The Element. How Finding Your Passion Changes Everything

Okładka książki The Element. How Finding Your Passion Changes Everything Ken Robinson
Okładka książki The Element. How Finding Your Passion Changes Everything
Ken Robinson Wydawnictwo: Penguin Books poradniki
poradniki
Penguin Books
2010-01-07
2010-01-07
psychologia pasja

Okładka książki Psy. Praktyka kliniczna Tim Hutchinson, Ken Robinson
Psy. Praktyka ... Tim Hutchinson, Ken...
Okładka książki Odkryj swój Żywioł Lou Aronica, Ken Robinson
Odkryj swój Ży... Lou Aronica, Ken Ro...

Długo czytałam tę książkę, ponieważ momentami niektóre opisy wydawały mi się przydługawe, ale były tez naprawdę ciekawe i inspirujące historie

Fajna, dająca nadzieję dla tych, którzy nadal szukają swojego miejsca w świecie. Autor opisuje historie różnych ludzi, także tych znanych, jak doszli do tego kim chcą być w życiu i czym te osoby się kierowały. Polecam

Spodziewałem się czegoś innego. Pasja w życiu to piękny temat. Można z tego zrobić poradnik, motywator, cokolwiek, co pomoże wypalonym zjadaczom chleba zobaczyć, że nie wszystko jeszcze w ich życiu skończone. Że jest nadzieja na lepsze, twórcze, pełne pozytywnej energii i pasji właśnie życie. A tu klops. Jakieś przydługawe teksty o systemie edukacji, kawałki życiorysów. Książka mnie rozczarowała i była po prostu nudnawa. Wstyd przyznać, ale nie dałem rady skończyć i w połowie odpuściłem.

+ Jedna z nielicznych książek poświęconych tematyce poszukiwania pasji
+ książka odpowiada na pytanie dlaczego warto szukać pasji i jak ona zmienia życie
+ na każdy „zły przykład” jest też podana masa dobrych (patrz szkolnictwo)
- nie znajdziemy tu żadnych wskazówek jak znaleźć pasję
- liczne powtórzenia, książka zbyt długa (Konretnego materiału jest właściwie na porządny kilkunastostronicowy artykuł),w efekcie nie wciąga

+ Jedna z nielicznych książek poświęconych tematyce poszukiwania pasji
+ na każdy „zły przykład” jest też podana masa dobrych (patrz szkolnictwo)
- nie znajdziemy tu żadnych wskazówek jak znaleźć pasję

Pierdy

Pierdy

Ken Robinson to uznany pisarz, mówca i doradca, jest liderem w dziedzinie rozwoju kreatywności, innowacyjności i zasobów ludzkich.
Znany głównie ze swojego występu na konferecji TED "jak szkoły zabijają kreatywność"

W swojej już kolejnej książce opisuję nam dosyć ogólnie jak wygląda system edukacji na całym świecie i co się dzieję z ludźmi, kiedy wszystko się sprowadza do standaryzacji. Mamy tutaj historię ludzi, którzy nie za bardzo lubili szkołę i edukację a pomimo tego osiągnęli niesamowity sukces.

Mówię tutaj o takich osobach jak George Harrison, Jay-Z czy Paolo Coehlo.
To jest raptem kawałek tego co czeka nas w tej książce.

Cała pozycja składa się z około 250 stron i czasem to jest zwykłe lanie wody ale w większości jest to merytoryczna wiedza i cenne informacje.
Jakby ktoś był jeszcze zainteresowany tematyką edukacji publicznej i co się z tym niedobrego wiąże polecam pana Friedmana i Rothbarda.

Od zawsze bardziej niż rozbudowane, lecz nierzeczywiste fabuły, interesowały mnie po prostu autentyczne historie. Może właśnie dlatego tak bardzo przypadła mi do gustu książka "Uchwycić Żywioł". To wielowątkowa opowieść pełna ciekawych - wręcz przewrotnych - historii znanych ludzi oraz zabawnych anegdot. Barwnym język Kena sprawia, że lekturze towarzyszy już nie tylko refleksja nad kreatywnością i pasją, ale także szczery uśmiech.

"Odnalezienie Żywiołu w sobie jest niezbędne, by odkryć, co tak naprawdę potrafisz zrobić i kim właściwie jesteś"

połowa inspirująca, połowa o błędach w systemie edukacji

połowa inspirująca, połowa o błędach w systemie edukacji

Ciekawe historie ludzi, którzy odkryli swoją pasję, powołanie czy inaczej mówiąc żywioł. Nie jest to poradnik i nie należy się spodziewać, że w jakikolwiek sposób pokaże jak odkryć swój własny żywioł. Jest jednak dobrym wstępem do innego spojrzenia na rozwój własny i edukację.

Życie każdego człowieka może być inspiracją dla innych. Czymże były opowieści nestorów rodów przy ogniskach w długie zimowe wieczory. Gawędy o bohaterach mitycznych i tych prawdziwych. Właśnie taki zestaw biografii zafundował nam m.in. Ken Robinson ukazując jak należy uchwycić żywioł.
Fakt, że większość przytoczonych przykładów dotyczy realizacji się poprzez sztuki artystyczne: muzyka, malarstwo, sport. Jednakże wskazuje także jak należy otworzyć siebie. Jeżeli nie lubimy swojej pracy to znaczy że nie będziemy efektywni wykonując określone zadania. Ważne jest aby być otwartym na ludzi, bo właśnie w ten sposób możemy spotkać się ze swoim mentorem, lub stać się mentorem kogoś. Ja miałem to szczęście i poprzez rozwijanie swej pasji do szachów spotkałem człowieka, który zmienił moje życie, nauczył mnie patrzeć nie tylko z pozycji mieszkańca gdzieś zagubionego miasteczka. Porównuję to, że rodzice nauczyli mnie chodzić, doprowadzili do jezdni, a Rysiek nauczył mnie zasad ruchu drogowego. „Mentorzy pojawiają się często w życiu ludzi we właściwym czasie.” Tylko trzeba być też gotowym aby ich zrozumieć. Ponieważ: „Jednym ze sposobów otwarcia się na nowe okazje jest podjęcie świadomego wysiłku, by inaczej spojrzeć na codzienne sytuacje. Pozwoli nam to zobaczyć świat jako miejsce pełne możliwości oraz skorzystać z niektórych z nich.” Osobiście uważam, że nie należy zamykać się w związku z tym na wszelkie nowości. Tym bardziej, że postęp w technice i sposobie przekazywania informacji osiągnął poziom niespotykany do tej pory w historii. Dlatego też należy zmienić podejście do sposobu uczenia uczniów w szkołach. Szkoły jako miejsce kształcenia przyszłych kadr korporacji, pozbawiają kreatywnego myślenia ucznia. W książce można znaleźć kilka przykładów jak zrobić to inaczej. Na wszystko jest czas, zawsze słyszę o starcach i młodych i nie chodzi tu o spojrzenie w metrykę. Jeszcze jeden cytat z książki na koniec. Aleksander Sołżenicyn powiedział: „Jeśli chcesz zmienić świat to od kogo zaczniesz, od siebie czy innych? Wierzę, że jeśli zaczniemy od siebie, zrobimy to, co powinniśmy zrobić i staniemy się najlepszymi osobami, jakimi potrafimy być, będziemy mieć znacznie większą szansę zmiany świata na lepsze.”
Nie jest to książka, która rości sobie prawo do poradnika rozwiązującego wszelkie problemy. Zresztą Ken Robincon nawet nie stara się w swoich wykładach być kimś w rodzaju guru. Książka może natomiast być inspiracją dla wielu, a szczególnie nauczycieli. Musimy wiedzieć, że około 80% przyszłych pierwszoklasistów, będzie wykonywać zawody, których nazw dzisiaj nie wymyśliliśmy. Dlatego też „Uchwyćmy żywioł” póki czas. POLECAM

• Rozwój osobisty

Ken Robinson Uchwycić żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko Zobacz więcej