Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Niewierni

Cykl: Nielegalni (tom 2) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Ag2S

Kontynuacja pierwszej część trylogii szpiegowskiej Nielegalni. Kiedy agenci polskiego wywiadu z zespołu Konrada Wolskiego namierzają przez przypadek dziwne spotkanie w hotelu Marriot, nie przypuszczają nawet, że postawi ono na nogi również brytyjskie i rosyjskie służby. Nowe tajemnicze zagrożenie terrorystyczne uruchamia lawinę wydarzeń od szczytów Kaukazu po Irlandię. Nieuchwytny as-Salam,...

Kontynuacja pierwszej część trylogii szpiegowskiej Nielegalni.

Kiedy agenci polskiego wywiadu z zespołu Konrada Wolskiego namierzają przez przypadek dziwne spotkanie w hotelu Marriot, nie przypuszczają nawet, że postawi ono na nogi również brytyjskie i rosyjskie służby. Nowe tajemnicze zagrożenie terrorystyczne uruchamia lawinę wydarzeń od szczytów Kaukazu po Irlandię. Nieuchwytny as-Salam, Polak w szeregach Al Kaidy jest gotowy do decydującej misji. Wszystkie tropy prowadzą do Szwecji, gdzie uwagę służb przykuwa genialny haker-antyglobalista...

Niewierni to tętniąca napięciem wielowątkowa powieść szpiegowska, w której powracają bohaterowie thrillera Nielegalni. Autor, były oficer wywiadu, raz jeszcze stworzył pasjonującą opowieść inspirowaną autentycznymi wydarzeniami.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/niewierni,p167049323

Oficjalna recenzja
Bartosz książek: 27

Wierni zasadom

Kontynuacje powieści czy kolejne części popularnego cyklu, to bardzo grząski grunt. Autor musi stawić czoła nie tylko samemu sobie, ale przede wszystkim czytelnikom, którzy zaufali pisarzowi i sięgnęli po kolejną jego pozycję. Tworzący pod pseudonimem były oficer polskiego wywiadu, Vincent V. Severski znalazł się właśnie w takiej sytuacji. Jego debiut, „Nielegalni” odniósł ogromny sukces, przyczyniając się nie tylko do wzrostu zainteresowania powieściami, ale również ich wydaniami w formie innej, niż tej tradycyjnej. Gdy ukazała się informacja, że kolejna część planowanej trylogii ukaże się na rynku, fani zaczęli zacierać ręce. Ich długie oczekiwania, zostały sowicie nagrodzone, bowiem „Niewierni” to doskonały przykład na to jak zaciekawić czytelnika i wciągnąć go w wir akcji. A przy prawie 900 stronach jakie liczy sobie książka, to nie lada wyzwanie.

Zabierając się do czytania powieści, czytelnik musi postawić sobie jedno, ale bardzo ważne pytanie. Czy ma czas, by zniknąć na kilka dni? Bo „Niewierni” porywają go ze sobą już od pierwszej strony, a jako że tych stron jest dość sporo, przeczytanie ich z pewnością zajmie więcej niż dwa wieczory. I to można uznać za ogromny plus powieści, gdyż praktycznie każdy kolejny rozdział przenosi czytelnika do innego miejsca na świecie. Nie ważne, czy będzie to Warszawa, Londyn czy też Moskwa, w każdym z tych miejsc Severski dał z siebie wszystko. Można by się było spodziewać, że powieść sensacyjna będzie pełna zapierających dech w piersi strzelanin i wybuchów, i mimo tego, że one również pojawiają się w książce, to nie są jej główną siłą. Jest nią zupełnie co innego - napięcie, misternie budowane już od samego początku. Nie wszystko jest jednak tak idealnie. Napięcie, poprzez ciągłe przeskoki pisarza między pojawiającymi się w „Niewiernych” bohaterami, miejscami zanika i blednie. Być może chodziło o to, by nie dawać wszystkiego na tacy i jeżeli rzeczywiście taki był zamysł pisarza, to Severski osiągnął swój cel w stu procentach. Bo nawet pod sam koniec powieści, trudno odgadnąć co będzie działo się dalej.

O czym opowiadają „Niewierni”? Trudno w kilku słowach streścić zawiłą fabułę powieści, tak by nie zdradzić jej najważniejszych części. Bowiem nawet najmniejsze, z pozoru nic nie znaczące wydarzenia, mogą w ogólnym rozrachunku, doprowadzić do rozwiązania tajemnicy. I w ten sposób właśnie zaczyna się książka. Zrządzenie losu, czy też przypadek, doprowadzają do tego, że na jaw wychodzi wyjątkowo interesujące spotkanie, jakie odbyło się w warszawskim hotelu Marriott. Starsi mężczyźni, Koreańczycy i sprzątaczka. Od tego dziwnego zestawiania rozpocznie się jedno z największych śledztw, w którym ogromną rolę odegra Konrad Wolski oraz cały jego zespół współpracowników. Jednak książka nie ma jednego, głównego bohatera. W „Niewiernych” pojawi się m.in. Al-Kaida, IRA i hakerzy. A każdy z wątków (a jest ich całkiem sporo) posiada swojego odrębnego protagonistę. I choć losy poszczególnych postaci łączą się ze sobą, to czytając poszczególne rozdziały, czytelnik bez problemu może identyfikować się z bohaterami. Każdy z nich został stworzony w wyrazisty sposób, a ich działania wydają się adekwatne do tego, kim są. Nie ważne czy terrorystą, czy też szpiegiem, są prawdziwi. Kierują się swoimi zasadami i własnymi kodeksami, a najlepiej widać to na przykładzie pewnego żołnierza z ogromnym tatuażem na plecach.

Autor, jako że sam był oficerem polskiego wywiadu, przedstawił jego pracę w sposób szczegółowy (zapewne na tyle, na ile pozwalało mu sumienie). Z lektury można wysunąć kilka ciekawych wniosków, a i znalazło się miejsce na nawiązania do obecnej sytuacji politycznej w Polsce, pojawiające się tu i ówdzie. Choć „Niewierni” nie opisują rzeczywistych wydarzeń, to notka na okładce stwierdza, że część z przedstawionych w nich zdarzeń mogła być prawdziwa. Język, jakim zostali napisani „Niewierni” jest opanowany i rzeczowy, a w niektórych miejscach nawet odrobinę poetycki, choć bez zbędnego patosu. Dzięki czemu książkę czyta się sprawnie i bez żadnych zgrzytów. Jedyne co może drażnić, to zbyt szybkie rozwiązanie akcji pod sam koniec powieści. Apetyt, tak doskonale podsycany przez setki stron, odrobinę zbyt szybko zostaje zaspokojony. I jeszcze jedno. Czy naprawdę każda książka, która jest thrillerem i dzieje się w Szwecji, musi zawierać w sobie nawiązania do Stiega Larssona?

Bartosz Szczygielski

Koronczarka | 2018-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Zaczęłam od środka, bo ta książka sama wpadła mi w ręce, ale już spieszę nadrobić niedociągnięcia. Opisana historia jest tak fascynująca, że człowiek nie ma w zasadzie czasu, by zastanowić się nad jej prawdopodobieństwem i sensem. Ścierają się ze sobą, walcząc, współpracując i wyprowadzając się w pole wywiady rosyjski, polski, szwedzki, angielski, do tego zamieszane są w akcję Al-Kaida, irlandzka IRA i służby północno-koreańskie. To aż nadto wystarczy, by rozkręcić międzynarodową awanturę, katastrofa wisi nad światem, a czytelnik ma gęsią skórkę z emocji.

chmurka | 2017-07-03

Porywająca.
W książce tyle się dzieje i tempo tych wydarzeń jest tak szybkie, że trudno czasem nabrać powietrza w płuca, a jeszcze trudniej wypuścić je po chwili z głośnym sykiem. Momentami, miałam wrażenie, że mam zadyszkę. A każda kolejna kartka potęgowała je bardziej.
Agenci wywiadu w Polsce, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Rosji w akcji.
Czyta się szybko, jak na ilość stron. Mnogość działań podejmowanych przez służby, tajemniczych spotkań i operacji, a także niespodziewane zwroty akcji "wyskakujące" w najmniej odpowiednim momencie powodowały, że denerwowałam się czy wszyscy zdążą na czas, aby zapobiec nieszczęściu, czy nikt nie zawiedzie.

Heisenberg | 2018-11-13

„Tylko” dobra kontynuacja „Niewiernych”, aczkolwiek choć bohaterowie w większości ci sami, to jednak wątki zupełnie inne. Dodam, wątki mocno rozbudowane. Pierwszą część cyklu przesłuchałem w formie audiobooka, w mistrzowskiej interpretacji Pana Krzysztofa Gosztyły. Drugą już przeczytałem. Nie wiem, być może to spowodowało że uważam tę część za gorszą od poprzedniczki. Nie twierdzę że „Niewierni” są słabą powieścią, bo skłamałbym okrutnie – to świetna, szpiegowska powieść. Niemniej jednak – od „Nielegalnych” słabsza. Autor długo i mozolnie buduje swoją narrację, która stopniowo zmierza do wielkiego finału. Tyle tylko, że jak już czytelnik spodziewa się tego wielkiego finału (brnąc do niego przez potężną ilość stron książki...), to go nie dostaje. Za wydarzenia opisane na promie, a w zasadzie ich brak, obniżam ocenę książki o jedną gwiazdkę! Tak się nie postępuje z czytelnikami, proszę Pana Autora…

Pati_Ka | 2018-02-22
Przeczytana: 2018 rok

Druga część cyklu jest jeszcze lepsza od pierwszej. Autor rozwinął się literacko, styl powieści jest barwniejszy, fabuła jeszcze ciekawsza i sprawnie skonstruowana. Interesujące, dopracowane postaci. Kilka wątków z pierwszej części zostało fajnie rozwiniętych. Czyta się dobrze i szybko.
Niezła literatura sensacyjna, ale bez nadmiernej brutalności i zawrotnego tempa akcji.
Polecam:)

filozof | 2016-03-13

Książka bardzo gruba i bardzo szybka w czytaniu.Bowiem,historia w niej zawarta.Napisana jest tak łatwym i prostym językiem.Że grzechem byłoby nie zrozumieć.
Czyta się z zapartym tchem,o islamistach.Polskim wywiadzie,o planach zamachu na promy pasażerskie.

Pojawia się wywiad,także Polski.
Książka widać napisana z pasją.I to jest piękne,bo z miłą satysfakcją przeczytałem.
A teraz czytam tom 3,jest super.

ania | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Wróciłam do tego cyklu po czterech latach I niestety za nic nie moglam sobie przypomnieć co było w poprzedniej części Ito trochę popsuło mi zabawę, ale od czego ma się męża o słoniowej pamięci... Jak na mój babski umysł, to trochę za dużo postaci i faktów, ale całość bardzo dobrze napisana. Pomyślałam nawet, że pan Severski stworzył gotowy scenariusz na serial, ale spóźniłam się, bo okazało się, że serial już jest. I dobrze.

macias | 2013-08-28
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Podobnie jak za "Nielegalnych" daje 8 gwiazdek za książkę + jedną extra za interpretację Pana Krzysztofa Gosztyły, który jest wręcz GENIALNY. Naprawdę polecam tą pozycje (podobnie jak NIELEGALNYCH) w wersji audiobooka, gwarantuje że nikt nie będzie zawiedziony.

Jedyną rzeczą która mi się tam nie zgadzała, a wręcz lekko drażniła to kilkukrotny (2-3) opis "zmysłowego i pociągającego" zapachu Sary/Zuzy, kiedy wiadomo że Sara jest nałogową palaczką "odpalającą fajkę od fajki", a taka osoba w moim mniemaniu nie ma prawa pachnieć podniecająco, tylko najzwyczajniej w świecie śmierdzi fajkami na odległość. Poza tym nie mam uwag! Polecam AUDIOBOOKA!!!!!

Wioletta | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

Wszyscy razem? Naprawdę? Czy to możliwe? Może, nie znam się. Poruszamy się nadal w wyższych skalach ocen, ale… Zabrakło mi postaci, z którą bym sympatyzowała tak jak to było w przypadku Jorgensena. Główny wątek wokół Safira, można sporo dowiedzieć się o Islamie, niejeden raz cytowane są sury z Koranu. Tym razem to podążanie drogą Jagana było dla mnie najbardziej interesujące i wyczekiwane. Jagan, jego zemsta, zapowiadało się mocno, jak przystało na tę postać, a jak się skończyło… Jeszcze Koreańczycy, wpleceni, powiedzmy.

Przemysław Zyra | 2016-01-19
Na półkach: X2016, Przeczytane, Posiadam, Polecam
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Po lekturze pierwszej części miałem wrażenie, że autor trochę rozwleka treść wchodząc w niepotrzebne wątki poboczne. Opinię podtrzymuję, choć w tym tomie jest znacznie ciekawiej niż w pierwszej części. A budowane napięcie w końcówce książki osiąga apogeum. W pewnym momencie już nie mogłem książki odłożyć i czytałem aż doczytałem.

Wątki fabularne uważam za dużo ciekawsze niż w pierwszej części i całość jakoś bardziej się trzyma kupy niż poprzednio. Przez chwilę miałem odczucie, że akcja kończy się zbyt szybko, ale później doszedłem do wniosku, że po tak budowanym napięciu nie mogło to być długie.

Jaki obraz służb wyłania się z kart książki? Z pewnością fikcyjny. I taki trochę pisany ku pokrzepieniu serc.

Chwila oddechu i sięgam po 3 tom :)

Marcin | 2018-05-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 maja 2018

Druga po Nielegalnych powieść Severskiego jest naprawdę dobra. Znane z pierwszego tomu postacie z wywiadu polskiego, szwedzkiego, rosyjskiego, tym razem walczą z al kaida. Nie będę zdradzal nic więcej. Polecam