Joni

Joni
pamiętnik, biografia,
literatura faktu
Ewa

Historia młodej dziewczyny, która w wyniku wypadku została sparaliżowana.

eduko7 | 2014-11-23
Przeczytana: 03 stycznia 1989

Czytając historię Joni doświadczyłam różnych emocji, a przede wszystkim miałam możliwość zweryfikowania swojego spojrzenia na świat i na samą siebie.
Zaimponowała mi przemianą, która się w niej dokonała, autentycznością przekazu.

Joni jest to jedna z książeczek, które nie są objętościowo obszerne. Właściwie powiedziałabym, że jest wprost niepozorna, jednak posiada w sobie niesamowitą siłę, która z niezwykłą mocą oddziaływuje na czytelnika.

Joni to imię dziewczyny, żywej i wysportowanej oraz bardzo ambitnej siedemnastolatki, która fatalnym skokiem do wody powoduje, że staje się niepełnosprawną osobą. Joni we wstępie do historii swojego życia mówi tak: "Czym jest jedna minuta w stosunku do reszty czasu? Po prostu jest ona miarą czasu. W jednej godzinie jest ich 60, a w dobie 1440. Gdy miałam siedemnaście lat, miałam poza sobą 9 milionów tych jednostek czasu. Ale - w jakimś konkretnym planie, jedna minuta została wydzielona. W tych szczególnych sekundach zostało zawartych więcej treści, aniżeli w milionach minut przeżytych przeze mnie dotychczas(...) Tak wyraźnie przypominają mi się szczegóły tych kilku sekund, które na zawsze zmieniły kierunek mego życia. A przy tym nie było żadnego ostrzeżenia czy...

Książkowo_czyta | 2011-03-26
Na półkach: Oddane, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 maja 2009

Niesamowita książka o tym jaką siłę posiada w sobie człowiek, a której zazwyczaj nie jest świadom....

Madi | 2014-01-02

Książkę przeczytałam ponad 20lat temu,ale do dziś pamiętam jakie wielkie emocje i wzruszenie wywołała u mnie historia sparaliżowanej Joni.
Powieśc na pewno warto przeczytać,by przekonać się jak małe są nasze codzienne problemy w porównaniu ze światem chorych osób.

myślnik | 2013-08-02
Przeczytana: sierpień 2012

Książka,której tak po prostu nie można dać gwiazdek.
Ocenię ją na dobrą - będę hipokrytką.
Dam jej największą notę - i tak nie oddam jej prawdy.

Tej historii i tym samym tej książki nie można przedstawić.
Wyjdzie albo dramat,albo uwielbienie dla ludzkiej siły i determinacje,nie mówiąc już o odnalezionej wierze w Boga.

Jeśli ktoś nie ma bladego pojęcia(na swoje szczęście)co przeżywa bohaterka,nie fikcyjna osoba tylko ktoś z krwi i kości,niech nawet nie wypowiada się na temat przeczytanego tekstu.
Cokolwiek nie powiecie będziecie hipokrytami!
Ludzkich przeżyć się nie opisuje.
Cieszcie się,że to nie wasze życie tak wygląda.

Konwalia | 2012-01-26
Przeczytana: 2007 rok

Dostałam ją od przyjaciółki wiele lat temu. Poruszyła mnie bardzo, dała do myślenia - dlaczego nie potrafimy docenić tylu rzeczy, które wydają nam się oczywiste i dane raz na zawsze? A tu jedna chwila i ....
Znalazłam tę książkę na półce i oczywiście przeczytałam raz jeszcze, myślałam że już nie odbiorę jej tak emocjonalnie, jak wtedy gdy byłam nastolatką. A jednak. Myślę, że nie da się jej czytać bez emocji. Polecam każdemu.

Sabrina | 2013-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2013

Każdy człowiek po przeżyciu takiej tragedii załamał by się na zawsze. Joni pomimo chwil zwątpienia załamania nie poddała się. Historia Joni pokazuje człowiekowi jak bardzo ważna jest wiara w Boga, samozaparcie, wytrwałość w walce z chorobą niepełnosprawnością.
,,Nie przypisuj wielkiego znaczenia rzeczom, które zrobiłem posługując się rękami. Daleko ważniejsze jest wykształcenie własnego charakteru i pozostawienie po sobie czegoś, co tkwi wewnątrz nas. A tego nie wypracuje się rękami”.
Kiedy przeżyjemy jakąś tragedie w wyniku której staniemy się niepełnosprawni wydaje się nam że nic już nie możemy zrobić samodzielnie, jednak zawsze pomimo niepełnosprawności zawsze są jakieś rzeczy które możemy robić które dadzą nam satysfakcje trzeba tylko pracować nad doskonaleniem tego

olmadzia | 2015-11-11

Ksiazke czytalam ponad 25 lat temu ale do dzis mam jej strony przed oczami.Podziwiam bohaterke ze pomimo tragedii potrafila sie pozbierac i swoim zyciem uswiadamiac innych,pokzac ze mimo wszystko mozna dalej korzystac z zycia nie zalamujac rak.

beataj | 2015-09-16
Przeczytana: 1987 rok

Piękna, ważna, potrzebna

Ewela | 2012-09-12
Przeczytana: 11 września 2012

Historia dziewczyny, bardzo zwyczajnej nastolatki lubiącej sport, konie, po prostu życie. Jedna chwila, jedna sekunda i tragiczny skok do wody zmienia życie Joni (autorki i tytułowej bohaterki) diametralnie. Od dnia nieszczęśliwego wypadku jest osobą sparaliżowaną, bez czucia w kończynach górnych i dolnych. Autorka w tej książce daje swoje świadectwo, opisuje historię życia i cierpienia, smutku i radości a w końcu pogodzenia się z losem i bezgranicznej wierze w to co stałe i niezmienne- w Boga. Wielu z nas każdego dnia narzeka i biadoli bo tu go boli, tam go "łamie", coś mu się nie udaje, z rzeczy błahych robimy problemy nie do rozwiązania i ciągle powtarzamy-"nie dam rady, ja tego już nie wytrzymam,nie mam już sił itd itd itd....", a tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy ile cierpienia i bólu wielu ludzi musi znosić każdego dnia, i tak było również z Joni. Czytając ta krótką biografię uzmysłowiłam sobie wiele rzeczy i polecam tą książkę każdemu, na "obudzenie" i ku pokrzepieniu...