Sejf

Cykl: Sejf (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
978-83-7510-944-3
Sejf, Rebis, 2012, Tomasz Sekielski

Elektryzujący debiut! Złoto Saddama i kulisy polskiej polityki Ze stawu w wiosce na Podlasiu policja wyławia zwłoki bez twarzy. Wygląda to na porachunki mafijne, szybko się jednak okazuje, że sprawa jest poważniejsza. To dopiero początek serii morderstw i dziwnych wydarzeń sięgających szczytów władzy. Toczy się gra, w której każdy ma coś do ukrycia i nic nie jest takie, jakie się wydaje. Gra...

Elektryzujący debiut!

Złoto Saddama i kulisy polskiej polityki

Ze stawu w wiosce na Podlasiu policja wyławia zwłoki bez twarzy. Wygląda to na porachunki mafijne, szybko się jednak okazuje, że sprawa jest poważniejsza. To dopiero początek serii morderstw i dziwnych wydarzeń sięgających szczytów władzy. Toczy się gra, w której każdy ma coś do ukrycia i nic nie jest takie, jakie się wydaje. Gra o bezpieczeństwo państwa. Czy dziennikarz z problemami i policjant przed emeryturą, którzy wszczynają własne śledztwo, mają w niej jakieś szanse?

Tomasz Sekielski (1974) to reporter, dziennikarz śledczy, dokumentalista, sprawozdawca parlamentarny. Współtworzył wiele popularnych programów telewizyjnych nadawanych w TVN i TVN24, m.in. Fakty, Prześwietlenie, Teraz My, Czarno na Białym. Laureat najważniejszych nagród dziennikarskich i telewizyjnych. Jest autorem filmów dokumentalnych Władcy Marionetek oraz 8:38. Powieścią Sejf debiutuje jako autor książek sensacyjnych.

źródło opisu: http://rebis.com.pl/

źródło okładki: http://rebis.com.pl/

Opinie czytelników (2042)
Beata | 2016-05-02
Przeczytana: 02 maja 2016

Bardzo, bardzo udany debiut. Rodzimy political fiction. Akcja toczy się szybko, choć miejscami zastosowano nieco naiwne, zbyt proste rozwiązania (zbyt wiele przypadków), to autor zaskakuje nas co chwilę i utrzymuje stały poziom zainteresowania. Powieść napisana prostym, męskim stylem - bezpośrednim, bez zbędnych ozdobników i, moim zdaniem, to wpisuje się doskonale w treść utworu.

Koronczarka | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Może się za dużo spodziewałam. Marzyły mi się kulisy wielkiej polityki, szermierki na słowa i czyny, wyrafinowana akcja, trochę pięknych kobiet, złoczyńca przynajmniej interesujący, przekonujące obrazki z Bagdadu. Tymczasem otrzymałam nieco siermiężną rzeczywistość, płaskich polityków, kobiety pokazujące pośladki zaraz po naciśnięciu dzwonka u drzwi, rozmyty złoczyńca i akcja zakładająca, że dwóch walczących o sprawiedliwość sprzymierzeńców (którzy dobrali się absolutnym przypadkiem), takim samym najabsolutniejszym przypadkiem mają szanse stać się wielkimi wrogami, bo dawno, dawno temu jeden z nich zabił drugiemu rodzinę (oczywiście też przez przypadek). Ale widzę w tym wszystkim potencjał. I może jednak pan Sekielski jest tym człowiekiem, który może napisać prawdziwy bardzo dobry political fiction. Pojęczałam, ale muszę przyznać, że przeczytałam książkę z dużym zainteresowaniem. I może wszystko byłoby inaczej, gdybym aż tak wiele się po niej nie spodziewała.

Anika | 2013-08-05
Przeczytana: 22 lipca 2013

Świetny debiut Tomasza Sekielskiego. Thriller z gatunku political fiction z misternie utkaną intrygą (bardzo wiarygodną) i dobrze nakreślonymi postaciami. Zakończenie jest zaskakujące i nieszablonowe. Można by się przyczepić do języka, bo ten nie jest najwyższych lotów, jednakże książkę czyta się bardzo dobrze, więc naprawdę polecam.

Hania | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Rewelacyjna książka,która od początku do końca trzyma w napięciu. Zaskakujący koniec... Bardzo polecam.

Sargento_Garcia | 2014-03-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 30 marca 2014

Jestem niesamowicie zaskoczony tą książką. Nie spodziewałem się że debiutancka książka można tak pozytywnie zaskoczyć. Jest w niej wszystko co dobra książka z gatunku political-fiction mieć powinna: intryga osnuta na autentycznym wydarzeniu, sensacja, zwykli bohaterowie z którymi możemy spotkać się na ulicach naszych miast. Najbardziej przemówił jednak do mnie prosty język którym posługuje się autor, dzięki któremu przedstawione osoby nabrały cech postaci faktycznie istniejących.
O większości afer które wstrząsnęły współczesną Polska przeciętny Kowalski dowiaduje się tylko tyle, ile władze nam pozwolą się dowiedzieć. W tej książce mamy pokazane kulisy pracy naszego wywiadu wojskowego i cywilnego oraz ich prawie nieograniczoną moc wpływania na nasze życie pod płaszczykiem ochrony interesów państwa. Pojawiają się też uwielbiane przez Polaków wątki zbierania i „grania” hakami dla osiągniecia prywatnych korzyści materialnych.
„Sejf” od pierwszych stron czyta się wyśmienicie, dosłownie...

Felzmann | 2015-03-05
Przeczytana: 05 marca 2015

Fajne czytadło. Jak na debiut to wręcz znakomita książka. Szkoda tylko, że autor odżegnuje się w wywiadach od stwierdzeń, że książka oparta jest na faktach. Uważam, że to błąd Sekielskiego. Jego siłą może być właśnie to, że wymiesza fikcje z tym, co przeżył jako doświadczony dziennikarz.
Gdy wybuchła w mediach sprawa Kamila Durczoka, to pojawiły się komentarze, że już w "Sejfie" Sekielski o tym napisał. To duża nadinterpretacja. Zabawmy się przez chwilę. W moim przekonaniu, postać Tokarczyka to mieszanka Lisa i Durczoka. W charakterystykach innych postaci dopatrzyłem się też m.in. Piotra Niemczyka, czy prof. Andrzeja Zybertowicza. Myślę, że w tym kierunku Sekielski powinien iść, a nie się od tego odżegnywać.

Miras | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Super debiut cenionego przeze mnie dziennikarza - pisarza. Autor opisuje to czym się zajmuje na co dzień. Świat bezwzględnej polityki, służb specjalnych, spisków, pieniędzy, dziennikarzy - celebrytów. Naprawdę fajnie się czytało. Polecam.

Tosiaczek | 2013-11-27
Na półkach: Przeczytane, PDF, Inni autorzy
Przeczytana: 27 listopada 2013

Ciekawa, intrygująca, niebanalna. Język pozostawia wiele do życzenia, ale przez to, że Sekielski go używa, książka staje się bardzo realistyczna. Bo nie oszukujmy się, ale w codziennym życiu ludzie, a zwłaszcza mężczyźni (nikogo nie obrażając) tak właśnie się zachowują, zwłaszcza w ekstremalnych sytuacjach. Pomyślcie – mężczyźni w tzw. białych rękawiczkach wcale by tu nie pasowali.

Sekielski bardzo obrazowo opisuje życie w Polsce. Życie, którego taki zwykły człowiek, jak większość z nas, tak naprawdę to nie zna i nigdy nie pozna. Bo ile z prawdziwych afer wychodzi na światło dzienne? Tylko takie, które pozwoli nam się poznać. To czego się dowiadujemy, to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie oszukujmy się – jako społeczeństwo jesteśmy na co dzień oszukiwani. Światem bowiem rządzi polityka i pieniądze – w jakiej kolejności? A któż to wie.

Fabuła książki to niby fikcja, ale pewnie wiele w niej z prawdy. I nie ma znaczenia czy to Polska czy inny kraj. To tak naprawdę prawdziwa...

macias | 2014-03-25
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 25 marca 2014

Rozczarowujące zakończenie, jak na debiut nie jest źle, ale szału też nie ma. To jedna z takich książek, które czyta / słucha się całkiem dobrze, ale po odłożeniu pozostaje niedosyt. Plusem audiobooka jest to, że pierwszy raz zdarzyło mi się słuchać profesjonalnie przeczytanej książki przez samego autora. W pozostałych takich przypadkach jakie znam, autorzy w roli lektorów swoich dzieł spisywali się fatalnie.

Zuba | 2015-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Rzutem na taśmę wysłuchałam kolejnego audiobooka, tym razem thrillera politycznego autorstwa Tomasza Sekielskiego i przez niego czytanego. Powieść wydaje się zawierać wątki autobiograficzne, nie ma zmiłuj, choćby autor się odżegnywał. One akurat były ciekawe, sama fabuła też całkiem całkiem. Natomiast Sekielski poległ pod względem warsztatu pisarskiego. Może nie zwróciłabym uwagi, gdyby nie kontrast z słuchanym wcześniej Miłoszewskim. Tutaj autor opisuje każdą kobietę mniej więcej tak: włosy blond/rude/ciemne, usta wąskie/szerokie a piersi albo sterczące albo pełne i obfite. Nic więcej kobiet nie charakteryzowało (jeśli chodzi o wygląd). W sumie nawet rozumiem męski punkt widzenia, ale ubóstwo tych opisów było dramatyczne. Rozumiem też, że kobiety zachowują się różnie, ale trudno mi sobie wyobrazić taką, która w samym t-shircie (żadnych majtek, żeby nie było wątpliwości) wpuszcza do domu obcego faceta, później z wdziękiem staje na palcach odwrócona tyłem i sięga po szklankę na...

zobacz kolejne z 2032