Mecz

Wydawnictwo: Media Rodzina

Marzec 1938 roku. Niemcy zajmują Austrię, w Moskwie trwają procesy pokazowe, a Poznań żyje spotkaniem Warty z sowiecką drużyną z Charkowa. I tylko komisarz Zbigniew Kaczmarek nie ma głowy do sportu. Gdy w zakładach Cegielskiego zostaje zamordowany Walery Barszcz, śledczy zaczyna podejrzewać, że do Poznania zawitała cosa nostra. Aby odkryć tajemnicę denata i zapobiec dalszym śmierciom, musi przystąpić do meczu z mordercą. Meczu, który zaprowadzi go na stadion.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

almos | 2012-10-06
Przeczytana: 06 października 2012

Całkiem udana książka z popularnej ostatnio serii kryminałów retro. Tym razem rzecz jest o przedwojennym Poznaniu. Na początku rozwija się to dosyć sennie, i trochę za dużo tam wątków, ale z czasem nabiera tempa i werwy. Najbardziej podobała mi się postać komisarza Kaczmarka, gbura i choleryka, oraz obraz przedwojennego Poznania po którym książka prowadzi jak przewodnik. No i te wątki futbolowe, też bardzo fajne. No i stosunek przedwojennych Poznaniaków do Sowietów. Ma ta książka różne smaczki....

Marcin Napierała | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

Morderstwo w zakładach Cegielskiego, następne na Wildzie. Czy coś je łączy, dlaczego zabójca okalecza ciała? W tle przygotowania do meczu Warty Poznań. Wszystko to w przedwojennym Poznaniu. Zgrabnie wpleciona gwara. Ciekawe przeniesienie się do przeszłości i wędrowanie po poznańskich ulicach w poszukiwaniu zabójcy.

Bilbo | 2013-02-26
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 24 lutego 2013

Piotra Bojarskiego zapamiętałam jako autora powieści "Kryptonim Posen". Pamiętam, że nie była to powieść, która powaliła mnie na kolana. Teraz pojawiła się druga powieść tego autora - "Mecz". Mam słabość do powieści, których akcja rozgrywa się w Dwudziestoleciu Międzywojennym. A jeśli dodatkowo dzieje się w Poznaniu - tym bardziej odczuwam potrzebę przeczytania jej.
Muszę przyznać, że moje wrażenia po lekturze "Meczu" są zdecydowanie lepsze niż po przeczytaniu "Kryptonimu". Być może przyzwyczaiłam się do stylu Piotra Bojarskiego, a być może ta powieść jest lepsza? "Mecz" to sprawnie napisany kryminał, z szybką akcją i wieloma tajemnicami.
Zastanawia mnie tylko i szukam rozwiązania - gdzie w Poznaniu Dębcu są resztki stadionu?

lbadura | 2014-10-15
Przeczytana: 25 września 2014

W tym roku w krotkim czasie spedzilem az trzy weekendy w Poznaniu. Wczesniej jedynie w delegacji odwiedzilem to miasto i tak naprawde nie znalem tego miasta. To, ze blizej poznalem to miasto zmotywowalo mnie do przeczytania calej serii Bojarskiego "Kryptonim Posen".

Akcja ksiazki Mecz toczy sie w latach trzydziestych za czasow Drugiej Rzeczpospolitej. Autor w swietny sposob oddaje klimat tamtych czasow. Wstawki z gwara poznanska uwazam za dosc wartosciowe, za cos co dodatkowo wzbogaca ksiazke. Watek pilkarski jest fascynujacy. Mamy mozliwosc poznac to, ze Druga Rzeczpospolita miala swoja bogata tradycje pilkarska, o czym swiadcza wielkie kluby pilkarskie opisane w ksiazce, Warta oraz Kolejorz.

Czytajac ksiazke odnosze wrazeni, ze Druga Rzeczpospolita byla mimo wszystka ostoja wolnosci w tej czesci Europy. W drugiej polowie lat trzydziestych bylismy otoczeni mocarstwami w ktorych panowala surowa dyktatura. W swietny sposob opisany jest klimat przyjezdnej druzyny pilkarskiej ze...

Piotr | 2013-12-17

bardzo fajna rzecz :) szczególnie dla poznanczyka ;)

tesgaw | 2016-12-03

Kryminał w atmosferze roku 1938 w Poznaniu. Nieoczekiwanie wątek kryminalny sięga do historii obozu dla jeńców wojny z bolszewikami z 1920 roku, obozu założonego w Strzałkowie i mało znanych faktów z historii młodego państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Poznań w przededniu II wojny światowej, wizyta sowieckiej drużyny piłkarskiej w kapitalistycznym polskim mieście, sympatie sportowe i antypatie narodowościowe, w tym wszystkim trop prowadzący do działań polskiego wywiadu to lektura naprawdę ciekawa, także za sprawą trochę gruboskórnego komisarza Kaczmarka.Po lekturze Meczu chciałabym przeczytać kolejny tom cyklu zatytułowany Pętla.

michal-100 | 2014-01-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Posnania
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Chyba najlepsza (w sensie najprzyjemniejsza w czytaniu) książka pana Bojarskiego z komisarzem Kaczmarkiem w roli głównej. Typowy kryminał, z odpowiednio wartkim tempem akcji, z bardzo realistycznym oddaniem realiów końca II Rzeczpospolitej w poniemieckim Poznaniu. Szczerze polecam, nie tylko Poznanio-maniakom.

Zuzanna | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Książka interesująca, ale główny bohater (nadęty cham i narwaniec) jest dość męczący. Sztucznie brzmi też gęsto wprowadzana do powieści gwara poznańska. Pewnie gdyby nie znakomity lektor Krzysztof Gosztyła, to dałabym sobie spokój po kilkudziesięciu stronach.

Nina Grzejdziak | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Książka lekka, przyjemna. Z nutką kryminalną, wywołała u mnie emocje, głównie dlatego, że często przechadzam się rejonami, którymi chadzają bohaterowie książki.
Bardzo szybko się czyta i polecam, bo nie zmarnujecie swojego czasu.
Szczególnie mieszkańcom Poznania.

Darciatko | 2017-06-30

Lekki historyczny kryminał.
Druga część przygód komisarza Zbigniewa Kaczmarka.