Tym razem serio. Opowieści prawdziwe

Wydawnictwo: Akapit Press
83-86129-10-7
autobiografia, wspomnienia
JoannaM

Małgorzata Musierowicz opowiada o swojej rodzinie. Przez rozmaite anegdotki przybliża czytelnikom swoich bliskich. Przedstawia także swoje życie i przyczyny powstania cyklu "Jeżycjada".

Dlaczego tak króciutko (93 strony plus kilkanaście zdjęć)? Dlaczego tyle lat temu (rok wydania 1994)?
"Tym razem serio" Małgorzaty Musierowicz to cacuszko autobiograficzne. Bibelocik. To nawet mniej historia życia mojej ulubionej autorki, a bardziej jej opowieść o ludziach, których spotkała na swojej drodze, a którzy warci są ocalenia od zapomnienia (rym niezamierzony;)).
Książeczka (zdrobnienie odnosi się do jej rozmiarów, nie do zawartości) zaostrza tylko apetyt. Chciałoby się więcej takich opowieści, chciałoby się bardziej poznać autorkę.
Mądrość, nostalgia, humor, ironia, wzruszenie, ciepło. Aneks do wszystkich ukochanych części Jeżycjady.
Bardzo polecam:)

Agacha | 2014-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Książka niewielka ale sympatyczna. Sporo o rodzinie i przyjaciołach, trochę o książkach. Z Jeżycjady czytałam (w wieku szkolnym) może z trzy części. Choć nie należę już do młodzieży (no chyba że do tej trochę starszej), jednak teraz postanowiłam przeczytać całość.

liaguszka | 2017-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 lipca 2017

Podobała mi się, bo autorka napisała o sobie tyle, żeby było ciekawie, ale bez zbytniego, nachalnego ekshibicjonizmu. Ciepła książeczka do 'połknięcia" w jeden wieczór.

Weronika | 2014-01-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Króciutka, przez niedostępność wręcz owiana legendą.
A sama w sobie: po prostu przelotny portret osób kochanych, słówko o pracy nad książkami i własnej młodości.
Nie Jeżycjada, nie wielkie tomiszcze, pełne skrywanych sekretów.
Po prostu, uśmiech na zaledwie 150 stronach. Uśmiech, który w pewien sposób dodaje sił.

Evik | 2011-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Książka w pewnym sensie jest autobiografią pani Małgorzaty Musierowicz. W pewnym sensie - gdyż jak pisze pani Małgosia - "Nie napisałam prawdziwej Autobiografii, tylko opowiedziałam o Dobrych Ludziach, którzy naprawdę istnieją i istnieli, a którzy przesunęli się przez przydzielone mi pasmo, jak smugi światła".
Książka przybliża rodzinę pani M. Musierowicz - jej prababcię, babcię Weronikę, mamę Zofię.
Pani Małgosia wspomina także swoje młodzieńcze lata, swoich profesorów. Niektórzy z tych, którzy przewinęli się przez życie pani M. Musierowicz stali się pierwowzorem dla niektórych bohaterów Jeżycjady, np profesora Dmuchawca czy babci Aurelii Jedwabińskiej. Aby dowiedzieć się jacy - trzeba sięgnąć po książkę.

justynka777 | 2015-09-29
Przeczytana: 27 września 2015

Przepiękna historia rodziny Musierowicz, spisana jeszcze w czasie kiedy nie wiedziała, że jej wujek zostanie błogosławionym :) Na początku lekko chaotyczna, ale z biegiem czasu jest coraz łatwiej połapać się kto jest kim. Dołączam się również do osób, które uważają, że książka zawiera nieco zbyt mało informacji na temat autorki, ale jak sama pisze ta książka miała być tylko serio, a nie na poważnie.
Książka jest bardzo pokrzepiająca, i pełna ciepła. Musierowicz miała wspaniałą rodzinę i warto o tym przekonać się osobiście :)

Paulina | 2013-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2013

Małgorzatę Musierowicz uwielbiam!
To wielkie szczęście, że spotkała w swoim życiu tylu dobrych ludzi, o których opowiada w książce "Tym razem serio". Myślę jednak, że aby poznać tych ludzi musiała przyciągnąć ich uwagę sobą.
Cieszę się, że mogłam chociaż trochę dowiedzieć się o mojej kochanej autorce.
Przesłanie książki zrozumiałam: "Nikt nie jest dziełem wyłącznie samego siebie. Na to, kim jesteśmy i czegośmy dokonali, składa się suma świateł i suma cieni, którymi obdarzają nas wszyscy ludzie, przesuwający się przez naszą drogę".

Jula | 2012-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Jestem trochę zawiedziona, bo oczekiwałam, że Autorka więcej napisze o sobie, a większą część tej książki zajmuje opis jej rodziny.

Basia | 2014-12-16

Lektura obowiązkowa dla fanów Jeżycjady.

Rysia | 2014-12-28
Przeczytana: 2012 rok