Stanowczo, łagodnie, bez lęku

Wydawnictwo: W.A.B.
asertywność

Nawet w bardzo trudnych sytuacjach można obronić własną godność i prawa osobiste, nie naruszając godności i praw drugiego człowieka. Książka Marii Król-Fijewskiej uczy, jak żyć po swojemu i wypowiadać bez lęku własne zdanie, jak odmawiać, nie wywołując konfliktów, i złościć się, nie raniąc innych, jak bronić własnych interesów, jak nie dać się wykorzystywać, poniżać ani lekceważyć. Jest w istocie obfitującym w praktyczne przykłady podręcznikiem wewnętrznej demokracji. Dzięki załączonej na końcu "mapce asertywności" czytelnik może określić, jak dalece umie wyrażać własne zdanie i bronić swoich praw.

źródło opisu: W.A.B., 2012

źródło okładki: W.A.B.

Allie | 2015-03-12
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam

Uważam, że ta książka powinna być punktem obowiązkowym w edukacji jak nasze szkolnictwo długie i szerokie. Powinna mieć pozycję podobną do tej, jaką ma elementarz. Jest ona przeciwieństwem wszystkich urągajacych zdrowemu rozsądkowi i inteligencji, pełnych egzaltacji, obezwładniających truizmami pseudo-poradników, które wg autorów mają czytelnikowi pomóc przejść drogę samodoskonalenia aż do osiagnięcia stadium Dalaj Lamy, Abrahama Lincolna i Billa Gatesa w jednym.

Autorka prezentuje chirurgiczne (w dobrym tego słowa znaczeniu) podejście do tematu. Wykłada istotę zdrowo pojętej asertywności w sposób rzeczowy, zwięzły, pozbawiony infantylnych metafor i przypowiastek, maksymalnie przystępny i zrozumiały. Zawiera w treści niezbędne minimum teorii psychologicznej podanej tak, że jest ją w stanie "łyknąć" każdy, nawet ktoś uczulony na sam dźwięk słowa "psycholog". Udaje się jej uniknąć frustrującego efektu tzw. literatury motywacyjnej, objawiajacego się najczęściej u czytelnika napływem...

Sophie | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Sięgnęłam po tą książkę tylko dlatego, że była ona obowiązkowa na zaliczeniu Warsztatów Specjalistycznych na studiach. Zaczęłam ją czytać z myślą, że prawdopodobnie będzie nudna, ale jakoś muszę przez nią przebrnąć. Jednak na szczęście miło mnie zaskoczyła, gdyż jest napisana bardzo prostym językiem, podawane przykłady są bardzo trafne i życiowe, książkę czyta się szybko a rady w niej zawarte szybko wpadają w ucho, a może i w nawyk... ;)

dario | 2012-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2012

Świetnie i praktycznie napisany podręcznik i przewodnik po asertywności. Książkę rozpoczyna motto: "Masz prawo do wyrażania siebie, swoich opinii, potrzeb, uczuć - tak długo, dopóki nie ranisz innych. Masz prawo do wyrażania siebie - nawet jeśli to rani kogoś innego - dopóki twoje intencje nie są agresywne. Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb dopóki uznajesz, że oni mają prawo odmówić. Są sytuacje, w których kwestia praw poszczególnych osób nie jest jasna. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania tej sytuacji z drugą osobą. Jeżeli masz wątpliwości, czy dane zachowanie jest asertywne, sprawdź, czy choćby odrobinę zwiększa ono Twój szacunek do samego siebie" Herbert Fensterheim.
Uważam, że autorka niezwykle zręcznie przeprowadza czytelnika przez zawiłości asertywności proponując znalezienie konkretnych rozwiązań i przekonując nas przede wszystkim do uwierzenia, że asertywność to pełne wyrażenie siebie w kontakcie z innymi w sposób uczciwy, stanowczy i autentyczny z...

Korneliusz | 2016-06-28

Była to moja pierwsza pozycja związana z szeroko pojętym rozwojem osobistym. W łatwy oraz przyjemny sposób uczy ona postaw asertywnych. Nie jest to jedynie słucha teoria - na duży plus zasługują zawartej w niej przykłady i scenki sytuacyjne z życia wzięte. Wiadomo, że w rzeczywistości spotykają nas rzeczy nieszablonowe. Z drugiej zaś strony zawsze dobrze jest już coś mieć przygotowanego na odparcie potencjalnego ataku. Polecam!

Ewelina | 2011-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2011

moim zdaniem - żadnego zbędnego słowa

Patrycja | 2013-01-11

Na temat asertywności w ostatnim dziesięcioleciu napisano już wiele. Książka, którą pragnę dziś polecić jest polskim opracowaniem tematu, napisanym przez panią Marię Król-Fijewską. Książka, to dużo powiedziane, jest to cieniutka książeczka, ledwie 70 stron.
Do jej przeczytania zachęciła mnie pani doradca zawodowy (doradczyni zawodowa?!) słowami "to książeczka o asertywności we właściwej postaci, zanim zrobiono z niej to, co zrobiono". Czyli tłumacząc na nasze: zanim promując asertywność posunięto się za daleko i wykreowano postawę egoistycznego chama, który nie liczy się z nikim, poza sobą.
Jako motto autorka przywołuje prawa człowieka wg Herberta Fensterheima, doktora psychologii i psychiatrii na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Cornella: "Masz prawo do wyrażania siebie, swoich opinii, potrzeb, uczuć tak długo, dopóki nie ranisz innych. Masz prawo do wyrażania siebie - nawet jeśli rani to kogoś innego - dopóki twoje intencje nie są agresywne. Masz prawo do przedstawiania innym...

Agnieszka | 2014-12-28
Przeczytana: 03 października 2014

Rzeczowy poradnik, pisany prostym językiem. Czyta się go lekko i przyjemnie. Nie jest to książka, która po przeczytaniu odłożymy na półkę i wskazówki zapomnimy. Ta książka zachęca nas przykładami z życia codziennego, objaśnieniami i wskazówkami do zmian na lepsze. Wspaniały poradnik dla tych, którzy nie wiedzą jak bronić swojego zdania, nie będąc przy tym zapatrzonym w siebie egoistą. Dla tych, którzy ciągle analizują swoje działania/zachowania/uczucia pod presją otoczenia i jemu się dopasowują oraz dla tych, którzy nie rozumieją/ nie potrafią zaakceptować innego spojrzenia na świat/wyznawania innych ideałów przez swoich bliskich. Polecam.

mww | 2013-06-23

Czy ktoś chciałby odsprzedać książkę "Stanowczo łagodnie bez lęku"? Niestety jest ona niedostępna w księgarniach, stąd moje pytanie. A bardzo chciałabym ją przeczytać :)

Alicya Oss | 2014-02-17

O sztuce asertywności - podręcznik praktyczny /Stanowczo, łagodnie, bez lęku - M. Król-Fijewska/

Czym dla większości jest asertywność? Mówieniem „nie” - nie ważne jak, pokazywaniem „ja” – w sposób, który daleki jest od jakiejkolwiek sztuki. Coraz częściej spotykamy osoby, które swoje chamstwo uważają za asertywność. Nic bardziej mylnego! Odmawianie, to tylko czubek góry lodowej. Niewiedza prowadzi do wielu niepotrzebnych dramatów – bo szacunek należy okazywać nie tylko sobie. Tych, którzy chcą się dowiedzieć, co naprawdę oznacza to pojęcie odsyłam do lektury praktycznego, napisanego PROSTYM językiem podręcznika: „Stanowczo, łagodnie, bez lęku” Marii Król-Fijewskiej.

Asertywność ma wiele różnych odcieni: to sztuka przyjmowania krytyki, oceny, wyrażania własnych opinii i taktownego reagowania w sytuacjach konfliktowych/trudnych, złoszczenie się (tak, wolno nam!) w taki sposób by nie krzywdzić...

Paolina_pl | 2012-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2012

Wspaniała książka!
Bardzo mądra, sensownie napisana, TRAFNA i przydatna!:)
Naprawdę polecam przeczytać ją wszystkim mającym problem z asertywnością- Moi Drodzy, to Wam pomoże, nie zawiedziecie się!:)
Ja sama będę często do niej wracać:)