Skala Metapoznawczego Ja

Wydawnictwo: Impuls
978-83-7587-275-0

Książka prezentuje nowatorską metodę oceny stanu samowiedzy człowieka: Skalę Metapoznawczego Ja. Samowiedza w prezentowanym ujęciu dotyczy zdolności do rozpoznawania odchyleń od racjonalności i innych opisanych i zbadanych przez psychologów prawidłowości psychologicznych w oczach respondenta (w swoim własnym zachowaniu, u siebie). Z puli 129 prawidłowości wybrano jedynie 40. Kryteria...

Z puli 129 prawidłowości wybrano jedynie 40. Kryteria doboru były bardzo rygorystyczne. Każdą prawidłowość wyrażono w formie epizodycznego zachowania. Zadaniem badanego jest oszacowanie na ile każde z 40 zachowań może być prawdziwe w odniesieniu do jego własnych zachowań na skali od 0% (wcale) do 100% (zawsze). Wiadomo, że wszyscy zachowujemy się zgodnie z prawidłowościami - prezentowanym w Skali Metapoznawczego Ja. Ludzie jednak różnią się od siebie i niektórzy trafniej rozpoznają wpływ prawidłowości na swoje zachowanie – inni zaś pozostają nieświadomi, że w przebiegu ich zachowania przejawiają się pewne tendencje, prawidłowości psychologiczne czy odchylenia od racjonalności.

Szereg badań wskazuje na wielce przystosowawczą rolę wysokiego metapoznawczego Ja dla zdolności do społecznej regulacji własnych zachowań.

Książka zawiera rzetelne i trafne narzędzie do pomiaru zdolności metapoznawczych w obrębie Ja.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2011

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl