6 filarów poczucia własnej wartości

Tłumaczenie: Hanna Dąbrowska
Wydawnictwo: JK
The Six Pillars of Self-Esteem

Sześć filarów poczucie własnej wartości: - Praktyka świadomego życia - Praktyka samoakceptacji - Praktyka odpowiedzialności za siebie - Praktyka asertywności - Praktyka życia celowego - Praktyka integralności osobistej Książka ta udziela odpowiedzi na te cztery ważkie pytania. - Czym jest samoocena? - Dlaczego jest wazna? - Co można zrobić, aby podnieść jej poziom? - Jaką rolę pełnią...

Sześć filarów poczucie własnej wartości:
- Praktyka świadomego życia
- Praktyka samoakceptacji
- Praktyka odpowiedzialności za siebie
- Praktyka asertywności
- Praktyka życia celowego
- Praktyka integralności osobistej

Książka ta udziela odpowiedzi na te cztery ważkie pytania.
- Czym jest samoocena?
- Dlaczego jest wazna?
- Co można zrobić, aby podnieść jej poziom?
- Jaką rolę pełnią inni w jej kształtowaniu?

Kwestia samooceny nazywanej też poczuciem własnej wartości stała się w ostatnich latach tematem modnym w najlepszym tego słowa znaczeniu. Smutna prawda o powszechnym braku zdrowej samooceny wydobywana jest na światło dzienne z ogromną siłą. Nathaniel Branden należy do ścisłego grona prekursorów wiedzy o samoocenie i uzdrawianiu, zaś „Sześć filarów poczucia własnej wartości” to swoista suma jego wcześniejszych doświadczeń i publikacji.

Ewa | 2014-07-07
Przeczytana: 01 lipca 2014

Książka ta „jest wezwaniem do walki, przełożonym na język psychologii”. No właśnie. Gdybym studiowała pedagogikę lub psychologię itp. to na pewno bym bardziej zagłębiła się w lekturę. Może wiele pojęć byłoby jaśniejszych. Nie mniej jednak, gdy mamy potrzebę możemy do niej zajrzeć choćby dla krótkich ćwiczeń by uświadomić sobie czy to, co robimy lub odczuwamy jest właściwe i odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego tak się dzieje, czy akceptuję samego siebie nawet gdy nie lubię pewnych swoich cech.
Autor porusza tematy aktualne w naszym życiu typowe dla różnych stref zawodowych. Nie omieszka przedstawić też przykłady ze swojego życia osobistego.
Swoją książkę, jak tytuł wskazuje, dzieli m.in. na 6 filarów poczucia własnej wartości:
- świadome życie,
- samoakceptacja,
- odpowiedzialność za siebie,
- asertywność,
- życie celowe,
- prawość,
N. Branden mówi w jaki sposób powinniśmy żyć, aby nie utracić poczucia własnej wartości, zaakceptować samego siebie, by móc bez lęków realizować...

Zuba | 2013-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Pierwsza połowa książki dość konkretna, choć pisana z amerykańską manierą świeckiego kaznodziei. Dla mnie cenna, bo zmusiła do zastanowienia się nad paroma ważnym kwestiami. Mierzi mnie maniera poradnikowa, żeby ważne myśli powtarzać, wyodrębniać z testu, jakby czytelnik był zbyt głupi, żeby się połapać. Trochę ponarzekałam, ale teraz zacznę żyć bardziej świadomie. Serio.

monweg | 2014-07-13
Przeczytana: 10 lipca 2014

Ze wszystkich sądów, które formułujemy w życiu, żaden nie jest tak ważny jak sąd o sobie samym.

Książka Brandena jest podzielona na trzy części: Poczucie własnej wartości – podstawowe zasady; Wewnętrzne źródła poczucia własnej wartości; Czynniki zewnętrzne – ja i inni. Odpowiada na pytania: czym jest poczucie własnej wartości?; co można zrobić, aby podnieść jego poziom?; jaką rolę w jego kształtowaniu pełnią inni ludzie?

W systemie wartości człowieka nie ma nic ważniejszego – bardziej decydującego o jego rozwoju psychicznym i motywacjach – niż szacunek, którym darzy on samego siebie.

Dowiadujemy się, że rola poczucia własnej wartości jest nieoceniona i oddziałuje na nas nawet wtedy, kiedy nie chcemy na ten temat nic wiedzieć. W pełni zrealizowana samoocena daje nam poczucie pewności, że umiemy sprostać wymaganiom i wyzwaniom. Najprostszą weryfikacją samooceny jest zaobserwowanie jak inni na nas reagują. Do sukcesu trzeba dojrzeć. Budować go od fundamentów, zacząć od podstaw,...

Maciej Korpuliński | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Do tej pory nie prowadziłem zbyt świadomego życia, po tej książce tak jakby wszystko się zmieniło.Pokazany jest tu przekrój własnego Ja. Wiele czynników w ludzkim postępowaniu można jeszcze zmienić. Co z tego ,że pewne schematy z dzieciństwa mogą nam ciążyć. Ciekawie w tej książce ukazany jest rys historyczny ,jak na przestrzeni lat się on zmieniał. Kiedyś społeczeństwie nie była wymagana wysoka samoocena.Poczucie własnej wartości schodziło na drugi plan,w epoce informacyjnej w jakiej żyjemy jest to bardzo potrzebne.

Wojciech | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Wiele już miejsc przeszukałem w poszukiwaniu fundamentów rozwoju osobistego. Czegoś co jest ukryte głęboko, co kształtowało nas przez lata i co warunkuje nasze zachowania w życiu. Wydaje mi się, że ta książka może być tym rdzeniem rozwoju. Autor dzięki swojemu doświadczeniu potrafi wskazać obszary życia człowieka, które kształtują jego poczucie wartości. Całość przedstawia w odniesieniu do środowisk, które nas ukształtowały.Większość książek przedstawia teorię i na tym się kończy. A tutaj autor poszedł krok dalej. Na końcu podsumowuje swoje rozważania, dając czytelnikowi możliwość zrobienia programu kształtowania poczucia własnej wartości.Czy Ty też zaczniesz żyć świadomie dzięki tej książce?

Yasmine | 2016-03-09
Przeczytana: 10 lutego 2016

Poczucie własnej wartości jest jedną z niewielu rzeczy, które trudno zanegować. Oczywiście można mieć je wysokie lub niskie, ale zawsze - jakieś. Każdy posiada jakiś obraz samego siebie. Książka Nathaniela Brandena udowadnia, jak olbrzymią wartość ma ten obraz, jak często jest on budowany niewłaściwie, oraz co można zrobić, by go poprawić, w jaki sposób z nim pracować.

KamiKamka | 2015-04-08
Na półkach: Posiadam, Chcę przeczytać
TeklaR | 2013-08-11
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Najlepsza książka psychologiczna jaką czytałam. Jej główną zaletą jest to, że można przełożyć zawarte w niej tezy na rzeczywistość.
Autor proponuje konkretne ćwiczenia i działania, które mogą pomóc nam we wzmacnianiu poczucia własnej wartości. Polecam każdemu

Robert | 2015-12-28
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Przeczytałem raptem 4 książki w tematyce psychologii. Ta książka była dla mnie rewolucyjna. Wiele zmieniła w moim życiu. Zawiera wiele prawd o których nie miałem pojęcia. Świetna książka dla ludzi z niską samooceną.

Marta B | 2011-07-20
Przeczytana: 16 sierpnia 2006

Książka, której nie da się przeczytać biernie, jeśli ktoś chce z niej coś wynieść, ale osobiście nie uznałam tych rad za szczególnie przydatne.