Fortunne i niefortunne przypadki sławetnej Moll Flanders...

Tłumaczenie: Krystyna Tarnowska
Seria: Biblioteka Klasyki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Fortunes and Misfortunes of the Famous Moll Flanders
klasyka

Inne wydania

Historia siedemnastowiecznej złodziejki urodzonej w straszliwym więzieniu w Newgate, kierującej się w życiu pragmatyzmem, a niezbyt dbałej o zasady etyki. Powieść o Moll Flander miejscami oscyluje na granicy prawdopodobieństwa, ale zawiera również fragmenty wyraźnie prawdziwe, wręcz dokumentalne. Stworzona przez autora powieść osadzona jest bardzo precyzyjnie w realiach londyńskiego marginesu społecznego pierwszych dziesięcioleci osiemnastego stulecia, w środowisku złodziei, ladacznic i rzezimieszków, żyjących w nieustannym strachu przed szubienicą czy zesłaniem

utracjusz | 2016-04-16

Wykład o zgubnych skutkach rozpusty przeplatany historiami nierzadko przeczącymi tezie wykładu. Napisany w sposób beznamiętny, przesadnie prosty i nie zawsze konsekwentny. Trochę przypomina pouczenia udzielane przez przedszkolankę swoim podopiecznym, choć dotyczy to akurat języka i dydaktyzmu, nie mocno perwersyjnych treści. W tym właśnie jednak rzecz, że nawet perwersyjne treści nie poruszają duszy ani innych narządów, a przecież coś jednak poruszać powinny.
Blisko trzysta lat temu z pewnością wprowadziła „Moll Flanders” do literatury nowe elementy, dziś zupełnie się nie broni, nie tylko dlatego, że powieść jako gatunek przeszła od tego czasu długą i zakręconą drogę, bo tego, że nawet w osiemnastym wieku można było pisać prozę zajmującą i dowcipną, skutecznie dowiedli Sterne czy nawet Fielding. Tymczasem, choć „Moll Flanders” jako powieść łotrzykowska powinna charakteryzować się wartką akcją i humorem, gubi się w płaskim moralizatorstwie i monotonnej narracji.
Dziś nie trzeba też...

lolipop13 | 2014-12-27
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Książka Daniela Defoe zyskała moją sympatię już samym tytułem zajmującym całą niemal stronę tytułową i streszczający losy Moll Flanders. Defoe jest kojarzony przede wszystkim z „Przypadkami Robinsona Crusoe” i to w wersji spreparowanej dla dzieci. Książka o Moll ma zupełnie innego bohatera niż zmagający się z przeciwnościami losu i naturą rozbitek. Główną bohaterką jest kobieta przedstawiająca się jako Moll Flanders. Na świat przyszła w więzieniu Newgate jako córka skazanej złodziejki. Wychowywana w społecznej placówce pragnie zostać damą, co dla niej oznacza tyle, żeby żyć dostatnio i niezależnie z środków, na które sama zapracowała.

Bohaterka opowiada swoje losy ku przestrodze czytelników. Jej życie bogate jest w niespodziewane zwroty akcji, np. ślub z dżentelmenem, który okazuje się być jej bratem (i nie jest to spojler, bo autor zdradza to zajście już na stronie tytułowej). Defoe w biografii powieściowej Moll zawarł historie, które sam usłyszał w czasie pobytu w więzieniu...

Grażyna | 2014-02-18
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

AlicjaC | 2015-04-17

Piękna, wciągająca opowieść o losach czarno-białej bohaterki. Moll to kobieta, która nie daje się uwięzić w stereotypach i regułach społeczeństwa 18 wiecznego. Wiecznie ucieka, poszukuje, oszukuje. Wspaniała bohaterka i wspaniała, wartka akcja.

Jeanpaul | 2011-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Książkę zalicza się do klasyki literatury światowej, a jak to często bywa z klasyką nie jest to literatura lekka, łatwa i przyjemna. Powieść uznaje się za tzw. łotrzykowską, hultajską i jak przystało na ten typ główna bohaterka przeżywa wiele niewiarygodnych przygód podczas swego burzliwego życia. Na podstawie książki nakręcono film, który ogląda się całkiem przyjemnie i z wypiekami na twarzy (sceny erotyczne), natomiast czytając samą książkę czułem się trochę znużony i zmęczony, ale dzielnie przebrnąłem całą do końca.
Książka z całą pewnością warta polecenia, choć trzeba być akurat w nastroju do czytania literatury nieco cięższej, wiadomo - klasyka.

jasmina | 2012-08-21

Klasyczny romans łotrzykowski, ja takie lubię, więc przymknęłam oko na niedociągnięcia kompozycyjne, ale te można autorowi wybaczyć - powieść jako gatunek w XVIII wieku dopiero się kształtowała.

Akcja dynamiczna i często nieprawdopodobna, lecz taki też jej urok. Jak dla mnie super!

muszka_aguszka | 2017-05-31
Przeczytana: kwiecień 2017

Kupiłam na wyprzedaży w bibliotece, z regału wszystko po 1 zł. Z nazwiskiem autora, wiadomo, kojarzymy wszyscy świetnego Robinsona, czytanego jeszcze w szkole podstawowej.
I chyba z tego powodu oczekiwałam czegoś dużo lepszego, niż rzeczywiście ta książka prezentuje. Nie doczytałam do końca, po prostu już nie dałam rady, zanudziłam się. Miałam wrażenie, że wszystkie "przypadki Moll Flanders" to jedno i to samo wydarzenie zapętlone jak gimb-piosenki na Youtube w 10-godzinny utwór...
Ogółem, chyba zostanę przy Robinsonie.

Dagmara | 2013-01-25
Na półkach: Przeczytane, 2009
Przeczytana: luty 2009

Ciekawe doświadczenie pod względem narracyjnym. Irytowała mnie, wciągała, nie żałuję że przeczytałam.

Pavvvel | 2017-06-27
Ania | 2017-05-27