Sejf

Cykl: Sejf (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
978-83-7510-944-3
Sejf, Rebis, 2012, Tomasz Sekielski

Elektryzujący debiut! Złoto Saddama i kulisy polskiej polityki Ze stawu w wiosce na Podlasiu policja wyławia zwłoki bez twarzy. Wygląda to na porachunki mafijne, szybko się jednak okazuje, że sprawa jest poważniejsza. To dopiero początek serii morderstw i dziwnych wydarzeń sięgających szczytów władzy. Toczy się gra, w której każdy ma coś do ukrycia i nic nie jest takie, jakie się wydaje. Gra...

Elektryzujący debiut!

Złoto Saddama i kulisy polskiej polityki

Ze stawu w wiosce na Podlasiu policja wyławia zwłoki bez twarzy. Wygląda to na porachunki mafijne, szybko się jednak okazuje, że sprawa jest poważniejsza. To dopiero początek serii morderstw i dziwnych wydarzeń sięgających szczytów władzy. Toczy się gra, w której każdy ma coś do ukrycia i nic nie jest takie, jakie się wydaje. Gra o bezpieczeństwo państwa. Czy dziennikarz z problemami i policjant przed emeryturą, którzy wszczynają własne śledztwo, mają w niej jakieś szanse?

Tomasz Sekielski (1974) to reporter, dziennikarz śledczy, dokumentalista, sprawozdawca parlamentarny. Współtworzył wiele popularnych programów telewizyjnych nadawanych w TVN i TVN24, m.in. Fakty, Prześwietlenie, Teraz My, Czarno na Białym. Laureat najważniejszych nagród dziennikarskich i telewizyjnych. Jest autorem filmów dokumentalnych Władcy Marionetek oraz 8:38. Powieścią Sejf debiutuje jako autor książek sensacyjnych.

źródło opisu: http://rebis.com.pl/

źródło okładki: http://rebis.com.pl/

Opinie czytelników (2063)
Stokrotka | 2018-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2018

„Sejfu” Tomasza Sekielskiego nie miałam w planach czytelniczych, a jednak stało się. Jestem tuż po lekturze. Autor na spotkaniu z czytelnikami na tyle mnie zaintrygował swoimi opowieściami, że książkę kupiłam i przeczytałam. „Sejf” to połączenie sprawy kryminalnej i dziennikarskiego śledztwa z pracą wywiadu i rządu RP. Przyznam, że jestem pod wrażeniem debiutu literackiego pana Sekielskiego. Doświadczenie dziennikarza śledczego bardzo się przydało w rozwijaniu fabuły, budowaniu napięcia, kreśleniu bohaterów, motaniu intrygi i inteligentnym połączeniu wszystkich nici i niteczek w zgrabny kłębuszek. Political fiction to nie moja bajka, a jednak przeczytałam tę książkę z dużym zainteresowaniem.

Beata | 2016-05-02
Przeczytana: 02 maja 2016

Bardzo, bardzo udany debiut. Rodzimy political fiction. Akcja toczy się szybko, choć miejscami zastosowano nieco naiwne, zbyt proste rozwiązania (zbyt wiele przypadków), to autor zaskakuje nas co chwilę i utrzymuje stały poziom zainteresowania. Powieść napisana prostym, męskim stylem - bezpośrednim, bez zbędnych ozdobników i, moim zdaniem, to wpisuje się doskonale w treść utworu.

Koronczarka | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Może się za dużo spodziewałam. Marzyły mi się kulisy wielkiej polityki, szermierki na słowa i czyny, wyrafinowana akcja, trochę pięknych kobiet, złoczyńca przynajmniej interesujący, przekonujące obrazki z Bagdadu. Tymczasem otrzymałam nieco siermiężną rzeczywistość, płaskich polityków, kobiety pokazujące pośladki zaraz po naciśnięciu dzwonka u drzwi, rozmyty złoczyńca i akcja zakładająca, że dwóch walczących o sprawiedliwość sprzymierzeńców (którzy dobrali się absolutnym przypadkiem), takim samym najabsolutniejszym przypadkiem mają szanse stać się wielkimi wrogami, bo dawno, dawno temu jeden z nich zabił drugiemu rodzinę (oczywiście też przez przypadek). Ale widzę w tym wszystkim potencjał. I może jednak pan Sekielski jest tym człowiekiem, który może napisać prawdziwy bardzo dobry political fiction. Pojęczałam, ale muszę przyznać, że przeczytałam książkę z dużym zainteresowaniem. I może wszystko byłoby inaczej, gdybym aż tak wiele się po niej nie spodziewała.

Anika | 2013-08-05
Przeczytana: 22 lipca 2013

Świetny debiut Tomasza Sekielskiego. Thriller z gatunku political fiction z misternie utkaną intrygą (bardzo wiarygodną) i dobrze nakreślonymi postaciami. Zakończenie jest zaskakujące i nieszablonowe. Można by się przyczepić do języka, bo ten nie jest najwyższych lotów, jednakże książkę czyta się bardzo dobrze, więc naprawdę polecam.

Hania | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Rewelacyjna książka,która od początku do końca trzyma w napięciu. Zaskakujący koniec... Bardzo polecam.

Sargento_Garcia | 2014-03-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 30 marca 2014

Jestem niesamowicie zaskoczony tą książką. Nie spodziewałem się że debiutancka książka można tak pozytywnie zaskoczyć. Jest w niej wszystko co dobra książka z gatunku political-fiction mieć powinna: intryga osnuta na autentycznym wydarzeniu, sensacja, zwykli bohaterowie z którymi możemy spotkać się na ulicach naszych miast. Najbardziej przemówił jednak do mnie prosty język którym posługuje się autor, dzięki któremu przedstawione osoby nabrały cech postaci faktycznie istniejących.
O większości afer które wstrząsnęły współczesną Polska przeciętny Kowalski dowiaduje się tylko tyle, ile władze nam pozwolą się dowiedzieć. W tej książce mamy pokazane kulisy pracy naszego wywiadu wojskowego i cywilnego oraz ich prawie nieograniczoną moc wpływania na nasze życie pod płaszczykiem ochrony interesów państwa. Pojawiają się też uwielbiane przez Polaków wątki zbierania i „grania” hakami dla osiągniecia prywatnych korzyści materialnych.
„Sejf” od pierwszych stron czyta się wyśmienicie, dosłownie...

Felzmann | 2015-03-05
Przeczytana: 05 marca 2015

Fajne czytadło. Jak na debiut to wręcz znakomita książka. Szkoda tylko, że autor odżegnuje się w wywiadach od stwierdzeń, że książka oparta jest na faktach. Uważam, że to błąd Sekielskiego. Jego siłą może być właśnie to, że wymiesza fikcje z tym, co przeżył jako doświadczony dziennikarz.
Gdy wybuchła w mediach sprawa Kamila Durczoka, to pojawiły się komentarze, że już w "Sejfie" Sekielski o tym napisał. To duża nadinterpretacja. Zabawmy się przez chwilę. W moim przekonaniu, postać Tokarczyka to mieszanka Lisa i Durczoka. W charakterystykach innych postaci dopatrzyłem się też m.in. Piotra Niemczyka, czy prof. Andrzeja Zybertowicza. Myślę, że w tym kierunku Sekielski powinien iść, a nie się od tego odżegnywać.

Miras | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Super debiut cenionego przeze mnie dziennikarza - pisarza. Autor opisuje to czym się zajmuje na co dzień. Świat bezwzględnej polityki, służb specjalnych, spisków, pieniędzy, dziennikarzy - celebrytów. Naprawdę fajnie się czytało. Polecam.

Tosiaczek | 2013-11-27
Na półkach: Przeczytane, PDF, Inni autorzy
Przeczytana: 27 listopada 2013

Ciekawa, intrygująca, niebanalna. Język pozostawia wiele do życzenia, ale przez to, że Sekielski go używa, książka staje się bardzo realistyczna. Bo nie oszukujmy się, ale w codziennym życiu ludzie, a zwłaszcza mężczyźni (nikogo nie obrażając) tak właśnie się zachowują, zwłaszcza w ekstremalnych sytuacjach. Pomyślcie – mężczyźni w tzw. białych rękawiczkach wcale by tu nie pasowali.

Sekielski bardzo obrazowo opisuje życie w Polsce. Życie, którego taki zwykły człowiek, jak większość z nas, tak naprawdę to nie zna i nigdy nie pozna. Bo ile z prawdziwych afer wychodzi na światło dzienne? Tylko takie, które pozwoli nam się poznać. To czego się dowiadujemy, to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie oszukujmy się – jako społeczeństwo jesteśmy na co dzień oszukiwani. Światem bowiem rządzi polityka i pieniądze – w jakiej kolejności? A któż to wie.

Fabuła książki to niby fikcja, ale pewnie wiele w niej z prawdy. I nie ma znaczenia czy to Polska czy inny kraj. To tak naprawdę prawdziwa...

macias | 2014-03-25
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 25 marca 2014

Rozczarowujące zakończenie, jak na debiut nie jest źle, ale szału też nie ma. To jedna z takich książek, które czyta / słucha się całkiem dobrze, ale po odłożeniu pozostaje niedosyt. Plusem audiobooka jest to, że pierwszy raz zdarzyło mi się słuchać profesjonalnie przeczytanej książki przez samego autora. W pozostałych takich przypadkach jakie znam, autorzy w roli lektorów swoich dzieł spisywali się fatalnie.

zobacz kolejne z 2053