Świat jest teatrem

Tłumaczenie: Olga Morańska
Cykl: Przygody Erasta Fandorina (tom 13)
Wydawnictwo: Świat Książki
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Весь мир театр
978-83-779-9572-3
Ag2S

Brawurowa, osadzona w Moskwie roku 1911, powieść kryminalna, gdzie w świecie teatru, namiętności są niezmiernie silne, ambicje wygórowane, motywy działań skomplikowane, rzeczywistość miesza sie z teatralną fikcją, a osoby wymyślone – z wielkimi rosyjskimi postaciami ze świata sceny tamtych czasów. Piękna aktorka Eliza Altairska-Lointaine, pierwsza od lat miłość Fandorina jest szykanowana, a...

Piękna aktorka Eliza Altairska-Lointaine, pierwsza od lat miłość Fandorina jest szykanowana, a mężczyźni z jej otoczenia zaczynają umierać w dziwny sposób. Ich samobójstwa to tylko pozory. Znakomitemu detektywowi śledztwo zleca sama wdowa po Czechowie…
Finezyjna intryga, barwny obraz epoki i… tekst sztuki, napisanej przez Fandorina, by zbliżyć sie do Elizy. Fandorin traci rozeznanie, co jest grą, a co prawdziwym życiem, kiedy aktorzy są sobą, a kiedy odgrywają role. Czy jego śledztwo pójdzie fałszywym tropem?

źródło opisu: Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/swiat-jest-teatrem-bori...»

PietroBosman | 2019-08-21

Zakochany Fandorin...akurat ostatnia, którą kończę serię przygód Erasta. Niedosyt.

Anna | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Porażka. Kompletna klapa. Parafrazując klasyka "przeczytałam, ale bez przyjemności"

Zakochany podstarzały Fandorin jest groteskowy.
Z Masy Akunin zrobił w tej częsci clowna.
Zakończenie cyrkowe.

Sama intryga nie byłaby nawet taka zła, gdyby nie kreacja Fandorina. Żal.pl

Jestem przekonana, że jeśli ktoś zaczął czytać Akunina od tej właśnie części, to więcej po niego nie sięgnie. Nie ma nic, absolutnie nic, czego można się uczepić. Akunin chyba Fandornia znielubił i postanowił go ośmieszyć.

Co za rozczarowanie...

jatymyoni | 2018-12-04
Przeczytana: grudzień 2018

Jest to moje pierwsze spotkanie z Akuninem. Lektura mnie rozbawiła, nie wiem czy to bardziej kryminał (trupów parę jest), czy melodramat. Według mnie Erast Fandorin ma większe ego niż Sherlock i Poirot razem wzięci, słucha wyłącznie siebie i zawsze wie lepiej. Do tego zakochany detektyw, to istna masakra. Interesujące jest tło powieści, Moskwa na początku wieku i świat teatru. Ciekawe i świetnie przedstawione są postacie, nawet te drugoplanowe i trzecioplanowe. Sam wątek kryminalny, czyli szykany i liczne zgony wokół głównej aktorki teatru jest intrygujący. Bawiła mnie filozofia Fandorina. Z przyjemnością wysłuchałam powieści w wykonaniu Krzysztofa Gosztyły. Ponieważ kiedyś dwie jego książki przyniosłam z biblioteki za darmo, lub za złotówkę, to z chęcią sięgnę po następną.
Naprawdę dobry kryminał, a przy tym inny. Gorąco polecam.

Nozomi | 2018-10-31

Mój trzeci ulubiony tom przygód Fandorina, po "Azazelu" i "Diamentowej karocy". Wątek romansowy nieirytujący, za to zabawny. Ciekawa intryga kryminalna. A do tego motywy japońskie.

ilo99 | 2018-10-19
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 19 października 2018

Główny bohater tego cyklu książek to irytujący swą doskonałością detektyw amator, Erast Fandorin. Pomimo pięćdziesięciu pięciu lat cieszy się kondycją i zdrowiem trzydziestolatka. Zna wschodnie sztuki walki, biegle włada językiem japońskim i świetnie zna kulturę i literaturę tego kraju. Znakomicie jeździ samochodem, interesuje się najnowszymi odkryciami z różnych dziedzin nauki np. oznaczanie grupy krwi, a jedną z jego licznych pasji jest nurkowanie głębinowe. Tuż po tym jak zaplanował swoje życie na najbliższe pięć lat, nieoczekiwanie się zakochuje w pięknej aktorce. Ten fakt sprawi wiele zamieszania w jego uporządkowanym życiu i śledztwie, które prowadzi. Akcja powieści rozgrywa się około roku 1910 w Rosji, a konkretnie w Moskwie. Autor dość dobrze odtwarza realia historyczne i uważny czytelnik może się sporo o ówczesnym świecie dowiedzieć, na przykład co to jest celadon. Celne i co ciekawsze nadal aktualne, są również niektóre myśli nurtujące głównego bohatera. Poniżej...

yoda79 | 2018-10-18

W 54

książek: 2019
Efemeryda | 2018-09-23
Przeczytana: 20 września 2018

Świat jest teatrem, aktorami ludzie pada w Jak wam się podoba Szekspira. Życie to wielka niewiadoma zdaje się mówić nam Akunin, nawiązując do angielskiego dramatopisarza. Dojrzały Fandorin ponownie znajduje miłość swego życia. Miłość o którą musi walczyć i która raczej nie zakończy się happy endem. Ambicja, zraniona duma, żądza władzy, wygodnictwo, dominacja i chęć podporządkowania sobie kochanej osoby, egoizm i nieliczenie się z innymi doprowadzają do przedsmaku tragedii.
To dopiero 2 książka o Eraście jaką przeczytałam, pierwsza to Azazel i na pewno nie jest to spodziewana historia kryminalna. Nie czuję się rozczarowana. Obserwowanie przełomu egzystencjonalnego też było ciekawe, a poza tym lubię, gdy bohatera przedstawia się z różnych stron. Już wiem, że Erast jest detektywem, teraz wiem, że i normalnym człowiekiem z rozterkami.

Bożena | 2018-05-25
Przeczytana: 24 maja 2018

Mnie tam się podobała. To dopiero druga powieść z cyklu o Eraście, którą przeczytałam. Wcześniej była to tylko "Śmierć Achillesa", więc mam spory przeskok w czasie. Stanowczo muszę uzupełnić znajomość serii.
Akunin nie zawodzi. Uwielbiam dystans z jakim traktuje Fandorina, a tym samym siebie i swoją twórczość. Oprócz intrygi kryminalnej, sercowych rozterek detektywa, wiedzy o teatrze i aktorach, autor przemyca sporo przemyśleń na różne tematy, o stosunku społeczeństwa rosyjskiego do władzy chociażby, układów w carskiej policji (czy tylko w carskiej?). Z niecierpliwością czekam na paczkę z kilkoma innymi tomami.

Barbakan | 2018-04-09
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Fandorin jak to Fandorin. Nadal szczęściarz, niewiasty ścielą się u stóp, japonizmy itd., itd.
Zmyłki, zwroty akcji.
Jak ktoś z tęsknotą myśli o czasach, w których kobiety są niezmiennie kobiece, mężczyźni - szczególnie Fandorin - niezmiennie szarmancko męscy, to polecam.
Mnie to trochę nudziło.
No i ta część jest przegadana.
Tyle dobrego, że autor trochę się z bohatera nabija...
Ocena 6 z sentymentu.

Tomasz Żylewicz | 2017-12-20

Lata lecą, ludzie się zmieniają, Fandorin też...tylko czy wewnętrznie przez kilka (już nie młodzieńczych) lat, można się aż tak zmienić?
Akunin przedstawia nam całkiem innego psychologicznie Fandorina. Wyegzaltowany, zamyślony egzystencjalnie....
Ta powieść nie jest zła, jest inna niż wcześniejsze. Może jakby zmieniono postać bohatera, a nie wnętrze bohatera - bardziej by mi przypadła do gustu, a tak pozostał mi pewien niesmak.
Szkoda.