Człowiek – instrukcja obsługi. Przewodnik po zachowaniach społecznych

Okładka książki Człowiek – instrukcja obsługi. Przewodnik po zachowaniach społecznych Hanna Brycz
Hanna Brycz Wydawnictwo: Smak Słowa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Smak Słowa
2012-10-20
2012-10-20
978-83-62-122-41-7
psychologia społeczna

Okładka książki Skala Metapoznawczego Ja Hanna Brycz, Karol Karasiewicz
Skala Metapozn... Hanna Brycz, Karol ...

Książka zdecydowanie dla wąskiego kręgu odbiorców. Przede wszystkim jest to praca naukowa. Zawiera bibliografię, opis metod badawczych, ankiety i tym podobne. Również użyta terminologia może zniechęcić osoby bez kierunkowego wykształcenia.
Do tej książki nie pasują, moim zdaniem, rysunki obrazujące niektóre z poruszanych tematów. Nie sądzę, żeby studenci psychologii, którzy prawdopodobnie stanowią większość czytelników wymagali aż takiego uproszczenia.

Atutem książki jest zdecydowanie treść, a konkretnie czytelny i systematyczny opis błędów atrybucji, czyli zniekształceń w naszym postrzeganiu rzeczywistości. Temat ciekawy, jak mniemam, dla większości z nas. Szkoda jedynie, że nie został podany w nieco bardziej przystępnej, popularnonaukowej formie.

Na początku mi się kompletnie nie spodobała. Co chwile gdzieś jakieś wspomnienie o jakiejś teorii, napomknięcie o jakimś pojęciu i żadnego rozwinięcia - ani to ciekawe, ani się z tego uczyć. Miałam ochotę już ją rzucić w kąt, gdy na szczęście dotarłam do drugiej części, w której są zwięźle i przystępnie opisane większość najważniejszych mechanizmów, pojęć, teorii itd. Super!
Byłam zachwycona, gdy okazało się, że muszę przeczytać tylko 3/4 książki, bo reszta to kwestionariusze, przypisy i słowniczek.
W dodatku wielki plus dla Hani za cytaty z "Portretu Doriana Gray'a" i obrazki.
Oby tylko zostało coś w głowie do egzaminu.

Takie sobie, prawdę powiedziawszy. Wydaje się, że ambicją Autorki było napisanie książki dla fachowców i laików jednocześnie. Niestety, jak to zwykle bywa, "jak coś jest do wszystkiego...". Szkoda, bo temat wydaje się ciekawy. Kupiłem, zmęczyłem do końca, powtórki nie będzie.

Pozycja ta jest dobra, jeśli ktoś szuka zbioru krótkich opisów zachowań społecznych. Ma formę lekko rozbudowanej encyklopedii, właściwie można byłoby ją nazwać leksykonem. To sprawia, że niełatwo się ją czyta. Osobom, które dopiero chciałyby się zaznajomić z tym tematem radziłbym po sięgnięcie po coś lżejszego, np. "Pułapki myślenia" Daniela Kahnemana. Zaś osoby, które dobrze znają zagadnienia opisane w książce nie znajdą w niej nic ciekawego. Krąg potencjalnych odbiorców jest wyraźnie wąski. Mnie osobiście przydała się do napisania pracy magisterskiej, ale jedynie jako kolejna pozycja w bibliografii, nic ponad to. Wyobrażam sobie jednak, że dla niektórych czytelników może być interesującą ciekawostką z racji zawierania pełnego wachlarzu zachowań społecznych. Aczkolwiek, jak już wspominałem, są one opisane zbyt lakonicznie by wciągnąć na długie godziny.

albo raczej muszę xd :

albo raczej muszę xd :

• Psychologia
  • Ebooki
  • Do kupienia
  • Psychologia i pedagogika

Dodaj cytat z książki Człowiek – instrukcja obsługi. Przewodnik po zachowaniach społecznych