Niewierni

Okładka książki Niewierni Vincent V. Severski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Niewierni
Vincent V. Severski Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Nielegalni (tom 2) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Nielegalni (tom 2)
Czarna seria
Czarna Owca
2012-11-01
2012-11-01

Wierni zasadom

Czyta się świetnie a akcja jest wciągająca, tyle że...od połowy książki. Pierwsze 50% wlecze się niemiłosiernie, jest dużo niepotrzebnych opisów i wątków które nic nie wnoszą do całości intrygi. Zakończenie również mnie rozczarowało. Wątek Safira as Salama który był główną postacią tejże części, został ucięty brzytwą i tylko wspomnienie przez autora że Safir nie żyje daje nam jakąkolwiek informacje co się z nim stało. Uciętych wątków w ostatnich stronach książki było zresztą więcej, co mocno mnie rozczarowało. Wszystko zmierzało do wybuchowego (dosłownie) zakończenia, a dostaliśmy spłycony happy end rodem ze słabszych filmów Hollywood'u. Reasumując: przeczytałam z przyjemnością (od połowy),natomiast pierwsza część sagi w mojej opinii była dużo lepsza.

Nadal nie można się oderwać od lektury mimo, że podobnie jak w pierwszym tomie, akcja na poważnie rozkręca się w połowie książki.

Ta część wydaje mi się gorsza od poprzedniej. Ciągnie się czasami niemiłosiernie. Dialogi to w dalszym ciągu kaszana, szczególnie te bez przekleństw, a końcówka to jakiś żart...

Spore rozczarowanie, niestety...
Po niezwykle ciekawej, świetnie napisanej pierwszej części Nielegalnych spodziewałem się równie znakomitego drugiego tomu tego cyklu. Jednak tutaj nie było już tak dobrze. Bardzo długo trzeba było czekać na zawiązanie jakiejś konkretnej intrygi. Mnóstwo nadmiernie rozwleczonych wątków, które nijak nie chciały się zazębić, i z których nic konkretnego nie wynikało. Autor pisał i pisał, jakby jego głównym celem było opatrzyć każdy rozdział rekordową ilością różnorakich opisów. Mnóstwo retrospekcji, analiz i niepotrzebnych przemyśleń, które skutecznie hamowały bardzo wolno rozwijającą się akcję. Pomyślałem sobie, że może po połowie akcja przyspieszy, ale gdzie tam! Dopiero na sam koniec nieco zaskoczyła, nagle się kończąc...
Pierwsza część była znakomita, ale tu? Dotrwałem do końca, choć przyznaję, że było to nie lada wyzwanie. 1050 stron na czytniku, które ciągnęły się w nieskończoność. Być może prawdziwe działania agencji wywiadowczych tak wyglądają. Wymagają cierpliwości i mnóstwa przygotowań, ale w powieści szpiegowskiej potrzebny jest jakiś impuls, który wciąga i sprawia, że opowiadana historia jest spójna i trzyma w napięciu. W "Niewiernych" tego niestety nie ma. Ekipa Konrada Wolskiego jakoś mało zdecydowana, szamocząca się bez konkretnego celu. Postacie, które tak świetnie nakreślił autor w "Nielegalnych", tutaj jakieś nijakie i bez wyrazu. Zakończenie też nie do końca wszystko wyjaśniło, pozostawiając furtkę do kontynuacji. Jeśli sięgnę po trzeci tom, to na pewno nie za szybko...
Cóż, jak dla mnie ta powieść to przerost formy nad treścią. Polecam tylko wytrwałym...

Spore rozczarowanie, niestety...

Muszę być szczera i powiedzieć, że II tom serii "Nielegalnych" był nudny jak flaki z olejem. Miałam wrażenie, że ta książka nigdy się skończy. Co takiego mi się dłużyło? O tym opowiem Wam w dalszej części recenzji.

Sprzątaczka w hotelu Marriott w teoretycznie pustym pokoju trafia na dziwne spotkanie. Informuje o tym swojego szefa, a ten z racji znajomości Sarę. Zespół Konrada Wolskiego próbuje dowiedzieć się o co chodziło w tym tym spotkaniu. Nie podejrzewają nawet, że to może być związane z Safirem as-Salamem - Polakiem w szeregach Al-Kaidy oraz Irlandią. Wyjątkowo wszystkie drogi nie prowadzą do Rzymu, a do Sztokholmu - stolicy Szwecji. Jakie znaczenie ma czeczeńskie rodzeństwo w tej sprawie? Co w tym wszystkim robi genialny haker antyglobalista? Czy tragedia z 11 września 2001 roku powtórzy się, ale w Europie?

Liczyłam, że drugi tom "Nielegalnych" będzie lepszy niż debiut. Niestety mocno się rozczarowałam. "Niewierni" wlekli się jak flaki z olejem. Początek mocno rozwleczony, dużo za dużo przemyśleń bohaterów i ich retrospekcji. Liczyłam, że po około 100 stronach autor ruszy z akcją z kopyta. Niestety, ale tak nie było. Na dodatek zbędne dwa wątki miłosne: Sary i Konrada oraz Hasana i Harriet. Wszyscy w poprzednim tomie zorientowali się, że Sara i Konrad mają do siebie pociąg, ale jakby jednak komuś to umknęło to autor postanowił tym uderzyć czytelnika w oczy. Zbyt dużo zbędnych szczegółów.

Brakowało mi wyrazistości w tej książce. Wszystko było takie nijakie. Nie było ani jednego wątku, który by mnie wciągnął. Znaczy był i dotyczył on Safira, ale autor nie pociągnął kwestii jego przeszłości do końca. Szkoda, bo bardzo chciałam czemu Safir nie odzywa się z matką. Możliwe, że było to podane między wierszami, ale nie wyczytałam tego.

Naprawdę chciałam się wciągnąć w tę książkę, ale dodatkowo postaci tego nie ułatwiały. Nie było ani jednego bohatera, który by mnie przyciągnął swoją osobowością. Wszyscy byli mega nudni. Jednak najbardziej irytował mnie Marcin - pewniaczek od siedmiu boleści. Miał być zabawny, a był żenujący. Jakim cudem dostał się on do służb specjalnych? I to ciągłe podkreślanie, że ma zdolności paranormalne. Jak o nim czytałam to, aż mi ciśnienie skakało.

Podniosłam ocenę odrobinę za końcówkę, gdzie akcja nabrała odrobiny tempa, ale bez szału. Natomiast zakończenie było bardzo płaskie. Boję się "Nieśmiertelnych", ale mam nadzieję, że będą lepsi niż drugi tom.

Świetna historia. Wartka akcja. Piękna rozkmina na tematy wywiadowcze i co najważniejsze - trzyma w napięciu. Polecam

Akcja książki toczy się bardzo dynamiczna. Czyta się doskonale, w napięciu i oczekiwaniu co się jeszcze wydarzy. Oczywiście autor zostawia nam przynajmniej jedną zagadkę do rozwiązania w nstepnym tomie, który z chęcią przeczytam.

Przeczytałem ponownie po 11 latach i moja ocena nie zmieniła się ani trochę. Uważam, że Severski w tym gatunku literackim nie ma konkurencji, łącząc znajomość specyficznej tematyki z pisarską sprawnością.
Żałuję tylko, że wybrałem na tę książkę nienajlepszy czas, bo ze względu na liczbę wątków i szczegółów wymaga ona skupienia i koncentracji, czemu nie sprzyjały okoliczności zewnętrzne.
Dla fanów książek sensacyjno-szpiegowskich to absolutny must read.
Gorąco zachęcam.

Ciekawa, zaskakująca

Ciekawa, zaskakująca

Rewelacja. Świetna współczesna książka dla każdego, niezależnie od płci, wieku, zainteresowań. Doskonała na przestój czytelniczy. Świetnie napisana, z tempem, tajemnicą, trzymająca w napięciu. Zazdroszczę wszystkim, którzy są przed lekturą.

• Audiobooki