Galahad

Opowiadanie wchodzące w skład "Ślepego szczęścia", pierwotnie wydane osobno przez Krajową Agencję Wydawniczą w roku 1983.
Wydanie broszurowe, duży format, ilustracje B.Butenko

PABLOPAN | 2013-08-14

Czytając "Ducha" można wyzionąć ducha... ze śmiechu. Opowiadanko błyskotliwe, jak to u Chmielewskiej - pełne czarnego humoru i oczywiście wywołujące salwy śmiechu i wprawiające nas w dobry nastrój na długi czas. Polecam!

Amel V | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

Króciutka książeczka w formacie trochę większym od A4. Dwie młode kobiety, studentki i wierne przyjaciółki w stylu Chmielewskiej. Ja już jako smarkacz ciężko zadurzyłem się w Okrętce. Jest bystrzejsza. Oczywiście komizm Chmielewskiej bazuje głównie na tym, że piękne, zaradne i inteligentne (a przynajmniej wykształcone) kobiety rozmawiają ze sobą bardzo głupio w myśl odwiecznej maksymy: "Ja to chyba idiotka jestem!" Bohaterki są nastoletnimi wersjami Pani Joanny, Alicji i przepięknej Pani Barbary.
Bohaterki pakują się w poszukiwanie skarbów w starym poniemieckim pałacu, w którym podobno straszy. W tle PRL, który jest po prostu cudny i niech żałuje każdy kto się nie załapał chociaż na końcówkę. Oczywiście dla Pań i Czytelniczek jest też bardzo przystojny (tym razem nieco młodszy) milicjant [policjanci już nie są ani tak fajni, ani tak przystojni]. Do tego bardzo zabawne ilustracje. Moim skromnym zdaniem "Duch" dorównuje "Lesiowi". Czytelnik traci oddech ze śmiechu prawie na każdej...

atimere | 2015-08-13

Ot fragment "Ślepego szczęścia", które Pani Joanna musiała skrócić, zdaję się na życzenie wydawcy. Fajne młodzieżowe opowiadanko, mimo że nieco skrócone, ale i tak nie pozbawione uroku pióra Chmielewskiej.

Daimonia Frey | 2013-07-28

najpierw był Duch, potem dopiero trafiłam na ślepe szczęście, Duch rozbawiał mnie do łez praktycznie każdym zdaniem:)

Efemeryda | 2017-03-24

Czytałam jeszcze jako osobne opowiadanie, potem weszło do Ślepego szczęścia. Opowiadanko też było zabawne.

Tatiana | 2016-02-16

Zaczytywałam się w dzieciństwie