Opowiadania nowojorskie

Seria: Nowy Kanon
Wydawnictwo: W.A.B.
The New York stories of Henry James

Dziewięć opowiadań. Różnorodne portrety ludzi i miasta: od cierpko humorystycznego Epizodu międzynarodowego, opisującego podróż dwóch młodych Anglików za ocean, po Niezły narożnik, którego bohater powraca do Nowego Jorku po trzydziestu trzech latach nieobecności, by spotkać swojego sobowtóra; od Johna Lennoxa w Historii pewnego arcydzieła, poznającego dzięki obrazowi prawdę o swojej narzeczonej, po odkrywającą swoją kobiecą tożsamość Catherine Sloper, bohaterkę Placu Waszyngtona - opowiadania, które wielu uważa za jedno ze szczytowych osiągnięć pisarza. Opowiadania nowojorskie to podróż ścieżkami pamięci po mieście, którego już nie ma, migawki robione na przestrzeni czterdziestu lat. James, mistrz detalu i półcienia, rejestruje tu grę przelotnych spojrzeń i drobnych gestów, kreśli subtelny obraz relacji międzyludzkich i jak zwykle okazuje się wirtuozem niedopowiedzeń.

SPIS RZECZY

źródło okładki: www.wab.com.pl

allison | 2016-04-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

"Opowiadania nowojorskie" czytałam sobie niespiesznie przez ostatni miesiąc, smakując tę prozę Jamesa i dozując sobie lekturę.

Jak to w przypadku zbiorów opowiadań bywa, jedne utwory okazały się lepsze, inne słabsze.
Za najbardziej udany i dojrzały utwór uważam "Plac Waszyngtona". Jest to opowiadanie najdłuższe i najciekawsze, ukazujące w pełni całą gamę uczuć, jakie towarzyszą bohaterom na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Emocje, ich analiza i refleksje to najczęstszy motyw opowiadań. Czasem wydawać się może, że i postacie, i narrator zbyt wnikliwie, niemal do bólu badają doznania i przeżycia, na tym jednak polega urok i siła twórczości Jamesa, którego nie bez kozery uważa się za ojca realizmu psychologicznego.

Inne częste motywy to - typowe dla całej twórczości pisarza - porównywanie kultury oraz mentalności europejskiej i amerykańskiej, a także rola pieniądz w życiu bohaterów. W większości opowiadań status materialny określa miejsce człowieka w społeczeństwie, a...

Marcin | 2015-06-04

Na książkę składa się kilka opowiadań, z których każde obdarzone jest na swój sposób unikalnym, niekiedy wręcz niepowtarzalnym klimatem, jak choćby w przypadku psychologicznego czy wręcz parapsychicznego motywu w "Niezłym narożniku". Prawdziwie jednak wyróżniają się te utwory, w których pobrzmiewają echa tradycyjnej powieści wiktoriańskiej, wzbogacone wszakże o nowoczesny już psychologizm. Moimi faworytami są zatem "Stałość Crawforda" i "Plac Waszyngtona". Pierwszy opowiada o zawiedzionej miłości, która wiedzie ku śmierci. Z pozoru nic bardziej przewidywalnego i błahego. Nie jest to jednak historia w duchu "Cierpień młodego Wertera". Crawforda dotyka bowiem miłość, która jest pułapką bez wyjścia. Jego psychika, a w rezultacie także i fizyczność, kurczą się i wypalają pod wpływem niszczącej potęgi instynktu. Jest to zarazem fascynująca historia o nieprzewidywalności i grozie życia, o tym jak łatwo zmienia ono swój bieg i jak próżną bywa nadzieja. "Plac Waszyngtona"...

PonuryDziadyga | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Właściwie spodziewałem się czegoś więcej. A dostałem 9 opowiadań, w większości traktujących o: dążeniu do narzeczeństwa, miłości, zazdrości, pieniądzach i zachwycaniu się kobiecą urodą. Może i sprawnie napisane, ale żeby się tym zachwycać? No nie.
Nie ma tu na szczęście mdłej pretensjonalności, sprawia to raczej wrażenie bardzo analitycznego podejścia. Panie ukazane są przeważnie jako wyjątkowo piękne, ale odznaczające się pustotą umysłu i serca laleczki- i tak właściwie mijają trzy pierwsze opowiadania.
„Epizod międzynarodowy” to humorystyczna opowiastka o zderzeniu się dwóch kultur i dwóch spojrzeń na kwestie min. podziałów społecznych.
Utwór ten wywołał ponoć niemałe zamieszanie, wielu Anglików poczuło się dotkniętych do żywego. Piekielnie przewrażliwieni musieli być ludzie końca XIX wieku, skoro bulwersowały ich takie drobne przytyki jak te zawarte w „Epizodzie..”.
W połowie „Opowiadań nowojorskich” mamy jeden z najsłynniejszych utworów Jamesa, czyli „Plac Waszyngtona”....

Joanna Topolska | 2015-04-05
Przeczytana: 30 marca 2015

Urokliwe opowiadania w eleganckim stylu, o paniach i panach ze sfer wyższych w powoli emancypujących się elitach amerykańskich (niektóre Panie już niemal wyzwolone, same wybierają mężów i inne takie szaleństwa).
Kilka opowiadań mnie ujęło, jedno absolutnie znudziło.
Na spokojny i zamglony wieczór - góra dwa!

Henry Rackham | 2013-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Już od dłuższego czasu chciałem dobrać się do twórczości Henry Jamesa, i spotykając w księgarni opowiadania tegoż autora pomyślałem, że jest to idealny sposób by zaspokoić swoje pragnienia, a jeszcze czarno białe zdjęcie z okładki: spacerujących panów w cylindrach po mieście Nowy York, dodatkowo zachęciło mnie do kupienia tej pozycji. Nie rozczarowałem się. Każde opowiadanie jest o miłości: niechcianej, pokutniczej, bohaterskiej, wymuszonej i każdej innej "zalanej" ironicznym, kpiarskim sosem. Bohaterowie są szlachetni i podli, mają swoje wady czy zalety, ale najważniejsze że są autentyczni Najbardziej podobało mi się opowiadanie "Stałość Crawforda" i "Impresje kuzynki. "Plac Waszyngtona" po raz już enty przekonał mnie, że NIGDY film nie odda całej złożoności charakteru bohaterów. Dopiero powieść uzmysławia czytelnikowi jakie uczucia targają postaciami z książki, a Henry James, jak rzadko kto potrafi przekazać te emocje w wiarygodny sposób

Przeczytana: 20 stycznia 2014

Nie poruszył mnie Henry James. O ile opowiadanie rozpoczynające zbiór - "Historia pewnego arcydzieła", w którym główny bohater zleca namalowanie portretu swej pięknej przyszłej małżonki i za jego sprawą poznaje prawdziwą naturę kobiety - przykuło moją uwagę niezwykłym pomysłem ("Portret Doriana Graya" Oscara Wilde'a powstał dopiero 23 lata później), o tyle każde kolejne interesowało mnie coraz mniej, bo było w zasadzie odbiciem poprzednika. Powtarzalność, pompatyczność i znudzenie. I do tego egzaltowany narrator.

"Opowiadania nowojorskie" pozwoliły mi poznać malarza portretów psychologicznych, który osadzał swoich bohaterów w mocno statycznych historiach, rozgrywających się w potraktowanym po macoszemu Nowym Jorku.

Zapraszam do zapoznania się z pełną recenzją:

Melocotón | 2013-11-14

Znakomita rzecz dla wielbicieli krótkich form. Opowiadania trzymają wysoki poziom, znakomita jest konstrukcja (wstęp, rozwinięcie i zakończenie jak od linijki), genialny Plac Waszyngtona, i pretensjonalny klimat tamtej epoki. Uwaga - Henry James jest pisarzem wymagającym CIERPLIWOŚCI. No i należy pamiętać, że jest to proza, hmmmm, PONURA.

MOWA-LITER | 2013-03-10

Opowiadania nowojorskie to kompilacja dziewięciu utworów, dla których tłem pozostaje dość mdła sceneria wielkiego miasta. Większość, jeśli nie wszystkie teksty, charakteryzuje uciążliwa monotematyczność : miłość, pieniądze, rozczarowanie i wyrzeczenie. Tylko jedno opowiadanie sprawia wrażenie nieco lepszego, przez co bardziej wyróżnia się spośród pozostałych – Plac Waszyngtona. Utwór ten, uznany za szczytowe osiągnięcie pisarza, opowiada historię o wzajemnych relacjach ojca i córki, jednak po raz kolejny, elementem warunkującym rozwój tejże relacji stało się kapryśne uczucie, jakim córka obdarzyła ubogiego chłopaka, oczywiście wbrew woli ojca.

Paradoksalnie, w Opowiadaniach nowojorskich brakuje obecności samego Nowego Jorku. Zapowiedzią tej obecności jest choćby wyjątkowo udana okładka oraz wyczerpująca i rzetelna przedmowa Colma Tóibína. W kilku pierwszych opowiadaniach Henry James konsekwentnie pozbywa się nowojorskiego tła, nie dopuszczając by akcja rozwiązała się w mieście....

Milena | 2018-04-03
Przeczytana: 31 marca 2018

Klasa próżniacza w rozkwicie - czyli opowiadania londyńsko-nowojorskie o miłościach, konwenansach, zasadach i innych mniej ważnych rzeczach u schyłku XIX wieku. Nie da się nie wspomnieć o samym sposobie pisania H. Jamesa - tak gładko płynie się przez tę jego prozę, że nie sposób się nie zachwycać literackimi umiejętnościami autora. Opisy, które chce się czytać, opowiadają o tamtych czasach bardzo kolorowo, można się nimi bardzo przyjemnie pozachwycać.

Taratak | 2016-05-26
Przeczytana: 21 maja 2016

Piszę na podstawie pięciu z dziewięciu opowiadań: bardzo podoba mi się osadzenie treści na typowo codziennych zdarzeniach, gestach i jak niepozornie budują relacje międzyludzkie, tylko jest to za bardzo wygładzone. Nawet postacie mające problemy z kontaktem z rzeczywistością (niewyleczony żołnierz, Crawford) dostosowują się gładko do konwenansów, używają salonowego języka. Opowiadania wydają się idealne na film kostiumowy w starym stylu (nieporadnie nazwę go ,,angielskim"). Pomimo tego wygładzenia czyta się zaskakująco szybko, a większość postaci jest zarysowane bardzo dobrze. Zwłaszcza najlepsze opowiadanie, ,,Plac Waszyngtona", gdzie dwie kompletnie różniące się osobowości chcąc dobra młodej dziewczyny postępują zupełnie inaczej prowadząc do mało szczęśliwego rozwiązania.