Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś

Okładka książki Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś Maria Król-Fijewska
Okładka książki Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś
Maria Król-Fijewska Wydawnictwo: Bookolika nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Bookolika
2023-05-16
2023-05-16

Okładka książki Nieobecni. Jak powrócić do doświadczania swojego życia Piotr Fijewski, Maria Król-Fijewska
Nieobecni. Jak... Piotr Fijewski, Mar...
Okładka książki Zaklęcie na bycie sobą Piotr Fijewski, Maria Król-Fijewska
Zaklęcie na by... Piotr Fijewski, Mar...
Okładka książki Asertywność menedżera Piotr Fijewski, Maria Król-Fijewska
Asertywność me... Piotr Fijewski, Mar...

Dużo praktycznych rzeczy wskazówek.

Dużo praktycznych rzeczy wskazówek.

Bardzo dobrze i świetnie napisana pozycja. Super kompendium wiedzy na temat asertywności

Przeczytane jako praca domowa. Wydaje mi się, że to dobra pozycja dla wielu osób. Odrobinę tracona zębem czasu ale posłowie wyjaśnia co i jak się w psychologi w tym temacie zmieniło. Polecam.

Krótka pozycja o asertywności w różnych aspektach i sytuacjach. Są też przykładowe scenki z możliwymi rozwiązaniami. Na konću test, który wskaże nam obszary do ewentualnej pracy nad sobą. Dla mnie nie jest to przełomowa książka, jednak w wolnej chwili można przeczytać.

Książka, która mnie dużo nauczyła i zachęciła do dalszego zgłębiania wiedzy w zakresie asertywności. Jej zawartość jest bardzo przejrzysta, czyta się swobodnie i po każdym rozdziale można wyciągnąć złote myśli i cenną wiedzę.

Jak wyrażać swoje opinie i przekonania w zgodzie ze sobą i poszanowaniu innych? Jak dbać o swoją godność nie naruszając praw drugiego człowieka?

Poradnik zawiera 16 wykładów i mapę asertywności (testy). Zagadnienia zostały ujęte w przystępny sposób na 140 stronach. Autorka rozpoczyna od wyjaśnienia terminu „asertywność” i naszej tendencji do przeprowadzania wewnętrznego monologu w sposób utrudniający nam na bycie w pełni sobą. Następnie Maria Król-Fijewska zaznajamia czytelnika z takimi zagadnieniami jak: kwestia skutecznego mówienia „nie”, obrona swoich praw poza sferą osobistą, podejmowanie inicjatywy w kontaktach towarzyskich, konstruktywne przyjmowanie ocen, wyrażanie uczuć, gniewu, własnych opinii, sposoby reagowania na krytykę i ataki oraz inne tematy.

Ta książka to kwintesencja wiedzy, świetnych przykładów oraz treningu asertywności. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak inni mogą negatywnie wpływać na nasze emocje, właśnie dlatego, że nie potrafimy się obronić i jasno sformułować, zakomunikować swoich potrzeb czy poglądów. A takie sytuacje, ten dysonans w wyrażaniu emocji, w dłuższe perspektywie powodują, że nieustannie zaprzątamy sobie myśli sprawami niewyjaśnionymi lub pozostającymi w sprzeczności z nami, naszymi potrzebami i pragnieniami. Odbiera to siłę, energię i może prowadzić nawet do chorób psychosomatycznych. Dzieje się tak wtedy, kiedy mamy do czynienia z nieprzepracowanymi emocjami, kiedy byliśmy tłamszeni lub postawieni w sytuacji ofiary. Dlatego tak istotne jest, aby żyć w zgodzie ze sobą przy jednoczesnym poszanowaniu innych ludzi.

Poradnik napisany jest w przystępny i ciekawy sposób. Nie znajdziemy tu nużącego naukowego bełkotu, za to przydatne merytoryczne treści, które pomagają w zadbaniu o siebie i własne dobro. Bo nawet jeśli coś czasami wydaje nam się oczywiste, to jednak bez odpowiedniego przygotowania i przećwiczenia trudno nam to zastosować na co dzień, szczególnie w stresujących sytuacjach. „Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś” daje mocne podstawy do wypracowania w sobie postaw asertywnych, oraz zweryfikowania, co faktycznie sprawia nam najwięcej trudności w relacjach międzyludzkich i nad czym szczególnie warto popracować. To jest ogromny plus tej publikacji, bo czytelnik nie otrzymuje tylko wiedzy teoretycznej, ale praktyczne przygotowanie do wyrażania siebie.

Uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego. To jedna z nielicznych książek, która każdemu i na każdym etapie życia może przynieść wiele dobrego. Mamy tylko jedno życie, dlatego bardzo istotne jest, aby przeżyć je z godnością i w pełnej zgodzie ze sobą.

Link do FB:
Zapraszam:)

Asertywność cecha, która pozwala nam dbać o siebie. Dzięki byciu asertywnym wyznaczamy granice drugiej osobie. W teorii bardzo proste, w praktyce już niekoniecznie...

Maria Król-Fijewska, po 30 latach postanowiła zaktualizować naszą wiedzę i na nowo opowiedzieć, w jaki sposób mamy chronić swoją godność i żyć po swojemu. Dzięki niej dowiecie się, jak stanowczo wyrazić swoje potrzeby nie krzywdząc przy tym drugiej osoby. Książka przedstawi wiele sytuacji międzyludzkich, pokazując przy tym rozwiązania, które zadbają o twoje potrzeby, nie pobudzając przy tym lęku.

Ta książka pokazuje, że nie liczy się ilość, a jakość. Na 150 stronach autorka zawarła 16 wykładów, jakie przeprowadziła na treningach z asertywności. W poradniku przedstawia różne techniki, które pozwolą nie ukrywać swoich emocji. Nauczycie się też odmawiać i wyrażać pozytywne uczucia i co najważniejsze wyrażać własną opinię.

Poradnik jest bardzo potrzebny i pomocna w relacjach międzyludzkich, wielu osobom pomoże też w pracy, w której inni nadużywają waszego czasu. Ta książka, naprawdę może wam pomóc pozbyć się paru problemów.

Czy potraficie być asertywni bez poczucia winy? Czasem ciężko prawda?

Co to właściwie jest asertywność? Jest to sztuka skutecznego, łagodnego, choć stanowczego wyrażania swoich potrzeb. To umiejętność odmawiania bez agresji, stosując jasny przekaz, tak aby nie krzywdzić innej osoby. Asertywność jest powiązana z poczuciem własnej godności i szacunkiem dla samego siebie. Nie każdy ją posiada ale można się jej nauczyć.

Maria Król - Fijewska to psychoterapeutka i trener asertywności z ogromnym, wieloletnim doświadczeniem. Swoją wiedzę przekazała w sposób prosty i czytelny, poparty przykładami. Ta książeczka ma zaledwie 145 stron ale jest bardzo merytoryczna. Zawiera szesnaście wykładów, które są pomocne w codziennym życiu między innymi: jak odmawiać nie wywołując konfliktów, jak asertywnie przyjmować oceny, jak reagować na krytykę i atak, jak chronić swoje prawa nie dając się wykorzystać, jak wyrażać gniew nie raniąc innych, czy przeciwstawić się presji grupy.

Przyznam, że muszę popracować nad tą sferą bo jak każdy mam czasem problem z asertywnym odmawianiem, więc ta książeczka jest dla mnie trafiona w punkt. Warto mieć świadomość, że potrafimy zapanować nad sobą czy sytuacją, mając w sobie spokój i nie bojąc się wyrażać swojego zdania. To oczywiście wymaga pracy nad sobą ale nic nie przychodzi bez wysiłku a poświęcony czas procentuje na przyszłość. Zacznij już dziś 👍

Czy potraficie być asertywni bez poczucia winy? Czasem ciężko prawda?

Wbrew pozorom ta cieniutka książeczka (raptem 145 stron) zawiera ciekawą i przydatną w życiu treść merytoryczną.
Autorka skupia się na problemie nie jednej osoby, mianowicie na wdrożeniu w życie asertywności. Wskazuje na to jak cenna jest asertywność i co dzięki tej umiejętności można zyskać. W książce zawartych jest bardzo dużo przykładów z dnia codziennego, ukazujących zachowania nieasertywne oraz asertywne. Dzięki temu można zauważyć od razu różnicę oraz szybciej przyswoić jakimi treściami powinno się komunikować, by były one asertywne.
Autorka skupiła się na postawach asertywnych w takich sytuacjach jak obrona swoich praw, reagowanie na krytykę oraz atak, przyjmowanie pozytywnych komunikatów wyrażanie własnych opinii i przekonań przeciwstawianie się presji grupy.

Szczególnie zwróciłam uwagę za zaprezentowaną metodę komunikacji – FUO, którą znałam z przeróżnych szkoleń miękkich. Jeśli chcecie się o niej dowiedzieć więcej to zachęcam to zajrzenia do tej pozycji 🤗

Na końcu czeka na Was niespodzianka, mini test, sprawdzający w jakich sytuacjach potraficie przyjąć postawę asertywną 😊

„Na asertywność nigdy nie jest za późno”

Nieraz znajdujemy się w sytuacjach, w których nie wiemy jak się zachować, z bywa, że emocje biorą górę, gdy czujemy, że jesteśmy wykorzystywani, traktowanie wbrew naszym przekonaniom i narzucane są nam jakieś konkretne zachowania, które nie są dla nas komfortowe. Taką sytuacją jest na przykład chwila, gdy ktoś prosi nas o jakąś przysługę, której nie chcemy zrobić, ale nie potrafimy odmówić obawiając się, że możemy komuś zrobić przykrość. W takich przypadkach z pomocą przychodzi asertywność, która uczy, w jaki sposób wyrażać siebie w kontaktach z innymi osobami. Asertywności możemy się nauczyć, co pokazuje autorka książki „Stanowczo, łagodnie, bez lęku”.

Pierwsza wersja książki powstała 30 lat temu, a jej treść złożona była na podstawie wykładów, które autorka prowadziła w trakcie treningu asertywności. Wykłady z kolei zostały oparte na jej osobistych doświadczeniach, ale też na książkach takich ekspertów w tym temacie, jak Pamela Butler, Herbert Fensternheim, Robert Alberti, Michael Emmons. W 1989 roku pani Maria Król – Fijewska poprowadziła pierwsze w Polsce treningi asertywności pod auspicjami Instytutu Psychologii Zdrowia. Tam ludzi, z którymi stworzyła grupę uczącą się o asertywności i pragnących poszerzać swoją wiedzę w tej dziedzinie życia. Wkrótce wraz ze swoimi wspólnikami założyła ośrodek terapeutyczno – edukacyjny INTRA, który działa do dziś. Asertywność towarzyszy jej od wielu lat, więc w swojej wznowionej książce „Stanowczo, łagodnie, bez lęku” uczy nas, jak żyć według jej zasad.

„Podstawą koncepcji zachowań asertywnych jest przekonanie, że człowiek nie tylko ma prawo wybrać, jak chce żyć (o ile nie krzywdzi innych).”

Na treść książki składa się 16 wykładów, w których autorka porusza wiele zagadnień, z którymi spotykamy się w życiu. To jedna z tych książek, które zawierają mnóstwo wartościowych informacji na niewielkiej ilości stron, gdyż publikacja liczy sobie niewiele ponad 140 stron. Rozdziały są zaznaczone, jako wykłady, co brzmi poważnie, ale ich teksty napisane są bardzo przystępnie z wieloma przykładami i ćwiczeniami. Łatwiej jest w ten sposób poznawać kolejne zagadnienia i wprowadzić przedstawione metody w życie.

Na początku autorka przybliża pojęcie asertywności i opowiada, na czym ona, co nas blokuje, jakie postawy utrudniają komunikację i powodują, że czujemy się źle sami ze sobą. Podpowiada, w jaki sposób zmienić siebie, swoje nawyki mentalne, emocjonalne, bronić własnych praw w różnych sytuacjach i stworzyć realistyczny obraz samego siebie. Pokazuje, czym różni się asertywność od zachowania agresywnego i uległego oraz wykazuje powiązania asertywności z poczuciem własnej godności i szacunkiem dla samego siebie. Jakie okoliczności wpływają na nasze określone postawy i dlaczego niektórym tak trudno jest być sobą. Uczy też pracy z umysłem, tworzenia proasertywnych programów, mówienia słowa „nie”, asertywnego przyjmowania ocen, reakcji na agresję, gniew i w jaki sposób wyrażać pozytywne uczucia, ale też swojego niezadowolenia i gniewu. Asertywność, bowiem nie polega na bycie potulnym i układnym, lecz ważne, by w relacjach międzyludzkich działać zgodnie z własnym interesem oraz stanowczo bronić siebie i swoich praw. Dzięki wskazówkom i poradom w książce pani Marii Król – Fijewska poznamy zasady asertywnego postępowania, co pomoże nam żyć w zgodzie z samym sobą i zachowywać się tak, by nie krzywdzić siebie i innych swoimi wyborami oraz postawą.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Booklika

„Na asertywność nigdy nie jest za późno”

• Psychologia
  • Egzemplarz recenzencki