Człowiek – instrukcja obsługi. Przewodnik po zachowaniach społecznych

Wydawnictwo: Smak Słowa
978-83-62-122-41-7
psychologia społeczna
Ag2S

Najważniejsze odkrycia psychologii spisane i wyjaśnione w jednej małej książeczce. Czy uważasz, że piękni ludzie są również mądrzy? Czy własne porażki tłumaczysz sytuacją, a sukcesy zdolnościami? Czy często używasz sformułowania „wiedziałem, że tak będzie”? Czy Twoja pamięć jest tendencyjna? Czy uważasz, że po serii nieszczęść musi pojawić się w końcu szczęśliwy los? Ludzie zazwyczaj...

Czy uważasz, że piękni ludzie są również mądrzy?

Czy własne porażki tłumaczysz sytuacją, a sukcesy zdolnościami?

Czy często używasz sformułowania „wiedziałem, że tak będzie”?

Czy Twoja pamięć jest tendencyjna?

Czy uważasz, że po serii nieszczęść musi pojawić się w końcu szczęśliwy los?

Ludzie zazwyczaj podobnie odpowiadają na wszystkie te pytania. Dlatego właśnie psychologowie w wyniku wieloletnich badań mogli sformułować pewne prawa psychologiczne, które pokazują jak zazwyczaj postępujemy oraz błędy jakie zazwyczaj popełniamy.

Psychologowie odkryli również, że znajomość u siebie samego przynajmniej niektórych praw psychologicznych, a także powszechnie popełnianych błędów, ułatwia życie: pozwala dokończyć zadania mimo zmęczenia, ułatwia akceptację choroby i leczenie (przedłuża życie), zwiększa wytrwałość dążeń w obliczu porażki, słowem sprzyja samoregulacji.

Nie chodzi tu jednak o stałą obecność w myślach własnych ułomności ani o natychmiastową zmianę siebie! Przeciwnie idzie o zrozumienie swych (nawet błędnych) zachowań i ich akceptację. Prawidłowościom psychologicznym ulegamy wszyscy, wszyscy popełniamy błędy. Jednak sam fakt lepszego poznania siebie wpływa pozytywnie na wiele obszarów naszego życia.

Recenzowana książka wpisuje się w nurt poszukiwań sposobów pomocy ludziom w odnajdowaniu w sobie dróg autoterapii. Każdy chciałby poprawić sobie życie, umieć zaradzić złym emocjom, posiadać dar wykorzystania własnych myśli i swojego JA dla pozbycia się złych emocji. Aby tak mogło się stać niekoniecznie trzeba udać się do psychoterapeuty. Można pójść drogą poznania doświadczeń psychologów, którzy w wielu przeprowadzonych badaniach odkrywają zbiór uniwersalnych prawd (prawidłowości), którym ludzie ulegają.
Z recenzji prof. Terasy Słaby

źródło opisu: Wydawnictwo Smak Słowa, 2012

źródło okładki: http://smakslowa.pl/

Runior | 2015-02-07
Na półkach: Przeczytane 2015
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Książka zdecydowanie dla wąskiego kręgu odbiorców. Przede wszystkim jest to praca naukowa. Zawiera bibliografię, opis metod badawczych, ankiety i tym podobne. Również użyta terminologia może zniechęcić osoby bez kierunkowego wykształcenia.
Do tej książki nie pasują, moim zdaniem, rysunki obrazujące niektóre z poruszanych tematów. Nie sądzę, żeby studenci psychologii, którzy prawdopodobnie stanowią większość czytelników wymagali aż takiego uproszczenia.

Atutem książki jest zdecydowanie treść, a konkretnie czytelny i systematyczny opis błędów atrybucji, czyli zniekształceń w naszym postrzeganiu rzeczywistości. Temat ciekawy, jak mniemam, dla większości z nas. Szkoda jedynie, że nie został podany w nieco bardziej przystępnej, popularnonaukowej formie.

Darek | 2014-09-24
Przeczytana: 24 lipca 2013

Pozycja ta jest dobra, jeśli ktoś szuka zbioru krótkich opisów zachowań społecznych. Ma formę lekko rozbudowanej encyklopedii, właściwie można byłoby ją nazwać leksykonem. To sprawia, że niełatwo się ją czyta. Osobom, które dopiero chciałyby się zaznajomić z tym tematem radziłbym po sięgnięcie po coś lżejszego, np. "Pułapki myślenia" Daniela Kahnemana. Zaś osoby, które dobrze znają zagadnienia opisane w książce nie znajdą w niej nic ciekawego. Krąg potencjalnych odbiorców jest wyraźnie wąski. Mnie osobiście przydała się do napisania pracy magisterskiej, ale jedynie jako kolejna pozycja w bibliografii, nic ponad to. Wyobrażam sobie jednak, że dla niektórych czytelników może być interesującą ciekawostką z racji zawierania pełnego wachlarzu zachowań społecznych. Aczkolwiek, jak już wspominałem, są one opisane zbyt lakonicznie by wciągnąć na długie godziny.

_Em | 2015-01-04
Na półkach: Studia
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Na początku mi się kompletnie nie spodobała. Co chwile gdzieś jakieś wspomnienie o jakiejś teorii, napomknięcie o jakimś pojęciu i żadnego rozwinięcia - ani to ciekawe, ani się z tego uczyć. Miałam ochotę już ją rzucić w kąt, gdy na szczęście dotarłam do drugiej części, w której są zwięźle i przystępnie opisane większość najważniejszych mechanizmów, pojęć, teorii itd. Super!
Byłam zachwycona, gdy okazało się, że muszę przeczytać tylko 3/4 książki, bo reszta to kwestionariusze, przypisy i słowniczek.
W dodatku wielki plus dla Hani za cytaty z "Portretu Doriana Gray'a" i obrazki.
Oby tylko zostało coś w głowie do egzaminu.

Adam Drzewiecki | 2014-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Takie sobie, prawdę powiedziawszy. Wydaje się, że ambicją Autorki było napisanie książki dla fachowców i laików jednocześnie. Niestety, jak to zwykle bywa, "jak coś jest do wszystkiego...". Szkoda, bo temat wydaje się ciekawy. Kupiłem, zmęczyłem do końca, powtórki nie będzie.

ilovearsenal | 2013-12-02
Przeczytana: 20 stycznia 2014