Siła woli. Odkryjmy na nowo to, co w człowieku najpotężniejsze

Tłumaczenie: Piotr Budkiewicz
Wydawnictwo: Media Rodzina
Willpower. Rediscovering the Greatest Human Strength
jagarkar

Siła woli, przełomowe dzieło amerykańskiego psychologa Roya F. Baumeistera, napisana wraz z dziennikarzem naukowym "New York Timesa", Johnem Tierneyem, w rewolucyjny sposób zmienia rozumienie jednej z najwyżej cenionych ludzkich cech - samokontroli. Autorzy korzystają z rewolucyjnych badań oraz dogłębnej, specjalistycznej wiedzy, aby poinstruować nas, jak można zmienić życie dzięki skupieniu własnej energii. Ta książka jest znakomitą lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy pragną uprawiać ćwiczenia fizyczne, przestrzegać diety, skutecznie zarządzać czasem, oszczędzać i opierać się pokusie.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2013

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/

Izoldka | 2018-10-28
Przeczytana: 14 października 2018

Jestem troszkę rozczarowana tą lekturą. Założeniem książki miało być naukowe spojrzenie na siłę woli, jednakże w moim odczuciu temat nie został wyczerpany do końca. Autorzy prawie w ogóle nie poświęcili uwagi motywacji i nawykom. A przecież nie od dziś wiadomo, że siła woli wyczerpuje się nieznaczne, gdy dana czynność jest już nawykowa, a żeby stała się nawykowa potrzeba motywacji. Wartość książki została bardzo obniżona dowodami anegdotycznymi oraz odniesieniami do książek wartościowych, ale nienaukowych, takich jak "Getting Things Done".

Diana | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Książka zajęła mi kilka ostatnich wieczorów. Nie jest to pozycja, którą można przeczytać tzw. jednym tchem, ale zdecydowanie warto i lekturę polecam każdemu, kto chce zmienić swoje życie w dowolnym aspekcie, ale... jakoś do tej pory mu nie wychodziło.
Czemu skusiłam się na "Siłę woli"? Bo nie potrafię dotrzymać obietnic złożonych sobie: nauka angielskiego i francuskiego, zrzucenie 6 kilo tłuszczu, napisanie doktoratu i założenie własnej działalności. Te cele przepisuję do kalendarza z roku na rok.
Książka przedstawia dowody naukowych badań (do mnie taka argumentacja dobrze trafia), przytacza przykłady znanych osób jak Eric Clapton i Oprah Winfrey. Każdy z rozdziałów zawiera rozwiązanie konkretnego problemu: utrzymanie diety, wychowanie dzieci, organizacja pracy, zarządzanie czasem, oszczędzanie pieniędzy na wybrany cel itp.
Lektura motywuje, wskazane rozwiązania na wzmocnienie siły woli są proste i każdy może je zastosować we własnym życiu, nie wymagają wydatków finansowych ani...

Czarnula | 2016-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Bardzo dobra książka. Choć zawiera wskazówki, nie nazwałabym jej poradnikiem. Autorzy przedstawili (na wielu przykładach) działanie i mechanizmy odnoszące się do siły woli. Publikacja napisana w sposób przystępny, pozwala nam zrozumieć abstrakcyjny temat samokontroli.

Inga | 2018-12-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Zdecydowanie warto sięgnąć po tą pozycje w temacie siły woli. Książa nie tylko zawiera fascynujące badania na temat ludzi i psychologii osiągnięć, lecz także wiele anegdot. Szczególnie, że autorzy postanowili odświeżyć koncept z 19 wieku dotyczący samodyscypliny i dodali mu nieco 21-wiecznej nowoczesności.

Jedyny zarzutu to długość. Książka mogła mieć o 100 stron mniej.

GZal | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

Roy Baumeister zajmuje się psychologią społeczną, a w szczególności kwestiami związanymi z samokontrolą. Jego eksperyment, w którym badani byli częstowani czekoladkami lub rzodkiewkami, a następnie mieli rozwiązywać zadania jest jednym z częściej przywoływanych w literaturze i który stał się jednym z kamieni milowych w badaniach nad naszą słabą lub silną wolą. Wspólnie z dziennikarzem New York Timesa Johnem Tierneyem napisali książkę Siła woli. Odkryjmy w człowieku to co najpotężniejsze.

Ich książka jest przykładem tego jak powinien wyglądać rzetelny i porywający popularnonaukowy wykład.

[...]
całość:

Gosia | 2018-10-21
Na półkach: 2018, Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 21 października 2018

Fenomenalna! Napisana lekko i prosto, ale w pełni merytorycznie. Autorzy operują bardzo przyjaznym stylem, przekazują wiedzę w logicznym porządku oraz przystępnie. W "sile woli" pojawia się odniesienie do wielu badań oraz historii z których Baumaister oraz Tierney sprawnie wyciągają wnioski. Gdyby tylko każda psychologiczna książka była napisana w ten sposób :).

Piotr Gaik | 2015-01-30
Na półkach: Przeczytane, Poradniki
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Bardzo dobra pozycja, która pokazuje Siłę Woli z naukowego punktu widzenia. Ma bardziej charakter naukowy niż poradnikowy. Pokazuje także jak wolę ćwiczyć oraz jak odnawiać jej zapasy.

Rafał | 2017-08-28
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Żaden bełkot motywacyjny, lecz bardzo konkretna naukowa pozycja, w której ilość przypisów (których zresztą i tak nikt nie czyta) zdecydowanie przekracza ilość rozdziałów. Naukowcy od lat próbują zmierzyć i zważyć świat, choć jak wiadomo - jest on dość trudny do analizy. Wiele aspektów wciąż trudno jest oszacować, również silna (lub słaba) wola nie posiada żadnej, zrozumiałej dla wszystkich skali wartości. Książka podejmuje rękawice i wskazuje gdzie należy tej woli szukać, jeśli ktoś jej oczywiście potrzebuje. A okazuje się, że potrzebują wszyscy, co więcej, tworzy ją dość pokrętny w logice mechanizm, o którym warto wiedzieć. Jedynie czego mi w "Sile woli..." brakuje, to właśnie choć delikatnej próby zbudowania tej siły woli u czytelnika, ma on po prostu użyć swojej silnej woli użyć, żeby książkę przyswoić, a potem znaleźć w sobie taki magiczny przycisk "Zastosuj", żeby wszystkie te porady na swoje życie przełożyć. Krótko mówiąc - człowieku o słabej woli, nie znajdziesz tu mantry...

Herald | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Siła woli to zdecydowanie jeden z najciekawszych tematów z jakimi miałem styczność. Książka ta opisuje podstawowe mechanizmy działania samokontroli. Między innymi dlaczego samokontrola jest nieskuteczna w utrzymaniu diety. Nieświadomie już znacznie wcześniej niż zabrałem się za temat samokontroli, sam odnalazłem element opisane w tej książce, aby utrzymać dietę. Tym elementem jest cel wyższy, co zostało opisane z nawiązaniem do opowiadania Josepha Conrada pt. "Jądro Ciemności" oraz autentycznych wydarzeń z tym związanych.
Najciekawsze części tej książki to moim zdaniem "alternatywa zero" oraz planowanie tego co się robi. Oczywiście można znaleźć tutaj o wiele więcej ciekawych informacji, powiedziałbym niezbędnych do życia.

Oczywiście nie każdy chce się katować w życiu, niektórzy wola hedonistyczne podejście. Jednak Ci którzy nie myślą całego życia stracić na zabawie, mogą wiele skorzystać na tej publikacji.

Harry61 | 2015-06-29

Obowiązkowa dla każdego komu brakuje wytrwałości i nie wie od czego zacząć pracę nad sobą.