespołu Konrada Wolskiego namierzają przez przypadek dziwne spotkanie w hotelu Marriot, nie przypuszczają nawet, że postawi ono na nogi również brytyjskie i rosyjskie służby. Nowe tajemnicze zagrożenie terrorystyczne uruchamia lawinę wydarzeń od szczytów Kaukazu po Irlandię. Nieuchwytny as-Salam, Polak w szeregach Al Kaidy jest gotowy do decydującej misji. Wszystkie tropy prowadzą do Szwecji, gdzie uwagę służb przykuwa genialny haker-antyglobalista...

Niewierni to tętniąca napięciem wielowątkowa powieść szpiegowska, w której powracają bohaterowie thrillera Nielegalni. Autor, były oficer wywiadu, raz jeszcze stworzył pasjonującą opowieść inspirowaną autentycznymi wydarzeniami.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/niewierni,p167049323

Oficjalna recenzja
Bartosz książek: 27

Wierni zasadom

Kontynuacje powieści czy kolejne części popularnego cyklu, to bardzo grząski grunt. Autor musi stawić czoła nie tylko samemu sobie, ale przede wszystkim czytelnikom, którzy zaufali pisarzowi i sięgnęli po kolejną jego pozycję. Tworzący pod pseudonimem były oficer polskiego wywiadu, Vincent V. Severski znalazł się właśnie w takiej sytuacji. Jego debiut, „Nielegalni” odniósł ogromny sukces, przyczyniając się nie tylko do wzrostu zainteresowania powieściami, ale również ich wydaniami w formie innej, niż tej tradycyjnej. Gdy ukazała się informacja, że kolejna część planowanej trylogii ukaże się na rynku, fani zaczęli zacierać ręce. Ich długie oczekiwania, zostały sowicie nagrodzone, bowiem „Niewierni” to doskonały przykład na to jak zaciekawić czytelnika i wciągnąć go w wir akcji. A przy prawie 900 stronach jakie liczy sobie książka, to nie lada wyzwanie.

Zabierając się do czytania powieści, czytelnik musi postawić sobie jedno, ale bardzo ważne pytanie. Czy ma czas, by zniknąć na kilka dni? Bo „Niewierni” porywają go ze sobą już od pierwszej strony, a jako że tych stron jest dość sporo, przeczytanie ich z pewnością zajmie więcej niż dwa wieczory. I to można uznać za ogromny plus powieści, gdyż praktycznie każdy kolejny rozdział przenosi czytelnika do innego miejsca na świecie. Nie ważne, czy będzie to Warszawa, Londyn czy też Moskwa, w każdym z tych miejsc Severski dał z siebie wszystko. Można by się było spodziewać, że powieść sensacyjna będzie pełna zapierających dech w piersi strzelanin i wybuchów, i mimo tego, że one również pojawiają się w książce, to nie są jej główną siłą. Jest nią zupełnie co innego - napięcie, misternie budowane już od samego początku. Nie wszystko jest jednak tak idealnie. Napięcie, poprzez ciągłe przeskoki pisarza między pojawiającymi się w „Niewiernych” bohaterami, miejscami zanika i blednie. Być może chodziło o to, by nie dawać wszystkiego na tacy i jeżeli rzeczywiście taki był zamysł pisarza, to Severski osiągnął swój cel w stu procentach. Bo nawet pod sam koniec powieści, trudno odgadnąć co będzie działo się dalej.

O czym opowiadają „Niewierni”? Trudno w kilku słowach streścić zawiłą fabułę powieści, tak by nie zdradzić jej najważniejszych części. Bowiem nawet najmniejsze, z pozoru nic nie znaczące wydarzenia, mogą w ogólnym rozrachunku, doprowadzić do rozwiązania tajemnicy. I w ten sposób właśnie zaczyna się książka. Zrządzenie losu, czy też przypadek, doprowadzają do tego, że na jaw wychodzi wyjątkowo interesujące spotkanie, jakie odbyło się w warszawskim hotelu Marriott. Starsi mężczyźni, Koreańczycy i sprzątaczka. Od tego dziwnego zestawiania rozpocznie się jedno z największych śledztw, w którym ogromną rolę odegra Konrad Wolski oraz cały jego zespół współpracowników. Jednak książka nie ma jednego, głównego bohatera. W „Niewiernych” pojawi się m.in. Al-Kaida, IRA i hakerzy. A każdy z wątków (a jest ich całkiem sporo) posiada swojego odrębnego protagonistę. I choć losy poszczególnych postaci łączą się ze sobą, to czytając poszczególne rozdziały, czytelnik bez problemu może identyfikować się z bohaterami. Każdy z nich został stworzony w wyrazisty sposób, a ich działania wydają się adekwatne do tego, kim są. Nie ważne czy terrorystą, czy też szpiegiem, są prawdziwi. Kierują się swoimi zasadami i własnymi kodeksami, a najlepiej widać to na przykładzie pewnego żołnierza z ogromnym tatuażem na plecach.

Autor, jako że sam był oficerem polskiego wywiadu, przedstawił jego pracę w sposób szczegółowy (zapewne na tyle, na ile pozwalało mu sumienie). Z lektury można wysunąć kilka ciekawych wniosków, a i znalazło się miejsce na nawiązania do obecnej sytuacji politycznej w Polsce, pojawiające się tu i ówdzie. Choć „Niewierni” nie opisują rzeczywistych wydarzeń, to notka na okładce stwierdza, że część z przedstawionych w nich zdarzeń mogła być prawdziwa. Język, jakim zostali napisani „Niewierni” jest opanowany i rzeczowy, a w niektórych miejscach nawet odrobinę poetycki, choć bez zbędnego patosu. Dzięki czemu książkę czyta się sprawnie i bez żadnych zgrzytów. Jedyne co może drażnić, to zbyt szybkie rozwiązanie akcji pod sam koniec powieści. Apetyt, tak doskonale podsycany przez setki stron, odrobinę zbyt szybko zostaje zaspokojony. I jeszcze jedno. Czy naprawdę każda książka, która jest thrillerem i dzieje się w Szwecji, musi zawierać w sobie nawiązania do Stiega Larssona?

Bartosz Szczygielski

wiejskifilozof | 2016-03-13

Książka bardzo gruba i bardzo szybka w czytaniu.Bowiem,historia w niej zawarta.Napisana jest tak łatwym i prostym językiem.Że grzechem byłoby nie zrozumieć.
Czyta się z zapartym tchem,o islamistach.Polskim wywiadzie,o planach zamachu na promy pasażerskie.

Pojawia się wywiad,także Polski.
Książka widać napisana z pasją.I to jest piękne,bo z miłą satysfakcją przeczytałem.
A teraz czytam tom 3,jest super.

macias | 2013-08-28
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Podobnie jak za "Nielegalnych" daje 8 gwiazdek za książkę + jedną extra za interpretację Pana Krzysztofa Gosztyły, który jest wręcz GENIALNY. Naprawdę polecam tą pozycje (podobnie jak NIELEGALNYCH) w wersji audiobooka, gwarantuje że nikt nie będzie zawiedziony.

Jedyną rzeczą która mi się tam nie zgadzała, a wręcz lekko drażniła to kilkukrotny (2-3) opis "zmysłowego i pociągającego" zapachu Sary/Zuzy, kiedy wiadomo że Sara jest nałogową palaczką "odpalającą fajkę od fajki", a taka osoba w moim mniemaniu nie ma prawa pachnieć podniecająco, tylko najzwyczajniej w świecie śmierdzi fajkami na odległość. Poza tym nie mam uwag! Polecam AUDIOBOOKA!!!!!

Przemysław Zyra | 2016-01-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016, Polecam
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Po lekturze pierwszej części miałem wrażenie, że autor trochę rozwleka treść wchodząc w niepotrzebne wątki poboczne. Opinię podtrzymuję, choć w tym tomie jest znacznie ciekawiej niż w pierwszej części. A budowane napięcie w końcówce książki osiąga apogeum. W pewnym momencie już nie mogłem książki odłożyć i czytałem aż doczytałem.

Wątki fabularne uważam za dużo ciekawsze niż w pierwszej części i całość jakoś bardziej się trzyma kupy niż poprzednio. Przez chwilę miałem odczucie, że akcja kończy się zbyt szybko, ale później doszedłem do wniosku, że po tak budowanym napięciu nie mogło to być długie.

Jaki obraz służb wyłania się z kart książki? Z pewnością fikcyjny. I taki trochę pisany ku pokrzepieniu serc.

Chwila oddechu i sięgam po 3 tom :)

Liza | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Nie wiem czy na odbiór tej powieści rzutuje moja nieznajomość I tomu cyklu, jednak faktem jest, że mi się po prostu nie podobało. Temat pracy wywiadu tajnych służb mnie ciekawi, jednak w połączeniu z terroryzmem i polityki- niestety już nie za bardzo. Nie wczułam się w klimat, nie miałam zapału do odkrywania dalszej fabuły (zresztą bardzo rozbudowanej). Ktoś kogo zabił, ktoś ucieka, ale co jak i dlaczego- nie umiałabym napisać. Ja ze swojej strony raczej odradzam, chyba, że czytelnikowi spodobali się „Nielegalni”.

aleksnadra | 2012-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Vincent V. Severski to pseudonim literacki byłego oficera wywiadu PRL i RP, który przez 26 lat pracował poza granicami kraju pod przybraną tożsamością. Zajmował jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w Agencji Wywiadu, wielokrotnie odznaczany i wyróżniony w tym uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.
Swoją wiedzę, doświadczenia, przeżycia udostępnia bohaterom dwóch powieści "Nielegalni" i "Niewierni".
Obie książki są ze sobą luźno powiązane, głównie dzięki postaciom i jeżeli nie możecie poznać ich chronologicznie to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je przeczytać oddzielnie. Bardzo łatwo można wejść w fabułę książek i nie męczy przeświadczenie, że coś ważnego Cię ominęło. Jest to zasługa samego Vincenta V. Severskiego, który umiejętnie i tak mimochodem przypomina co ważniejsze fakty z pierwszego tomu, tak że stali czytelnicy mogą sobie przypomnieć co i jak, a nowi odkrywcy nie czują się zagubieni.

Ale przejdźmy do tego co najważniejsze... Do treści...W tej...

Tropik | 2014-06-01
Przeczytana: 08 maja 2014

Vincent V. Severski nadal w znakomitej formie ! Kontynuacja trylogii zapoczątkowanej tomem "Nielegalni", która z hukiem wdarła się na ekskluzywne salony najlepszych powieści sensacyjno-szpiegowsko-kontr-i-wywiadowczo-zamachowych. Wielowątkowa, znakomicie skonstruowana powieść przenosi nas w świat islamu, Al-Kaidy, dawnych bojowników IRA, wywiadu północno-koreańskiego i rosyjskiego. Znowu widzimy znajome postaci, znajome wątki. Język autora niedwuznacznie zdradza jego profesjonalną przeszłość i dowodzi głębokiej wiedzy i znajomości tematów, w których się porusza. Może tylko zbyt łatwo, jak się wydaje, nasz kontrwywiad osiąga przewagi w grach wywiadowczych prowadzonych z wywiadem rosyjskim... może jest to ważne dla podbudowania naszego narodowego ego, dla niektórych - bezcenne :-). Dla tych, co czytali "Nielegalnych" jest to pozycja obowiązkowa, dla tych którzy nie czytali polecenie obowiązkowe, koniecznie przeczytać !. Czekamy na tom trzeci "Nieśmiertelni"....może nie ostatni...

kasandra_85 | 2012-11-10
Przeczytana: listopad 2012

Pablos | 2013-09-19
Na półkach: Przeczytane, [2013]
Przeczytana: 18 września 2013

Chciałbym móc powiedzieć tak, jak ogromna większość czytelników: że bardzo mi się powieść podobała i że z niecierpliwością czekam na tom kolejny. Ale byłoby to kłamstwo, bo smutna prawda jest taka, że kumulując wrażenia z tomów pierwszego i drugiego, trzecią część raczej sobie odpuszczę. Druga bowiem oferuje dokładnie taką samą treść, jak poprzednia oraz identyczny styl. Styl, który pozwala mi książkę traktować jedynie jako element służący do zabicia czasu, lecz nie pozwala mi się wczuć w klimat i zacząć traktować opowieści serio. Stąd też już po kilkuset stronach straciłem zapał nie wierząc, że będzie lepiej. No i nie było.

Tak, jak w “Nielegalnych” tutaj też jest jedna ogromna przeszkoda, która nie pozwala na totalne zaangażowanie. Są to dialogi, które brzmią jak rozmowy dzieci bawiących się w wojnę i szpiegów, a nie agentów wywiadów różnych krajów. Sorry, ale ja tego nie kupuję - gadka jak chłopaczków z gimnazjum, idealizm większy niż to, co zazwyczaj mówią zwyciężczynie...

Andrew Vysotsky | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

Jedną nogą w...

Nie tak dawno miałem przyjemność, prawdziwą przyjemność, przeczytać dwa polskie debiuty powieściowe – „Wyrok” Mariusza Zielkie i „Nielegalnych” Vincenta V. Severskiego. Pierwsza raczej kryminał, druga powieść szpiegowska. I obie doczekały się kontynuacji. Zielkie dał nam „Formację trójkąta”, a Severski „Niewiernych”. W pierwszym wypadku niestety kontynuacja nie była tak udana jak inicjacja. To zresztą bolączka wielu autorów, którzy próbowali swych sił w cyklach powieściowych, nawet tak znanych jak Herbert i jego „Diuna”. A jak poszło drugiemu z naszych niedawnych debiutantów?

„Niewierni” szatą graficzną i grubością od razu podkreślają, iż są kontynuacją „Nielegalnych”. Swoją drogą, tym razem tomiszcze jest naprawdę opasłe – 863 strony zapełnione dość ścisłym drukiem, bez ozdobnych inicjałów, zamaszystych akapitów czy jakichkolwiek ilustracji. To ostatnie, to zresztą wielki plus. Rozpocząłem więc lekturę licząc na cechy, które były największymi atutami pierwszej...

Radosław Gabinek | 2016-07-08
Przeczytana: 05 lipca 2016

Druga część trylogii szpiegowskiej Severskiego jest moim zdaniem lepsza od pierwszej. Może to jednak wynikać z tego, że porusza temat bardziej mnie intrygujący, to znaczy kwestia terroryzmu w wydaniu fundamentalistów islamskich. Główny bohater to postać bardzo intrygująca, nie jest nim bowiem obywatel z kraju arabskiego ale Polak, który przeszedł na islam i uległ urokowi dżihadu, czyli wojny wymierzonej w tytułowych "niewiernych". Karol pokazuje nam perspektywę terrorysty i choć logiczną rzeczą jest, iż nie ma usprawiedliwienia dla ataków przeciw ludności cywilnej to trudno nie wykazać zrozumienia dla odczuwanego przez muzułmanów poczucia krzywdy wobec rządów i służb specjalnych "bezdusznego zachodu". To właśnie wokół przygotowanego przez Al-Kaidę - do której jak się okazuje należy Karol- zamachu skonstruowana jest akcja "Niewiernych" Vincenta V. Severskiego.

Jeżeli ktoś się zastanawia czy powinien sięgać po tą książkę jeśli nie czytał pierwszej części trylogii to z góry...