Na ustach grzechu

Okładka książki Na ustach grzechu
Magdalena Samozwaniec Wydawnictwo: Replika literatura piękna
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2012-10-02
Data 1. wyd. pol.:
1947-01-01
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376741994
Tagi:
satyra polska
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
388 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
765
48

Na półkach:

Magdalena Samozwaniec wywodzi się z rodziny w której właściwie każdy członek spełniał się w roli artysty. Wnuczka Juliusza Kossaka, córka Wojciecha Kossaka, siostra Jerzego Kossaka i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej. Takie geny i bogata rodzinna tradycja zobowiązują. Zatem i Magdalena Samozwaniec, de domo Kossak, podjęła się próby zaistnienia w literaturze. Próba ta okazała się początkiem pisarskiej kariery, mimo iż na początku nie sądzono, że autorka odniesie sukces.

Jej pierwsza powieść - "Na ustach grzechu" wydana została w 1922 roku w Krakowie. Podtytuł owej książki brzmi: "powieść z życia wyższych sfer towarzyskich". Niewątpliwie Magdalena Kossak była osobą, która w tychże sferach się obracała. Dobre oko obserwatora, cięty język i doskonałe poczucie humoru pozwoliły jej w swej powieści stworzyć absurdalny i niezwykle zabawny świat socjety. Autorka wyśmiewa przywary polskich wyższych sfer, naigrawa się z mentalności panien i kawalerów, którzy w życiu kierują się jedynie zasadą własnego dobra.

"Na ustach grzechu" to parodia niezwykle popularnej "Trędowatej" Heleny Mniszkówny. Co ciekawe okazuje się, że w roku 1909, kiedy owa "Trędowata" została wydana przez samego "Gebethnera i Wolffa" sprzedaż była tak wysoka, że jedynie "Quo Vadis" może się z nią równać pod względem nakładu. Prus, Żeromski i inni wielcy pisarze nie pobili sukcesu Heleny Mniszek.Paradoks! Magdalena Samozwaniec "urzeczona" ową lekturą, postanowiła nadać jej zabawnego kształtu i wyśmienicie ją sparodiowała.

Przyznam, że dawno żadna książka nie ubawiła mnie tak mocno. Były fragmenty przy których po moich policzkach płynęły łzy ze śmiechu, a rozchichotany brzuch zaczynał boleć.
"Na ustach grzechu" należy czytać dokładnie, słowo po słowie, ciesząc się kunsztem zestawień wyrazowych, porównań, metafor. Pisarka poza ogólnym obrazem elit naśmiewa się także często z jakże popularnych w naszym społeczeństwie wtrętów z języka francuskiego. Jak widać wyśmiewanie od dawien dawna (między innymi przez Krasickiego) makaronizmów nic nie zmieniło w myśleniu społeczeństwa i w dwudziestoleciu międzywojennym kwestia ta nadal istnieje i podlega kpinom i żartom.

Nie jest to dzieło najwyższych lotów, ale warto je przeczytać z uwagi na kąśliwe uwagi autorki, przezabawny obraz XX-wiecznego społeczeństwa i ze względu na bardzo trafną przedmowę autorstwa Jerzego Waldorffa.

Magdalena Samozwaniec wywodzi się z rodziny w której właściwie każdy członek spełniał się w roli artysty. Wnuczka Juliusza Kossaka, córka Wojciecha Kossaka, siostra Jerzego Kossaka i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej. Takie geny i bogata rodzinna tradycja zobowiązują. Zatem i Magdalena Samozwaniec, de domo Kossak, podjęła się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    555
  • Chcę przeczytać
    236
  • Posiadam
    111
  • Ulubione
    13
  • Literatura polska
    10
  • Chcę w prezencie
    6
  • 2013
    6
  • 2018
    6
  • 2014
    5
  • Teraz czytam
    4

Cytaty

Więcej
Magdalena Samozwaniec Na ustach grzechu Zobacz więcej
Magdalena Samozwaniec Na ustach grzechu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także