Zgłosuj na książki roku 2017

Uchwycić żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko

Tłumaczenie: Aleksander Baj
Wydawnictwo: DAS Polska Jolanta Baj, Element
Element : how finding your passion changes everything
978-83-929719-2-4
elmo

Uchwycić żywioł O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko to przełomowa książka o talencie, pasji i osobistym sukcesie autorstwa jednego z czołowych światowych myślicieli oraz mówców w dziedzinach kreatywności i innowacji. Żywioł to miejsce, w którym naturalny talent spotyka się z osobistą pasją. Kiedy ludzie odkrywają swój Żywioł, czują się najpełniej sobą, są w najwyższym stopniu zainspirowani i dokonują osiągnięć na najwyższym poziomie. Książka opiera się na historiach bardzo wielu ludzi, jak były Beatles Paul McCartney, aktorka Meg Ryan, reżyser Ridley Scott, pisarz Paulo Coelho, fizyk noblista Richard Feynman, biznesmen Richard Branson, twórca Simpsonów Matt Groening, raper Jay-Z i wielu innych, którzy dokonali najwyższych osiągnięć w najróżniejszych dziedzinach. Zgłębia zróżnicowanie ludzkiej inteligencji, siłę wyobraźni i kreatywności oraz znaczenie poświęcenia się naszym własnym zdolnościom. Ken Robinson ze zgryźliwym poczuciem humoru przygląda się warunkom, które umożliwiają nam znalezienie się w Żywiole oraz tym, które tłamszą tę możliwość. Mówi o tym, że wiek czy profesja nie stanowią przeszkody. Ukazuje absolutną konieczność rozwijania kreatywności i innowacji poprzez zmianę sposobu myślenia o wyobraźni i zasobach ludzkich. Książka ta stanowi także niezbędną strategię dla przemiany edukacji, biznesu i społeczności, by sprostać wyzwaniom życia i dokonywać osiągnięć w dwudziestym pierwszym wieku.

źródło opisu: DAS Polska Jolanta Baj/ Wydawnictwo Element/ Oddział 2012

źródło okładki: DAS Polska Jolanta Baj/ Wydawnictwo Element/ Oddział 2012

Dariusz Karbowiak | 2015-05-21
Przeczytana: 20 maja 2015

Życie każdego człowieka może być inspiracją dla innych. Czymże były opowieści nestorów rodów przy ogniskach w długie zimowe wieczory. Gawędy o bohaterach mitycznych i tych prawdziwych. Właśnie taki zestaw biografii zafundował nam m.in. Ken Robinson ukazując jak należy uchwycić żywioł.
Fakt, że większość przytoczonych przykładów dotyczy realizacji się poprzez sztuki artystyczne: muzyka, malarstwo, sport. Jednakże wskazuje także jak należy otworzyć siebie. Jeżeli nie lubimy swojej pracy to znaczy że nie będziemy efektywni wykonując określone zadania. Ważne jest aby być otwartym na ludzi, bo właśnie w ten sposób możemy spotkać się ze swoim mentorem, lub stać się mentorem kogoś. Ja miałem to szczęście i poprzez rozwijanie swej pasji do szachów spotkałem człowieka, który zmienił moje życie, nauczył mnie patrzeć nie tylko z pozycji mieszkańca gdzieś zagubionego miasteczka. Porównuję to, że rodzice nauczyli mnie chodzić, doprowadzili do jezdni, a Rysiek nauczył mnie zasad ruchu...

Aisling | 2016-11-22
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 22 listopada 2016

Ta książka okazała się nieco większym konkretem niż "Możesz uzdrowić swoje życie" (poprzednia pozycja, którą czytałam). Tłumaczyła różne zagadnienia zamiast próbować mnie w dosyć powierzchowny sposób przekonać jaka to wielce jestem wspaniała. Jeśli nie pomoże mi stworzyć podstaw, ten typ motywacji na mnie nie działa. Muszę najpierw zakotwiczyć siebie, znaleźć sobie niszę, a potem dopiero utwierdzać w pozytywnym myśleniu o mnie i życiu.
Dodatkowo przekonałam się, iż forma poradnika jest dla mnie zbyt oczywista, po prostu niezbyt komfortowa. Zostaję pozbawiona samodzielnego doszukiwania się. Oczywiście wszędzie jest miejsce na refleksję, ale jeśli mam do czynienia z poradnikiem, czuję się pozbawiona części 'zabawy'.

analogman | 2015-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2015

Po książce spodziewałem się więcej. Mianowicie, jakiegoś przełomu, zmianę (nawet w mikroskali)postrzegania świata. Znalazłem jedynie mnóstwo lania wody oraz brak szczegółów. Za pozytyw można uznać historie ludzi którzy "znależli żywioł", okolicznośći oraz początki wspinaczki na szczyt.

Osobiście kierowałbym się raczej hasłem Laski z "Chłopaki nie płaczą" oraz czekał na szczęście lub przypadek.

"W ogóle bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi, ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zaj******, ale to zaj****** ważne pytanie – co lubię w życiu robić. A potem zacznij to robić."

Nie polecam

julek | 2015-03-03
Przeczytana: styczeń 2015
mgonia | 2013-03-30
Przeczytana: 30 marca 2013

Ciekawe podejście do edukacji i rozwoju osobistego. Jeżeli chcecie zobaczyć próbkę to zachęcam do obejrzenia wystąpienia autora na konferencji TED. Łatwo się czyta i daje do myślenia. W jakim kierunku zmierza edukacja? Co zrobić żeby kochać to co się robi?
Inspirujące!

beautyandabook | 2015-02-27

Książkę poleciła mi nowa znajoma, która dowiedziała się, że borykam się z problemami na studiach, szukam własnej drogi, itd. Miała nadzieję, że zmieni ona moje życie i odnajdę pasję. Gorąco mi tę książkę polecała. Niestety, co chwila podczas lektury miałam ochotę westchnąć "thank you, Mr Obvious". Autor porusza temat systemu edukacji, a raczej potrzeby jej pilnej reformy w Stanach. Odnosi się do programu "No Child Left Behind". Oczywiście, fundamentem książki są historie znanych ludzi, których często szkoła zawodziła i zniechęcała. Swój żywioł zazwyczaj odnajdywali w sobie przypadkiem. Książkę można streścić w kilku zdaniach. Szkoda, że podane historie odkrywania pasji odnoszą się najczęściej jedynie do takich dziedzin jak muzyka, malarstwo, muzyka, pisarstwo, muzyka, taniec, ekonomia i... no może jeszcze trochę muzyki. Ważna jest rola mentora. Ważne jest otoczenie. Są różne rodzaje inteligencji. Każdy jest inny. Wow. Moją uwagę na chwilę przykuła historia testów IQ. Boję się, że...

Kado | 2013-05-05

Gdybym miała jednym słowem określić tę książkę powiedziałabym: inspirująca. Inspirująca do działania, do zmian, do szukania własnych talentów i pasji. Czy warto coś zmieniać, poszukiwać swojego miejsca? Ken Robinson, jeden z czołowych myślicieli oraz mówców w dziedzinie kreatywności i innowacji, udowadnia, że warto. W sposób bardzo prosty, a tym samym prawdziwy, opowiada historie znanych ludzi, m.in. byłego Beatelesa Paul'a McCartney'a, aktorki Meg Ryan, reżysera Ridley'a Scott'a, których życie wywróciło się do góry nogami po tym jak odnaleźli swój "żywioł". Nie jest to żaden poradnik, jest to mały "drogowskaz".

wmiędzyczasie | 2017-03-14
Przeczytana: 2015 rok

Od zawsze bardziej niż rozbudowane, lecz nierzeczywiste fabuły, interesowały mnie po prostu autentyczne historie. Może właśnie dlatego tak bardzo przypadła mi do gustu książka "Uchwycić Żywioł". To wielowątkowa opowieść pełna ciekawych - wręcz przewrotnych - historii znanych ludzi oraz zabawnych anegdot. Barwnym język Kena sprawia, że lekturze towarzyszy już nie tylko refleksja nad kreatywnością i pasją, ale także szczery uśmiech.

"Odnalezienie Żywiołu w sobie jest niezbędne, by odkryć, co tak naprawdę potrafisz zrobić i kim właściwie jesteś"

edmund | 2013-01-08
Przeczytana: 2012 rok

Kapitalna. Moim zdaniem nie bez powodu została bestsellerem. Jeśli widzieliście prelekcję Kena Robinsona, to książka na pewno nie pozostanie w tyle i też zrobi wrażenie.

Ta książka naprawdę motywuje do przyjrzenia się sobie i swoim uzdolnieniom i pokazuje, dlaczego w dzisiejszych czasach, kiedy świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, skupienie się na swoich naturalnych zdolnościach jest takie ważne. To jedna z tych książek, które pomogły mi obrać kierunek. Bardzo inspirująca.

marciocha | 2013-09-06
Przeczytana: 05 września 2013

to lektura obowiązkowa o poszukiwaniu naszego przeznaczenia, rzeczy do której jesteśmy stworzeni. Ken Robinson przytacza wiele ciekawych anegdod o znanych osobach i pokazjuje, co sprawiło, że trafiły one na swój żywioł. Polecam szczególnie rodzicom, dla których ważne jest rozwijanie pasji u swoich dzieci ;)