Zgłosuj na książki roku 2017

Między pesymizmem a optymizmem. Szczęście w rozumie

Tłumaczenie: Julita Mastalerz
Seria: Pytajniki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rainy Brain, Sunny Brain: How to Retrain Your Brain to Overcome Pessimism and Achieve a More Positive Outlook
Psychologia, pesymizm, optymizm
Arnika

Zwykło się mawiać, że optymista i pesymista żyją tak samo długo, tylko optymista trochę weselej. Czy można przeprogramować mózg, tak by zmienić siebie i swój sposób postrzegania świata? Zadanie to z pewnością niełatwe, ale – jak przekonuje autorka książki – zdecydowanie możliwe. Profesor Elaine Fox opisuje dwa typy osobowości, chmurną i pogodną, i wyjaśnia, że mają one źródła w ludzkim...

Czy można przeprogramować mózg, tak by zmienić siebie i swój sposób postrzegania świata? Zadanie to z pewnością niełatwe, ale – jak przekonuje autorka książki – zdecydowanie możliwe. Profesor Elaine Fox opisuje dwa typy osobowości, chmurną i pogodną, i wyjaśnia, że mają one źródła w ludzkim umyśle, który – jak wynika z odkryć współczesnej nauki – łatwo ulega przeobrażeniom. Skoro więc mózg jest w stanie się zmieniać, możemy wpływać na to, kim jesteśmy.

Książka ujawnia różne rodzaje technik, dzięki którym pesymiści nauczą się myśleć pozytywnie i znajdą szczęście, a lekkoduchom skłonnym do nadmiernego ryzyka pozwolą one odzyskać kontrolę nad życiem.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowwe ( PWN ) 2013

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowwe ( PWN ) 2013

Darya | 2016-01-06
Przeczytana: grudzień 2015

No hej, czemu ta książka ma taką niską średnią? Ja tam jestem nią zachwycona!
Bardzo dobrze tłumaczy różnice miedzy optymizmem i pesymizmem, wnikliwie analizuje temat, co chwila odwołując się do jakiegoś eksperymentu czy badania, a także czysto biologiczne spojrzenie na działanie mózgu. Przy tym w ogóle nie nudzi, a wręcz przeciwnie, odkrywa sporo interesujących faktów.
Gdzieś widziałam zarzut, że mało w niej rad praktycznych - nie zgadzam się z tym do końca. Po pierwsze, to nie jest w zamyśle poradnik, tylko popularnonaukowe spojrzenie na temat nastawienia do życia. Po drugie - ja akurat znalazłam tam kilka niezłych pomysłów na polepszenie samopoczucia. Przede wszystkim, książka daje liczne i przekonujące dowody, że taka zmiana jest możliwa. Mózg można kształtować w każdym wieku.
Według mnie jest to bardzo dobra, wyjaśniająca wiele rzeczy pozycja. Nie do końca powinno się nastawiać, że pokaże ona krok po kroku drogę, by np. wyleczyć się z depresji, ale daje solidne podstawy do...

fragola | 2013-09-14
Przeczytana: 14 września 2013

Bardzo dobre opracowanie dotyczące najnowszych badań dot. biologicznych uwarunkowań pesymizmu/optymizmu - tego co składa się na naszą osobowość i czy jest determinowane genami czy środowiskiem :)
No i przede wszystkim czy nawyki lękowe są możliwe do zmiany

artdeco92 | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Nie wiem do końca dlaczego, ale zawsze rzucam się na kolejne wydania tej popularnonaukowej serii PWN. Może to kwestia szaty graficznej, albo zajmujących opisów na tylnej okładce, albo niespełnionych ambicji, żeby choć trochę znać się na nauce i psychologii. Niestety, kolejna z pozycji, która nieco rozczarowała. Owszem - wszystko jak w tytule - optymizm, pesymizm, mózg... Nie znajdziemy jednak w tej książce odpowiedzi na pytanie "Jak odnaleźć w sobie optymistę?", ani żadnych praktycznych wskazówek. To w zasadzie zbiór anegdot o badaniach naukowych, kolejne rozdziały do przedzieranie się przez analizy kolejnych eksperymentów i wyciąganie wniosków, które do nazbyt odkrywczych nie należą. To główna wada tej książki - zupełnie nie zaskakuje. Potwierdza tylko tezy, które wszyscy znamy.

Ot, warto potrzymać sobie w ręku tę pozycję, bo ładna, poprzewracać kartki... Może oczekiwałam czegoś innego, a mój zapał do nauki jest zbyt mały, bo to nie jest lektura, która coś we mnie pozostawi.

wojtasgp | 2017-09-14
Przeczytana: 09 września 2017

Książka napisana z dużym znawstwem, podparta licznymi badaniami naukowymi. Daje nadzieję na zmianę naszego nastawienia do życia i podpowiada, w jaki sposób można to osiągnąć. Dzięki niej lepiej zrozumiałem siebie i to w jaki sposób nasze umysły interpretują otaczający nas świat na naszą korzyść lub niekorzyść. Polecam!

Mary | 2015-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Ciekawa książka, dobrze się czyta, dużo naukowych faktów, opisanych badań itp. A wszystko to napisane przystępnym językiem, dzięki czemu łatwo zapada w pamięć.

AgaP | 2017-09-15
alternatywa | 2017-09-13