Fortunne i niefortunne przypadki sławetnej Moll Flanders...

Tłumaczenie: Krystyna Tarnowska
Seria: Biblioteka Klasyki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Fortunes and Misfortunes of the Famous Moll Flanders
klasyka

Inne wydania

Historia siedemnastowiecznej złodziejki urodzonej w straszliwym więzieniu w Newgate, kierującej się w życiu pragmatyzmem, a niezbyt dbałej o zasady etyki. Powieść o Moll Flander miejscami oscyluje na granicy prawdopodobieństwa, ale zawiera również fragmenty wyraźnie prawdziwe, wręcz dokumentalne. Stworzona przez autora powieść osadzona jest bardzo precyzyjnie w realiach londyńskiego marginesu społecznego pierwszych dziesięcioleci osiemnastego stulecia, w środowisku złodziei, ladacznic i rzezimieszków, żyjących w nieustannym strachu przed szubienicą czy zesłaniem

utracjusz | 2016-04-16

Wykład o zgubnych skutkach rozpusty przeplatany historiami nierzadko przeczącymi tezie wykładu. Napisany w sposób beznamiętny, przesadnie prosty i nie zawsze konsekwentny. Trochę przypomina pouczenia udzielane przez przedszkolankę swoim podopiecznym, choć dotyczy to akurat języka i dydaktyzmu, nie mocno perwersyjnych treści. W tym właśnie jednak rzecz, że nawet perwersyjne treści nie poruszają duszy ani innych narządów, a przecież coś jednak poruszać powinny.
Blisko trzysta lat temu z pewnością wprowadziła „Moll Flanders” do literatury nowe elementy, dziś zupełnie się nie broni, nie tylko dlatego, że powieść jako gatunek przeszła od tego czasu długą i zakręconą drogę, bo tego, że nawet w osiemnastym wieku można było pisać prozę zajmującą i dowcipną, skutecznie dowiedli Sterne czy nawet Fielding. Tymczasem, choć „Moll Flanders” jako powieść łotrzykowska powinna charakteryzować się wartką akcją i humorem, gubi się w płaskim moralizatorstwie i monotonnej narracji.
Dziś nie trzeba też...

lolipop13 | 2014-12-27
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Książka Daniela Defoe zyskała moją sympatię już samym tytułem zajmującym całą niemal stronę tytułową i streszczający losy Moll Flanders. Defoe jest kojarzony przede wszystkim z „Przypadkami Robinsona Crusoe” i to w wersji spreparowanej dla dzieci. Książka o Moll ma zupełnie innego bohatera niż zmagający się z przeciwnościami losu i naturą rozbitek. Główną bohaterką jest kobieta przedstawiająca się jako Moll Flanders. Na świat przyszła w więzieniu Newgate jako córka skazanej złodziejki. Wychowywana w społecznej placówce pragnie zostać damą, co dla niej oznacza tyle, żeby żyć dostatnio i niezależnie z środków, na które sama zapracowała.

Bohaterka opowiada swoje losy ku przestrodze czytelników. Jej życie bogate jest w niespodziewane zwroty akcji, np. ślub z dżentelmenem, który okazuje się być jej bratem (i nie jest to spojler, bo autor zdradza to zajście już na stronie tytułowej). Defoe w biografii powieściowej Moll zawarł historie, które sam usłyszał w czasie pobytu w więzieniu...

Grażyna | 2014-02-18
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Jeanpaul | 2011-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Książkę zalicza się do klasyki literatury światowej, a jak to często bywa z klasyką nie jest to literatura lekka, łatwa i przyjemna. Powieść uznaje się za tzw. łotrzykowską, hultajską i jak przystało na ten typ główna bohaterka przeżywa wiele niewiarygodnych przygód podczas swego burzliwego życia. Na podstawie książki nakręcono film, który ogląda się całkiem przyjemnie i z wypiekami na twarzy (sceny erotyczne), natomiast czytając samą książkę czułem się trochę znużony i zmęczony, ale dzielnie przebrnąłem całą do końca.
Książka z całą pewnością warta polecenia, choć trzeba być akurat w nastroju do czytania literatury nieco cięższej, wiadomo - klasyka.

AlicjaC | 2015-04-17

Piękna, wciągająca opowieść o losach czarno-białej bohaterki. Moll to kobieta, która nie daje się uwięzić w stereotypach i regułach społeczeństwa 18 wiecznego. Wiecznie ucieka, poszukuje, oszukuje. Wspaniała bohaterka i wspaniała, wartka akcja.

jasmina | 2012-08-21

Klasyczny romans łotrzykowski, ja takie lubię, więc przymknęłam oko na niedociągnięcia kompozycyjne, ale te można autorowi wybaczyć - powieść jako gatunek w XVIII wieku dopiero się kształtowała.

Akcja dynamiczna i często nieprawdopodobna, lecz taki też jej urok. Jak dla mnie super!

Dagmara | 2013-01-25
Na półkach: 2009, Przeczytane
Przeczytana: luty 2009

Ciekawe doświadczenie pod względem narracyjnym. Irytowała mnie, wciągała, nie żałuję że przeczytałam.

Tohverus | 2016-10-02
Na półkach: 2016, Przeczytane